Паркінг під Франком: зіткнення аргументів

Місто та університет вкотре дискутували щодо перспективи будівництва підземного паркінгу біля вишу. Однак ні про що так і не домовились

фото: Олег Огородник
Полеміка щодо будівництва паркінгу перед Львівським національним університетом імені Івана Франка триває. Нагадаємо, що всі за і проти щодо будівництва цієї підземної парковки зважують вже другий рік. Для кращого розуміння ситуації одразу зазначимо: місто, яке у полеміці представляють чиновники, виступає за реалізацію цього проекту, університетська спільнота та адміністрація – категорично проти цього.
24 липня у приміщенні Інституту міста (пл. Ринок, 1) відбувся черговий етап пе­реговорів, які анонсували як публічну консультацію щодо потенційного будівництва підземного паркінгу на площі біля університету. Представники громадської організації “Центр UA” спільно з КУ “Інститут міста”, представниками місцевої влади, студентами, архітекторами, адміністрацією університету та профільними фахівцями мали б обговорити ключові переваги та ризики будівництва паркінгу. Однак практично з перших хвилин обговорення відбувалось на підвищених тонах. Кожна сторона намагалась дуже емоційно довести свою правоту.
Наголосимо, що під вул. Університетською хочуть спорудити дворівневий паркінг на 358 паркомісць. Його планують розділити на чотири секції. Вартість такого проекту – близько 150 мільйонів гривень, тобто приблизно 400 тисяч гривень за паркомісце. Рити доведеться на глибину до шести метрів, а це створює гідрогеологічні проблеми. Ба більше, від будівництва цієї парковки страждатиме прилегла забудова, запевняють фахівці.

Паркінгові “дебати”

Міська рада будівництво такого об’єкта аргументує тим, що, по-перше, на хідниках університету щодня паркують близько півтори сотні машин. По-друге, введення плати за паркування змінить ставлення до використання власних авто – люди нарешті менше їздитимуть автомобілями, а більше велосипедами чи просто ходитимуть пішки. Третім аргументом на користь паркінгу є те, що автівки, припарковані поруч з університетом, “крадуть” пішохідний простір у містян та зокрема у студентів вишу. І нарешті, по-четверте, паркінг мав би, на думку міських посадовців, врешті зменшити проблему паркування на прилеглих до університету вулицях. У міськраді наполягають: якщо не збудувати цей паркінг, у Львові загостриться транспортний колапс, зокрема у центрі міста.
Водночас університетська спільнота має свої аргументи щодо загрози та банальної недоцільності будівництва парковки саме перед вишем. По-перше, на їхню думку, реалізація такого проекту загрожує будівлі університету. По-друге, такий проект є протизаконним, тому що він порушує природоохоронне законодавство України. По-третє, скупчення величезної кількості автомобілів, які рухатимуться у напрямку парковки, спричинятиме ще більше заторів та заважатиме навчальному процесу. По-четверте, вирубка такої значної кількості дерев у парку Франка спричинить погіршення екологічного стану довкілля. Ще раніше ректор Львівського університету імені Івана Франка Володимир Мельник зазначив “Львівській Пошті”: “Університетський протест проти паркінгу – це не придумана акція, це бажання вберегти будівлю вищого навчального закладу Львова”.
Водночас на обговореннях 24 липня головний архітектор міста Юліан Чаплінський зазначив: “У нас позиція дуже проста: ми нікому не збираємось нав’язувати свою думку. Але ми керуємось ухвалою сесії. Якщо такий проект нікому не підходить, тоді я пропоную зробити пішохідною зону від площі Григоренка до готелю “Дністер”. І не треба паркінгу. Але за умови, що усі будуть їздити тільки на велосипедах. За таким принципом рухається Європа, а тому активно скорочує кількість автомобільного транспорту у містах”.
Крім цього він зазначив, що особисто опитав студентів юридичного факультету Франкового вишу щодо того, де вони, студенти, паркують свої авто.
“Вони мені сказали, що паркуються на вулиці Січових стрільців, бо їм так зручно”, –  повідомив Юліан Чаплінський.
Як вже писала “Львівська Пошта” у матеріалі “Паркінг під Франком: ви “за” чи “проти”?” (див. №53 за 7 липня 2018), на думку міськради, Львову конче потрібен підземний паркінг, над яким буде мале транспортне кільце, яке також планують побудувати. Цей паркінг якраз замикатиме його, і саме там люди залишатимуть свої авто та йтимуть до центру міста пішки або їхатимуть громадським транспортом.
Ще одна з версій, чому місто так відстоює цю парковку – паркінг хочуть збудувати для готелю, який нещодавно відкрився поруч, – так він зможе отримати статус п’ятизіркового.

Машини під Франком – недешевий проект

Завідувачка кафедри екології Львівського університету імені Івана Франка Звенислава Мамчур принагідно звернулась до головного архітектора: “Пане Юліане, ви кажете, що керуєтесь ухвалою міськради. Прошу сказати, коли ж ви нарешті будете керуватись законодавством України?! Ви вчите молодь порушувати законодавство України”.
На що Юліан Чаплінський відповів: “Ви мене звинувачуєте у тому, чого я не роблю. Ще раз наголошую, що ніхто не збирається будувати всупереч законам та громадській думці. Але водночас не розумію, чому цей об’єкт не можна реалізувати, бо вся Європа вже давно має справу із такими, і навіть значно складнішими об’єктами. Якщо ж ми вважаємо себе неспроможними, то нам банально треба ліквідувати будівельні факультети і визнати, що ми нездари”.
“Будувати можна всюди, але університет ще взимку підготував висновки комісії, в яких вказано, що будувати паркінг під цією площею не рекомендується. Тому що є великі ризики – на сьогодні методів боротьби із напірними водами у щільній забудові не існує в принципі! Ну і звісно, через це реалізація проекту доволі вартісна. Тому університет “за” розвиток інфраструктури у місті, але проти паркінгу, бо у Львові є більш відповідні місця і там парковку можна збудувати значно дешевше”, – наголосив завідувач кафедри екологічної та інженерної геології і гідрогеології ЛНУ ім. Івана Франка Петро Волошин.

Розвантаження чи завантаження?

З боку тих, що проти будівництва, були висловлені також думки, що у той час, коли увесь світ рухається до того, щоб “виштовхувати” авто за межі середмістя, у Львові хочуть збудувати паркінг у самому центрі.
“Ми говоримо про паркінг у центрі міста, втім, чомусь головний архітектор не каже про те, що паркінг є точкою притягання значної кількості авто. Тобто всі авто з усіх околиць в надії знайти вільне місце для парковки будуть з’їжджатися сюди. Вони не будуть їхати на Чайковського чи на Городоцьку – ні! Вони будуть їхати на Університетську. Роками раніше було прийняте рішення про будівництво паркінгу на вулиці Вітовського. Це, як на мене, дуже зручне місце для такого проекту, тому що там немає пам’яток, нема жодних обмежень щодо геології. Але цю пропозицію чомусь ігнорують”, – зазначив Андрій Салюк, голова Львівської обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури.
Тому паркінг варто все-таки збудувати не у центрі, а на підходах до нього. Представники університету зі свого боку нагадали, що оскільки йдеться про дворівневий паркінг, то при його будівництві потрібно буде заглибитись під землю на рівень не менше шести метрів. А на цій глибині вже є напірні води. І щоб нормально працювати у котловані, потрібно буде понижувати рівень води. А це – небезпечно.
“Зараз проводять реконструкцію корпусу університету, і хто не вірить, може прийти подивитись, що напірні води є на значно меншій глибині, не кажучи вже про шестиметрову. “Боротись” із ними майже неможливо”, – зазначив професор Петро Волошин.
Невдовзі після гострої суперечки із противниками будівництва паркінгу Юліан Чаплінський покинув приміщення.

Чи поставили нарешті крапку у цьому питанні?

Представники університету й надалі наполягали: будівництво паркінгу неможливе. Проректор з науково-педагогічної роботи Львівського національного університету імені Івана Франка Ярослав Гарасим резюмував:
“Львівський національний університет, колектив та студентство проти паркінгу. Чому? Насамперед тому, що порушений закон. І ніхто не зможе довести протилежне. І за порушення цього закону – кримінальна відповідальність. Прошу сказати, хто із присутніх чиновників міськради готовий відповідати за це? Будівництво паркінгу також нівелює процес українського державотворення. Адже на площі перед університетом свого часу відбувалися важливі події. У 1989 – 1991 роках дисиденти закладали тут початки незалежності нашої держави. Не хочу говорити зараз, як нафталіновий чиновник, але хтозна, де б ми тепер були, якби того не сталось. Тому ми не можемо зазіхати на такі сакральні для Львова та всієї України місця. І площа перед Франком повинна зберегти свій вигляд, щоб усі охочі могли прийти туди і сказати все, що думають про чиновників та владу”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7801 / 1.62MB / SQL:{query_count}