Кір: Львівщина все ще лідирує

Інфекційна лікарня переповнена хворими, зокрема з ускладненнями. З 18 лютого у школах Львова та області запрацюють пункти вакцинації проти кору

П’ятнадцять тисяч хворих, сім смертей – і це лише за один місяць 2019-го! Кір, який ось уже другий рік вкладає українців на лікарняні ліжка та призводить до смерті, ніяк не вщухне – лише набирає обертів. Головною причиною великої кількості хворих на кір в Україні і швидкого поширення недуги лікарі називають відмову від вакцинації.
Найвищі показники захворюваності на кір, як і раніше, є на Львівщині. Лише за останній тиждень в нашій області зафіксували майже три тисячі хворих (!), які підхопили цю небезпечну вірусну інфекцію.
І хоча останнім часом кількість щеплень проти кору збільшилася, 73% осіб досі залишаються невакцинованими. “Із початку року на Львівщині вакцинували 11 тисяч 680 дітей. Із них 7 тисяч 264 – діти шкільного віку. За останній тиждень щеплення зробили 6 тисячам 610 дітям, з них 4 тисячі 435 школярі”, – зазначила експерт з епідеміології департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Оксана Пушкарьова.
Чималу кількість хворих медики госпіталізують, бо в них проявляються ускладнення. “Як і кілька місяців тому, зараз інфекційна лікарня також переповнена. Щоби розмістити хворих на кір, відділення перепрофільовують, одних виписують, других приймають, – каже головний епідеміолог Львівщини Наталія Тімко. – Більшість тих, кого госпіталізовуємо, невакциновані. Серед найчастіших ускладнень, які проявляються в людей, є запалення легень, пневмонії, запалення речовини головного мозку – енцефаліт”.

Аби хоч якось зарадити ситуації, медики Львова та області спільно з освітянами із початку січня розгорнули масштабну інформаційну вакцинальну кампанію. Зокрема, в школах та садках дітям і батькам пояснюють важливість вакцинації, розповідають, як можна перевірити якість вакцини, як додержувати умов щеплення, та закликають піти щепитися. У разі, якщо батьки і далі відмовлятимуться вакцинувати своїх дітей проти кору, з 18 лютого школярів вакцинуватимуть під час уроків, розгорнувши в навчальних закладах тимчасові пункти вакцинації.
Скільки насправді дітей мають пройти вакцинацію, ще не відомо. За інформацією в.о. заступника міського голови з гуманітарних питань Галини Слічної, згідно з результатами моніторингу вакцинованих учнів шкіл Львова, невакцинованими  залишаються 13 тисяч дітей віком 6 – 18 років. У області точної кількості невакцинованих не називають – триває перевірка. Відтак голова Львівської ОДА Олег Синютка наголосив, що, поки немає точної цифри невакцинованих дітей та відповідної роз’яснювальної роботи з їхніми батьками, область не готова до початку роботи виїзних пунктів вакцинації у закладах освіти.
За попередньою інформацією, такі шкільні пункти вакцинації проти кору мають запрацювати не у всіх районах області.

Важливе про вакцинацію

* Календар профілактичних щеплень (https://goo.gl/YTJs8x).
* Список вакцин, які закуповує держава, та їхній залишок у регіонах (https://goo.gl/LmYnCT). 
* Про вакцини, які закуповує МОЗ України (https://goo.gl/Qqnheb).
* Вакцини не “зношують” імунітет (https://goo.gl/idFKMQ).
* Про зв’язок вакцинації проти кору із захворюваністю на грип (його немає) (https://goo.gl/PyGrgD).
* Де можна зробити щеплення (https://goo.gl/FFBfmV).

20 запитань про кір, які найчастіше ставлять люди

“Львівська Пошта” зібрала найпопулярніші запитання щодо вакцинації проти кору, які ставлять львів’яни та жителі області, та шукала відповіді в медиків

1. Кір – легке захворювання, навіщо панікувати?

Ще донедавна кір був поширеною дитячою хворобою та невіддільною частиною дитинства. Хоча більшість дітей одужували від нього, багато хто з них не міг упоратися з хворобою. Кір може спричинити такі ускладнення, як пневмонія та енцефаліт. Із тисячі хворих одна-дві людини помирають. До винайдення вакцини щороку від кору помирало 450 людей. Більшість із них – здорові діти.

2. Як поширюється захворювання?

Вірус кору легко поширюється повітряно-крапельним шляхом, коли хвора людина чхає або кашляє. Кір – одна з найзаразніших хвороб. Вірус кору може жити до двох годин на предметі, якого торкався хворий. Тому людина може легко заразитися в аеропорту чи інших місцях масового скупчення людей.

3. Які симптоми хвороби?

Найтиповішими симптомами є висока температура, яка супроводжується нерівномірним червоним висипом або висипом коричневого відтінку. Але це не єдині симптоми! До того, як з’явиться висип, діти мають симптоми, схожі на прояви застуди чи грипу: кашель, нежить, лихоманка, почервоніння та сльозоточивість очей. Тому кір можна переплутати з іншими хворобами, які супроводжуються висипом і температурою. Однак під час кору стан із появою висипу не покращується на відміну від ентеровірусних чи герпесних інфекцій – таких як розеола чи інфекційний мононуклеоз.

4. Як лікуватися людині, що захворіла на кір?

Не існує препаратів, які діяли б на вірус кору. Але ми можемо боротися із симптомами. Наприклад, якщо висока температура – приймати протигарячкові препарати, якщо закладений ніс – використовувати судинозвужувальні засоби, аби могти краще дихати. Якщо з’явилася бактеріальна пневмонія – лікуватися антибіотиками.
Кір дуже часто вражає нервову систему – починається запалення головного мозку. Енцефаліт супроводжується судомами, але є препарати, які впливають на судоми. Якщо спостерігається порушення дихання, легені постачають чистим киснем і знімають набряк головного мозку, щоб це не призвело до смерті або незворотних уражень мозку.

5. Коли варто вакцинувати дітей проти кору?

В Україні першу дозу вводять малюкам у 12 місяців, другу – в шість років. Високий рівень вакцинації захищає тих, що не можуть бути щеплені через вік чи протипоказання.

6. Чи безпечна вакцина проти кору?

Безпечна. Але, як і будь-які інші ліки, може мати побічні дії. Це зазвичай лихоманка, нездужання та біль і набряк у місці ін’єкції. Вакцина проти кору нечасто спричиняє серйозні ускладнення. Підхопити справжній вірус набагато небезпечніше.

7. Чи надовго захищає вакцина?

Вакцина проти кору ефективна, але жодна вакцина не дає стовідсоткової гарантії, що ви не захворієте! Якщо вам ввели тільки одну дозу, ви все ще в групі ризику. Саме тому в Україні почали вводити другу дозу в 1986 році. Друга доза вакцини захистить вас на більш ніж 95%.

8. Чи можна вакцинувати проти кору дітей і дорослих під час зростання рівня захворюваності на ГРВІ та грип?

Так. Вакцинація проти кору безпечна під час зростання рівня захворюваності на грип та ГРВІ. Науковці аналізували окремі випадки бактеріальних і вірусних інфекцій у популяції впродовж так званих періодів ризику після щеплення (0 – 30 днів, 31 – 60 днів і 61 – 90 днів). Їхній висновок – вакцина КПК не підвищує ризики цих інфекцій, тобто не “перевантажує” імунну систему, не послаблює захист.
Тож теза, що вакцинуватися проти кору під час зростання рівня захворюваності на грип та ГРВІ небезпечно – хибна! В деяких областях перевищений епідемічний поріг захворюваності, але епідемії грипу в країні немає.
Легкі супутні інфекції не розглядаються як протипоказання до вакцинації. Введення вакцини КПК (комплексної вакцини проти кору, паротиту та краснухи) не рекомендоване лише особам із високою температурою тіла чи іншими ознаками серйозного захворювання. Також протипоказання до щеплення КПК включають тяжкі алергічні реакції на введення попередньої дози цієї вакцини у вигляді анафілактичного шоку чи токсичної еритеми або тяжкі алергічні реакції на компоненти вакцини (наприклад, неоміцин чи желатин); вагітність; тяжкий імунодефіцит; прогресуючу ВІЛ-інфекцію; прогресуючу лейкемію чи лімфому, інші тяжкі онкологічні захворювання; проведення терапії високими дозами стероїдних гормонів, алкілованими чи метаболічними препаратами, проведення променевої терапії, яка пригнічує імунітет.

9. Які вакцини використовують під час щеплень та наскільки вони якісні?

Наразі в Україні проти кору, епідемічного паротиту та краснухи доступна комбінована вакцина PRIORIX виробництва GSK (Бельгія). Крім того, в Україні є вакцини виробництва Merck, США (392 тис. доз).
Максимальний термін придатності цих вакцин – 20 березня 2020 року. З усіх залишків є партія майже 400 тисяч, яка має термін придатності до 31 січня 2020 року.
Усі вакцини якісні та безпечні, закуплені за гроші держбюджету Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ). Якість вакцин підтверджена перекваліфікацією Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) і масштабним досвідом використання в різних країнах світу.

10. Хто такі вакцинатори?

Цей термін означає не посаду, а роль медпрацівника у мобільній групі фахівців, які проводитимуть вакцинацію населення. Відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я №595 від 16.09.11 року, для здійснення вакцинації можуть бути задіяні лише ті медичні працівники (лікар, фельдшер, молодший спеціаліст із медичною освітою), які пройшли спеціальну щорічну підготовку та володіють правилами організації і технікою проведення щеплень, а також навичками надання невідкладної допомоги. Медиків, які не пройшли спеціальну підготовку, не допускають до проведення щеплень!

11. Для чого МОЗ України ініціювало спецоперацію проти кору у Львівській області?

Спецоперація з вакцинації у Львівській області планується для того, аби захистити дітей та дорослих від спалаху кору, який триває майже два роки. Найвищий рівень захворюваності зафіксований в тих регіонах, де найнижчі показники рівня охоплення щепленнями проти кору. Саме тому заходи, заплановані МОЗ України спільно з місцевою владою у Львівській області, спрямовані на підвищення рівня охоплення щепленнями дітей шкільного віку, які з різних причин пропустили планову вакцинацію.

12. Чому спецоперацію зі щеплення проти кору розпочали саме з Львівської області?

Львівська область є лідером за кількістю зареєстрованих випадків захворюваності на кір та одним із антилідерів за рівнем охоплення щепленнями проти кору.
Організацію та проведення надзвичайних заходів щодо підвищення рівня охоплення щепленнями проти кору у Львівській області підтримала і затвердила своїм рішенням Обласна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Третього січня після позачергового засідання розпочали фактично спецоперацію для підвищення рівня імунізації дітей віком від 6 до 18 років та захисту всієї області від поширення цього небезпечного захворювання. Завдяки додатковим заходам щодо імунізації проти кору, які проводять з ініціативи Міністерства охорони здоров’я України, станом на 1 грудня 2018 року вдалося досягти рівня виконання річного плану вакцинації, який становить 87,3% серед дітей першого року життя. Рекомендований рівень – 95%.
Після Львівської області подібні спецоперації планують у інших регіонах України. Наразі найвищі показники захворюваності на кір та найнижчі щодо вакцинації проти кору у Львівській, Івано-Франківській, Закарпатській та Одеській областях.

13. Чи це примусова вакцинація?

Ні, це не примусова вакцинація, а захід для підвищення рівня імунізації і захисту українців від смертельно небезпечної хвороби. Адже проти кору не існує ліків, а єдина можливість уберегтися – зробити щеплення.
Вакцинуватимуть дітей у Львівській області за обов’язкової умови – згоди батьків.

14. Куди можна прийти вакцинуватися?

У Львівській області кабінети щеплень у поліклініках та амбулаторіях відчинені навіть у суботу та неділю!

15. Чи є сенс вакцинувати проти кору тих, що вже перехворіли?

Якщо людина вже перехворіла на кір, вакцинація проти цієї хвороби не потрібна. Але є нюанс – вакцина комбінована. Окрім кору, людина отримує антитіла і проти епідемічного паротиту, і проти краснухи. Тому щепитися цією вакциною також потрібно, аби потім не підхопити ці дві недуги. Зайва доза не зашкодить!

16. Чи буде вакцина безкоштовна і для дорослих?

Є наказ Міністерства охорони здоров’я, який дозволяє безкоштовно вакцинувати проти кору й доросле населення, особливо тих, що мали контакт із хворими. А оскільки у Львівській області триває спалах, такий контакт є практично всюди, тому так – дорослих вакцинуватимуть безкоштовно!

17. Чому серед хворих так багато вакцинованих?

Згідно з даними, серед вакцинованих на кір захворіло приблизно 30% осіб. Це ті, що документально мають дві дози вакцини проти кору. Проте варто враховувати той факт, що серед них багато таких, яким ці щеплення просто записали, а насправді не робили.
Відповідно до інструкції до вакцини, ефективність вакцинації двома дозами становить 95%, однією – 85%. Тому якщо людині ввели тільки одну дозу, вона до кінця не захищена. А при такій низькій кількості вакцинованих сприятливість висока.
Проте ще жоден вакцинований чи перехворілий не мав важкого ускладнення – енцефаліту і не помер. У вакцинованих спостерігається переважно висока температура, ломота, рясний висип.

18. Чи варто боятися тим, що мають хибний запис про вакцинацію?

Ні лікарів, ні батьків карати або сварити за це не будуть! Ніхто не ставитиме їм зайвих запитань. Українці можуть спокійно прийти до медзакладу, сказати чи написати у карточці, наприклад, “прошу вважати мою дитину невакцинованою” або “прошу вакцинацію вважати помилковою” і піти на щеплення. Головне мати бажання.

19. Що робити, коли не впевнений, що вакцинувався проти кору.  Чи потрібно вводити додаткову дозу?

Якщо ви не впевнені у своїй історії вакцинації, поговоріть зі своїм лікарем про необхідність додаткового щеплення. Шкоди від ще одного щеплення, навіть якщо ви вакцинувалися раніше, не буде! Кір – це жива вакцина.

20. Які протипоказання до вакцинації проти кору?

Перелік протипоказань щодо вакцинації КПК невеликий. За світовими стандартами, він не включає легкі застуди з температурою до 38°С.
Вакцинацію не роблять, якщо є високий ризик серйозної реакції, та при станах, коли імунна відповідь на введену вакцину не сформується. Це такі випадки:
* Гостре захворювання, що супроводжується температурою за 38,5°С.
* Серйозна алергічна реакція (анафілактичний шок) на попередню дозу вакцини чи відома алергічна реакція на один із компонентів вакцини (наприклад, на желатин, неоміцин, курячий білок тощо).
* Захворювання і стани організму, при яких після введення вакцини імунітет може не сформуватися (наприклад, в умовах хіміотерапії в онкологічних хворих; при вживанні великих доз стероїдних гормонів; при вживанні ліків, що пригнічують імунітет; при СНІДі).
* Вагітність. Вакциною КПК не щеплять вагітних, адже вона містить живі віруси. Щеплення проти кору необхідно зробити на етапі планування вагітності.

Ірина Микичак, директор департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА:
– Відкриття пунктів вакцинації проти кору, які мали запрацювати в школах Львова та області з 11 лютого, перенесли на 18 лютого. Але робота триває, зокрема, перевірка того, скільки саме дітей вже мають щеплення проти кору, а скільки не мають. Наразі точних цифр щодо невакцинованих дітей нема. Область до старту кампанії з вакцинації дітей проти кору буде готова тоді, коли завершиться верифікація, тобто звірка вакцинованих і невакцинованих учнів. Так само наразі не можемо сказати, де саме будуть розташовані шкільні пункти вакцинації проти кору і наскільки масштабно вони працюватимуть. Усе залежатиме від потреб. Наприклад, якщо бачитимемо, що в одній зі шкіл Сихівського району Львова є тисяча невакцинованих дітей, тоді розгорнемо там пункт, і лікарі в присутності батьків організують додаткову вакцинацію. Якщо ж у якійсь школі невакцинованих буде п’ять чи десять учнів, відкриття пункту стане недоцільним. Упродовж тижня і медики, і освітяни отримають від Міністерства охорони здоров’я вимоги щодо того, як мають працювати в школах пункти вакцинації. Найвірогідніше, це буде мобільна бригада медиків, яка приїжджатиме до школи і робитиме учням щеплення. Загалом за минулий тиждень на Львівщині щепили проти кору понад 6 тисяч 610 дітей. Це вдвічі більше, ніж за минулий тиждень, і це не може нас не тішити! Батьки почали розуміти проблему, реальність, загрози і повели на вакцинацію своїх дітей. Гадаю, що й цього тижня “притомні” батьки вестимуть дітей у поліклініки, і в звичний спосіб – після огляду лікаря – їх вакцинують. Нам дуже важливо, аби до так званої вакцинальної кампанії долучилося духовенство. Ми не прагнемо, щоби священики вакцинували дітей, лише хочемо за їхньої допомоги донести до свідомості людей, що вакцинація – це запобігання смертності! І якщо медицина, Церква та освіта працюватимуть в цьому плані разом, то буде результат. Хочемо дати кожному шанс не захворіти.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7870 / 1.74MB / SQL:{query_count}