У Львові – повітряна тривога

Птахи, які юрмляться біля сміттєзвалища, що неподалік Львівського аеропорту, створюють перешкоди авіаперевезенням. Як відповідальні за львівське сміття збираються вирішувати ситуацію?

30 липня літак авіакомпанії МАУ, що виконував рейс PS5265 Львів – Шарм-ель-Шейх, був змушений здійснити екстрену посадку в Борисполі. Після зльоту у Львові в один із двигунів літака потрапила зграя птахів. За інформацією сервісу FlightRadar, літак змінив курс і, спалюючи пальне, кружляв над Київщиною після чого приземлився у Борисполі.

“Всім заспокоїтися”

Першим про інцидент у своєму Facebook повідомив один із пасажирів чартерного рейсу до популярного єгипетського курорту, львів’янин Анатолій Башкірцев. “На зльоті рейсу Львів – Шарм у лівий двигун врізається зграя птахів, і літак не може набрати висоту, ось-ось торкнеться землі вперед носом, але набір висоти триває, пілот тремтячим голосом пропонує: “Всім заспокоїтися”. Набір висоти триває із креном в один бік. Сісти неможливо, літак повний пального, і починається “найдовша дорога над Україною” – 4,5 години крутиться на одному місці, спалюючи пальне і замовляючи смугу аварійної посадки в Києві. Молитви, заспокоєння стюардесами людей і сіли в Києві! Цінуйте кожну мить життя, друзі, оскільки життя можуть перервати просто пташки”, – написав Анатолій Башкірцев, пасажир рейсу PS5265 Львів – Шарм-ель-Шейх.
Як з’ясувалось згодом, першими інцидент та дим із двигуна помітили працівники диспетчерської вежі Міжнародного аеропорту “Львів” імені Данила Галицького й невідкладно повідомили про це пілотів літака. Після цього працівники орнітологічної служби летовища, яка займається відлякуванням птахів, розпочали розслідування випадку. Вони виїхали на місце події та виявили в одному із двигунів літака залишки принаймні однієї лелеки.
Справа у тому, що за 2,3 км від злітної смуги аеропорту “Львів”, на вул. Північній, компанія “АВЕ-Львів” донедавна тривалий час накопичувала сміття. Раніше керівництво Львівського аеропорту попереджало про небезпеку через сміттєперевантажувальну станцію поблизу злітної смуги, оскільки це приваблює зграї птахів. Однак там і надалі продовжували звозити відходи. На ситуацію із незаконним сміттєзвалищем біля аеропорту відреагував і міністр інфраструктури Володимир Омелян, який анонсував скликання спеціальної комісії, що має перевірити діяльність перевантажувальної станції “АВЕ-Львів”.

Як аеропорт бореться із птахами

Авіакомпанія МАУ, літак якої не зміг без пригод долетіти в Єгипет, прокоментували ситуацію таким чином: “У понеділок, 30 липня, літак Boeing 737-900, що виконував рейс PS5265 Львів – Шарм-ель-Шейх, при зльоті зіткнувся із птахом. Екіпаж, діючи за затвердженою процедурою, продовжив набір безпечної висоти, аналізуючи роботу двигунів. Для забезпечення безпеки пасажирів на борту командир повітряного судна прийняв рішення здійснити позапланову посадку в Міжнародному аеропорту “Бориспіль”. Після польоту в зоні очікування для зменшення кількості пального та досягнення допустимої посадкової ваги літак вдало приземлився у Києві. Пасажири були доставлені в термінал, де співробітники наземних служб забезпечили їх харчуванням. Після цього для виконання рейсу авіакомпанія МАУ надала інший літак – Boeing 767-300ER, на якому всі туристи прилетіли в Шарм-ель-Шейх. Наземна перевірка повітряного судна Boeing 737-900 після посадки не виявила серйозних пошкоджень, які могли б вплинути на безпеку польоту”.
Водночас керівництво Львівського аеропорту наголошує, що окрім гніздування лелек неподалік території летовища, велику проблему для безпеки руху становить сміттєперевантажувальна станція “Північна”. Тож орнітологи аеропорту постійно працюють над відлякуванням птахів, щоб уникнути їх зіткнення із літаками.
“На основі актів обстеження, складених цим підрозділом, ДП “МА “Львів” ім. Данила Галицького” неодноразово зверталося з клопотаннями щодо усунення порушень безпосередньо до юридичних та фізичних осіб, що спричинили порушення, та у відповідні органи – ЛМР, ЛОДА, Держекоінспекцію тощо. Також опрацьовано питання щодо придбання додаткового обладнання та підсилення штату працівників із авіаційної орнітології для ще більшого контролю над ситуацією, особливо під час пікової завантаженості аеропорту у літній період”, – повідомили на офіційній сторінці Львівського аеропорту у Facebook.
До слова, згідно з нормами Повітряного кодексу України, відкрите складування відходів у радіусі 15 км навколо аеропортів категорично заборонене.

1000 тонн сміття поблизу злітної смуги

У розмові із “Львівською Поштою” директор компанії “АВЕ-Львів” Олег Гайовишин повідомив, що за два-три тижні станцію із перевантаження сміття, що на вул. Північній, очистять, а згодом і взагалі планують закрити.
“Звідти залишилось вивезти ще 1000 тонн сміття. У порівнянні з тим, що було раніше, це практично нічого. Я повернувся на посаду директора 2 липня. На той час ситуація і справді була критична. Об’єм скупчених відходів на ділянці на вул. Північній ми оцінювали приблизно у 5 тисяч тонн, і сподівалися вивезти їх до кінця липня. Але сміття виявилося більше. Ще й погода – постійні дощі не дали змогу посилено працювати. Але ми продовжуємо щодня вивозити звідти по 200-250 тонн ТПВ”, – зазначив Олег Гайовишин.
Ділянку на вулиці Північній торік виділили під перевантажувальну станцію. Сюди сміття мали б возити у незначній кількості впродовж дня. Згодом ТПВ мали б перевантажувати на більші сміттєвози та регулярно (!) вивозити на полігони. Тобто якщо б усе працювало саме в такому режимі, тисячі тонн відоходів не створювали б аварійних ситуацій для пасажирів літаків. Олег Гайовишин повідомив, що варто було б провести службове розслідування та з’ясувати причини ситуації, яка склалася.
До слова, ця перевантажувальна станція також неодноразово викликала обурення місцевих мешканців, які зверталися до районної адміністрації та міської ради зі скаргами на сморід через сусідство зі стихійним сміттєзвалищем. Утім, зі слів Олега Гайовишина, вже зараз на цю станцію поблизу аеропорту поступово завозять спеціальну суміш, якою засипають очищені ділянки. Таким чином уже розпочато часткову рекультивацію цієї території. “Якийсь час ще працюватимемо на цій ділянці, та потім закриємо її”, – каже співрозмовник.
Олег Гайовишин також вважає, що останній інцидент із птахом у двигуні літака не є наслідком діяльності перевантажувальної станції. “Після консультацій із аеропортом півтора місяці тому закупили спеціальне обладнання, яке відлякує птахів від ділянки, тож зараз їх там немає. Окрім цього, територію постійно обробляємо від гризунів і шкідників. Я там буваю щоранку і не бачу там птахів. До того ж на місці постійно працює техніка, робітники, які це все контролюють.  Тому цей випадок із двигуном літака – це, як на мене, збіг обставин. Такі речі стаються по всьому світу”, – зауважив він.
Водночас, зі слів Олега Гайовишина, після двох років після Грибовицької трагедії очищувати Львів від сміття і далі непросто.
“Ми щодня, як на війні. Відправляємо переповнені сміттєвози на полігони і тільки й очікуємо на якісь перешкоди. Десь зловлять, десь арештують – словом, постійне з’ясовування ситуації. Таке враження, що вся Україна налаштована проти Львова. Із перших днів сміттєвої проблеми я мав таке бачення ситуації: в хаті сталася біда, і сім’я повинна об’єднатись, щоби це вирішити. Натомість у нас лише сварились щодо цього. Хоча насправді це проблема всієї України, бо завтра ця проблема може прийти в будь-яке місто”, – зауважує Олег Гайовишин.

Станція на Північній – не єдина проблема

Рівно рік тому міськрада передала львівське сміття на контроль області. За все про все ЛОДА щомісяця отримує від міста близько 25 млн грн. Тому “Львівська Пошта” спитала у директора департаменту розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської ОДА Назарія Романчука про перспективи перенесення перевантажувальної станції подалі від львівського летовища.
“Ця станція нам фактично “дісталась у спадщину” від міста. Вже тепер ми розуміємо, що даючи згоду на розміщення перевантажувального майданчика на вулиці Північній, міська рада абсолютно не аналізувала законодавство – ні екологічне, ні авіаційне. Є також ухвала міської ради, в якій йдеться про те, що місто дає згоду на розміщення такої станції ще на вул. Городоцькій, 280, яка розташована ще ближче до аеропорту. На сьогоднішній день наша головна ціль – повністю вичистити цю перевантажувальну станцію на Північній та провести її рекультивацію. Після того як ця територія буде очищена, ініціюватимемо пошук іншої ділянки, яка б відповідала вимогам законодавства”, – зазначив Назарій Романчук.
Принагідно він додав, що вивезення сміття з міста Лева проходить у нормальному режимі. “У подальшому в області будемо працювати над роздільним збором ТПВ. Крім того, відповідно до Національної стратегії поводження із відходами, ми напрацьовуємо регіональний план заходів поводження зі сміттям. Що стосується сміттєпереробного заводу, то невдовзі плануємо провести громадські слухання. Будемо обговорювати переваги та недоліки технології того чи іншого заводу, який можемо збудувати на Львівщині”, – резюмував чиновник ОДА.
P. S. “Львівська Пошта” сподівається, що керівництво Львова та області серйозно поставиться до термінового вивезення відходів із перевантажувальної станції поблизу летовища та у майбутньому таких тривожних ситуацій не повториться. Адже мова йде про життя сотень пасажирів. І кожному, хто дотичний до цього питання, потрібно докласти максимум зусиль, бо одного разу ні в чому невинні люди вже позбулися життя за чиюсь “сміттєву” бездіяльність…
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7894 / 1.64MB / SQL:{query_count}