Дорогу ОСББ. ЛКП стане минулим

До кінця року львів’яни мають визначитись з новою формою управління багатоповерхівок: утворити ОСББ, взяти будинок на самоуправління, або укласти договір з управляючою компанією. Як це зробити і куди звертатись за підтримкою

фто: прес-служба ЛМР
В останні три роки мешканці львівських багатоквартирних будинків почали активніше перебирати на себе відповідальність за свої помешкання. Тобто створювати ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирних будинків) і спільно, обираючи голову, вирішувати всі комунальні питання. Як, наприклад, утеплити будинок, полагодити покрівлю, змінити центральне опалення на індивідуальне, відремонтувати сходові майданчики, чи вирішити питання прибирання прибудинкової території.
У Львівській міській раді певні, що держава чи місто не зможуть доглядати за своїми будинками так, як це може зробити власник. І відзначають, що місто Лева передове у створенні ОСББ. Ключовим називають 2016 рік, коли було створено 428 об’єднань співвласників. У наступні роки дещо менші показники – за дев’ять місяців цього року створено 86 ОСББ у 97 будинках. Лідирує Личаківський район. Аби дещо пришвидшити цей процес на останній сесії Львівської міської ради прийняли ухвалу “Про врегулювання питання управління багатоквартирними будинками та їх обслуговування у Львові”.

Три варіанти управління

Відповідно до прийнятої ухвали, до кінця цього року усі львівські багатоповерхівки спишуть з балансу ЛКП, тому мешканці повинні визначитися з подальшою формою управління та обслуговуванням будинку. Багатоквартирні будинками – це ті, які мають від трьох і більше квартир.
 
 фото: ОСББ “Львівський дворик” (3)
“Є три форми управління будинком: перша – це створення ОСББ, друга – перехід на управління до управляючих компанії або управителя. Додам, що список компаній є на сайті ЛМР. І третя – це перехід на самообслуговування, тобто функціонувати як приватний будинок. До 1 січня будуть списані з балансу ЛКП багатоквартирні будинків і якщо мешканці не визначaться з формую управління, то з 1 березня 2019 року буде проведений конкурс щодо призначення управляючої компанії для будинків”, – розповідає “Львівській Пошті” Оксана Калинець, головний спеціаліст відділу супроводу ОСББ департаменту житлово-комунального господарства Львівської міської ради.
Для отримання детальної інформації щодо створення ОСББ мешканці можуть звертатися у відділ супроводу ОСББ (пл. Ринок, 1 каб. 107, тел: 297-59-95, е-mail: osbb@lvivcity.gov.ua). Також в усіх ЦНАПах є інформаційні буклети, де розписано, в якому форматі можна організувати управління у будинку.
Загалом у Львові функціонують 9212 будинків різної форми власності, повідомляє прес-служба ЛМР. І станом на жовтень 2018-го у Львові створено 1232 ОСББ у 1295 будинках – це трохи більше 14%. Відтак великий відсоток управління багатоквартирними будинками залишається за ЛКП – їх нараховують 7618 (це майже 83%). Окрім того, на території міста вже діють 50 управляючих компаній: 40 – комунальних і 10 приватних. А на самообслуговуванні перебуває 51 будинок.

Переваги і міфи у створенні ОСББ

Про переваги ОСББ говорять багато. Серед основних виділяють те, що мешканці зможуть розпоряджатися власними коштами і визначати кошторис на отримання будинку та прибудинкової території. Як писала “Львівська Пошта”, кожне ОСББ має свій рахунок у банку, і перед тим, як класти гроші на рахунок, збирають загальні збори. Голова ОСББ доповідає розрахунок цього кошторису, звідки беруться гроші, куди будуть витрачатися, яка зарплата у голови, бухгалтера, двірника, сантехніка, а також, скільки це ОСББ відкладає на капітальний ремонт. Також об’єднання співвласників багатоквартирного будинку матимуть можливість взяти участь у державних і міських програмах пільгового кредитування для впровадження заходів із енергозбереження. У Львові діє програма для ОСББ та ЖБК “Теплий дім”.
“Тобто будинок має шанс замінити вікна, поставити систему регулювання теплоносія, утеплити будинок, зокрема, дах і фасад, модернізувати системи опалення та освітлення, а пізніше отримати майже 70% відшкодування вартості проекту: 40% з держбюджету і 30% з міського бюджету. Але не більше 400 тис. гривень за одним кредитним договором”, – веде далі Оксана Калинець.
Ця програма почала діяти у 2015 році. За цей час у міській раді підрахували, що відтоді було надано 93 кредити. А в цьому році почала діяти ще одна міська програма – Програми технічної експертизи, модернізації, ремонту, заміни та диспетчеризації ліфтів у житлових будинках Львова. За цією програмою об’єднання співвласників можуть покращити технічний стан ліфтів у багатоквартирних будинках.
Серед основних міфів львів’ян, які не відважуються створити ОСББ, Оксана Калинець спростовує міф щодо позбавлення пільг і субсидій після об’єднання: “Це неправда. Після створення ОСББ його мешканцям нарахування пільг і субсидій здійснюють відділи соціального захисту районних адміністрацій. Нарахування проводиться громадянам незалежно в якому багатоквартирному будинку вони проживають. Пільги і субсидії отримують і власники/ наймачі квартир будинків ОСББ”.
Другий міф: ОСББ приватизує будинок, а потім продасть квартиру того чи того мешканця. ОСББ – добровільне об’єднання мешканців будинку, створене для належного утримання будинку та прибудинкової території. Юридична особа ОСББ не набуває права власності на житлові чи нежитлові приміщення у будинку, які є у власності мешканців та не має юридичних підстав ним розпоряджатися. ОСББ (в особі голови правління), розпоряджається лише тими внесками, які щомісячно сплачують співвласники на рахунок об’єднання у вигляді експлуатаційних внесків.
Третій міф: у ОСББ більша квартплата, ніж в ЛКП. Як показує досвід львівських ОСББ, внески на утримання будинку та прибудинкової території у будинках ОСББ та будинках, що обслуговують ЛКП знаходяться приблизно на одному рівні. Проте, щомісячні відрахування на капітальний ремонт у будинках ОСББ в середньому становлять 1,4-1,5 грн./м2, в той час, як у ЛКП більше 70% всіх коштів, які ви сплачуєте, йдуть на заробітну плату та сплату податків, в чому ОСББ має свої переваги: діяльність не оподатковується, а розрахунки за роботи здійснюються по акту виконаних робіт, бухгалтер може працювати “за сумісництвом” на декількох будинках ОСББ. Кошторис ОСББ та, відповідно, закладений у ньому розмір експлуатаційних внесків затверджується рішенням загальних зборів. Звісно, ті ОСББ, які прийняли рішення отримувати додаткові елементи комфорту (відеоспостереження, цілодобову охорону, паркінг чи послуги консьєржа тощо) – будуть мати вищу оплату за утримання будинку, ніж будинки, які обслуговують ЛКП, що таких послуги не надають.
 Щодо зразкових і дієвих ОСББ співрозмовниця виділяє об’єднання “Любінська дорога” у Залізничному районі, яке утворили цього року і  “Львівський дворик” у Сихівському районі.

фото: прес-служба ЛМР

Коли є ОСББ, мешканці відчувають себе господарями

Іван Рудницький, член правління ОСББ МЖК 1, депутат Львівської міськради розповів “Львівській Пошті” про ефективний спосіб організації роботи ОСББ, а також про переваги та недоліки такої системи управління. До слова, раніше Іван Рудницький очолював МЖК 1, яке об’єднує п’ять багатоквартирних будинків на просп. Червоної Калини, 41,43, 45, 47,49.
“Насправді ОСББ має свої переваги, але і свої недоліки. Коли мешканці утворюють ОСББ, то вони вже не мають надіятись на когось, а можуть нарешті самостійно вирішувати питання свого благоустрою. Коли є ОСББ, мешканці відчувають себе господарями сповна. Адже жильці мають повний доступ до інформації та до коштів, за рахунок яких існує один чи кілька будинків. Також мешканці можуть самостійно встановлювати розмір щомісячних внесків. Можуть також подаватись на різноманітні міські програми для будинків ОСББ, які спрямовані на виділення кредитів на різноманітні потреби”, – пояснює Іван Рудницький.
Однак, з його слів, є також низка труднощів, які очікують на мешканців багатоквартирних будинків, які збираються створити ОСББ.
“Насамперед непросто доведеться тому, хто погодиться взяти на себе зобов’язання начальника ОСББ. Адже потрібно керувати штатом, водночас опрацьовувати великий стіс важливих паперів, шукати можливостей заробити гроші та грамотно їх використовувати. На ентузіазмі цю роботу не так легко робити. Також для очільника ОСББ потрібно облаштувати бодай невеличке приміщення, де би можна було приймати людей, видавати довідки, де би міг працювати бухгалтер. Варто бути готовим працювати із постійними конфліктами між мешканцями. Адже далеко не завжди усі жильці готові здавати потрібні суми коштів чи миритись із такою системою управління. Все це – клопіткий труд, який потребує багато зусиль, терпіння і нервів”, – зазначає співрозмовник.
На думку Івана Рудницького, найдоцільніше створювати ОСББ, коли є велика кількість квартир і мешканців.
“Це потрібно для того, щоби була відповідна фінансова база. Бо із внесків людей треба виплачувати зарплатню голові ОСББ, працівникам, а також намагатись вирішувати питання, які виникатимуть. Також позитивно, коли є приміщення, які можна здавати в оренду. На сьогоднішній день МЖК 1 від здачі приміщень в оренду у рік отримує 1,5 мільйони гривень. Чимало, погодьтесь! Сумарно внески жильців також складають 1,5 мільйона гривень (4,50 коп. за кв. м). Відтак кошти від оренди намагаємось спрямовувати на поточні ремонти: на заміну дорожнього покриття, на ремонти даху, сходових майданчиків тощо. Тому таке джерело доходу дуже нас виручає. Керівник ОСББ МЖК 1 отримує заробітну плату у розмірі близько 7 тис. грн, бухгалтер – 6 тис. грн, двірники – по 3700 грн. На мій погляд, така зарплата для керівника ОСББ є низькою, тому зазвичай йому доводиться суміщати цю зайнятість із іншою роботою чи бодай отримувати пенсію, бо сьогодні зарплати в Україні суттєво зросли. Але півдня начальник повинен приділяти увагу і час своєму будинку, бо певний об’єм роботи є щодня”, – розповідає Іван Рудницький.
Тетяна Афанасьєва від 2016-го очолює ОСББ “Львівський дворик”, у яке входить один багатоквартирний будинок, що на вул. Хоткевича, 30-а. У цьому будинку є 143 квартири і два нежитлових приміщення.
“Третій рік наше ОСББ живе виключно із внесків жильців (5,60 коп за кв.м). В оренду приміщення не здаємо. Втім помаленьку даємо собі раду. Від 2016-го нам вдалось поміняти сантехніку, встановили металопластикові вікна у місцях загального користування, поремонтували ліфти, встановили металопластикові двері. Також встановили відеоспостереження. У найближчі роки плануємо замінювати бруківку на фасадній частині. Також хочемо замінювати електромережу. Думаю, що об’єм роботи чималий, адже мешканців у нас не так багато”, – говорить Тетяна Афанасьєва.
Співрозмовниця наголошує, що найбільшою перевагою утворення ОСББ у їхньому будинку є те, що мешканці нарешті почали брати активну участь у житті будинку: “Коли ми утворювали ОСББ, то 40% мешканців були проти. Сьогодні серед запеклих противників лише дві квартири, однак її мешканці все одно платять внески”.
Пані Тетяна як начальник ОСББ отримує мінімальну заробітну плату. Каже, що свою роботу робить не заради грошей, а лише хоче, щоби будинок, у якому мешкає, був у доброму стані.
“На мою думку, сьогодні усі багатоквартирні будинки повинні утворювати ОСББ. Та, на жаль, сьогодні люди дуже рідко хочуть брати на себе відповідальність за своє житло поза порогом. І дарма! Бо результат і комфортність життя того вартує”, – додає на завершення розмови очільниця ОСББ “Львівський дворик”.

Як створити ОСББ?

Перший етап – знання

Охочим створити ОСББ потрібно знати вимоги Закону України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку” щодо створення об’єднання також варто розуміти, які правила діють всередині ОСББ, які функції виконує правління, які – контрольно-ревізійна комісія; який порядок прийняття рішень, як впливати на правління та голову правління ОСББ;
Мешканці повинні бути готові відповісти на будь-які питання сусідів, головне, – чітко розуміти мету створення ОСББ, знати яку користь це принесе всім співвласникам будинку. Важливо запевнити сусідів: попри всі проблеми, ОСББ – це найкращий спосіб захистити своє майно і підвищити рівень комфорту в будинку.

Другий етап – підготовчий: створення ініціативної групи

Відповідно до вимог закону “Про ОСББ” необхідно сповістити усіх співвласників будинку про проведення установчих зборів щодо створення ОСББ не пізніше ніж за 14 днів до дати зборів. Для цього потрібно створити ініціативну групу не менше як з трьох власників квартир чи нежитлових приміщень вашого будинку, повідомити усіх сусідів про проведення установчих зборів зі створення об’єднання співвласників багатоквартирного будинку. Пізніше треба завести реєстр співвласників, у якому залишать підписи поінформовані про захід співвласники будинку. Також потрібно отримати інформацію про усіх співвласників будинку, загальну площу квартири нежитлових приміщень співвласників будинку.

Третій етап – проведення установчих зборів

Установчі збори – офіційний захід, на якому співвласники голосують “за” чи “проти” створення ОСББ. Для ведення зборів необхідно обрати голову  та секретаря зборів. І також підготувати необхідний пакет документів: протокол Установчих зборів зі створення ОСББ (у двох примірниках), листки письмового опитування співвласників (у двох примірниках), Статут ОСББ.

Четвертий етап – державна реєстрація ОСББ

Державна реєстрація ОСББ здійснюється згідно Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців” Державна реєстрація ОСББ проводиться в центрах надання адміністративних послуг. Автоматично про зареєстровану юридичну особу інформація потрапляє у головне управління статистики Львівщини та Державну фіскальну службу у Львівській області. 
Наступними кроками є виготовлення печатки (кутового штампу), внесення ОСББ до Реєстру неприбуткових організацій Державною фіскальною службою (вул. Стрийська, 35, м. Львів), відкриття рахунку в банку.

П’ятий етап – повідомлення Львівської міськради про створення ОСББ

Надати копію Статуту ОСББ у відділ супроводу ОСББ міськради. Представити Виписку з Єдиного державного реєстру про реєстрацію ОСББ.
Надати інформацію про будинок щодо технічних характеристик та юридичного статусу прибудинкової території згідно форми.
Інформація необхідна міськраді для подальшого залучення ОСББ в міжнародних проектах, участі у державних та місцевих програмах, ознайомлення із нормативними та законодавчими актами, інформує прес-служба Львівської міськради.
Також зареєстровані ОСББ можуть отримати консультацію з питань ведення господарської діяльності: примірний кошторис ОСББ, ознайомитися із затвердженими для населення тарифами та цінами на послуги підрядних організацій, пов’язаних з обслуговуванням житлового фонду Львова (обслуговування ліфтів, вивезення побутових відходів, послуги аварійних служб, послуги з чистки димовентиляційних каналів, повірка лічильників і т. п.).
Владислав Іванов, начальник управління житлового господарства департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівськoї міської ради:
– Процес створення ОСББ і ліквідації ЛКП тільки розпочався. Хоча в принципі ще у 2015 році був прийнятий Закон “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”, а у 2016 році Закон “Про житлово-комунальні послуги”. І щодо виконання першого закону, мешканці мали б вже визначитися з формою правління будинків. Зараз у Львові створено понад 1200 ОСББ і надалі думаємо, що цей процес пришвидшуватиметься. Міською ухвалою, яку прийняли 11 жовтня, передбачено, що зараз усі будинки підлягають списанню з балансу львівських комунальних підприємств. А до 1 березня 2019-го всі мешканці мають визначитися з формою управління. Якщо не визначаться до цього часу, то проводитимемо конкурс на призначення управителя. Питання, хто подаватиметься на конкурс: це можуть бути і теперішні керівники ЛКП, і приватні управляючі. Але це у випадку, якщо люди не оберуть самостійно форму управління. До цього часу усі будинки обслуговуватимуться і надалі ЛКП, згідно діючих договорів. Дуже часто люди скаржаться, що незадоволені послугами, які надають комунальні підприємства. Тому є змога зараз або самостійно здійснювати управління, або обрати управителя. Порядок там, де є господар! Зараз лідирує по кількості створених ОСББ Личаківський район. Окрім того додам, що розробляємо інвестиційні програми, які спрямовуватимемо на підтримку будинків, які потребують капітального ремонту або перебувають в аварійному стані.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7989 / 1.73MB / SQL:{query_count}