“Сьогодні ми програємо книжкову війну…”

Як держава стимулює книговидання і книгорозповсюдження? Якою є стратегія щодо розвитку книговидання? Якою є роль громадянського суспільства у заохоченні до читання? Книговидання в Україні є бізнесом чи волонтерством?

Події на сході вплинули не лише на спосіб життя та зміну поглядів, а й на перезавантаження ринку книговидання в Україні. За останні п’ять років про себе заявили нові автори, вийшли друком нові твори, на полицях книжкових магазинів суттєво поменшало російськомовної літератури. Українська книга стала більше цінуватись, зокрема на теренах Донбасу. Поступи у промоції українського слова однозначно є, однак чи все це відбувається системно, чи, можливо, все-таки бракує злагодженого діалогу між державою та книговидавцями? Про це та інше у рамках 25 Book Forum дискутували на зустрічі, темою якої була “Війна і книговидання: як змінюється книжковий ринок?”.

Війна як каталізатор

Олександра Коваль, президент ГО “Форум видавців” вважає, що в останні роки на ринок книговидання в Україні вплинуло обмеження щодо друку літератури російською мовою.
“Цей момент дав поштовх до розвитку українського книговидання. Тобто почалось своєрідне піднесення на цьому ринку. Однак нині ситуація із реалізацією книжок, з погляду самих книговидавців, не виглядає надто оптимістичною. Водночас маємо ситуацію, коли попит на українську книжку дуже зріс. І якщо говорити про схід, то там кількість україномовної літератури не задовольняє весь попит на такі книги”, – зазначила Олександра Коваль.
Юрій Рибачук, заступник міністра культури України також говорить про те, що війна стала своєрідним каталізатором до зміни книговидання в Україні.
“Події на сході, як на мене, дещо загострили ті проблеми, які були притаманні ринку книговидання ще до війни. Водночас ми також зіткнулись із новим для нас терміном – інформаційна чи гібридна війна. І одразу після цього у центр суспільної думки, державної думки вийшла людина. Адже інформаційне протиборство – це якраз боротьба за людину, за її увагу, її інтереси, її вподобання, її свідомість, розум та почуття. Ті зміни у державній політиці, зокрема щодо книговидання, сконцентровані навколо людини. Постійно йдеться про розвиток критичного мислення, про те, як же відрізняти правду від брехні, факти від фейків тощо. І все це десь знайшло відображення у державній політиці. Чи не вперше розвиток людського капіталу став одним із пріоритетів уряду. Одним із елементів цього напрямку є розвиток книговидання. І сьогодні йдеться про підтримку на державному рівні книговидавців, напрацювання певної державної політики. І хоча сьогодні ми не можемо похизуватись якимись конкретними результатами, тішить, що ми на правильному шляху”, – наголосив Юрій Рибачук.
Вже у 2020 році можна очікувати на серйозні романи про події на сході країни
Водночас, з одного боку, держава говорить про те, що хоче підтримувати книговидавців, але разом із тим досі є фактори, які стримують цей процес, запевняє заступник міністра.
“Дуже часто в нас трапляються непорозуміння із Міністерством фінансів, однак все ще попереду, тому не можемо опустити руки. Вирішуючи усі питання, пов’язані із книжкою, треба починати говорити про читача, про його інтереси. І до цього процесу мають долучатись також інші відомства, інші міністерства. Тому що сьогодні ми маємо виховувати не просто патріотів, а справжніх фахівців. Адже хто буде працювати після нас?! У будь-якому випадку це має бути людина начитана, обізнана та всебічно розвинена, а без розвитку книговидання це практично неможливо”, – акцентує Юрій Рибачук.

фото: Олег Огородник

“Все починається із книги: розум, розвиток, дія, прогрес…”

На думку Олександра Афоніна, українського громадського діяча у сфері книговидання, члена Комітету з присудження щорічної премії Президента України “Українська книжка року”, за останні роки суттєві зміни відбулись саме всередині галузі книговидання.
“Безумовно, вплинула на ці зміни і війна, і ті нові виклики, які постають перед суспільством. Зміни відбулись, але лише всередині галузі. І фактично ми не бачимо жодних змін поза нею. Війна показала нам нових авторів, нові твори, які описують ситуацію на сході. Поступово почала заповнюватись нова ніша, яка до недавнього часу була фактично порожньою. Йдеться про нішу нон-фікшн. В останні роки ці теми дуже суттєво зросли. З одного боку здається, що це дуже гарно, адже ми почали доносити світові твори до українців. Але, на жаль, фінансовий стан українського видавничого сектору залишається на одному рівні. За винятком програми “Українська книга”, кошти з якої виділялись на закупівлю літератури для бібліотек та державного замовлення на підручники для загальноосвітньої школи. Власне, ці два фактори і призводять до певних коливань у статистиці друку. Але фактично не впливають на ринкову літературу, яку випускають видавці”, – розповідає Олександр Афонін.
З його слів, найбільший обсяг книжок було видано у 2012 році – понад 69 мільйонів. Очікування на 2018 рік – близько 37 мільйонів примірників книжок.
“Ринкова книга у 2018-ому складе близько 15-16 мільйонів примірників, сюди також входять наукові видання. Серед загальнодоступної ринкової книги буде 12-13 мільйонів книг. Фактично, як і у попередні 27 років, не вирішувались головні питання, які б стимулювали комплексний розвиток видавничої галузі незалежно від країни. Це питання створення відповідної інфраструктури,  доступу книговидавців не до бюджету, а до інвестиційних ресурсів, а також розбудова книготорговельних мереж. Через це за останні роки декілька потужних видавництв потрапили у дуже скрутну ситуацію, а тому змушені були опустити ціни нижче собівартості на значну частину свого асортименту. Тобто, з одного боку, книжок бракує, не вистачає грошей на книговидавництво, з іншого боку – відбувається процес накопичення книжних запасів на складах видавництв. Все це просто стає макулатурою. Адже не куплена книга, по суті, є лише надрукованим папером”, – каже Олександр Афонін.
З його слів, прерогатива вирішення цих питань не так у руках книговидавців, як у руках державної влади, адже потребує законодавчих і політичних змін, які стосуються саме розвитку економіки цієї – надзвичайно важливої – галузі.
“Все починається із книги: розум, розвиток, дія, прогрес і так далі. І людину треба навчати. На жаль, сьогодні навчати українця немає чому. До прикладу, 70% асортименту європейських видавництв спрямовані на освідчення людини після завершення загального шкільного курсу. Натомість в Україні література, призначена для школи, становить 60% від загального асортименту. Це свідчення того, що ми лише вчимо дітей читати, але абсолютно припиняємо їх навчати після закінчення школи, коли вони потрібні суспільству як спеціалісти, як люди інтелектуальні, які готові до осмислення нових ідей, нових технологій тощо. Тому сьогодні ми повинні скерувати наші зусилля на вирішення цього питання у системному порядку. Бо, на жаль, сьогодні ми програємо книжкову війну”, – резюмує Олександр.

Не державою єдиною

Олександр Сушко, виконавчий директор  Міжнародного фонду Відродження у рамках дискусії зазначив: “З одного боку, в Україні постійно відбуваються якісь зміни. Форум видавців в останні роки став справді культурним феноменом, який є частиною культурного сплеску в Україні. З іншого боку, загальна статистика не дозволяє нам сказати, що ці феномени не набули тої бажаної масовості. І ми десь розуміємо, що не зможемо достукатись до пересічного громадянина, який має інші культурні потреби. Тому сьогодні мені бракує якогось ґрунтовного дослідження, яке б описало, що нині потрібно людям, чого вони потребують”, – зауважив Олександр Сушко.
Тобто йдеться про певний маркетинговий аналіз ринку книговидання: “Маємо мати якусь фундаментальну інформацію, від якої могли б відштовхуватись. Ми повинні мати стратегію, щоби більш ефективно відповідати на запит тих аудиторій, які ми вже маємо, “підтягувати” іншу аудиторію, яка наразі стоїть осторонь читання книжки. Адже в останній час дуже активно обговорювалось, що книга як спосіб донесення інформації занепаде. Але ж не занепала!”.

Олександр Красовицький, генеральний директор і власник видавництва “Фоліо”:
– На книжковому ринку України у 2015-ому з’явились перші книги про російську агресію у Криму. Зараз маємо картину, коли населення України активно скуповує літературу із аналізом того, що сьогодні відбувалося на сході держави у 2014-ому. Художня література на тему війни також вже з’явилась. Однак хочу нагадати, що найкращі твори про Першу світову писались через десять років після її закінчення, а про Другу світову – через п'ятнадцять років, коли люди почали осмислювати те, що відбулося. Думаю, що в умовах нашого інформаційного суспільства вже у 2020 році можна очікувати на серйозні романи про події на сході країни. До слова, вперше у цьому році, на відміну від попередніх, з’явилась програма Міністерства інформаційної політики по розповсюдженню на сході книг про сучасні події в Україні, про українську історію тощо. Це дуже важливий момент.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9651 / 1.63MB / SQL:{query_count}