Ну чому завжди біда вчить?!

Школи та садочки Львівщини після трагедії в одеському таборі перевірятимуть на дотримання правил протипожежної безпеки. Чи мають батьки причини для хвилювання?

Страшна подія сколихнула всю Україну цими вихідними. Пожежа у дитячому таборі на Одещині забрала життя трьох діток. Дерев’яна будівля табору згоріла до тла… Як повідомили в управлінні з надзвичайних ситуацій в Одеській області, у таборі вже кілька місяців не працювала звуко-світлова протипожежна сигналізація! Як так?! Виявилось, що її взагалі відключили, бо напередодні, за версією працівників, вона кілька разів спрацьовувала без причини. Водночас діти скаржились, що їх било струмом у душі! Ну як так?! Якби вчасно зреагували, то біди ж можна було б уникнути.  Зараз причини трагедії з’ясовують слідчі.
Після трагічних подій у всієї країни на язиці одне: чи дотримуються правил протипожежної безпеки в інших навчальних та виховних закладах України, зокрема Львова та області?! Адже йдеться про безпеку дітей. Щодня, відправляючи дитину до школи чи садочка, батьки сподіваються, що там їй ніщо не загрожуватиме. Однак, чи так воно є насправді? Адже вже роками склалось так, що в нас починають працювати тоді, коли трапиться лихо… А до того – ігнорують будь-які застороги, часто набиваючи кишені грішми, за які мали встановити пожежну сигналізацію, закупити вогнегасники тощо…

Нарешті почухали потилиці

“Після трагедії в одеському дитячому таборі, особисто підготувала доручення на імена керівників гуманітарного блоку, щоби провести перевірку електромереж та електрообладнання у цих установах і переконатись, що вони експлуатуються з дотриманням правил техніки безпеки та загальних правил протипожежної безпеки. Мова про заклади охорони здоров’я, заклади соціальної сфери, освіти та спорту”, – повідомила  “Львівській Пошті” Галина Слічна, в.о. заступника міського голови Львова з гуманітарних питань.
Галина Слічна зазначила, що усі керівники львівських закладів освіти повинні поклопотатись, щоб у їх установах вичистили горищні та підвальні приміщення від усіх зайвих речей: “А також перевірити усі евакуаційні виходи, справність вогнегасників та первинних засобів пожежогасіння. Принагідно запевняю, що сьогодні приділяємо достатню увагу викладенню правил протипожежної безпеки дітям, які навчаються в освітніх закладах Львова. Однак, варто зазначити, що не всюди є автоматизована система увімкнення пожежної сирени”.
Усі керівники львівських закладів освіти повинні поклопотатись, щоб у їх установах вичистили горищні та підвальні приміщення від усіх зайвих речей
Поза тим, отримати коментар безпосередньо від міського голови Львова Андрія Садового щодо дотримання правил протипожежної безпеки у школах та садочках міста, “Львівській Пошті” не вдалося. Судячи з останніх політичних вояжів певних персон до Львова, видається, що очільник міста сьогодні більше переймається питаннями політики, ніж міськими проблемами… 
У зв’язку із подіями на Одещині, школи та садочки Львівської області перевірять на дотримання протипожежної безпеки. Таке доручення у понеділок, 18 вересня, під час апаратної наради дав голова Львівської обласної державної адміністрації Олег Синютка. У свою чергу пожежники кажуть, що наразі вони не проводять перевірки щодо дотримання правил протипожежної безпеки у навчальних закладах Львова, бо не мають на це відповідних прав.
“Зараз готують проект-положення, який, після підписання головою Львівської облдержадміністрації, вступить у силу. Після цього одразу ж розпочнуться перевірки. До слова, раніше їх регулярно проводили в усіх закладах освіти, згідно річного плану-графіку. За необхідності, органи місцевого самоврядування також надавали графік додаткових перевірок. Тобто усі навчальні заклади регулярно перевіряли, а деякі з них – навіть додатково. Зокрема, при проведені перевірки та виявленні недоліків, складається припис, у якому зазначено нові порушення, невиконані минулорічні, та вказували терміни для усунення порушень. Згодом відбувається додаткова перевірка, аби з’ясувати, чи виправили проблеми. У разі невиконання – керівництво навчального закладу  притягувалось до відповідальності”, – зазначив речник Головного управління Державної служби надзвичайних ситуацій у Львівській області Ігор Курус.

фото: dsns.gov.ua

Чим нехтують навчальні заклади

Ігор Курус каже, що не можна чітко сказати, що заклади освіти у Львові дотримуються норм пожежної безпеки чи навпаки. Все залежить від кожної окремо школи чи садочка.
“Основні порушення – відсутність систем пожежної сигналізації, не виведення їх на пульт пожежних спостережень, не оброблення дерев’яних конструкцій вогнетривкою рідиною та неповна комплектація первинними засобами пожежогасіння – вогнегасниками. Зокрема встановлення металевих решіток на вікна у навчальних закладах заборонено. Лише за необхідності їх дозволено встановити, але за умови, що решітки можна буде відкрити зсередини”, – наголошує Ігор Курус.
Рятувальники наголошують, що варто регулярно проводити уроки пожежної безпеки для учнів та педагогів. Адже у разі виникнення надзвичайної ситуації охоплює страх та паніка. І лише, якщо дитина знатиме як правильно діяти, зможе врятуватися.
“Звісно, переживаю за безпеку доньки у школі, але покладаюся на відповідальність керівництва. Знаю, що у школі №32, де навчається донька, встановлена пожежна сигналізація та є вогнегасники. Буває, проводять навчальні евакуації, під час яких вчителі навчають дітей, як швидко і правильно покинути приміщення. Думаю, що наочно показувати дітям, як ті мають діяти у екстремальній ситуації – найефективніший метод. Вважаю, що моє завдання, як мами, навчити свою дитину правильно користуватися електроприладами, не гратися сірниками та не пхати пальці в розетку. Все решта – відповідальність керівництва школи”, – каже мама учениці четвертого класу Львівської СЗШ №32 Любов.

Навчальні евакуації

“Регулярно проводимо уроки пожежної безпеки у школах Львова. Керівництво шкіл запрошує пожежників провести лекції для учнів і педагогів. Аби рятувальники роз’яснили, як правильно потрібно діяти, якщо раптом виникне пожежа. Найчастіше пожежників запрошують до Дня цивільного захисту та під час тижня охорони безпеки життєдіяльності. Зазначу, що ці заходи та лекції не проходять в обов’язковому порядку – лише за зверненням керівництва школи”, – каже Ігор Курус.
“Наша школа працює лише третій тиждень. Зокрема, три тижні тому у нас була перевірка пожежної безпеки, за висновком якої заклад дотримується абсолютно усіх норм. Зокрема, тут встановлена система пожежної сигналізації, є повна комплектація первинними засобами пожежогасіння тощо. Однак, власне після трагічних подій в Одесі вирішили щоквартально проводити навчальну евакуацію. Для цього домовилися з пожежниками, що вони приїжджатимуть до нас, і робитимуть дітям повноцінну евакуацію, з використанням задимлення”, – розповідає “Львівській Пошті” заступник директора приватної школи “Вільних та небайдужих” Вікторія Христенко.
Тобто головна мета – навчити дітей правильно діяти в екстремальних ситуаціях.
“Принагідно нагадаю, що під час теракту в США 11 вересня 2001-го, чоловік врятував понад 2,5 тисячі людей. Бо багато років до цього він ледь не щодня вчив працівників торгового центру евакуюватися. Власне, за цим прикладом вчитимемо наших дітей, як вчасно і правильно покинути приміщення під час загорання приміщення”, – розповідає керівник фонду “Вільних та небайдужих” Вікторія Христенко.

У нерівній боротьбі з вогнем

Пожежний резервуар виявився порожнім і до найближчого гідранта рятувальники протягували рукави на понад кілометрову відстань. А як із цим у Львові?
Буває, львів’яни нарікають, що пожежники довго їдуть на виклик. Однак мало хто знає, що в місті, проводячи ремонти доріг, можуть просто заасфальтувати пожежні гідранти… Тож роботі рятувальників іноді перешкоджає банальна відсутність води. У країнах Європи пожежні гідранти розташовані через 100-150 метрів. Гуляючи Краковом, Берліном чи Парижем, звертаєш увагу на яскраво-червоні стовпи, обладнані, здавалося б, на кожному кроці. Це тамтешні пожежні гідранти. Водночас в Україні норми розташування таких пристроїв порушені, або ж їх просто бракує. Прикро, що причина відсутності або ж несправності гідранта коштує людського життя. Адже в надзвичайних ситуаціях кожна секунда дорога. Таким чином, пожежна безпека містян сьогодні під загрозою, бо кожен несправний гідрант уповільнює роботу рятувальників майже на 20 хвилин!
Як писала “Львівська Пошта”, загалом у Львові зареєстровано понад 2,5 тисячі пожежних гідрантів, 90 з них несправні!
“За справністю гідрантів регулярно стежать. Зокрема, двічі на рік відбувається комісійне обстеження їх технічного стану. До комісії входять працівники ДСНС, ЛКП “Львівводоканал” та Львівської міськради. Такий склад зумовлений тим, що гідранти є власністю ЛКП “Львівводоканал” і що використовують їх саме пожежники”, – каже “Львівській Пошті” речник Головного управління Державної служби надзвичайних ситуацій у Львівській області Ігор Курус.
Оскільки всі львівські пожежні гідранти перебувають на балансі ЛКП “Львівводоканал”, відновлення несправних є обов’язком саме комунального підприємства.
“Гідрант – це пристрій, влаштований на водопровідній мережі, аби пожежники могли підключитися до діючого крана та загасити пожежу. Відповідно до чинних норм, гідранти мають розташовуватися на відстані 100-150 метрів. І оскільки сьогодні багато новобудов, після кожної перевірки встановлюємо нові пристрої”, – розповідає “Львівській Пошті”Уляна Горбата, прес-секретар ЛКП “Львівводоканал”.
“У Львові пожежні гідранти бувають різні – польського, радянського та австрійського типу. Відповідно і стан у них різний: деякі потрібно лише відремонтувати, деякі повністю замінити. Зокрема, в середмісті старі чавунні гідранти австрійського типу – невеликі овальні люки на дорогах”, – пояснює Уляна Горбата.
А пожежники нарікають: основні проблеми, що виникають під час ліквідації загорань, – технічна несправність гідрантів.

Батьки, вчіть дітей правил пожежної безпеки!

Змалечку нам наказують не бавитися сірниками, не пхати пальці в розетку. ЗМІ часто публікують статті, як застерегти від небезпеки. Та в черговий раз, читаючи і слухаючи про правила безпеки, ми думаємо: я це все вже знаю. А в підсумку, на жаль, нехтуємо цими знаннями або ж неправильно доносимо їх до дітей. Бувають випадки, що малечі без жодних пояснень наказують не користуватися електроприладами та розетками. Мабуть, батьки забувають, що для дітей “не можна” – не аргумент… “Насамперед батьки мають пояснити дітям, як потрібно поводитися за їх відсутності. Якщо це старші діти, варто навчити їх правильно запалювати газову плиту та користуватися електроприладами. Потрібно також пояснити їм, чим небезпечні ігри зі сірниками. Часто рятувальники виїжджають на ліквідацію загоряння сіна в сільській місцевості. А згодом з’ясовується, що причиною пожежі було те, що діти бавилися сірниками. До речі, залишати вночі телефон з увімкненим зарядним пристроєм теж небезпечно. То  важливо розтлумачити дітворі, до яких наслідків може призвести така легковажність!” – наголосив Ігор Курус. Психолог Галина Карпук у розмові з “Львівською Поштою” зазначила, що насамперед батьки самі мають дотримуватися правил безпеки, тоді й діти наслідуватимуть їх. “На жаль, часто діти бояться повідомити батьків про завдані збитки чи виникнення неординарної ситуації – такої як, наприклад, пожежа. Таке трапляється, коли батьки суворо карають дітей і занадто строго ставляться до них. Тому діти свідомо очікують покарання за будь-яку нестандартну ситуацію і бояться розповісти про неї батькам”, – зазначила вона. Натомість, з її слів, батьки мають пояснювати дітям причинно-наслідкові зв’язки.
“Важливо не просто сказати дитині “не можна”, а пояснити, чому не можна так чинити і що з того може вийти. Часто батьки не пояснюють цього дітям, бо думають, що ті ще замалі й не можуть цього зрозуміти, осягнути. Насправді діти активно цікавляться всім, що відбувається навколо, і можуть зрозуміти такі речі. Якщо не погрожувати і не залякувати дитину, то ймовірність того, що вона дослухається до настанов батьків, буде значно більша”, – акцентує психолог.
Олег Синютка, голова Львівської облдержадміністрації:
– Цього тижня під час апаратної наради дав доручення, аби всі школи та дитячі садки Львівщини перевірили на дотримання протипожежної безпеки. Це, нагадаю, вже другий комплексний захід по безпеці дитячих навчальних закладів і місцях громадського перебування. Перший комплексний захід ми провели після пожежі, яка трапилась восени минулого року в одному із нічних клубів Львова. Оскільки з того часу, дякувати Богу, не було жодних неприємностей, то це підтверджує, що ми зробили вірний крок. Каталізатором другого прийнятого рішення щодо протипожежної безпеки стала трагедія в муніципальному дитячому оздоровчо-спортивному таборі “Вікторія”, що в Одесі. Зараз повну перевірку пройдуть усі загальноосвітні та дошкільні навчальні заклади області. Мене, звичайно, турбує ситуація із протипожежною системою і у львівських школах. Адже у навчальних закладах час до часу трапляються якісь неприємні інциденти, які ставлять під загрозу життя і безпеку наших діток. Пригадуємо, що торік в одній зі шкіл міста Лева обвалились сходи, цього року під час перерви між уроками обвалилася частина стелі у львівській гімназії “Престиж”. Мої діти ходять у школу №53 і у Львівську академічну гімназію. Звичайно, я, як будь-який батько, хвилююсь за їх безпеку, але водночас певен: у цих закладах освіти працюють відповідальні керівники, які сумлінно та, головне, відповідально ставляться до виконання своїх посадових обов’язків.
Галина Янко, голова громадської ради при ГУ СБУ у Львівській області:
– Ситуація із протипожежною безпекою у навчальних закладах сьогодні насправді дуже плачевна. І пов’язано це з багатьма причинами, найперша з яких – безвідповідальність керівників цих установ. Водночас керівництво ДСНС у Львівській області підтвердило мені, що сьогодні, навіть якщо ці пожежні інспекції проводитимуть перевірки будівель, вони все одно не мають права вживати жодних заходів. І навіть якщо щось піде не так, за це ніхто, на жаль, не відповідатиме – допоки, борони Боже, не станеться така ж трагедія, як в одеському таборі… Моя позиція така: якщо під час перевірок навчальних закладів Львівщини, з’ясується, що за останні 10 років виділяли кошти на протипожежну безпеку, але її немає, то потрібно їх керівників показово притягати до кримінальної відповідальності, тому що це, в першу чергу, безпека наших дітей. Це колективна відповідальність, але в першу чергу – відповідальність керівників цих закладів, які часто всіма можливими і неможливими способами змушують сторонню особу підписати документ, що себто у їх будівлі справно працює протипожежна система – хоч насправді її або нема, або вона відключена. А в результаті маємо таку от біду. Тому допоки не буде покарано винних, доти буде такий безлад і сумні наслідки безвідповідальності людей! Водночас дуже б хотілось, щоб у працівників цих закладів освіти прокидалась совість, коли вони підписують фальшиві папери. Адже якщо пройтись по закладах освіти, то можна виявити дуже багато актів виконаних робіт по протипожежній системі, хоча цим там навіть і не пахне… В окремих випадках керівники таких закладів ще й намагаються збунтувати батьків проти планових перевірок, мотивуючи це тим, що їх заклад хочуть закрити чи ще якісь приводи придумують, щоби тільки не допустити інспекції у будівлі. За роки роботи вони просто приватизували собі ці установи, і роблять там, що хочуть. А наприклад, середовища діток-інвалідів – це досить закриті середовища. Скажімо, якщо мова про заклади освіти для діток із вадами слуху, то там сім’ї дуже дружньо між собою спілкуються, і вони довіряють тій інформації, яку почули від директора, вірять їй, бо знаються із цим директором чи не півжиття. І лише коли доносиш до батьків, що мотиви перевірок зовсім інші, що кошти на певні речі виділяли, але покращень так і не було, що ніхто не збирається закривати школу, а навпаки хочуть її розвивати, але дирекція цьому заважає, ті люди починають прозрівати. І найприкріше у тій ситуації те, що, на превеликий жаль, чиновники покривають діяльність цих керівників. Часто це триває роками… Та, зрештою, йдеться не тільки про школи, а й про заклади соціальної сфери – театри, кінотеатри, торгові центри – далеко не всі вони сьогодні обладнані протипожежною системою, або ж вона просто-на-просто застаріла чи вимкнена.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8131 / 1.73MB / SQL:{query_count}