Оціни свою альма-матер

Львівські студенти зможуть поставити оцінку та залишити відгук про свій університет на сервісі Revision. Чи вдасться уникнути упередженого ставлення з боку викладачів і яка система оцінювання вишів діє за кордоном

Місто Лева сміливо можна вважати ще й містом студентів. Їх тут навчається понад 100 тисяч – і це не лише львів’яни, а й випускники шкіл з інших міст України та далекого зарубіжжя. Львів приваблює молодь не лише своєю архітектурою, а й рівнем освіти. З року в рік два-три наших виші входять у топ-10 українських ВНЗ. Тож багато школярів мріє вступити саме до львівського університету.
Однак вступивши, чимало студентів розчаровується. Мовляв, система освіти ще радянська, багато непотрібних дисциплін, а деякі викладачі безвідповідально ставляться до свого предмету. Щоб висловити своє невдоволення, оцінити рівень освіти у своєму виші, Студентська рада Львова запровадила в освітніх закладах III та IV рівня акредитації сервіс реальних відгуків Revision. Відтепер кожен студент, просканувавши QR-код, зможе оцінити роботу університету, в якому навчається. До слова, Львів – перше місто в Україні, де реалізують такий проект.
Сьогодні у Львові близько 15% населення – студенти, тож для міста вкрай важливо розвивати якісну освіту. Оскільки чимало студентів незадоволені навчальними матеріалами, дисциплінами та якістю освіти загалом, то цей проект дасть змогу кожному поставити оцінку своєму навчальному закладу, розповів студентський мер Львова Олександр Николяк.
“Запровадження сервісу реальних відгуків ініціювали самі ж студенти. Коли вперше заговорили про запровадження сервісу Revision на засіданні Студентської ради, то одержали підтримку всіх університетів. Відтепер керівники вишів, директори інститутів, декани факультетів зможуть побачити реальні відгуки, відповіді студентів і оцінити свою роботу. Також важливо те, що завдяки цьому ресурсу органи студентського самоврядування матимуть можливість на 100% виконувати свої функції. Тобто тепер зможемо реально оцінити ситуацію і працювати над покращенням освітніх послуг, а також брати участь в управлінні вищим навчальним закладом”, – каже Олександр Николяк.
Студент може залишити відгук безпосередньо в університеті, вказавши свої контактні дані – номер мобільного телефону та електронну адресу. Проте, за бажанням, студент може приховати ім’я та прізвище, щоб згодом уникнути упередженого ставлення з боку викладача.

Оцінити діяльність університету можна буде за кількома критеріями. Отримати відгуки про університети матимуть можливість керівники вищих начальних закладів, а також голови органів студентського самоврядування, розповів співзасновник та виконавчий директор сервісу Revision Сергій Шапіренко.
“Коли студент залишає відгук, його контакти отримує тільки той, хто має доступ до кабінету – орган студентського самоврядування. На сайті відгуки пишуть лише перевірені студенти. Так, залишити відгук можна в закладі, просканувавши QR-код. Студент зможе оцінити свій виш за певними критеріями, пройти анкетування тощо”, – каже Сергій Шапіренко.
Цей ресурс зможе підняти рівень освіти за умови, що відгуки залишатимуть свідомі студенти, які ставитимуть об’єктивну оцінку своєму вишу, розповіла “Львівській Пошті” студентка географічного факультету Франкового вишу Вероніка Небесна.
“Цей ресурс буде корисним для тих вишів, де керівництво зацікавлене у наданні якісної освіти та справді реагуватиме на відгуки. Однак вважаю, що доступ до інформації про студентів, які залишають відгуки, повинен бути лише у Студентської ради. Яка, у свою чергу, сповіщала б керівництво факультетів про скарги на певних викладачів, але не називала імені студентів. Оскільки далеко не у кожному виші керівництво дбає про своїх студентів. Тож існує ймовірність, що викладач, на якого поскаржились, дізнається ім’я студента, і тоді упередженого ставлення не уникнути”, – каже Вероніка.

А як за кордоном?

У Польщі оцінити викладача можна у єдиній електронній системі, доступ до якої має кожен студент. На цьому ресурсі є уся необхідна інформація: про оцінки, стипендії, оплати за навчання тощо. А наприкінці семестру кожен студент оцінює усіх викладачів, з якими мав нагоду попрацювати впродовж цього часу, розповів “Львівській Пошті” студент Ягеллонського університету Микола.
“Що ж стосується оцінювання викладачів протягом семестру, неналежного викладання, то єдиний спосіб якось вплинути – поскаржитись на кафедрі. Минулого семестру у мене була викладачка, яка неналежно викладала свій предмет. Вона була неорганізована, завжди запізнювалась на пари, незрозуміло оцінювала студентів тощо. Тож ми з одногрупниками пішли на кафедру і просто поскаржились на її роботу. Згодом з нею провели розмову, і після цього вона кардинально змінила свій підхід до роботи. І ні про яке упереджене ставлення не йдеться! Вона змінилась в кращий бік – почала вчасно приходити на пари, змінила підхід до викладання, стала більш відповідальною”, – каже Микола.
З його слів, оцінювання викладача наприкінці кожного семестру кожен виш проводить самостійно для покращення роботи. Тобто на загал інформацію про викладачів або про роботу вишу не виносять.
За кордоном проблеми навчального закладу вирішує сама ж адміністрація, яка зацікавлена у тому, щоб надавати якісні освітні послуги, розповідає викладач економічного факультету Львівського національного університету ім. І. Франка Максим Столярчук.
“Іноземні виші намагаються створити для своїх студентів такі умови, щоб вони навіть не задумувались над тим, що якийсь викладач неналежно подає матеріал. Якщо є скарги на викладача, то там без проблем його замінять, і все. В Україні освіта ще не досягла того рівня, коли адміністрація вишів зацікавлена у наданні якісних послуг. Бо у нас посади ректора, проректора, декана займають лише ті особи, які мають науковий ступінь. За кордоном таких вимог немає. Там люди, що керують вишем, – менеджери, які роблять усе для того, щоб процес навчання був справді класним і цікавим. Якщо якийсь викладач не відповідає цим вимогам, то адміністрація навіть не чекатиме скарг від студентів, а самостійно усуне таку особу від викладання”, – каже Максим Столярчук.
Максим Столярчук, викладач економічного факультету Львівського національного університету ім. І. Франка:
– Сервіс реальних відгуків Revision – цікава ініціатива, яка має на меті позитивно вплинути на якість освіти. Так, студенти знатимуть, що мають можливість поскаржитись, а також сподіватимуться, що якимось чином їхню проблему таки вирішать. Нагадаю, що схожий проект було створено ще 10 років тому – СтудЗона, де студенти могли анонімно залишати відгуки про викладачів. Однак там не було такої важкої системи авторизації. Скажу відверто: більшість викладачів справді цікавились, регулярно переглядали, що про них пишуть студенти. Недоліком було те, що будь-хто міг написати якісь неприємні нісенітниці про викладача, нічим не підтвердити свої слова, і знайти цього студента було нереально. На сервісі реальних відгуків Revision такого недоліку вже немає, але є чимало інших. Перший недолік такої системи – це те, що деякі викладачі будуть змушувати студентів залишати про себе хороші відгуки, обіцяючи їм натомість певні поблажки, високі оцінки тощо. Другий недолік – це ймовірність того, що студентів, які залишатимуть об’єктивні відгуки, таки буде можливість вичислити. Особливо викладач, якого це дуже задіне, все ж намагатиметься знайти будь-яку особу, яка матиме доступ до даних студентів. І є висока ймовірність, що викладачам таки вдасться це зробити, бо наші люди ж звикли домовлятись. Третій недолік – відсутність механізму, інструкції, якою б мав керуватись ректор ВНЗ, коли отримує несхвальні відгуки про певних викладачів. Наприклад, про якогось викладача напишуть, що він читає застарілий матеріал, нецікаво викладає. Ректор це передасть декану, який зробить зауваження, а далі він сам вирішуватиме, чи йому змінювати матеріал, чи ні. Бо з юридичної точки зору за такі відгуки ніхто нічого викладачеві не зробить. Тоді який сенс взагалі писати ці відгуки? Звісно, якщо студенти писатимуть, що викладач задіяний у корупції, то це інша справа. Однак вважаю, що у такому випадку не керівництво ВНЗ мало б вирішувати ці питання, а окремий контролюючий орган. Наприклад, поліція, прокуратура. На мій погляд, цей сервіс – цікава річ, але ймовірно він слугуватиме певною забавкою. Аби зробити з цього реально крутий інструмент, то Студрада Львова насамперед повинна бути доброчесною, щоб особиста інформація студентів, які висвітлюватимуть правду, ні в якому разі не потрапила до зайвих людей. Варто прописати умови, що студент зобов’язується підтвердити свої слова, у разі необхідності. Бо не слід забувати, що є чесні студенти, які писатимуть правду, а є такі, що лише розпускатимуть плітки. Також важливо, щоб адміністрація вишів реагувала на їхні скарги. Бо написати можна будь-що, а якщо керівництво закриватиме на це очі, то який сенс у цьому ресурсі? Тобто Revision – крутий сервіс відгуків. Однак якщо його недопрацювати, то ні на що конкретно він не впливатиме.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8243 / 1.63MB / SQL:{query_count}