Знайти вихід із безвиході

До Всесвітнього дня протидії торгівлі людьми 30 липня у Львові відкриють квест “Лабіринт можливостей”. Яка мета такого заходу та як правоохоронці Львівщини борються із сексуальним та трудовим рабством

XXI століття – століття нових технологій та нових можливостей, демократії та свободи слова, відстоювання миру та боротьби із насильством. Здавалося б, сьогодні можна жити достойно незалежно від того, звідки ти, якого кольору в тебе шкіра, хто твої батьки та в яких умовах ти зростав. Світ відкритий для тебе. Важливо лише відважитись. Та на превеликий жаль, це лише одна сторона нашого, начебто цивілізованого суспільства. Адже у світі все ще існує насильство, домінування сильніших над слабшими, меркантильність, і навіть рабство.
Тисячі людей, які їдуть шукати кращої долі за межі нашої країни, потенційно можуть стати жертвами експлуататорів, які їх насильно утримуватимуть. А почнеться все одно з того моменту, коли начебто привітний роботодавець попросить ваш паспорт, щоб владнати якісь бухгалтерські нюанси. Складно навіть уявити переживання тих, що стають жертвами трудового чи сексуального рабства. У декого з них вистачає духу, аби вибратись із цього. Дехто ж роками вважається пропалим безвісти, а дехто якимось чудом врятувавшись, так і не наважується про це розповісти навіть найближчим людям. Лише цього року в Україні 66 осіб вже отримали статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, повідомили в ГО “Центр “Жіночі перспективи”.
У понеділок, 30 липня, в кожному обласному центрі України відбудеться вулична акція “Лабіринт можливостей”, приурочена до Всесвітнього дня боротьби з торгівлею людьми. Акції пройдуть під гаслом “ПротиДІЙ торгівлі людьми”. У Львові об 11.30 у сквері “На валах” навпроти Львівської облдержадміністрації, що на вул. Винниченка,18, побудують лабіринт-квест.

Випробувати свої можливості зможе кожен

“Усі охочі зможуть спробувати пройти через цей лабіринт, спробувати свої сили, свої ресурси, щоб обрати правильні рішення – при працевлаштуванні, при виїзді за кордон на навчання, для роботи, в інших цілях. Таким чином кожен учасник матиме нагоду більше дізнатися про правила поведінки у прикрих ситуаціях. На виході із цього лабіринту будуть працювати спеціалісти, які зможуть додати інформації, додати впевненості цій людині, щоби вона приймала правильні рішення у житті. Учасники зможуть отримати також символічні нагороди за участь у цьому заході”, – розповіли “Львівській Пошті” у ГО “Центр “Жіночі перспективи”.
Також ввечері тут же, у сквері, планують показ фільму, дотичного до проблем міграції та сучасного рабства.

Сексуальне рабство поширеніше, ніж трудове?

Як розповів у розмові з “Львівською Поштою” Сергій Молотов, начальник управління боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми, ГУ НП у Львівській області, торгівля людьми та незаконна передача людей – це тяжкі злочини, покарання за які передбачене статтею 149 Кримінального кодексу України.
“У минулому році наш підрозділ зафіксував чотири факти такого роду злочинів. Це були випадки вербування для сексуальної експлуатації у країни Євросоюзу. Всі особи, які вербували, затримані. Деякі кримінальні провадження вже направлені до суду, по деяких ще триває слідство. Також торік нами був задокументований факт продажу матір’ю своєї новонародженої дитини”, – зазначив Сергій Молотов.
З його слів, сьогодні державні установи та благодійні організації розгорнули активну роботу з виявлення випадків торгівлі людьми. Минулий, 2017 рік, Генеральний прокурор України проголосив роком боротьби з торгівлею людьми.
 “Сьогодні ця проблема перебуває на контролі і в Національній поліції, і в облдержадміністрації, і в обласній прокуратурі. Із працівників цих установ створені спеціальні робочі групи для запобігання торгівлі людьми та боротьби з такими злочинами”, – веде далі Сергій Молотов.
Однак зі слів правоохоронця, за 2017 – 2018 роки заяв із приводу трудової експлуатації не надходило. Та ризик потратити до рук шахраїв досить високий.
“Перед тим як їхати працювати за кордон, обов’язково потрібно укласти договір із роботодавцем. Необхідно проявити уважність та ретельно перечитати зазначені у ньому умови праці. Особа, що бажає поїхати на роботу за кордон, обов’язково повинна перевірити наявність у роботодавця ліцензії. У жодному разі не потрібно шукати посередників в інтернеті, адже там є чимало аферистів”, – застерігає Сергій Молотов.
Правоохоронець наголошує: якщо ви сумніваєтеся чи підозрюєте посередників у шахрайстві, телефонуйте на 102. Вашу заяву зареєструють та проведуть перевірку фірми на факт кримінального правопорушення.

“За минулий рік понад 2,5 тисячі українців постраждали від торгівлі людьми”

Олена Кальбус, координатор програми протидії торгівлі людьми ГО “Центр “Жіночі перспективи”, – про те, як не стати жертвою недобросовісних роботодавців та що потрібно пам’ятати, подаючись на заробітки за кордон

– Пані Олено, прошу сказати, наскільки гострою в останні роки є проблема торгівлі людьми в Україні, зокрема на Львівщині?
– На жаль, ця проблема актуальна для нашої країни не лише в останні два роки, а й загалом за останні два десятиліття. Безумовно, та економічна ситуація, яку сьогодні маємо в нашій країні, не сприяє стабільності. Навпаки – лише провокує людей їхати на заробітки. Якщо до 2015 року перше місце за кількістю трудових мігрантів і за кількістю випадків, пов’язаних із трудовою чи сексуальною експлуатацією, для України посідала Російська Федерація, то тепер вектор перемістився на Захід, зокрема на Польщу. За даними поляків, більше 68% їхніх офіційних трудових мігрантів є з України. Але скільки ще тих, які перебувають у Польщі внаслідок так званої неврегульованої трудової міграції – без офіційного працевлаштування, з туристичними візами, за біометричними паспортами?
Якщо раніше, у 2014 – 2015 роках, у Польщі траплялось 13-14% від всіх відомих нам випадків торгівлі людьми, то зараз це 18-19%. І це при тому, що Польська держава вживає дуже багато заходів, щоб контро­лювати цей процес, втім, все одно відсоток таких злочинів зростає. Тільки за минулий рік понад 2,5 тисячі українців постраждали від торгівлі людьми. Це дані Міжнародної організації з міграції. Це означає, що проблема дуже актуальна, і не тільки для нашої області, а й для усієї України.
– Хто частіше стає жертвою торгівлі людьми: чоловіки чи жінки?
– За даними Міжнародної організації із міграції, за останні кілька років ідентифіковано більше випадків, які стосуються чоловіків. Але загалом співвідношення чоловіки/жінки дорівнює 60/40. Хоча, як на мене, це 50/50. Тому що не про всі випадки ми знаємо. Дуже часто люди не розповідають про це роками.
Крім того, частими є випадки, коли людей використовують у зв’язку з військовим конфліктом на сході країни. Це теж постраждалі від торгівлі людьми. І напевно, ви чули про справи, коли наші молоді люди, шукаючи роботу, погоджуються на начебто хороші умови роботи у кур’єрських фірмах за кордоном. А потім виявляється, що вони стають кур’єрами забороненого товару, в тому числі наркотиків. Таких випадків було вже достатньо, зокрема в Росії, Бразилії, Таїланді тощо. І достатньо багато наших молодих людей зараз перебувають за ґратами у цих країнах, адже стали заручниками ситуації.
– Чи відомі вам випадки торгівлі дітьми?
– Так, це теж, на превеликий жаль, поширено в Україні та за її межами. Зокрема, це стосується новонароджених дітей. Два таких випадки за останні роки траплялись у Львівській та Запорізькій областях.
Але потрібно розуміти, що ця проблема не виникла сама по собі. Вона дуже сильно пов’язана насамперед із тим, що робиться у суспільстві. Зокрема з тим, як живуть сім’ї, які моральні принципи проповідують своїм дітям, зрештою, чи є кому виховувати тих дітей.
Зараз виросли ті діти, які виховувались практично без батьків, бо їхні матері і татусі масово виїжджали на заробітки у 90-их. Ці діти тепер стають батьками, і дуже часто вони не мають тих моральних принципів, які би їх стримували від певних вчинків, таких як, наприклад, експлуатація рідних дітей, продаж рідних дітей заради грошей… Це споживацький дух, який виховується вже друге-третє покоління. І він, на жаль, дуже часто перемагає.
– Чи є категорія дівчат і жінок, які мають більший ризик потрапити у сексуальне чи трудове рабство?
– Так, є. У зоні ризику молоді дівчата, які виросли без батьків, у неповноцінних чи проблемних сім’ях, тобто ті, які переживали насильство у дитинстві. Дуже часто, досягнувши повноліття, вони для себе розглядають єдиний варіант: поїхати світ за очі і почати все з чистого аркуша. І виїжджають за кордон. Щоправда, усі свої внутрішні проблеми вони також беруть із собою. Вони звикли підкорятись, бути жертвами, а тому дуже часто не вміють захищати свої права. Їх легше, ніж інших, не просто звабити, а й залякати та керувати ними.
Одна з категорій, яка дуже часто потрапляє у прикрі ситуації, пов’язані із трудовою міграцією, це переселенці, які залишились без засобів для існування, без своїх домівок, без підтримки своїх рідних, і змушені терміново приймати  рішення, які дуже часто виявляються необдуманими.
– Пані Олено, прошу надати кілька основних порад для осіб, які планують поїхати на заробітки за кордон.
– Насамперед потрібно дізнатись, чи є легальною фірма, яка пропонує вам працевлаштування. Якщо це українська фірма, то варто заглянути на сайт Міністерства соцполітики України і спробувати знайти її у списку всіх посередницьких фірм, які здійснюють свою діяльність правомірно. Якщо фірми там нема, то людина вже ризикує.
Також потрібно укладати тристоронню угоду про працевлаштування: між особою і посередницькою українською фірмою; між українською фірмою та їхніми партнерами за кордоном; між особою та працедавцем. Дуже часто такого не роблять, але це ідеальний варіант, і на цьому варто наполягати.
Окрім того, категорично не можна віддавати свій паспорт у чужі руки. Лише для перевірки уповноваженим органам, наприклад, прикордонній чи міграційній службі. Пам’ятайте: жоден працедавець чи посередник не має права утримувати ваш особистий документ і робити з ним будь-які дії без вас. До прикладу, коли вам кажуть, що візьмуть ваш паспорт, щоб десь вас зареєструвати тощо. Не можна на це погоджуватись! Адже хтозна, можливо, у вас хочуть відібрати документи, щоб пізніше маніпулювати вашими діями.  Крім цього, потрібно зробити кілька копій у паперовому та електронному вигляді усіх документів, які стосуються особи та її поїздки за кордон. І один пакет копій обов’язково потрібно залишати вдома.
Якщо дають підписувати контракт, то він має бути написаний зрозумілою вам мовою. Найкраще українською. Перед підписанням бажано цей контракт дати прочитати юристові або зателефонувати на Національну безкоштовну гарячу лінію з питань протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів за  номером 527. Ця гаряча лінія працює щодня із 9.00 до 21.00, окрім неділі. Спеціалісти надають консультації іноземцям, які перебувають в Україні, та українцям, які планують поїхати за кордон, або повернулися в Україну з-за кордону.
– А як підготуватись до можливих непередбачуваних випадків?
– Перед поїздкою за кордон дуже важливо обговорити зі своїми рідними, у який спосіб та як часто ви будете між собою спілкуватись та що робити, якщо ви не виходите на зв’язок. Також треба придумати кодове слово, яке дозволить рідним зрозуміти, що ви в небезпеці і їм потрібно якнайшвидше діяти. Бо експлуататори інколи дають людині можливість спілкуватись із рідними, щоби вдома ніхто нічого не підозрював, але все це відбувається під тотальним контролем. Яким має бути це кодове слово? Ну, наприклад, у вашій сім’ї є кіт, але немає собаки. Тому кодовою фразою може бути таке: “А як там мій песик поживає?”. І ваші рідні одразу зреагують, бо знатимуть, що жодної собаки і близько немає, і вам загрожує небезпека.
– Чи траплялися вам випадки трудової експлуатації в межах України?
– Так, пригадую випадок, коли жителька Львівщини потрапила в іншу область України у трудову експлуатацію. Експлуататори банально скористались її безпорадністю – жінка погано себе почувала, була на той час без документів та грошей, через те, що її пограбували. “Добрі” люди взяли її до себе, пообіцявши, що вона попрацює у них нянечкою, підзаробить грошей і поїде геть. Майже рік її насильно утримували, змушували роботи усю можливу й неможливу роботу в межах їхнього дому та господарства. На щастя, через рік їй вдалось звільнитись. За станом здоров’я жінка потрапила у лікарню, і господарі не змогли втаїти обставини.
Розмовляла Олена Петришин
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8563 / 1.67MB / SQL:{query_count}