Шанс для сімей мігрантів

Рідні заробітчан мають можливість об’єднати родину. Що потрібно для того, аби почати нову сторінку вашої щасливої родини – нарешті під одним дахом?

Трагічних і сумних історій про розбиті через міграцію сім’ї не порахуєш. Кожна з них наче писана за одним сценарієм: дружина їде на заробітки, чоловік починає зазирати в чарку, дітей доглядають бабці із дідусями, та все одно вони ростуть недолюбленими, ображеними та часто не знають справжньої ціни грошам.
Схожа історія лягла в основу українського фільму “Гніздо горлиці”, який задумувався авторами як творче відео­зображення збільшення еміграції з України в останні роки. Зрештою, у Львові вже не перший рік актори театру Заньковецької демонструють свій погляд на цю проблематику у виставі “Неаполь – місто Попелюшок”, у якій також порушується актуальна і наболіла тема для багатьох українців: виїзд жінок до Італії на заробітки.
“Львівська Пошта” продовжує серію матеріалів про італійську міграцію. Цього разу розповідаємо про можливості возз’єднання сімей мігрантів та про соціальну підтримку українських заробітчан в Італії. Нагадаємо про особливості, причини та перспективи цієї міграції дискутували на Міжнародному симпозіумі “Возз’єднання родини: контекст української міграції в Італії”, який проходив у нашому місті минулого тижня.

Мігранти повертаються в Україну

Враховуючи масовий потік українок за кордон, Олена Малиновська, доктор наук з державного управління, головний науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень, наголошувала, що сьогодні мусимо акцентувати свою увагу возз’єднанні сімей на території Італії, а також на соціальному захисті осіб, які працюють за кордоном, особливо в контексті пенсійної реформи.
Що стосується воз­з’єднання сімей: багато мігрантів про це мріють, однак бажане довгими роками залишається нереалізованим через тяганину із документами, через страх отримати відмову тощо. Втім, шанси здійснити мрію таки є. У Львові на вул. Івана Франка, 15 працює Благодійний фонд “Запорука”, який безкоштовно може допомогти вам та вашим близьким на цьому шляху. Уже понад вісім років цей фонд допомагає мігрантам і членам їхніх родин.
“Наш фонд в Україні більше знають як фонд допомоги важкохворим діткам. Однак ми маємо також іншу місію – бути рукою допомоги для мігрантів, які потребують помочі чи підказки. Ще п’ять років тому, коли тільки починали працювати, ми не були впевнені, що наша діяльність буде затребуваною. Сьогодні на вулиці Івана Франка, 15 завжди дуже тісно, адже наші послуги мають велику популярність серед населення. Тим паче, що зараз, можу запевнити, що українські мігранти активно повертаються додому. Водночас, не зменшується потік охочих виїхати до Італії. Наша практика показує, що нині не лише Західна Україна “представляє” міграцію до Італії. Адже щодня до львівського центру приїжджають жителі і з Херсону, і з Полтави, і з Запоріжжя, які просять їм допомогти правомірно податись за кордон”, – розповіла Ярина Хомцій, керівник проектів та програм Благодійного фонду “Запорука”.
Останніх п’ять років фонд “Запорука” активно співпрацює із італійською організацією Patronato ACLI, яка з 1945 року допомагає працівникам та працівницям в Італії та за кордоном.
“За п’ять років співпраці із Patronato ACLI, ми стали, можу впевнено сказати, певним інформаційним центром із питань міграції, а також одним із численних центрів, у якому надають підтримку мігрантам у всьому світі. І цей статус для нас є дуже важливим! Нині ми надаємо підтримку у виробленні віз українцям, надаємо відповідні сертифікати для того, щоби вони могли отримувати свої заслужені пенсії в Італії. Тому нині  можемо похвалитись досить успішною роботою”, - говорить Ярина Хомцій.
З її слів, БФ “Запорука” спільно із італійськими організаціями напрацював механізми, які дають змогу мігрантові практично у будь-якому місті Італії – навіть найменшому – отримати допомогу та підтримку. І таким чином бути захищеним у непередбачуваних випадках.
“Наш проект не спрямований на посилення міграції з України. Ні! Адже причиною цього зазвичай є глобальні суспільні процеси. Наш проект допомагає тим, хто прийняв рішення поїхати в Італію самому чи до своїх рідних, але не знають способу, як це зробити”, – наголошує пані Ярина.

Про наслідки нелегальної праці

Ярина Хомців говорить про те, що історія міграції може мати декілька сценаріїв – повернення в країну і возз’єднання родини, існування сім’ї як транснаціональної, створення міжнаціональних родин і, на превеликий жаль, розпад сімей.
“Звичайно, ця класифікація не є остаточною, але вона має право на життя. І сьогодні ми найбільше працюємо над двома першими варіантами розвитку подій в міграційній сім’ї”, – зазначає вона.
Мігранти можуть звернутись у фонд практично із будь-якими питаннями. Керівник БФ “Запорука” запевняє, що зможуть допомогти усім.
“Пригадую випадок, коли до нас звернулась мігрантка, яка впродовж багатьох років працювала незаконно в Італії. І якось на кордоні їй вручили вислання, яке згідно із законом мало б тривати десять років, втім жінка отримала його на невизначений термін. Впродовж двох чи трьох років ми працювали над тим, щоби скасувати це вислання. В результаті скасували. Веду до того, що нерегульована міграція дуже звужує права і можливості, як для мігранта, так і для його сім’ї. Тому наш проект створений для того, щоби рідні мігрантів отримали легальну підставу їздити в Італію, бути зі своїми рідними і мати право повертатись в Україну без будь-яких проблем”, – розповіла Ярина Хомців.

Не лише діти їдуть до батьків, а й батьки до дітей

Для членів родин мігрантів, які хочуть возз’єднатися, нині діє унікальний проект “FORM@”, який має на меті полегшити процес об’єднання сім’ї за допомогою навчання перед виїздом до Італії. “FORM@” надає доступ бенефіціарам до системи послуг, зокрема таких: вивчення італійської мови, громадянська освіта, освоєння культурної та ціннісної спадщини Італії. Також цей проект сприяє реальній та сталій інтеграції мігрантів.
“Возз’єднання родини нині є національним пріоритетом в Італії. Це також один зі способів врегульованого виїзду в Італію чи в інші країни. У перші роки нашої роботи до нас приходили люди, яких цікавило одне єдине питання: як виїхати в Італію. Їх не цікавило, чи це законно, чи ні. В Італію ніколи не було легко виїхати на роботу законно. Тому нині робимо максимально те, що може полегшити цей процес”, – розповіла Ярина Хомцій.
Принагідно вона також наголошує на тому, що сьогодні планують виїхати за кордон до близьких не лише молоді люди, а й старше покоління. Зокрема, батьки виїжджають до своїх дітей.
“До нас дуже часто звертаються українці у віці 55-60 років, які хочуть поїхати до своїх дітей і потребують якогось кураторства у цьому питанні. Звісно, ми їм у цьому допомагаємо. Дуже добре, що сьогодні стратегії возз’єднання родини діють і не менш позитивно, що в Італії прийняли рішення сприяти цьому. В Україні підтримка мігрантів, на жаль, не на тому рівні, на якому би хотілось. Наразі в Україні бракує механізму, який би комплексно регулював усі процеси, пов’язані із міграцією. Тому ми сьогодні фактично виконуємо функцію тієї організації, яка допомагає мігрантам, як тільки може – аби ці люди не відчували себе кинутими напризволяще. Тим паче, що нині дуже багато мігрантів повертаються в Україну і потребують захисту своїх прав”, – повідомила керівник БФ “Запорука”.

Зберегти українське в Італії

Навіть самі італійці визнають, що інтеграція у їхнє суспільство для українців дуже непроста. Однак проект “FORM@” якраз створений для того, щоби полегшити це процес.
“Дуже важливо, щоби люди, які приїжджають в Італію з України, змогли комфортно себе почувати на перших порах перебування у нашій країні. Водночас українські мігранти є носіями великого культурного пласту, і також важливо, щоби під час цієї інтеграції вони не втратили свою ідентичність. У такому сенсі наш проект сприяє добрій інтеграції в країну міграції. Водночас проект “FORM@” – це дуже важливий виклик, під час якого формується ідентичність мігранта”, – зазначив Марко Кальветто, керівник служби нових послуг у сфері захисту Patronato ACLI.
Він переконує: дуже часто процес міграції – це процес обміну досвідом, культурою.
“Наш проект насамперед допомагає жінкам, які вже близько 20 років на заробітках і весь цей час вносять свою, важливу, лепту у життя Італії. Адже працюють по господарству, доглядають немічних літніх людей, що є дуже важливим також і для італійців. Вважаю, що італійське суспільство ніколи не буде достатньо вдячне українським жінкам, які впродовж довгих років працювали на Італію”, – наголошує Марко Кальветто.
Отже, проект “FORM@” підтримує жінок, які щойно приїхали в Італію і таких, які вже перебувають в Італії тривалий час.
“Наш проект також допомагає організовувати подорож до Італії. Тому дуже важливо залучати до процесу міграції також італійські інституції, які повинні спрощувати процес інтеграції в італійське суспільство. Також важливо, що ми зай­маємось охороною праці, охороною здоров’я тощо”, – говорить Марко Кальветто.

Як долучитись до проекту

Процес розпочинається в Італії під час подання запиту на NULLA OSTRA в одному із територіальних офісів Патронатів, які входять до проекту. Угода про надання послуг (Patto di Servizio) надає можливість брати участь у проекті “FORM@”. У ній визначені цілі діяльності, заплановані дії та зобов’язання сторін. Тоді заявник в Італії повинен підписати Угоду про надання послуг в офісі однієї із організацій-партнерів. І вже після цього зв’язатися зі своєю родиною та скерувати їх до партнерів проекту в країні походження. Члени родини у свою чергу повинні брати участь у заходах та ініціативах, які активно проводять в країнах походження і використовувати платформу дистанційного навчання, яка буде доступна для отримання навичок мови та громадянської освіти. Метою навчання є отримання базових знань італійської мови та опанування загальних засад громадсько-культурного життя Італії.
Деталі та консультації: БФ “Запорука”, який розташований за адресою: м. Львів, вул. Івана Франка, 15, тел.: +380322600781. Графік роботи: середа, п’ятниця, 10.00 – 13.00, 14.00 – 17.00.  Код дверей під’їзду: 1111#.

Олесь Городецький, голова Християнського товариства українців в Італії:
– Українські мігранти мають можливість звернутися за допомогою до розгалуженої мережі італійських профспілок. Зокрема, це стосується питань, які пов’язані з трудовими суперечками, виплатою компенсацій, оформленням різних соціальних виплат. Через велику кількість наших громадян у багатьох профспілкових осередках працюють україномовні оператори, які надають інформацію рідною мовою. Для прикладу, в Римі вже декілька років працює україномовний “КАФ” – Центр фіскальної допомоги. Іншими установами, куди звертаються наші громадяни, є консульства України. Туди українці звертаються з паспортними питаннями, для вчинення нотаріальних дій та отримання різноманітних довідок. І тут, на жаль, є багато проблем. Від некомпетентності до хамства та небажання допомогти. Отримуємо багато скарг на роботу консульського відділу посольства України у Римі: відмови у видачі довідок, засвідченні особи, відсутність перекладу сертифікатів італійською мовою.. Часто буває так, що італійська влада йде на зустріч швидше і вирішує проблему, а рідне консульство цинічно відмовляє – за принципом “згідно чинного законодавства”. Найбільшою проблемою для багатьох наших співвітчизників є нелегальний статус. Це пов’язано з тим, що протягом тривалого часу не було жодних законодавчих процедур, які б дозволили легалізуватися. Тому люди, які приїхали протягом останніх 6 років фактично не можуть отримати документи. Очевидно, що УГКЦ з своїми 140 осередками в Італії є найбільш дієвою та організованою українською структурою. В українських церквах люди знаходять не лише духовну віднову та психологічну підтримку, але й спілкування з земляками, взаємодопомогу у пошуку роботи. При церквах діють недільні школи, різноманітні гуртки, тут часто проводять збір на лікування чи на оплату транспортування в Україну тіл померлих.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7849 / 1.67MB / SQL:{query_count}