“Тромби” на львівських вулицях

“Пошта” дізналась, у який час доби і де постійні затори, як їх можна об’їхати та який закордонний досвід допоможе вирішити проблему “закоркованості”

фото: Олег Огородник
Щодня, їдучи на роботу чи навчання, львів’яни стоять у заторах і нервово споглядають на свої годинники. Хтось не встигає на важливу нараду, хтось – на потяг, а комусь конче треба бути присутнім на іспиті в університеті. І незалежно від того чи ви їдете за кермом свого авто, чи у салоні трамвая, тролейбуса чи маршрутки – ви все одно витрачаєте купу нервів через гаяння часу на міських дорогах… І ніколи невідомо, за скільки часу треба вийти з дому до запланованої важливої зустрічі, щоб обов’язково не спізнитись. Відтак, постійні корки підводять навіть найбільш пунктуальних жителів.
Вже не один рік обговорюють цю проблему на місцевому рівні, однак досі чітких змін не видно: окремі вулиці у певний час вщент завантажені транспортом. Кмітливі та хитріші знають як об’їхати, а решті – доводиться у спеку чи мороз годинами “сунутись” містом до потрібної локації…

Вузенькі вулиці, аварії та ремонти доріг

Львівські водії у розмові з “Поштою” в один голос зазначили: основними причинами заторів у Львові (в порівнянні з іншими великими містами) є вузькі вулички та… постійний наплив туристів. Також дощ, який створює погану видимість, і вкриті бруківкою дороги стають слизькими. У таких умовах найчастіше трапляються аварії. А далі вже без затору не обійтися. Вулиця миттю наповнюється автомобілями та громадським транспортом.
“Щодня до відділення Патрульної поліції в середньому надходить 10 викликів про ДТП. На врегулювання ситуації патрульним потрібно 10-15 хвилин (без часу на прибуття), якщо аварія нескладна. Поліція одразу “відмальовує” схему ДТП, і рух продовжується далі”, – розповідає прес-секретар Патрульної поліції Львова Катерина Рибій.
Інша справа –  неправильно запарковані авто в центрі. Як розповідає депутат міськради, голова ГО “Варта-1” Ігор Зінкевич, вся проблема міста Львова – вузенькі вулички та запаркований на них приватний транспорт із порушенням Правил дорожнього руху. А ось розвантажити центр допоможуть нові місця для парковок.
“Основні труднощі полягають в тому, що не завжди водії погоджуються, щоб патрульний “відмалював” місце ДТП. Тоді авто би прибрали з проїжджої частини і рух би відновився. Також водії не завжди погоджуються на оформлення європротоколу, що в свою чергу прискорило би  процедуру оформлення ДТП. Хоча за європротоколом власники машин швидше отримують компенсацію за збитки від страхової компанії. Причиною відмов може бути недовіра страховим компаніям. Також кількість ДТП значно зростає у дощову погоду, оскільки водії не завжди враховують дорожню обстановку, обираючи швидкісний режим. А дощова погода є характерною для Львова. Відповідно, коли сухо – ДТП менше”, – розповідає “Пошті” начальник Патрульної поліції Львова Роман Пилипенко.
Проблема Львова – вузенькі вулички та запаркований на них приватний транспорт із порушенням Правил дорожнього руху
Ще однією популярною причиною заторів у місті стають постійні поломки трамваїв, які одразу ж блокують рух решти транспорту. Також пасажирам часто доводиться стояти у заторах через ремонти львівських доріг…
“Перед тим як перекривати вулицю на ремонт, плануємо по транспортній моделі міста заміну транспортних потоків. Перевіряємо, якими вулицями краще “пустити” транспорт. І пропонуємо мешканцям, якими вулицями краще об’їжджати. Ця інформація висвітлюється на сайті ЛКП “Львівавтодору” і в новинах міської ради”, – каже начальник відділу транспортного планування та моделювання ЛКП “Львівавтодору” Роман Зубачик.

Проблемні вулиці та година пік

Для того, щоб годинами не вистоювати у заторах, львівським водіям потрібно насамперед вивчити “закорковані” вулиці та перехрестя міста. Адже обирати проїзд вулицями, які відомі всім – не завжди надійний варіант, особливо у годину пік.
Як розповів “Пошті” Роман Зубачик, найбільш закорковані вулиці Львова – це вул. Коперника, Дорошенка, Пасічна, Личаківська, Шевченка, Сахарова, Вітовського, Князя Романа, Винниченка, Підвальна, Зелена, просп. Свободи та Чорновола.
“На цих шляхах затори виникають регулярно через насичений рух. Ранковий час пік є найбільш “гострим”, особливо о 08.00-09.00. Також є обідній (13.00-14.00) і вечірній (17.00-19.30), але він не значно сповільнює рух. Перехрестя, на яких найчастіше виникають ДТП, а відтак корки, – це Стрийська-Наукова-Хуторівка, Коперника-Вітовського”, – зазначає “Пошті” Роман Зубачик.
У Львівській міськраді визнають транспортну проблему. Однак, як то кажуть, нічим зарадити не можуть… “Пошта” телефонувала в управління транспорту, однак нічого конкретного нам не вдалось довідатись. Лише спеціаліст управління транспорту Львівської міськради Костянтин Баранюк прокоментував ситуацію із заторами у Львові: “Зараз надійної програми, яка би попереджала водіїв про затори немає. Гугл-картами я не користуюсь. У центральній частині міста у робочий час я або пішки ходжу, або користуюсь громадським транспортом”.

Паркуйтесь правильно і не буде заторів!

“Через погано запарковані транспортні засоби часто блокується рух трамваїв”, – коментує спеціаліст управління транспорту Костянтин Баранюк.
А про те, що робити з несправними трамваями, які часто ламаються і перешкоджають руху автомобілів, довго думати не треба. Як писала раніше “Пошта”, необхідно оновити рухомий склад трамваїв. Але це стане можливим лише тоді, “коли ЛКП “Львівелектротранс” перестане бути збитковим і почне заробляти”.
“У нас зараз дуже зношений транспорт. І ми не маємо можливості належно його полагодити через брак коштів”, – пояснює економіст ЛКП “Львівелектротранс” Надія Федушко.

Закордонні методи: мрії чи реальність?

Водночас, на думку голови ГО “За якісний транспорт” Святослава Товстиги,  вирішити проблему із заторами допоможе облаштування навколо центру так званого малого транспортного кільця.
“Про це ми вже давно говоримо – ще з 2011-го. Але чомусь реалізація задуманого затягується. Однак, вже у поточному році маємо конкретні зрушення по цьому питанні – дійшла справа до проектування, – розповідає “Пошті” Святослав Товстига. – Транспортне кільце повинне вирішити проблему скупчення автомобілів у центрі Львова. У зв’язку з тим, що наше місто є історичним і компактно забудованим,  цей задум є єдиним можливим  варіантом. На кільцях планується круговий рух проти годинникової стрілки довкола центру у дві-три смуги. До того ж є ідея зробити платним проїзд через центр. Все це можливо реалізувати у Львові, наш бюджет розвитку є досить потужним. Основне – це бажання”.
Зараз люди не довіряють транспорту через його невнормований графік. Якщо є можливість добратись до потрібної локації пішки, то львів’яни радше виберуть такий варіант, який часто є швидшим, ніж просто сісти на маршрутку. Особливо це стосується руху в центрі. На думку Святослава Товстиги, для того, щоб громадський транспорт не стояв у заторах, йому треба виділити окремі смуги на дорозі. Так вже давно є у Європі. У нас така смуга є на проспекті Свободи, вул. Зеленій, Шота Руставелі (від Стрийського ринку до вул. Скельної), біля Головного залізничного вокзалу.
“Такі смуги призначені лише для громадського транспорту та для служб швидкого реагування. Цього року такі смуги з’являться ще на кількох вулицях Львова. Комісія з безпеки дорожнього руху при міській раді прийняла рішення зробити виділену смугу на відрізку просп. Чорновола (від ТЦ “Форум”)  до вул. Городоцької.  Можливо смуга з’явиться і на вул. Городоцькій та вул. І. Франка в рамках малого транспортного кільця”, – повідомив Святослав Товстига.
“Громадський транспорт, зокрема маршрутки, які везуть орієнтовно 40 людей на навчання та роботу, стоять у заторі машин, в яких їде одна-дві людини. Це потрібно розмежувати. Тільки тоді з’являться внормовані графіки громадського автомобільного транспорту, які можна буде розвішувати на зупинках. Тому дуже важливо облаштувати у місті Лева окремі смуги для маршруток. Однак після втілення проекту буде багато змін у напрямках руху, доведеться чітко пояснити громадськості, хто і якими дорогами може їхати. Це викличе певні незручності, але потім львів’яни точно відчують позитивні зміни”, – коментує “Пошті” Свято­слав Товстига.
“За кордоном боротьба з заторами ведеться через розвиток альтернативних видів транспорту. Проблема полягає в тому, що у нас кожен водій використовує свій автомобіль, а це 90% транспорту на дорогах. За кордоном цей показник становить 0,3-0,5%, хоча власників авто у них більше, ніж у нас. Просто люди обирають громадський транспорт як альтернативу. Тому, щоб зменшити кількість заторів, потрібно розвивати громадський і велосипедний транспорт. Стимулювати мешканців при можливості не виїжджати на власних автомобілях в напрямках дім-робота, робота-дім”, – повідомляє працівник ЛКП “Львівавтодору” Роман Зубачик.
Ігор Зінкевич, депутат міськради, голова ГО “Варта-1”:
– Враховуючи те, що причиною заторів у Львові, особливо у центрі міста, є припарковані на кожному кроці приватні авто, то було б добре почати вирішувати проблему із корками саме із цього. Відтак, треба для початку розвантажити центр Львова від припаркованих авто. Ідея проста – розвинути систему паркувальних місць у двориках будинків. Адже майже кожен центральний львівський будинок має всередині подвір’я. Пропоную наступне: коли їх мешканці на своїх авто виїжджатимуть на роботу, на їх місце паркувати авто, власники яких приїжджають у центр по справах. Бо чи не найбільша проблема, коли містяни залишають авто на поворотах, паркуючись проти правил. До того ж, ми туристичне місто, у нас завжди багато приїжджих, які не орієнтуються, де залишати свій транспорт. Вважаю, що потрібно надати можливість ОСББ організувати на подвір’ях платні парковки. Зараз треба цю концепцію розвивати та інформувати людей, що такий варіант можливий. Нові парко-місця принесуть хороші прибутки багатоквартирним будинкам. І ці кошти вони потім зможуть використовувати для облаштування тих же двориків. Зараз процес реалізації затягується, мовляв, немає інвесторів, але їх можна знайти.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7855 / 1.64MB / SQL:{query_count}