Де взяти кошти на власний бізнес

На Львівщині є проекти, які дають змогу відкрити власну справу безробітним, членам малозабезпечених сімей та внутрішньо переміщеним особам

фото: The Ukrainians
Більшість із нас бодай раз у житті задумувалась про свій бізнес. Щоправда, поруч із амбіційними мріями дуже часто з’являється страх, неготовність взяти на себе таку відповідальність та розуміння того, що для ідеї потрібен ще й стартовий капітал. Підписуватись на кредити в банку в часи такої хиткої економіки зараз далеко не всі наважуються. Тому часто цікаві, унікальні та потрібні проекти просто лежать роками у шухлядах...
І ось нарешті настав час їх виймати, згадувати плани, які будували ще у студентські роки, та засукати рукави. “Львівська Пошта” підготувала детальну інструкцію про те, як безробітні, члени малозабезпечених сімей та внутрішньо переміщені особи (ВПО) можуть стати успішними підприємцями та де їм взяти необхідні кошти для початку роботи.

До 70 тисяч гривень від Центру зайнятості

У відділі організації сприяння працевлаштуванню Львівського обласного центру зайнятості нашому виданню розповіли, що зараз безробітнім пропонують кілька програм, які дають змогу отримати кошти на відкриття власної справи.
“За сприяння Центру зайнятості і справді можливо започаткувати власну справу. Законом передбачена програма, яка передбачає виплату допомоги з безробіття одноразово для започаткування підприємницької діяльності. Вона розрахована для повнолітніх осіб зі статусом безробітного, які є застрахованими, тобто мають страховий стаж. Ці особи мають право і можливість скористатись одноразовою фінансовою підтримкою”, – повідомила Ірина Романяк, начальник відділу організації сприяння працевлаштуванню Львівського обласного центру зайнятості.
Зі слів співрозмовниці, сума такої одноразової допомоги залежить від декількох факторів. Зокрема, від величини страхового стажу та від розміру заробітної плати на останньому місці праці особи.
У Центрі зайнятості безробітний претендент може отримати від 544 грн до 70 тис. грн
“Для кожної особи ця сума розраховується індивідуально. Впливає також стаття, згідно з якої звільнили особу. Загалом безробітний претендент може отримати від 544 грн до 70 тис. грн, цього року середній розмір такої виплати становив близько 20 тис. грн. Важливо зазначити, що допоки особа не зареєструється як ФОП чи як юридична особа, вона не зможе отримати коштів. Кошти виплачуються лише по факту. Отримати кошти і не зареєструватись як підприємець – неможливо”, – наголосила Ірина Романяк.
Так, за перших сім місяців поточного року одноразово започаткували справу 103 особи. З них 102 зареєструвались як ФОПи і тільки один як юридична особа.
У рамках цієї програми, безробітні мають можливість пройти при Центрі зайнятості двотижневе навчання, під час якого зможуть опанувати ази ведення бізнесу.
“Під час цих навчань тренери розповідають і про підприємницьку діяльність, і про бухгалтерську справу, про тайм-менеджмент тощо. Опісля слухачі повинні скласти бізнес-план, на основі якого комісія визначить, чи варто реалізовувати ідею”, – каже Ірина Романяк.
З її слів, люди здебільшого мріють займатись як торгівлею, так і виробництвом, зокрема, вирощуванням культур, фермерством, випічкою хліба, швейною справою тощо.
“Перевагу надають менш затратним видам діяльності, які не потребують надто великих сум стартового капіталу”, – зауважує вона.
Як стверджує Ірина Романяк, проектів, які дають змогу зайнятись бізнесом є чимало. Звернувшись у Центр занятості, безробітний зможе більше детальніше дізнатись про кожну програму.
“У багатьох проектах Центр зайнятості є інформаційним партнером. Є також багато державних програм, які реалізовують через департаменти АПК та економічної політики Львівської облдержадміністрації. Усі структури націлені на те, щоби акумулювати кілька видів допомоги. І таким чином дати можливість особі отримати кошти одночасно від кожної із програм та успішно розпочати власну справу”, – зазначила Ірина Романяк.

Що таке проект “Рука допомоги”?

На Львівщині цей проект фактично реалізовують трохи більше року. “Рука допомоги” – пілотний проект Міністерства соціальної політики України, який діє за підтримки Світового банку. Його мета – допомогти вимушеним переселенцям та членам малозабезпечених сімей отримати оплачувану роботу або заснувати власний бізнес. Ті, хто стають учасниками цієї програми, мають змогу отримати безвідсоткову поворотну фінансову допомогу (мікрокредит) на обладнання та матеріали для започаткування бізнесу. В окремих випадках фінансову допомогу надають навіть безповоротно.
“Ця програма передбачає три основні напрямки: працевлаштування, участь в громадських роботах (тимчасово), отримання фінансової допомоги для започаткування власної справи. Якщо сім’я хоче почати власну справу, певні спеціалісти супроводжуватимуть її до кінця: при потребі допоможуть визначитись з напрямком заняття, написати бізнес-план, підкажуть як зареєструвати себе як підприємця. Тобто учасники проекту на старті своєї підприємницької діяльності отримують консультаційну підтримку”, – розповідає “Львівській Пошті” Наталія Кузяк, директор департаменту соціального захисту населення Львівської ОДА.
 Сума так званого кредиту може становити до 40 прожиткових мінімумів. У 2018 році, якщо ви маєте відповідний статус і бажання почати власну справу, вам можуть надати близько 70 тис. гривень. Важливо, що гроші на руки не видають.
“Якщо бізнес-проект особи пройшов відповідні інстанції, за кошти, які надають у рамках проекту, одразу закуповують усі необхідні речі для ведення підприємницької діяльності. Наприклад, якщо особа хоче відкрити перукарню, за кредитні кошти закуповують меблі, інструменти. Усе придбане зразу передають у користування учаснику проекту. При цьому він сам обирає що і де купляти”, – веде далі Наталія Кузяк.
Люди здебільшого мріють займатись як торгівлею, так і виробництвом, зокрема, вирощуванням культур, фермерством, випічкою хліба, швейною справою
Фінансову допомогу надають безвідсотково на три роки. “При цьому повертати потрібно лише різницю між сумою фіндопомоги та сплаченими за три роки податками і зборами. А в разі, якщо учасник стає роботодавцем для двох інших учасників з числа малозахищених – фінансова допомога взагалі стає безповоротною”, – пояснює директор департаменту соціального захисту населення Львівської ОДА.
Та не завжди людина готова відкривати власну справу. Як правило, бояться, а тому швидше розглядають варіант влаштуватись до когось на роботу. Цього року у пілотний проект “Рука допомоги” внесли певні зміни. А саме, якщо підприємці, незалежно від того, який у них статус, візьмуть до себе на роботу двох і більше осіб з числа малозабезпечених, переселенців або учасників АТО, тоді вони теж мають право на отримання мікрокредиту.
Також Наталія Кузяк наголошує на тому, якщо люди живуть в одному районі чи селі, кожен з них може отримати в рамках цього проекту допомогу і вкладати в одну справу, тобто кооперуватися.

122 власні справи за рік

Взагалі проект “Рука допомоги” діє з кінця 2016-го. Але до початку літа 2017-го в області напрацьовували механізми, через які можна втілювати цю ідею. Трохи більше, ніж за рік часу для участі в програмі подали заявки 968 осіб: 122-ом надали фінансову допомогу для власних справ, працевлаштували 400 осіб, 75 осіб беруть участь в громадських роботах.
“Із 122 осіб вже хтось розпочав власну справу, а хтось ще чекає на кошти. Але до кінця року точно таких людей з власною справою буде більше. Бо на комісію подано ще близько 20 проектів”, – констатує Наталія Кузяк.
Львівщина лідирує серед трьох пілотних областей. До слова, цей проект також пілотується в Харківській, Полтавській областях, а від початку року – в окремих об’єднаних територіальних громадах Житомирської, Донецької та Чернігівської областей.
Цікаво, що найчастіше учасники програми скеровують кошти на ведення сільського господарства (27 учасників). Як правило, розводять тварин та вирощують рослини. Також займаються торгівлею, відкривають заклади харчування, автосервіси, ветеринарні кабінети. Просять гроші й на апаратуру для фото-відео зйомки урочистих подій.
На запитання, скільки реально часу потрібно, аби власну справу справді реалізовувати, Наталія Кузяк відповідає: “На початку все це може виглядати доволі страшно. Але, думаю, це можливо зробити максимум за місяць-два. За цей час реально визначитись, якою діяльністю можна займатися, напрацювати бізнес-план, зареєструватись як фізична особа і подати план на розгляд комісії. При потребі користуючись допомогою спеціалістів”.

Як взяти участь в програмі?

На Львівщині нараховують близько 20 тисяч малозабезпечених сімей. Але не усі можуть взяти участь в проекті, як і отримати такий статус.
“Цей статус мають право отримати мешканці, чиї доходи є менші, ніж це прописано у законодавстві. Фактично це мало б бути менше прожиткового мінімуму. Але кожен випадок – індивідуальний. Все залежить від складу сім’ї, віку, можливостей у плані працювати”, – зазначають в обласному департаменті соціального захисту.
Далі, коли сім’я отримує статус малозабезпеченої, першу допомогу  призначають на півроку. Коли подаються вдруге на отримання державної допомоги, то у комісіях, які створені при райдержадміністраціях, розглядають та вирішують, чи надавати таку допомогу знову тій чи тій сім’ї.
“Але коли в управління соцзахисту приходить чоловік або жінка працездатного віку, які просто не можуть знайти місце праці, ми стараємось саме таких людей долучити до участі в проекті”, – каже Наталія Кузяк.
Якщо вас зацікавив цей проект, і ви давно мрієте про власну справу, для початку потрібно звернутись до районного управління з питань соціального захисту населення або до базового центру зайнятості за місцем проживання. Написати заяву на участь у пілотному проекті та надати довідку про отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям або довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
І варто поспішати, бо проект точно діятиме ще до кінця року. А от чи працюватиме він у наступному році, в обласному департаменті соцзахисту не знають.
“Ведемо перемовини з Міністерством соцзахисту і наголошуємо їм про те, що цей проект справді цікавий та дієвий. Варто було б зробити його не пілотним, а постійним на території всієї держави. Адже це добре впливатиме на наші економічні показники. Тим паче в умовах децентралізації”, – резюмує Наталія Кузяк.

Ігровий центр для дітей у Стебнику

Олександра Сутуліна приїхала до Львова з Луганська ще чотири роки тому. Зараз вона мешкає у Стебнику, що на Львівщині. Останні шість місяців успішно займається своєю справою – ігровим центром “Кукусік і Бабасік”, який вдалось відкрити завдяки проекту “Рука допомоги”. 
“У січні цього року я стала учасником цієї програми. Після того, як успішно захистила свій бізнес-проект з відкриття ігрового центру, мені виділили 62 тис. грн. Завдяки цьому у Стебнику з’явився перший ігровий центр “Кукусік і Бабасік”. Сьогодні сюди приходять місцеві дітки, аби пострибати на батуті, пройти лабіринт, побавитись тощо. Також у центрі відзначають день народження малечі. Під центр орендуємо приміщення у центрі Стебника загальною площею 130 квадратних метрів”, – розповіла “Львівській Пошті” Олександра Сутуліна. 
З її слів, за час роботи ігрового центру “Кукусік і Бабасік” вдалось завоювати увагу місцевих дітей та їхніх батьків. “Маємо вже навіть постійних клієнтів. Все йде згідно з моїм бізнес-планом. Більш ніж впевнена, що до визначеного терміну мені вдасться повернути кошти проекту. Всім, хто ще не знає про цю програму або ж сумнівається, чи варто брати у ній участь – рекомендую не зволікати і починати реалізовувати свої мрії вже зараз”, – зазначає співрозмовниця.

Студія мистецтв у Дрогобичі

Максим Перев’язко – учасник бойових дій. До війни 14 років поспіль працював у школі. Має дві вищі освіти, одна з них – музична. Ще задовго до війни мав ідею створити приватну студію мистецтв. Справа не з дешевих, тож лише з часом чоловік зміг її реалізувати. Про проект “Рука допомоги” дізнався із зовнішньої реклами. І, як учасник бойових дій, у рамках цього проекту отримав 70 тис. грн. Їх витратив на купівлю інструментів та музичного обладнання. Навесні 2017-го в Дрогобичі таки відкрив свою студію.  
“Я співаю, граю на гітарі, фортепіано та ударній установці і також можу цього навчити інших. У моїй студії є майданчик для музикантів, які можуть тут проводити репетиції. А також студія звукозапису. Займатись у студії можуть діти, молодь і дорослі”, – каже Максим Перев’язко. 
Сума грошей, яку він отримав в рамках проекту – це лише десята частина від загальної суми. Тож кошти на реалізацію свого задуму відкладав задовго до цього, аби це не позначилось на сімейному бюджеті. На досягнутому чоловік не зупиняється і цього року вступив на другий курс музичного коледжу. Таким чином відновлює здобуті раніше знання і вчиться новому. Та рекомендує тим, хто вагається, але має реальну ідею, таки взяти участь в проекті “Рука допомоги”!

Своя футбольна школа у Львові

Станіслав Шаболтас – переселенець з Криму. За фахом він соціальний педагог, психолог. Згодом в Одесі отримав тренерську ліцензію з футболу. 
До Львова він потрапив наприкінці весни цього року. Коли виникло питання із пошуком роботи, вирішив звернутись у міський Центр зайнятості. Тут йому і запропонували взяти участь у проекті “Рука допомоги”, яка, власне, розрахована також на внутрішньо переміщених осіб. 
“Коли я дізнався про цей проект, то одразу вирішив стати його учасником. Адже приходить у житті такий час, коли так чи інакше потрібно щось змінювати. Тому я одразу зареєструвався, став на облік і почав відвідувати навчальні заняття, які тривали два тижні. Паралельно одразу працював над розробкою бізнес-плану з відкриття футбольної школи, який уже в липні успішно захистив”, – розповів “Львівській Пошті” Станістав Шаболтас. 
Вже наступного тижня він отримає увесь необхідний інвентар для проведення занять з дітьми. “За допомогою програми мені вдалось залучити 37 598 грн. Попередньо вже уклав договір із кількома школами Львова, у яких проводитиму навчання. Зокрема, заняття проходитимуть у львівських школах №28, №36, №8 і №37. Надалі планую розвиватись і започатковувати співпрацю також з іншими навчальними закладами міста Лева. Все було б неможливо, якби у свій час на моєму шляху не зустрілись Сергій Галюза, секретар одеської Федерації футболу, а також Ірина Романяк і Христина Потюк із Центру зайнятості у Львові”, – наголосив Станіслав Шаболтас.

Міні-свиноферма на Дрогобиччині

Від початку серпня власною справою почала займатись Олеся Мартич, мати двох синів. У селі Дережичі (Дрогобицький район) жінка відкрила свою міні-свиноферму. Вона одразу після декрету звернулась у Центр зайнятості, аби там допомогли з пошуком роботи. Отримавши статус особи з малозабезпеченої сім’ї, жінка стала учасницею пілотного проекту “Рука допомоги”. Зареєструвалась як підприємець, отримала кошти на реалізацію ідеї. Саму ж ідею їй підказали консультанти.   
“За отримані кошти закупили шість свиноматок породи ландрас і корм, підготували приміщення. Але про якийсь прибуток ще говорити рано. Пізніше готуватимемо поросят на продаж”, – розповідає виданню пані Олеся.  Й додає, якщо є бажання почати власну справу і заробляти самостійно на життя, як варіант можна розглядати проект “Рука допомоги”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8022 / 1.71MB / SQL:{query_count}