Мінестроне чи борщ із пампушками?

“Важкий вибір” курсантів та слухачів 184-го навчального центру Академії сухопутних військ ім. гетьмана Петра Сагайдачного, або Перша вдала реформа харчового забезпечення Збройних сил України

“Що бажаєте?” – із таким питанням щодня стикаються курсанти, слухачі та персонал 184-го навчального центру Національної академії сухопутних військ ім. гетьмана Петра Сагайдачного, відвідуючи їдальню. Ще якихось два роки тому подібне питання видавалося б абсурдним, адже вибору у військово­службовців не було. Грубо кажучи, ти міг їсти або не їсти те, що тобі насипали в тарілку. Зараз вже з великою упевненістю можна констатувати те, що реформа харчового забезпечення Збройних сил України є вдалою і має потужні позитивні результати. Одним із багатьох прикладів успіху може стати їдальня 184-го навчального центру Національної академії сухопутних військ ім. гетьмана Петра Сагайдачного.
Кількість військових спеціальностей для Сухопутних військ Збройних сил України, за якими здійснює підготовку військово­службовців 184-ий навчальний центр, більше півсотні. Крім цього, тут проходять навчання й спеціалісти за окремими потребами частин.
Щодня кухарська зміна цього центру має тричі нагодувати близько двох тисяч військовослужбовців (!) якісною, смачною та різноманітною їжею. Все це стало можливим завдяки кільком чинникам. По-перше, якісний ремонт приміщення, по-друге, повне оновлення всього кухарського майна. Все це було зроблене кілька років тому. Саме тоді в кухарів з’явилися сучасні пароконвекційні печі, які дають змогу одночасно готувати страви з м’яса і птиці на велику кількість людей. Замінили й котли, що дозволило не лише зменшити енергозатрати, а й готувати смачні страви фактично за конвеєрним принципом. Необхідний запас продуктів зберігається в нових холодильних камерах.
Все це значно спростило роботу кухарів. Наприклад, згадані пароконвекційні печі дозволяють готувати не лише наїдки з дієтичного меню, але й смажити шашлики, навіть пекти бісквіти. Усе це відбувається без втручання людини. Головне завдання персоналу – якісно підготувати всі складники, закласти їх до печі та вибрати програму. А далі, як кажуть, справа техніки. Новітні котли можуть приготувати перші страви або гарніри в об’ємах 400-500 літрів за один раз. Причому їжа виходить смачною, адже поверхня котлів має рівномірний розігрів і також контролюється відповідно до обраної страви. Примітно, що переважна більшість обладнання – українського виробництва.
Проте запрацювати на повну потужність всі ці багатомільйонні вкладення змогли лише після здійс­нення реформи продовольчого забезпечення частин.
“Усі зміни почалися в нас із першого жовтня минулого року, – розповідає кухар-інструктор молодший сержант Оксана Балушка. – З цього дня нас почали забезпечувати продуктами за новою системою. Замовляємо всі необхідні інгредієнти ми самі. Маємо великий вибір дуже якісних продуктів. Із нового, наприклад, можемо замовити броколі, апельсини, мандарини, ківі. Значно збільшився й набір спецій. Із новинок у нас йогурти та кисломолочні продукти”.
Це дозволило кухарям значно урізноманітнити меню. Тепер військовослужбовці можуть вибирати між дієтичним м’ясом, приготовленим на парі, та смаженим, між салатом з олією і з майонезом. А якщо хтось захоче, то йому покладуть усі страви. До речі, якщо хтось не проти добавки, то цілком спокійно може ще раз підійти і взяти собі ту чи ту страву. Їжі вистачає на всіх! Головне, аби людина вийшла з їдальні сита.
У день нашого перебування в частині кухарі організували “день іноземної кухні”. Як першу страву запропонували класичний італійський суп  мінестроне із крупою, картоплею, бобами, зеленим горошком та різноманітними спеціями. Адже за рецептурою цей суп повинен мати легкий гострий післясмак. Салат “Грецький” приготували із чорних і зелених оливок, сиру фета, свіжого солодкого перцю та огірків. Салат “Традиційний” – із крабових паличок, свіжої пекінської капусти, зеленого горошку і заправили майонезом.
Як другу страву запропонували м’ясо, приготовлене на парі, і шашлик із картопляним гарніром або овочевим рагу. На десерт були ківі та узвар. Подібний обід у ресторані чи звичайному львівському кафе обійшовся б щонайменше у 150-200 гривень! Зі слів кухарів, такі дні вони влаштовують регулярно. Та не завжди, до речі, військовослужбовці розуміють старання кухарської зміни. Ось, наприклад, одного разу дівчата працювали ледь не всю ніч, щоби приготувати страву французької кухні, а хлопці її не вподобали… Але всі страви традиційної української кухні тут люблять. Борщ, деруни салати “Дністер” та “Олів’є” вже не є стравами виключно святкових застіль – на прохання бійців тут їх готують доволі часто.
Багато зроблено в їдальні й для того, аби відвідувачі отримували гарячу їжу. Звісно, її видача на таку кількість людей займає багато часу. Раніше ті, що приходили пізніше за всіх, завжди їли холодні страви. Однак зараз цю проблему вдається вирішувати: роздачу їжі проводять на двох конвеєрах, обладнаних сучасними лініями. Для гарнірів і перших страв тут передбачили спеціальні столи з підігрівом, а для м’яса та риби – окремі сучасні пластикові термоси. До речі, їх ще використовують тоді, коли потрібно привезти їжу для підрозділу безпосередньо на полігон, щоб не переривати занять, скажімо, з тактики. Вони зручні в користуванні, зберігають страви теплими до п’яти годин. А головне те, що їх легко транспортувати.
До речі, в частині організували суворий контроль якості продуктів. Як запевняє начальник продовольчої служби навчального центру старший лейтенант Дмитро Відмінчук, усі продукти мають сертифікати. Крім цього, перед закладкою на зберігання кожна партія проходить перевірку якості спеціалістами частини.
Отож, реформування українського війська триває. І відбувається це відповідно до стандартів провідних країн світу.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7735 / 1.58MB / SQL:{query_count}