Як стати щасливою людиною

Що таке щастя, як його досягти і які є “пігулки” для радості

Пошуки щастя – чи не найголовніше завдання для кожного з нас. Що б ми не робили – гарно вчилися, старанно працювали, досягали успіху в різних сферах – все це ми робимо, щоб досягти найважливішої мети – стати щасливим. Звісно, кожен із нас має своє розуміння щастя. Для когось – це сім’я, здоров’я, близькі люди поряд, для когось – позитивні емоції, успіх, хороша зарплатня, для когось – насолода від діяльності, що відповідає покликанню. Єдине, що нас всіх об’єднує, – ми прагнемо бути щасливими!
То що ж таке щастя? Як його досягти? Чи є чарівні “пігулки” для щастя? На ці запитання погодилася відповісти викладачка кафедри психології та психотерапії Українського католицького університету Ірина Кривенко на тренінгу “Що ми знаємо про щастя та де його шукати”, який відбувся у рамках 25 Book Forum. Окрім неї, відомі особистості розповіли “Львівській Пошті”, що для них означає щастя і що та хто приносить їм радість у житті.

40% щастя залежить від нас

Для більшості людей щастя – це сім’я, кохана людина, діти, друзі. Причому молодь на цих категоріях робить значно більший акцент, аніж старші люди. Тоді як для людей похилого віку щастя полягає у здоров’ї, гарному настрої, успіху, позитивних емоціях, розповідає Ірина Кривенко, яка проводила власні дослідження в цьому напрямку.
Щастя – це розуміння того, що ти можеш дихати, бачити, слухати, ходити, щось робити своїми руками та допомагати іншим
“Невеликий відсоток людей вбачає щастя в улюбленій роботі, хобі. Дещо менше людей вбачають щастя у любові, мирі, спокої. Часто люди роблять акцент на тому, що хочуть щось мати: здоров’я, хороших друзів, гарну сім’ю, вихованих і чемних дітей тощо. Можемо зробити висновок про те, що для нашої культури щастя – це стабільне життя, яке певною мірою залежить від людей, що нас оточують. А ще, аби відчути щастя, потрібно бути здоровою і успішною людиною”, – каже Ірина Кривенко.
Коли запитати людину, що для неї щастя, вона традиційно визначить щось конкретне. Наприклад, сім’ю, кохану людину, успіх тощо. “Якщо прийняти таке визначення щастя, то виходить, що ті люди, які не мають сім’ї або коханої людини, не досягнули певних висот у кар’єрі, приречені бути нещасливими? В такому випадку більшість людей на планеті нещасні. Насправді ні! Просто не можна присвоювати щастю конкретну річ. Тоді людина ніколи не буде по-справжньому щасливою!” – наголошує вона.
Щастя – це радше усвідомлення того, що все, що ти маєш, приносить тобі радість від життя
У ХХ столітті започаткували напрям досліджень щастя – позитивну психологію. Це напрям, який дає зрозуміти, що означає для людей бути щасливими.
“Поки що немає єдиної відповіді на питання, що таке щастя. Відомий американський психолог Мартін Селігман вважає, що щастя складається з різних компонентів. 50% нашого щастя залежать від того, якими ми народилися. Тобто певний базовий набір, з яким ми народилися і вже маємо шанс бути щасливими. Ще 10% залежать від побутових ситуацій, у які ми потрапляємо. Решта 40%, згідно з теорією Селігмана, абсолютно залежать від нас. І він пропонує шляхи досягнення щастя”, – каже Ірина Кривенко.
Однак слід пам’ятати, що Селігман – американець, а ми – українці. У нас різні культури. Тому не варто все, що він пропонує, сприймати як істину. Однак подумати над тим, чого він навчає, все ж треба.

Три способи досягнення щастя

Мартін Селігман пропонує три способи досягнення щастя. Перший – через отримання насолоди.
“Такий шлях пов’язаний не лише з тим, що людина має завжди споживати тільки улюблену їжу або носити тільки улюблений одяг. Цей шлях передбачає розвиток у собі таких якостей, які дозволяють звертати увагу на насолоди і постійно вишукувати їх навколо. Однак цей спосіб має й велику небезпеку – людина стає залежною від постійного пошуку насолоди. Бо кожного разу, коли ми отримуємо порцію насолоди, починаємо хотіти ще. Таким чином людина стає залежною від добування насолод. Що більше маємо, то більше хочемо”, – веде далі Ірина Кривенко.
Щоби стати щасливим, потрібно радіти хорошому, йти вперед і не зосереджуватися на поганому
Другий спосіб – здобуття щастя через діяльність, яка відповідає нашому покликанню. Тобто займатися тим, що дає змогу реалізувати себе, розвивати власний потенціал.
“Ще Григорій Сковорода ввів поняття “сродної” праці, тобто тої, до якої в людини є хист, покликання і яка робить людину щасливою. І наче немає ніяких недоліків у цьому способі, однак відчути, віднайти ту діяльність насправді складно. Ба більше, далеко не всі готові займатися справою, яка не визнається в суспільстві. Величезна кількість митців прославилися лише після смерті. Тобто потрібно мати величезну силу волі, щоб усе життя присвятити діяльності, яка наче й справді відповідає покликанню, але не дає можливості задовольнити базові елементи піраміди потреб Маслоу – їжа, сон. Скільки ми не творили б і не втілювали у життя свої ідеї, все одно їсти хочеться завжди”, – пояснює Ірина Кривенко.
Щасливою буде та людина, яка розширить горизонти всередині себе, навчиться виходити за межі своїх звичних способів поведінки
І нарешті третій спосіб – знайти життєвий сенс. Цей шлях передбачає розвиток у собі позитивних якостей, які дадуть можливість реалізувати свої задуми не заради матеріальних речей, а заради якоїсь вищої мети.
“Однак пригадаємо, що коли окреслимо щастя лише через сім’ю, гроші або успіх, то щасливими не станемо. Життєвий сенс, відповідно до даного способу, не може бути конкретно в чомусь. Бо якщо ми це втратимо, то й сенс життя втратимо. А це небезпечно! Раджу прочитати книгу Віктора Франкла “Людина у пошуках справжнього сенсу”. В цій книзі автор розповідає, як можна жити і мати сенс життя в умовах, де мати його практично нереально. Це історія про людину, яка вижила у концтаборі. Він пише про те, що якби жив у таборі думкою про одну конкретну річ, то навряд чи вижив …” – каже Ірина Кривенко.
Що стосується недоліків даного методу, то Маслоу пише, що самореалізації досягає лише 1% всіх людей на планеті. Тобто існує ймовірність того, що ми все життя шукатимемо сенс життя і не знайдемо його…

“Пігулки” для щастя

То яким шляхом іти, куди рухатися, аби стати щасливим? Адже жоден з описаних вище способів досягнення щастя не є досконалим. “В одному дослідженні люди впродовж семи днів описували три події, які з ними відбувалися впродовж дня, а потім відносили їх до одного з тих трьох способів, за допомоги яких можна віднайти щастя. Тобто чи ця подія була пов’язана з тим, що вони отримали насолоду, а чи займалися тим, що їм справді в житті імпонує, чи раптом осмислили, що те життя насправді має сенс. Насправді найщасливішими в цьому дослідженні виявились ті люди, які найбільше подій віднесли до однієї з трьох сфер, яка була в них найменш розвинена. Тобто найщасливішими були ті, які ці сім днів провели в умовах виходу за власні межі, – розповідає Ірина Кривенко.
З її слів, не потрібно акцентувати увагу виключно на насолодах чи на улюбленій діяльності. Кожен із тих трьох шляхів має бути не в середньому добре розвинений – кожен шлях потрібно максимально розвинути.
Щастя – це вміння розділити життєві ситуації на ті, що ти можеш змінити, вплинути на них, і ті, які від тебе не залежать
“Ті, що нехтують насолодою, менш щасливі, аніж ті, що отримують насолоду, займаючись улюбленою справою. Також не потрібно думати лише про сенс життя. Той, хто думає про сенс життя, ніколи його не знайде! Щасливою буде та людина, яка розширить горизонти всередині себе, навчиться виходити за межі своїх звичних способів поведінки. Мовиться не про те, щоби поводитися на людях не так, як завжди. Варто змінити те, що відбувається всередині нас. Насамперед думки. А також аналізувати те, що відбувається, в інакшому фокусі”, – запевняє Ірина Кривенко.

фото: Василь Владика

Оксана Муха,
співачка:
– Насправді щастя – на кожному кроці. Залежно від власних забаганок людина може побачити щастя, а може не побачити. Нестерпно боляче, коли мене використовують. На жаль, таке трапляється… А от справжні друзі, які вірять у мене, підтримують, ось вони по-справжньому роблять мене щасливою. Коли мої рідні радіють життю, мріють, втілюють задумане, то і я щаслива. Пісня – це також щастя для мене, моя підтримка і розрада, моя подруга. Також складно бути щасливою без коханої людини. Та найбільшим для мене є щастя бути мамою! Щастя обіймати своє дитя, бачити його усмішку, радіти його здобуткам. Я щоранку, щовечора, впродовж усього дня дякую Богові за мою дитину, яка є найбільшим щастям у моєму житті! Щоб стати щасливим, потрібно радіти хорошому, йти вперед і не зосереджуватись на поганому. Не витрачати час на людей, яким ти не потрібен. Щастя – це мить. Бути вільним, відкритим для щастя – ось справжнє щастя!

Юрій Федечко,
директор благодійного фонду “Із янголом на плечі”:
– Щастя – це розуміння того, що ти можеш дихати, бачити, слухати, ходити, щось робити своїми руками та допомагати іншим. Саме можливість допомагати іншим є справжнім відчуттям щастя! Допомагаючи іншим, даю їм можливість згодом теж комусь допомогти. Насправді я щасливий бачити результат того, що роблю! 
Мої рецепти щастя прості: потрібно вірити у те, що щастя існує, що воно можливе. Тобто кожна людина може бути щасливою. Насамперед потрібно докласти зусиль і навчитися бачити щастя. Також важливо продукувати щастя у собі, тобто ставити цілі на день, тиждень, місяць, рік і виконувати їх. Якщо не поставиш ціль – не відчуєш, що досягнув її, і відповідно не відчуєш щастя.

Лідія Суярко,
засновниця і керівник проекту UA Krasa:
– Щастя – це внутрішня гармонія, це те, що йде зсередини і не зважає на зовнішні обставини. Тобто щаслива людина усміхається і в найгіршу погоду. Щастя – це внутрішнє відчуття, вміння розділити життєві ситуації на ті, що ти можеш змінити, вплинути на них, і ті, які від тебе не залежать. Тобто щастя – це вміння прийняти життя таким, яким воно є, вміння віднайти і жити у гармонії зі собою.
Я щаслива, коли спілкуюся з цікавими людьми, проводжу час із родиною, дітьми. Також щасливою мене робить робота та кожна, навіть маленька, перемога у моїй діяльності. Мене це надихає творити далі і ставати ще щасливішою! 
Мій рецепт щастя – це прогулянки в парку наодинці чи з родиною, заняття спортом і йогою. Коли маю поганий настрій, люблю випити кави і з’їсти маленьке тістечко – це робить мене трішки щасливішою.

Роман Лобай,
психотерапевт, коуч:
– Для мене щастя – це щирі усмішки людей! Щоб стати щасливим, потрібно жити сьогоднішнім днем. Кожен день робити найкращим у своєму житті. Тобто головне справді щось робити, докладати зусиль до свого щастя. Потрібно розуміти, що ніхто за вас не зробить. Ваше щастя у ваших руках! Особисто для мене усмішки небайдужих, близьких, рідних людей – справжнє щастя. Загалом щирі усмішки людей роблять мене щасливішим. Адже в кожного різне поняття щастя: комусь воно приносить гроші, комусь  хобі, а мені подобаються справжні усмішки людей. Загалом люди, які мене оточують, роблять мене по-справжньому щасливим!

Зоряна Владика,
фотограф, флорист:
– Навряд чи щастя – це стан ейфорії, коли відпочиваєш на березі моря чи будь-де ще, а гроші просто падають з неба, щось таке навіяне і, здавалося б, бажане для кожного. Щастя – це радше усвідомлення того, що все, що ти маєш, приносить тобі радість від життя. Це твоє здоров’я і здоров’я твоїх рідних, хороше оточення, підтримка близьких, улюблена справа, кохана людина, діти. Тішитись із того, що маєш, а не жити в мріях про краще – ось головна запорука щасливої людини!
Нова сукня чи ґаджет не роблять мене по-справжньому щасливою, а радше приносять тимчасове задоволення. Підтримка близьких, любов дітей та чоловіка, здоров’я рідних – ось що для мене справді важливо. І я щаслива, що це маю! Без них я не я. Тішуся і стаю щасливішою з найменших досягнень близьких і рідних мені людей. 
Щастя кохати і бути коханою. Щастя бути мамою. Щастя, коли поряд ті, що зрозуміють і підтримають. Щастя мати батьків. Щастя займатися справою, яка приносить не лише прибуток, а й задоволення. 
Щастя – це вміння тішитися з найпростіших речей, а не жити в ілюзіях! Звісно, ми завжди хотітимемо чогось нового, прекрасного, і це нормально. Та не можна вважати це запорукою свого щастя! Живіть сьогоднішнім днем, дякуйте Богові за кожен прожитий день і будете щасливі!

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8306 / 1.67MB / SQL:{query_count}