«Кухня – це надзвичайно цікавий комплекс людської культури, яка нас щодня супроводжує»

Ігор Лильо, історик, львовознавець і дослідник кулінарних традицій нашого міста – про те, що таке львівська кухня, як і чому змінювалися смаки людей і що залишилося незмінним

Кажуть, про смаки не сперечаються. Натомість відомий історик, львовознавець і дослідник кулінарних традицій нашого міста Ігор Лильо переконаний, що про смаки не тільки можна, а й треба сперечатися. А про що ж іще говорити і сперечатися за столом чи в гарному товаристві?! Нещодавно він презентував у Львові оновлений і доповнений варіант своєї книжки «Львівська кухня», в якій яскраво й захопливо у коротких розповідях представив історії з життя відомих львів’ян та галичан різних часів. Однак усі ці оповідки мають кулінарну прив’язку, а дослідниця галицької кухні Маріанна Душар (гастроблогерка Пані Стефа) доповнила їх традиційними переписами страв.
«Львівська Пошта» мала нагоду поспілкуватися з Ігорем Лильом та розпитати, що ж таке львівська кухня, що їли у нашому місті впродовж століть його історії, як і чому змінювалися смаки людей і що залишилося незмінним.

Що таке львівська кухня

– Скажіть, будь ласка, з чого саме почалося ваше захоплення вивченням львівської кухні?
– Не сказав би, що моє захоплення історією львівської кухні – випадковість, радше закономірна випадковість. Моя наукова спеціалізація як історика була зовсім інша. Я довший час займався вивченням історії грецької діаспори у Львові. А коли працюєш у архівах чи з літературою, то, окрім тої інформації, яка тобі безпосередньо потрібна, завжди є те, що називається життям. Переглядаєш документи, нібито фінансові, з митниці, наприклад: з чим приїжджали люди, що вони сюди привозили. Мені було цікаво, що в той час їли у Львові, що пили, у що вдягалися, в яких будинках жили. Це те, що ми називаємо антропологією міста. Так назбирався певний матеріал. А потім я познайомився з людьми, які створили Клуб галицької кухні. Там були кухарі, власники ресторанів, гастроблогери, люди, які просто вміють добре готувати. Під час однієї зустрічі випадково прозвучало запитання: а чи знаєте, що було раніше? Тобто вони мали кухарські книжки, але переважно ХІХ – першої половини ХХ століття.  І я сказав, що маю матеріал. Мене це затягнуло. Поряд зі своєю академічною діяльністю в університеті я почав щораз більше шукати такі матеріали, глибше у них вникати і в якийсь момент зрозумів, що це шалено цікаво. І не тільки мені.
– Чи є власне галицька, львівська кухня, бо й нині з цього приводу  чимало суперечок?
– У мене для таких людей є тільки одне запитання. Якщо ця людина походить з Галичини, хоча б у другому поколінні, то що в такому випадку готувала її мама, особливо бабця, прабабця? Зрештою, не тільки жінки готували. То що їли люди, якщо кухні тут нема? Травою харчувалися? Тобто, ясна річ, львівська кухня є. Питання лиш у тому, наскільки вона автентична і в чому перегукується з іншими. Зрозуміло, що українська, польська і єврейська кухня природно переплетені між собою. Цікаво ж простежити, як змінювалися смаки людей. Якщо ми говоримо про термін «галицька кухня», то він, звичайно, умовний. Чому? Передусім тому, що термін «Галичина» не є таким давнім, як нам би цього хотілося. Але бачимо, що на цій території, в цій частині Центрально-Східної Європи були значні відмінності у тому, що їли, наприклад, на Слобожанщині чи Київщині. У нас не готували галушок, натомість були свої страви, якими ми відрізнялися. Тому всім тим, котрі вважають, що галицької кухні ніколи не було, можна лише поспівчувати. А тим, що нею цікавляться, треба пам’ятати, що насправді ми зараз переживаємо дуже цікавий момент, коли ми повинні не так відтворювати минуле, як, спираючись на той фундамент, який маємо, створювати нову галицьку кухню.
Маємо зараз таку історичну ситуацію у Львові, коли більшість людей, які тут живуть, є львів’янами, в кращому випадку у другому поколінні. Це зовсім нові люди для цього міста. Тут були інші люди до Другої світової війни, які мали іншу гастрономічну традицію, навіть інший релігійний календар. І про це також треба пам’ятати.
– Відколи можемо говорити про львівську кухню? Які найдавніші згадки про те, що їли на наших теренах?
– Коли я говорю про кухню, це не обов’язково рецепти. Бо в нас дуже часто сприймають кухню як набір страв. Кухня – це й сервірування, продукти, люди, які їх виготовляли, привозили. Це ж величезний процес. Ви йдете на ринок і купуєте певний набір продуктів, хоча там їх багато. Але ви купуєте щось певне, що відповідає вашому смаку. Чому? Чому саме це? Чи тому, що річ у грошах? В ціні? В смаку? Чи тому, що це є традицією вашої родини, тому що так робили ваші батьки? Наприклад, ще до появи згадок про Львів, у Галицько-Волинському літописі чи інших документах маємо інформацію – її небагато – про те, звідки приїжджали купці і що вони привозили, що їли-пили. Це кухня? Безперечно. Коли ми відкриваємо з вами хроніки, і читаємо спогади Жофруа де Гійома – рицаря, який їхав через наші території та описав, як він потрапив на королівський бенкет, коли ми подивимося на описи бенкетів українських князів, на те, як міська рада приймала гостей, це кухня? Думаю, що так. Тобто кухня – це не тільки примітивне уявлення про набір страв, це величезний, надзвичайно цікавий комплекс людської культури, яка нас щодня супроводжує.
Кухня була різною і з огляду на заможність людей. Умовно її можна назвати аристократичною, міською та сільською. Це три різні сегменти, які в чомусь перетиналися, а в чомусь були зовсім окремі.
А ви знали, що у нас був карнавал, який організовували, як правило, після Великодня. Про нього пише Денис Зубрицький. Там є маленький опис, буквально один абзац, як міська рада розкидала їжу між львів’ян. Тобто виносили їжу на таці і кидали бублики, хліб, локарнські ковбаси. Є таке місто Локарно на півдні Швейцарії, на яке взорувалися в приготуванні ковбас. Це приклад того, як ми переймали з німецької, італійської чи французької культури ті чи ті речі. Зрештою, там описано, як роздавали інші смаколики.
Якщо ви хочете точний рік, то давайте почнемо львівську кухню з 1256-го, з часу першої згадки про Львів. Думаю, люди вже тоді щось тут їли. А що – це вже інше питання.
Їли все, що тут росло і що можна було довезти. Був критерій, який стримував, – відсутність холодильників. Пекли хліб, він був білий і чорний, споживали різні види риби, яка водилася в тутешніх ставках (їх було навкруги багато). Було в раціоні й м’ясо, різноманітні каші. А якщо говорити про привозні продукти – імпортовані, то найбільшу роль тут, безумовно, відігравали різноманітні спеції. Багато сотень років наше місто було одним із найпотужніших для Речі Посполитої митних складів, і через нього переходив товар. Я люблю розповідати про це, іноді цифри, які описують кількість ввезеного товару, просто вражають. Мене запитують, скільки ж тут жило людей? Кажу, двадцять чотири – двадцять сім тисяч. Тоді співрозмовники починають дивуватися: невже це все ті люди випивали і з’їдали? Та, звичайно, ні. Товар сюди довозили, розбивали на менші партії і відправляли далі – на Варшаву, на Москву, на Литву, ще кудись. Але попри те, як не скуштувати те, що привезли? Тому і в XV, і в XVI столітті наші предки знали, що таке родзинки, що таке помаранчі, цитрини. Чудово розумілися на винах, знали і солодке грецьке вино, і токайські угорські вина. Прекрасно знали різноманітні солодощі, як також те, що таке перець, інші спеції, які в нас не ростуть. Різниця була лише в одному – хто мав гроші, міг це купити, а хто не мав, то міг на це тільки подивитися.
– Ви згадали про каші. А як же картопля? Хто її сюди завіз і як її тут сприйняли?
– Картопля з’явилася у нас значно пізніше, ніж у Західній Європі, аж під час так званої Йосифінської реформи, коли австрійський імператор запросив на цій території німецьких переселенців. Маємо про це багато свідчень. Реакція була подібна, як і в решті Європи. Але з часом люди зрозуміли, що картопля – це другий хліб. Раніше, ще коли я працював викладачем, любив ставити студентам таке питання: скажіть, як, на вашу думку, кукурудза вплинула на демографічні показники у Європі? Вони починали хіхікати. Але я їм пояснював, що кукурудза, як і картопля, спричинилася до того, що почало менше вмирати дітей. Якщо прийшла саранча і поїла все жито, бо пшениці було менше, то вижити було важко. Але ж картопля залишилась. Можна було диверсифікувати, проводячи сівозміни, і мати кілька джерел їжі. Але це вже пізніший період.

Про смаки і колорит

– Як узагалі змінювалися смаки львів’ян? Що на це впливало?
– Ми завжди були в тренді. Львів не був якимсь «окремим островом». Ми завжди були частиною, хотіли того чи ні, загальноєвропейського процесу. І якщо говорити про смаки львів’ян, як і решти жителів Центрально-Східної Європи, то вони дуже любили пряну і гостру їжу, дуже любили, наприклад, в XVІ  і XVIІ століттях, солодкі вина. Може, це й дивне поєднання, але люди любили бавитися смаками. Цілком згоден з думкою польського професора Ярослава Думановського, що вислів «про смаки не сперечаються» абсолютно хибний. Сперечаються, ще й як! Просто треба розуміти, що мається на увазі під словом «смак». Коли ми говоримо про смаки гастрономічні, то варто не тільки сперечатися, а й отримувати величезне задоволення від того, коли п’ятеро людей за одним столом, куштуючи страву, кажуть «це моє» чи «це не моє». То чому ж не посперечатися?
Із часом смаки змінювалися. Дуже сильно на це впливав майновий стан людей. Тобто що багатшою була людина, то більше хотіла експериментів, у тому числі в їжі, прагнула спробувати щось зовсім-зовсім незвичайне.
– Яка подія була для Львова віховою, знаковою, що все змінила, у тому числі в кухні, у смаках?
– Думаю, такою подією стала велика пожежа 1527 року. Це, мабуть, одна з найбільших ключових подій в історії Львова. Тоді фактично було збудоване нове місто. Втрачаємо готику, і місто перетворюється на ренесансне. Потім приходить бароко, а барокова кухня – це насамперед французька та іспанська кухні. Дуже добре була знана італійська кухня.  Зрештою, недарма кажуть, що мови кохання та їжі – італійська і французька. Ці дві кухні дуже сильно сформували поняття європейської кухні назагал, у тому числі мали вплив і на нас, натомість ми вже намагалися додати до цих страв щось своє, якісь свої нотки, свій місцевий колорит.
– І що, на вашу думку, дає цей колорит?
– Якщо говорити про кухню українську, а галицька кухня є все ж частиною української кухні, то маємо кухню ситну, я б сказав, навіть важку, з великим вмістом жирів. Водночас ми могли б багато внести у світ вегетаріанства, бо були різноманітні каші. Зрештою, все, пов’язане з крупами, було в нас дуже добре поставлене.
Справжню, автентичну галицьку кухню можна побачити на різдвяному столі. Навіть не на великодньому, а саме на різдвяному.
Що тут завжди вдавалося, то це випічка. Причому випічка в нас була не від розкоші. Випічка в нас найкраще пережила найгірші радянські часи, бо була одним із тих кулінарних напрямків, де господиня могла дати собі раду при тотальному дефіциті продуктів. Бо якщо м’яса не було, риби не було, то муку, яйця, цукор і якісь там іще додатки добра господиня завжди могла знайти. Тому галицькі дівчата, жінки завжди експериментували, намагалися щось зробити часом із нічого. І потяг до солодкого в нас значною мірою ще з тих часів.
– Які продукти були основними в XV – XVII століттях, що найбільше споживали львів’яни?
– Хліб і рибу. Як я вже казав, риби було дуже багато, її привозили щодня і продавали на площі Ринок. У документах описано, де стояли ятки. Площу Ринок мили щодня, а весь бруд спускали в Полтву. Щодо м’яса, то його було небагато. Але є один важливий  момент, на якому я хотів би наголосити: в Совєтському Союзі нам розповідали всяку дурню, мовляв, люди не їли м’яса, бо були дуже бідні. Однак життя людей у середні віки і в модерний час визначала Церква. І якщо скласти докупи всі пости та пісні дні впродовж року, то виявиться, що майже пів року не можна їсти м’яса. Пів року! Тобто були релігійні обмеження, а для людей у той час Церква значила більше, ніж тепер для нас інтернет.
– Ви вже пояснили, що стримувальним чинником була відсутність холодильників. А чи робили у Львові запаси, наприклад, на випадок війни?
– Звичайно, робили. І приміщення арсеналу було одиним із найбільших складів, де тримали продукти. Передусім там зберігали муку, сушене чи в’ялене м’ясо, яке у випадку війни, облоги міста або епідемії можна було використати. Зрозуміло, що це не зберігалося вічно, що треба було поновлювати запаси, як це робить і зараз кожна держава.
Зимою заготовляли лід. У Львові навіть була одна вежа, поблизу вулиці Підвальна, в якій цей лід зберігали. Яким чином? Соломою перекладали, очеретом. І це був природний холодильник. Знаємо, що там ще в ХІХ столітті у льохах тримали шампанське.

фото: panistefa.com

Різні зрізи львівської кухні

– А яка відмінність між українською і польською кухнею?
– Насправді тут дуже важко провести межу: ось ця – польська страва, а ця – українська. Триста років у одній державі далися взнаки. Але, як на мене, українці більше люблять солодке, а поляки квасне і гостре. От, наприклад, борщ є і в нас, і в них, однак наш через те, що ми туди кладемо під час готування, я б окреслив як солодкавий, а польський аж ніяк таким не назвеш – він квасніший і гостріший.
– Наскільки відрізнялися аристократична, міська і сільська кухня?
– Аристократи їли все, що хотіли, і частіше, але мало. Бідніші їли два рази на день. Зрештою, погляньмо на життя аристократа першої половини ХХ століття. Людина прокинулася близько десятої години ранку, з’їла так званий передсніданок – рогалик чи круасан із кавою або з чаєм. Сніданок – о першій годині дня. Обід – о п’ятій годині вечора. І вже зовсім пізно – вечеря, кава, сигара. Люди попросту фізично важко не працювали.
Щодо простих міщан, то їхній порядок дня визначався тим, коли сходило сонце. А коли воно сідало, вони лягали спати. Ніхто по ночах, як ми, не сидів: свічки були дорогі. Тож і харчування відповідало природному ритмові. Люди їли відповідно до сезону те, що вирощували, чим займалися. Городина, овочі, фрукти. У Львові було дуже багато садів. Чудовий хроніст Мартін Ґруневеґ, їдучи через Львів, писав, що із садів виходили жінки і виносили яблука, грушки, сливки, виноград.
– Чи була в місті «швидка» їжа?
– Була. Розносили її люди з великими коробами. В них можна було купити солодощі, хліб. Дуже популярними були такі собі перекуски, канапки з різною всячиною.
– Чи були марнотратними львів’яни щодо їжі? Принаймні ті, що могли собі це дозволити?
– Дехто був марнотратним. Заможні львів’яни любили їсти хороші продукти. У XVI – XVII століттях, до повстання Хмельницького, міщани, шляхта мали багато грошей. І, відповідно, коли вже є гарний будинок, кінь (тепер автомобіль), то хочеться гарного одягу, гарної їжі та розваг. Люди на це витрачали великі гроші.
– А які продукти харчування були найдорожчими в той час?
– Найдорожчими були спеції та напої. Ними любили хизуватися.
– Що пили?
– Спершу на наших теренах найпопулярнішими напоями були питні меди. Згодом сюди привезли вина: дешевші угорські та дорогі середземноморські – грецькі, італійські. Місцеві вина були найдешевші. Горілка прийшла пізніше, десь у ХV столітті. А фабричне її виробництво започаткувала у 1782 році знаменита родина Бачевських. Із ХІХ століття, коли з’явилася пастеризація і можливість тривалого зберігання продуктів, у Львові могли пити ті ж вина, що й у Португалії чи Франції (до того не всі вина можна було транспортувати). Питання було лише в грошах. Зрештою, як і тепер.
– А коли в нас почали запрошувати кухарів?
– У багатих сім’ях завжди були кухарі, куховарки. Найдорожче, що є в світі, це час. Тому люди, які мали певні фінансові можливості, наймали куховарку не тому, що були ліниві. Навіщо робити те, що ти не дуже вмієш, коли можеш найняти фахівця? Бідні люди мусили виконувати цю роботу самі. Тому кожна кухня в кожної господині виглядала, як і тепер, по-різному. Залежно від того, ким вона була, звідки вона була, яка сім’я в неї була. Знаю випадки, навіть у своїй родині, коли народженню чергового сина мама не дуже тішилася, бо чекала, коли народиться донька і допоможе їй ту всю челядь годувати.
– Чи був дорогим хліб? 
– Хліб, не білий, був досить доступний. Білого хліба випікали певну кількість, спеціально її вираховували, щоб він не залишався і не черствів. А якщо лишався, то навіть бідним роздавали. Пекарі могли собі це дозволити. Натомість дуже цікаво, яке містечко поблизу Львова вважали найкрутішим у випічці хліба. Це Куликів. Ковбаса там з’явилася значно пізніше. Пісня про куликівський хліб – одна з чотирьох відомих мені пісень про їжу. Львів – одне з небагатьох міст в Україні, де є пісні про їжу. Про хліб, про кишку, про різні легуміни і мармуляди.

Голубці з… омарами

– Ви кажете, що кухня – це не лише переписи. А був якийсь львівський перепис, який би вас особисто здивував?
– Ви голубці з омарами куштували коли-небудь?
– З якого року цей перепис?
– Із 1907-го.
– Ви самі готуєте?
– Інколи. Більше допомагаю всім тим, що цікавляться.
– Що радите скуштувати зі справді львівського?
– Ну, звичайно, піцу, шаурму! А що тут іще львівського залишилось (Сміється)? А якщо серйозно, знайдіть яворівський пиріг. Це не зовсім львівська страва, але принаймні галицька. Спробуйте львівського сирника. Якщо вдасться – львівських флячків (але львівських, а не варшавський варіант!). Це наша страва, вона тут вигадана. Ці флячки зовсім по-іншому приготовлені. Перепис є в моїй книжці. Кишка – теж львівський продукт. Знаю, хтось може не погодитися зі мною, мовляв, кров’янку їдять усюди, але тут її щонайменше два види – кров’янка і бульбянка. Ту другу готували євреї, яким релігійні обмеження забороняли споживати кров. Цвіклі –  також єврейська страва, винайдена на нашій території (для тих, що не знають, це буряк із хроном).
– Якби вас запросили десь на сході України чи у Європі представити львівську кухню, що ви взяли б зі собою?
– Щоби пізнати львівську кухню краще їхати до Львова. Ресторани львівської кухні є і в Західній Європі, і в Канаді, і в США. Але ми маємо двох сусідів – зліва і справа, які запозичували серед іншого й нашу кухню. Тільки один сусід украв наші страви нахабно і не признається. Як завжди дурня вдає. От поляки таки кажуть «pierogi ruskie» (від Русь), є в них страва, яка називається «barszcz ukrainski». А в Росії все просто – «варєнікі» і «борщь».
– Що стало б трудністю для сучасної людини, якби її закинуло в століття XVIII, XVII або й іще далі?
– Система збереження продуктів. Усе потрібно було невідкладно готувати. Як також умови, в яких це все готували. Думаю, це був би позитивний подив, бо це не були якісь брудні кухні з якимись брудними домогосподарками. Ні, ні, ні! І що найбільше здивувало б, це поєднання смаків. А ще – зовсім інший смак навіть тих продуктів, які ми добре знаємо. Навіть смак картоплі змінився (попри всі запевнення «то все своє, непідсипане»), бо змінився склад води, ґрунту.  А ще – відбулися генетичні зміни. Ми самі себе модифікуємо, але завдяки цьому ми виросли. Зріст середньостатистичного рицаря – метр шістдесят п’ять. Я для них Гуллівер. І це багато в чому завдяки вживанню антибіотиків. Був час, коли багато людей не виживало, а ми, маючи ці антибіотики, застосовуємо їх направо і наліво, у тому числі в сільському господарстві. Змінилися й наші смакові відчуття, тому навіть у XVIII столітті багато страв ви не змогли б їсти або ж, навпаки, захоплювалися ними. 
Розмовляла
Ольга Хворостовська
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8431 / 1.75MB / SQL:{query_count}