Учасники АТО, не проґавте шанс!

Бійці зі Львова та області мають можливість безкоштовно лікувати зуби, вивчати англійську, консультуватись із юристом, а також пройти навчання із провадження бізнесу та навіть навчитись гарно писати

фото: lviv.samopomich.ua
Після повернення з війни учасникам бойових дій дуже важливо чимось себе зайняти, адже з тим багажем пережитих емоцій нашим Героям сидіти вдома, у чотирьох стінах, точно протипоказано. Однак після повернення з фронту ветеранам АТО часто просто нікуди йти, бо роботу вони втратили, а нову знайти не так просто.
Водночас віддавши чимало на сході, втомившись від побаченого, вояки чекають, аби держава виконала обіцяні слова і надала їм повноцінну підтримку після демобілізації. Та часто через небажання оббивати пороги та проходити всі кола бюрократичної тяганини, чоловіки відмовляються від допомоги. “Львівська Пошта” дізналася, які зараз діють програми при Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій та що потрібно для того, аби ними скористатись.

Можливості для львівських бійців

У Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій станом на зараз діє кілька міських програм, які розраховані тільки на бійців зі Львова, бо фінансуються міською радою. Одна з таких – “Комплексна програма підтримки учасників АТО та членів їх сімей – мешканців м. Львова”.
“Це дуже масштабна програма, яка регулюється ухвалою №1806 Львівської міськради. Ця програма передбачає соціальну допомогу бійцям від міста. Один з пунктів програми – це щорічна матеріальна допомога до дня Св. Миколая дітям загиблих учасників АТО. Кошти автоматично нараховують на їхні рахунки. Є також допомога на дороговартісне лікування учасників АТО. Тобто, якщо учаснику бойових дій після демобілізації діагностували якусь хворобу, то він може зібрати підтверджуючі документи від медиків, і комісія розгляне можливість виділення коштів на це лікування – навіть якщо це не є наслідками війни, тобто це не поранення тощо. До нас звертались вже хлопці, які мають онкологічні захворювання, хворіють туберкульозом, мають гепатит чи іншу недугу, яка потребує суттєвих фінансових витрат. За минулий рік 41 учасник АТО отримав таку допомогу. Сума найбільшої  – 150 тис. грн”, – повідомила у розмові з “Львівською Поштою” Заріна Акопянц, прес-секретар Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій.
Для підтримки підприємницьких ініціатив учасників АТО та членів їх сімей Центр планує цикл зустрічей з консультантами з відкриття та розвитку бізнесу
У місті також діє програма для відпочинку та оздоровлення діток львівських ветеранів.
“Це літня програма, яка передбачає власне соціальну допомогу на відпочинок дітей учасників бойових дій. Кожного року охоплюють різні категорії. Наприклад, минулого літа більше уваги приділяли сім’ям, де учасник АТО має інвалідність, або виховує дітей з інвалідністю, а також багатодітним родинам і тим, хто перебував в АТО у 2017-ому, а також добровольцям. Отже, торік 531 дитина скористалась цією допомогою. Тобто, якщо боєць прослужив в АТО 45 діб торік і в нього п’ятеро дітей, то на всіх п’ятьох виділяли допомогу. Не на родину, а конкретно на кожну дитину”, – пояснює співрозмовниця.
Також є матеріальна допомога до Дня батька/матері для батьків загиблих учасників АТО. Минулого року, зі слів Заріни Акопянц, її отримали 76 осіб: “Принцип цієї допомоги був таким: навіть якщо хлопець був прописаний у Львові, але його батьки прописані і проживали десь у Донецькій, Житомирській чи Чернівецькій області, то вони все одно отримували цю допомогу на персональні рахунки”.
Зараз діє також Програма про захист інтересів учасників АТО, згідно якої учасник бойових дій може отримати матеріальну допомогу у розмірі 100 тис. грн, або стати на чергу на отримання земельної ділянки у Білогорщі. Торік перші 1000 бійців отримали по 100 тис. грн. Цьогорічним бюджетом також передбачено 100 млн грн для іншої тисячі учасників АТО. Нагадаємо, що ця програма діятиме до 2020 року.
“Ми також брали участь у міській програмі навчання плаванню. Нам виділили певні зміни для учасників АТО і 113 діток впродовж літніх канікул 2017-ого займалися плаванням”, – розповідає Заріна Акопянц.
У центрі також діє програма безкоштовного тимчасового поселення для учасників АТО та їхніх сімей з інших міст України. Відповідно, коли бійці приїжджають до Львова до побратимів чи на певні урочистості, то вони матимуть безкоштовну ночівлю у хостелі чи готелі.
“Часто, коли ветеран перебуває на лікуванні у госпіталі, то його рідні також приїздять до Львова, щоб провідати чи доглянути хворого. У такому випадку вони теж можуть не турбуватися про те, де ж їм переночувати. За минулий рік 123 людини безкоштовно проживали в хостелах. У це число також входять групи діток учасників АТО, які приїжджали до міста Лева на екскурсії. Їх також заселяли безкоштовно”, – каже вона.

Безкоштовна англійська та правова допомога

Минулого року у стінах Центру діяли курси іноземної мови для учасників АТО та їхніх сімей. Дотепер ще працює Speaking Club (розмовний клуб. – “Львівська Пошта”), який, як розповідає Заріна Акопянц, веде американський волонтер, який зовсім не володіє українською.
“Волонтер проводить свої заняття виключно іноземною мовою, тому вони розраховані на тих, хто вже має деякі знання англійської, і зможе принаймні зрозуміти урок. Хлопці, які відвідують цей курс, один одному допомагають, підказують, якщо хтось чогось не розуміє. Словом, справляються. Ці заняття проводяться двічі на тиждень, у понеділок о 14.00 і четвер о 13.00. Спочатку група була дуже велика, але станом на тепер на уроки регулярно ходить до п’яти осіб. І якщо хтось має бажання долучитись до цієї групи Speaking Club, то може це зробити у будь-який зручний час, звернувшись до Центру”, – каже вона.
Зараз, до слова, у Центрі набирають нову додаткову групу на вивчення англійської: “Нам допомогли знайти волонтерів, які готові працювати не лише по буднях, а й на вихідних. Це чудово, адже далеко не всі бажаючі можуть посеред робочого дня знайти час для уроків. Швидше всього, навчання проводитимуть у суботу. Реєстрація у цю групу триватиме до кінця січня. Плануємо почати заняття вже з лютого. Тому не баріться – зголошуйтеся”.
Заняття будуть проходити у приміщенні Центру. Також зараз там працює Школа правової грамотності для бійців і їхніх родин. Юрист центру постійно особисто чи у телефонному режимі консультує учасників АТО та членів їхніх родин з різноманітних питань.
У Центрі демобілізовані і члени їх родин також можуть звертатись за психологічною підтримкою
“За час роботи вже назбиралась низка питань, які найбільше хвилюють ветеранів АТО та їхніх дружин, а тому вирішили провести такі інформаційні зустрічі для усіх бажаючих саме по цих питаннях. Минулого року вже провели три зустрічі по питаннях кредитів, відкриття власної справи і соціальних стипендій, адже знаємо, що учасники АТО мають можливість безкоштовного навчання у вишах України. Цього року Школа продовжує свою роботу. Залучимо до співпраці ГО “Юридична сотня” та УКУ, представники якої будуть нам допомагати проводити такі от інформаційні панелі”, – розповідає Заріна Акопянц.
Торік у лютому “Львівська Пошта” писала про те, що у львівському Центрі невдовзі запрацює унікальна програма для родин учасників АТО – “Сім’я, яка чекає”. Нагадаємо, що цей проект, власне, спрямований на те, щоби навчити дружин, батьків та дітей учасників АТО тому, як змінюється людина на війні, як спілкуватися з тим, хто отримав травми на фронті. Зрештою, як знайти порозуміння у родині та допомогти демобілізованому воїну адаптуватися до мирного життя – адже для них так важливо відчути, що їх розуміють і підтримують. Цього року ця програма продовжує діяти. Детальна інформація за контактами, поданими нижче.
У співпраці із Львівським стоматологічним медичним центром Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького діє програма безкоштовного лікування та протезування зубів для учасників АТО. Як скористатись такою можливістю?
“Потрібно звернутись до Центру, записатись у список, який ми передаємо медичній установі, де вже відповідно до потреб формують чергу. Ця програма буде діяти цього року також, тому звертайтесь”, – розповідає Заріна Акопянц.

Допоможуть відкрити власну справу

Для підтримки підприємницьких (ділових) ініціатив учасників АТО та членів їх сімей Центр планує цикл зустрічей з консультантами з відкриття та розвитку бізнесу.
“Маємо у планах проводити навчання по веденню підприємницької діяльності –  як відкрити власну справу, тобто, які є питання фінансові, юридичні, де шукати інвесторів, де шукати гранти, як правильно заповнити ґрантову заявку, щоб отримати кошти. Для тих, хто вже має досвід ведення бізнесу – як розвивати справу, розширювати можливості, про всі аспекти рекламування тощо. Зараз набираємо групу, щоб орієнтуватись на точну кількість осіб, і опрацьовуємо їхні запити. Тому, хто бажає, долучайтесь. Ми маємо власне бачення, але для нас важлива ваша думка, важливе саме ваше бажання та ваші потреби. Щоб сформувати план зустрічей, просимо заповнити реєстраційну форму та дати відповіді на зазначені питання. Посилання на форму можете знайти на Facebook-сторінці центру. Вже відповідно до запитів, формуватимемо навчальну програму, і запрошуватимемо тренерів. Цей клуб діятиме в рамках загального клубу розвитку здібностей побратимів. Перша зустріч планується на початку лютого. Хлопцям і дівчатам розкажуть про працевлаштування: як відповідно до сучасних стандартів написати резюме, де шукати роботу, а також про самопрезентацію на співбесіді, тобто як себе поводити на співбесіді, які питання задавати роботодавцю, а чого варто уникати. Станом на зараз на Startup-club зголосились вже 24 людини”, – повідомляє Заріна Акопянц.
Важливо, що всі ці проекти – інформаційні, юридичні, навчальні – розраховані не лише на львів’ян, а на всіх учасників бойових дій.
“Ми не перевіряємо ні в кого прописку, а готові допомогти всім бажаючим, чим можемо”, – наголошує Заріна Акопянц.

Школа публіцистики для творчих ветеранів

У центрі планують також запустити Школу публіцистики для учасників АТО.
“Учасники бойових дій на війні переживали різні емоційні стани, різні події. І багато хто після повернення додому хоче висловитися, розповівши про свої переживання, свій досвід. Тож чому би не посприяти їм у цьому, щоб зробити це професійно і правильно?! А, можливо, і допомогти опублікувати книгу! Спочатку ми проведемо для них літературознавчі навчання – як гарно писати, які є жанри, як висловити свою думку. Окрім навчань, також заплановані зустрічі з письменниками. Ця Школа має стартувати вже наприкінці лютого”, – зазначає Заріна Акопянц.
З її слів, Центр організовує для ветеранів АТО можливість пограти у футбол: “Орендуємо зал, хлопці збираються, тренуються. Планують навіть в майбутньому організувати команду, і  виходити на всеукраїнський рівень”, – розповідає вона.
Також планують у Центрі тематичні фотовиставки. І зараз якраз шукають фотографів, які мають проекти, пов’язані з АТО, чи робити фото вже на мирній території учасників бойових дій, наприклад, фотографували їх родини чи діток.
“Ми будемо раді співпрацювати і обов’язково виставимо їхні фотографії у нашому центрі”, – каже співрозмовниця.
Повертаючись із фронту, за бійцями ходить війна: їм важко адаптуватись до мирного життя, буває, що вони не справляються із власними емоціями, стають агресивними чи замкнутими. Власне тому, у Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій також можуть звертатись демобілізовані і члени їх родин за психологічною підтримкою. Щоб отримати її – варто просто прийти у Центр.

Знижки для бійців

До центру, зі слів, Заріни Акопянц, дуже часто звертаються приватні компанії, благодійні фонди з пропозицією допомогти хлопцям, хто чим може.
“Наше завдання повідомити учасників АТО та їх сім’ї про ці можливості. До прикладу, до нас звернувся представник львівського автосервісу “Рено-сервіс” і сказав, що вони готові надавати знижку від 10% до 20% на ремонтні роботи і запчастини автомобілів різних марок для усіх бійців при наявності посвідчення УБД. Контакти: м. Львів, вул. Зелена 407, тел. 245-47-67. При собі обов’язково мати оригінал посвідчення УБД.
Також до Центру дуже часто звертаються приватні організації, які пропонують різнопрофільну роботу для учасників АТО. Або ж самі бійці шукають собі у команду власне побратимів і просять працівників Центру розповсюдити інформацію.
Детальніша інформація: у Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій за адресою: вул. Пекарська, 41, або за телефонами: (032) 254-61-16; 067 962 83 25; 063 434 65 46. Електронна пошта: centr.ubd@gmail.com.
Микола Стецьків, учасник бойових дій, підприємець відомий як “полуничний барон”:
– Після сходу в мене була суцільна апатія, і водночас тотальне небажання працювати, тим паче на когось. Тоді я просто не розумів, як мені взагалі жити далі… Звернувся у Львівський обласний Центр зайнятості, зізнаюся, не для того, щоб відкривати власну справу, а просто через безвихідь, адже мені потрібно було якимось чином годувати дітей… Це були дуже стресові часи для мене, коли кожна копійка важлива, а тому я переглядав всі можливі варіанти. Коли у Центрі зайнятості мені запропонували взяти участь у пілотному проекті для започаткування власної справи, надзвичайно зрадів. Це був дуже радісний для мене момент, який відкрив друге дихання до життя. З цього часу почався мій шлях підприємницької діяльністю. Пізніше були, звісно, і падіння, особливо, коли зрозумів, що насправді нічого не знаю про справу, якою займаюся. Та я не здавався, і продовжував працювати, аналізуючи усю специфіку моєї роботи. Для мене цей стартап став таким гарним поштовхом, щоб реабілітуватись після сходу та водночас прогодувати сім’ю. Зараз вирощування полуниці приносить мені хороший дохід, і я навіть консультую інших бійців по усіх питаннях цього бізнесу. Певен: чоловік після війни мусить мати якесь заняття. Бо ще жодному учаснику бойових дій напевно не вийшло, і вже й, мабуть, не вийде передати усі відчуття, які переживає людина на передовій. Після повернення додому з цим всім дуже важко жити, ви постійно не можете знайти собі місця, задаєтесь одними й тими ж питаннями, коли бачите пияцтво, озлобленість людей тощо. Щоб не підпадати під вплив цього всього, треба постійно бути зайнятим. Ще армія вчить, що солдат має весь час бути зайнятим, бо як тільки в нього знаходиться вільний час, в голову приходять дурні думки. Те ж саме стосується учасників бойових дій. Не обов’язково працювати. Для початку потрібно хоч чимось себе зайняти – улюбленою справою чи хобі, зустрічами з товаришами тощо. Тільки одиниці чоловіків визнають, що їм справді непросто. Всі решта – як кремній, стійкі до неможливості, все носять у собі, не слухаючи поради близьких. Однак, раджу все таки прислухатись до моїх слів і чимось себе зайняти. Воно точно піде вам на користь. Візьміть друзів, поїдьте на риболовлю, почніть ходити на якісь курси, дізнайтесь більше про своє хобі і подумайте, чи не може воно вам приносити гроші. Пишіть свої стартами, реалізовуйте свої задуми і все у вас буде добре. Адже як тільки у вас з’явиться нове захоплення, одразу зміниться коло спілкування, а після цього і життя покращиться.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7952 / 1.71MB / SQL:{query_count}