60 000 і 300 000 гривень – в руки аферистам

У Львові та області активізувались телефонні та інтернет-шахрайства. Що потрібно знати про аферистів, аби не попасти у їхні сіті

Із кожним днем технології стрімко йдуть вперед, і те, що колись здавалося неможливим, сьогодні вже реально. З одного боку, технологічні відкриття полегшують людське життя, з іншого ж – ускладнюють. Адже по телефону ви можете порозмовляти не тільки із рідними та близькими, а й з аферистами.
І повірте, для них немає нічого святого чи сокровенного. Шахраї телефонують батькам з повідомленнями про те, що з їхніми дітьми трапилась біда і терміново потрібні гроші. Спекулюють на чужих бідах, аби лише виманити кошти, видаючи себе за волонтерів тощо.
Телефонні аферисти вигадали безліч способів, аби видурити у довірливих громадян гроші. У хід йдуть і вигадки про проведення акції з виграшем подарунків, тиснуть на жалість (повідомлення про хворобу, родича, який потрапив у біду, прохання про добродійну допомогу), пропонують вам збільшити кредитний ліміт на банківській карті тощо. Налякати жертву та виманити у неї якнайбільше грошей – основна мета телефонних шахраїв. Граючи на людських почуттях, зловмисникам вдається витягти з кишень потерпілих чималі суми. Сценаріїв безліч, мета одна – будь-яким способом заволодіти вашими грішми.
Чимало схем обманів працює і в інтернеті. Зокрема, на сайтах купівлі-продажу товарів. Ті, хто не мають досвіду у таких покупках, цілком можуть стати жертвою аферистів. Повестись на такий обман дуже легко, а от повернути втрачені кошти – практично нереально. Тому єдиний спосіб себе захистити – навчитись розпізнавати аферистів та вміти себе захистити у таких ситуаціях.

Шахраї знають все. І ваше ім’я також

Як повідомили “Львівській Пошті” у Головному управлінні Нацполіції у Львівській області, останнім часом на Львівщині справді активізувались мобільні та інтернет-шахраї.
“Вам телефонують, називають вас по імені, і відповідно вам здається, що цій людині можна довіряти. Адже думаєте, якщо знає моє ім’я, то це або знайомий, або якась офіційна структура на кшталт поліції, СБУ, банку тощо. Насправді ж сьогодні існує безліч способів дізнатись ваше ім’я, в тому числі за допомогою спеціальних програм, які це визначають. І для цього не потрібно мати доступу до якихось баз даних тощо”, – розповів Олексій Ступицький, заступник начальника відділу розкриття злочинів проти власності ГУ НП у Львівській області.
Не менш поширені сьогодні також й інтернет-шахрайства: “Більшість таких аферистів – це ув’язнені, які мають достатньо часу для подібних справ. І вони насправді видумують дуже заплутані схеми, які дають їм змогу заволодіти чужими коштами. А сприяє їм цьому інтернет, де сьогодні у відкритому доступі є основна інформація про людину. Зокрема, її адреса, місце роботи тощо. Після цього телефонують своїм майбутнім жертвам. До прикладу, представляються працівниками СБУ, банку тощо. Говорять, що зловмисники хотіли “зламати” ваш банківський рахунок, тому потрібен пароль від карти. Звичайно, це все брехня і не потрібно на таке вестися”.
Потрібно пам’ятати, що жоден банк не проводить операцій з клієнтами по телефону, тим більше, якщо це стосується змін у рахунках чи їх налаштування.
Також важливо нікому, тим більше у телефонній розмові, не повідомляти номери власних банківських рахунків та іншу конфіденційну інформацію. Прес-секретар одного із банків Львова Віктор Гальчинський розповідав “Львівській Пошті”, що інколи шахраї телефонують і представляються працівниками служби безпеки банківської установи.
“Вони повідомляють, що ваша картка заблокована і що потрібно звірити деякі персональні дані, аби її розблокувати. Якщо стикаєтеся з цим, то не продовжуйте розмови. Одразу зв’яжіться з представником кол-центру банку, який вас обслуговує, і запитайте, чи виникли якісь труднощі або проблеми з вашою карткою. Якщо шахраєві таки вдалося вивідати якусь особисту інформацію, повернути гроші буде проблематично. Якщо помічаєте щось підозріле – негайно телефонуйте в кол-центр свого банку і блокуйте картку”, – зазначив Віктор Гальчинський.

Сидять у тюрмі, і все одно обкрадають

Одним із популярних аферистських методів є оголошення на сайтах продажу.
“Тому в жодному разі не поспішайте купувати товар, якщо ви не перевірили продавця. Не потрібно переказувати гроші наперед, замовляти товар за послугою післяплата, тобто сплачувати кошти треба тільки після того, як ви побачили товар”, – зазначив Олексій Ступицький.
Деякі шахраї, які начебто продають товар, вимагають у покупця оплатити товар наперед. І тут увага – гроші вони просять переказати на мобільний рахунок. Таким чином вони себе захищають, адже якщо повідомити банківські реквізити, то там “засвітиться” прізвище та ім’я власника картки. А якщо людина просто поповнить рахунок, то вичислити зловмисника практично неможливо. “Львівська Пошта” вже свого часу писала, що таких аферистів було б легше вислідити, якщо б в Україні номер мобільного телефону реєстрували на кожну особу окремо. Поки таких правил немає, мобільні шахрайства просто процвітають.
“Найчастіше за такими аферами стоять особи, які перебувають у місцях позбавлення волі. Там вони не мають доступу до банкоматів, тому і ошукують людей таким чином. Розкрити всю цю схему дуже важко. Навіть мобільні оператори не завжди знають, як можна відстежити такі дії, – каже співрозмовник. – Зазвичай у таких схемах працюють двоє. Мали такий випадок, коли один чоловік знаходився у тюрмі, інший – на волі. Ув’язнений із тюрми з одного номера телефонував потенційним жертвам, а з іншого номера – своєму напарнику і координував дії. Коли востаннє напарник їхав забирати гроші, ми його затримали і він про все це розповів”, – каже правоохоронець.

Гроші віддав, але без машини

Шахраї сьогодні працюють не лише у телефонному режимі. Про один із таких випадків розповів Олексій Ступицький.
“Одна із компаній розмістила оголошення про продаж авто 2015-2016 рр. Декларують, що це практично нові авто, які знаходяться у Запоріжжі на складі. Машини ще навіть запаковані, але за значно дешевшою ціною. Люди телефонують за вказаним номером, їм повідомляють адресу офісу у Львові, недалеко біля стадіону “Сільмаш”. Покупець приїжджає на місце. Офіс і справді є, і навіть вазони та папуга у клітці, дві працівниці, принтер, комп’ютер тощо. На моніторі комп’ютера працівниця показує покупцю новенькі авто, фото зі складу у Запоріжжі. Можна вибрати собі колір, марку. Якщо все підходить, то просять заплатити 10% від вартості авто та за доставку. Покупцю дають банківські реквізити однієї із фірм, виписують квитанцію і просять зачекати тиждень-два, поки авто привезуть”, – розповів Олексій Ступицький.
Проходить тиждень, людині не телефонують. Тим часом вже жертва аферистів в одній із телепрограм, у якій викривають шахраїв, впізнає працівницю, через яку він “купував” авто у Львові.
“Той чоловік поїхав в офіс, а там вже нікого немає. Цю справу нам вдалось розкрити. Справді з’ясувалось, що аферистка, яку показували по телевізору, і дівчина, яка продавала авто – це одна і та ж особа”, – розповідає співрозмовник.

Ошуканий фермер

Правоохоронець пригадує ще один випадок, який трапився на Львівщині нещодавно. Цього разу жертвою став відомий у наших краях фермер, який поставляє продукти у львівські заклади харчування.
“Знайшов десь в інтернеті добриво за трішки дешевшою ціною. Йому запропонували для початку придбати тонну. Фермеру товар підійшов, і він замовляє наступну партію на 300 тисяч гривень, однак товару так і не отримує. Пізніше ми вже з’ясували, що в той же день, коли підприємець переказав кошти, у Києві одна і та ж особа знімала кошти у всіх столичних банкоматах”, – розповів Олексій Ступицький.
На завершення співрозмовник розповідає, що таких випадків по Львівщині багато. Однак сьогодні шахраям не так просто заволодіти коштами, як це було раніше.
“Одного разу мені аферист розповідав, що раніше міг “працювати” із санаторію у Трускавці, реалізовуючи невідомо які схеми. Сьогодні, як він мені розповів, все інакше, бо люди стали мудрішими і не дають себе так просто обдурити”, – зазначає Олексій Ступицький.

Найпопулярніші схеми мобільних шахрайств

Відкуп від поліції

Невідомі телефонують і повідомляють, що з вашими близькими сталася біда – потрапили у ДТП, у них знайшли наркотики тощо. Вони враховують цілу низку деталей, щоб розказана телефоном історія виглядала максимально достовірною. Для того, аби владнати ситуацію, потрібно привезти чи перерахувати на вказаний рахунок кругленьку суму.

Розіграш призів

На телефон абонента приходить, як правило в нічний час, SMS-повідомлення про те, що ви начебто виграли автівку, найчастіше – дорогої марки. Для уточнення всіх деталей потенційній жертві пропонують відвідати певний сайт і ознайомитися з умовами акції, або подзвонити за одним із вказаних телефонних номерів і відповідно сплатити певну суму.

Пошук роботи

Останнім часом набув поширення новий вид шахрайства, орієнтований на людей, які шукають роботу. Якщо ви натрапили на оголошення про вакансію чи оренду квартири з пропозицією зателефонувати на підозрілий номер (найчастіше вони починаються з 070 і 090) – готуйтеся до того, що ваш баланс на рахунку суттєво зменшиться, адже тарифікація там досить висока.

SMS-прохання

Абонент отримує на мобільний телефон повідомлення з незнайомого номера: “У мене проблеми, подзвони за таким-то номером або поповни мені рахунок”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8664 / 1.63MB / SQL:{query_count}