Паркінг vs студентський простір: доведеться вибирати?

“Пошта” дізналася, коли реконструюють площу перед Франковим вишем, чи з’явиться там підземний паркінг і чи не зашкодить його спорудження будівлі університету

фото: Марічка Ільїна (5)
Львів’яни вже не перший рік потерпають через брак паркувальних місць у середмісті. Містянам yже зовсім нема де припарковувати свої автомобілі, адже існуючі паркомісця постійно зайняті, і хтось нахабно залишає свою автівку де-небудь – нехай і під дорожнім знаком, що забороняє паркування. 
Боротися з такою ситуацією вкрай складно: кількість автомобілів щороку збільшується, затори у центральній частині міста стали звичним явищем, а водії трамваїв і тролейбусів усе частіше вимушені зупиняти свій рух через горе-водія, який не зміг знайти іншого місця для паркування, окрім як на проїзній частині.

У міськраді вже не вперше за останні роки порушують питання про будівництво великого підземного паркінгу навпроти Львівського національного університету імені Івана Франка. Зокрема у четвер, 2 березня, на сесії Львівської міськради депутати проголосували за ухвалу про затвердження інвестиційного проекту “Реконструкція площі перед головним корпусом ЛНУ ім. І.Франка з будівництвом підземного майданчика для паркування”.
За словами Ольги Сивак, начальника управління інвестицій та проектів Львівської міськради, прийняття ухвали розпочинає процес підготовки до інвестиційного конкурсу, повідомляє прес-служба Львівської міськради.
“Наша мета – залучити приватного інвестора для будівництва підземного паркінгу з подальшим облаштуванням площі перед університетом. Паркінг має бути дворівневим і вміщати приблизно 350 паркомісць”, – додала Ольга Сивак.
Мета мерії – залучити приватного інвестора для будівництва підземного паркінгу з подальшим облаштуванням площі перед університетом. Паркінг має вміщати приблизно 350 паркомісць
Міський голова Львова Андрій Садовий зазначив, що таке місце для паркінгу зумовлене великою кількістю автомобілів, що паркуються поряд із порушенням правил.
“На сьогодні, як усі знають, біля університету поруч поліція, залізниця. Дуже багато машин приїжджають і паркуються на хідниках, заїжджають у парк. Університет постійно просить про чисту площу для студентства, де вони зможуть відпочивати і щоб там був культурний громадський простір. Тому ми запускаємо цей процес. Матимемо можливість облаштувати площу й усіх паркувальників зібрати в одному місці. Також паркінг дасть можливість автоматично підсилити фундамент, бо маємо в цьому дуже багато питань”, – наголосив Андрій Садовий.

Насамперед – облаштувати простір біля вишу

Андрій Москаленко, заступник міського голови Львова з питань розвитку, зазначив “Пошті”, що згадана ухвала є відповіддю на запити від громадськості міста.
“Мова йде про запит від університету, щоб забрати рух транспортних засобів від головного корпусу. Запит громади про облаштування громадського простору навпроти площі біля університету Франка, оскільки зараз таких функцій площа не виконує”, – повідомив він.
Зі слів заступника міського голови, ухвала дозволяє також розпочати дослідження про можливість будівництва паркінгу навпроти Франкового вишу.
“Є й запит про облаштування підземного майданчика, адже дуже велика кількість автівок і студентства, і викладачів, і представників залізниці паркується довкола університету і площі, що не сприяє комфорту і розвитку території. Тому це рішення також дає старт дослідженням, активним обговоренням та конкретним крокам для вирішення всіх наявних питань”, – розповів Андрій Москаленко.
Заступник міського голови з питань розвитку наголосив, що остаточне рішення – бути підземному паркінгу навпроти Франкового університету чи не бути – стане відомим ще не скоро. “Лише після тривалих досліджень можна буде говорити про конкретний проект підземного паркінгу. А ще приблизно рік знадобиться на підготовку документації, пошук інвестора”, – повідомив він.
Підземний паркінг не будуватимуть без обговорень із громадою університету та міста
Роман Старецький, працівник управління інвестицій та проектів Львівської міськради, розповів “Пошті”, що проект передбачає утворення великого суцільного громадського простору.
“Замовником реконструкції площі та будівництва паркінгу стане балансоутримувач території ЛКП “Зелений Львів”. З початку введення в експлуатацію нового паркінгу всі наземні парковки поблизу ліквідують”, – наголосив співрозмовник.
Також Роман Старецький підтвердив, що рух транспорту на вул. Університетській обмежать.
“Після закриття вулиці Університетської рух громадського транспорту здійснюватиметься по вулиці Січових Стрільців, з поворотом на вулицю Листопадового Чину та далі з продовженням руху за старою схемою. Окрім того, планують перенести тролейбусну зупинку, адже тролейбус зможе пройти по вулиці Січових Стрільців та розвернутися на вулиці Гнатюка”, – розповів співрозмовник.

Чи підтримують студенти будівництво паркінгу?

Юлія, студентка п’ятого курсу філологічного факультету, поділилася з “Поштою” своїми міркуваннями стосовно будівництва підземного паркінгу.
“Як на мене, цей паркінг – дуже погана ідея. Поряд стоять старі будинки, фасади і фундаменти яких лише страждатимуть від будівництва, а потім – і від жвавого транспортного руху. Чому б не знайти інше місце для декількох сотень чужих машин?” – обурюється студентка.
Дівчина також наголошує на тому, що студенти Франкового вишу не мають достатньо простору поблизу будівлі університету.
“Чому інші виші мають обгороджені простори, де не їздять машини, а у нас – за метр від порога будівлі вже транспортний рух? Не маю нічого проти реконструкції площі, навпаки – це питання вже давно є болючим для студентства. І дуже добре, що вулиця стане пішохідною, можливо, додатково озеленять цей простір. Але поки будуватимуть паркінг, студенти з вікна університету бачитимуть лише руїну, а потім – некрасиву пустку”, – застерігає Юлія.

Андрій Москаленко у розмові з “Поштою” запевнив, що підземний паркінг на вул. Університетській не будуватимуть без обговорень із громадою університету та міста. “Після отримання результатів дослідження можна буде розпочати обговорення з громадою про будівництво паркінгу. Звісно, із представниками вишу вже спілкувалися на цю тему, але лише з чіткими даними такі дискусії принесуть реальний результат, щоб можна було сказати точно: буде на цьому місці підземний паркінг чи ні. Зараз найголовніше – провести реконструкцію площі та дослідити її територію”, – наголосив співрозмовник.
Окрім цього, заступник міського голови повідомив, що без згоди громади Франкового університету підземний паркінг не будуватимуть.
“Однозначно, що без погодження вишу будівництво паркінгу є неможливим. Громада університету – один із ключових користувачів цієї площі, тому основним, рушійним був запит про реконструкцію громадського простору. Саме тому зараз ми говоримо про облаштування площі з імовірністю (а не з обов’язковою умовою) будівництва паркінгу”, – розповів Андрій Москаленко.

“Потрібні гарантії, що не постраждає пам’ятка архітектури”

Володимир Мельник, ректор Львівського національного університету ім. Івана Франка, – про реконструкцію громадського простору та ймовірне будівництво підземного паркінгу навпроти будівлі університету

– Володимире Петровичу, у міськраді створюють проект реконструкції та облаштування громадського простору навпроти університету. Зокрема, розглядають можливість зробити вул. Університетську повністю пішохідною. Як ви ставитеся до такої ініціативи?
– Раніше я звертався до міського голови Львова з питанням дослідити площу навколо університету. Цей студентський простір потребує облаштування, щоб оновити плитку, додатково озеленити територію… Для нас важливо, щоб ця площа була місцем відпочинку для студентів, щоб їм було комфортно.
Окрім цього, громада вишу разом із студентами також зверталася до міста з проханням дослідити доцільність на вул. Університетській тролейбусної зупинки. Адже активний транспортний рух під будівлею університету, якраз навпроти входу, може нести небезпеку пересування для самих студентів.
– Вже згаданий проект також передбачає і ймовірність будівництва підземного паркінгу навпроти  університету, про що у місті говорять уже не перший рік…
– Звісно, таке питання ще до його ухвалення набуло чималого розголосу в університетських стінах. Наші фахівці створили спеціальну комісію, щоб імовірність будівництва паркінгу сприймати не лише емоційно, а й підходити до цього з наукової точки зору. Важливо, щоб громада перед прийняттям рішення могла оцінити всі переваги та недоліки, щоб кожен знав, чи є небезпека будівництва паркінгу.
Дворівневий підземний паркінг на понад три сотні машин – це величезні об’єми вихлопних газів, якими можуть дихати наші студенти!
Не можна забувати, що споруда Львівського університету – пам’ятка архітектури, і будівництвом паркінгу без попередніх досліджень ми ризикуємо втратити її. Раніше у місті роздумували над будівниц­твом підземного трамвая, та цю ідею не зреалізували якраз через загрозу для будівлі. Потрібні гарантії, що тут не постраждає пам’ятка архітектури.
Вже наявна комісія наших науковців продовжить дослідження території навпроти університету. Звісно, громада вишу не проти того, щоб розвантажити середмістя від припаркованих машин на кожному кроці. Але робити це ціною студентського простору чи самої споруди університету – не дозволимо!
Дослідження, на мою думку, потрібно проводити за трьома напрямками. Найперше – це ряд інженерних питань: чи дозволять підземні води, ґрунт будувати паркінг. По-друге, треба запобігти всім імовірним екологічним проблемам. Дворівневий підземний паркінг на понад три сотні машин – це величезні об’єми вихлопних газів, якими можуть дихати наші студенти! Потрібно врахувати також і такі наслідки будівництва.
Споруда Львівського університету – пам’ятка архітектури, і будівництвом паркінгу без попередніх досліджень ми ризикуємо втратити її
Останній, але не менш важливий у дослідженні пункт – питання збереження історико-архітектурного середовища. Будівля університету не є новою, маємо чимало проблем із частими ремонтами. Насамперед це стосується фундаментів, які доводиться постійно укріплювати. Якщо є навіть невелика ймовірність пошкодити будинок – допустити будівництво паркінгу не можна.
– Також перед будівництвом паркінгу проводитимуть громадські слухання. На вашу думку, якою буде позиція студентства?
– Громадські слухання, я вважаю, мають проводити вже після досліджень. Щоб кожен – нехай це буде викладач університету, студент чи будь-який мешканець Львова – міг знати щонайменші деталі такого проекту. Щоб громада була повідомлена: коли розпоч­нуть будівництво, коли завершать, як виглядатиме площа під час та після спорудження паркінгу, що це дасть місту і всі можливі ризики таких дій. Не можна підходити до вирішення такого питання лише з емоційної точки зору: “подобається” чи “не подобається”.
Якщо такий проект дійсно принесе користь місту – ми підтримаємо його. Звісно, його реалізація принесе чимало незручностей. Але ж, як і ремонт у квартирі, коли він необхідний, терпимо певний час, щоб потім нам було затишніше. Якщо підземний паркінг додасть місту затишку та зручності – думаю, громада буде готова потерпіти.
– А якою ви хотіли б бачити площу навпроти вишу після реконструкції?
– Звісно, хочу, щоб усе було якнайкраще – і для студентів, і для кожного львів’янина. Маю навіть таку мрію, щоб на цій площі на вихідних відбувалися концерти для львів’ян та гостей міста. Університет має сім народних ансамблів, і, думаю, учасники кожного з них підтримали б можливість виступати у рідному місті просто неба. Можна було б робити виставки науково-дослідницьких робіт наших студентів. Звісно, знайдуться люди, яким буде байдуже на такі новації, але ж і будуть ті, кому подібні ініціативи прийдуться до смаку.
Якщо підземний паркінг додасть місту затишку та зручності – думаю, громада буде готова потерпіти
Раніше також була ідея передати парк ім. Івана Франка під упорядкування університету. Звичайно, це додало б нам турбот, але у виші працюють чимало фахівців, що зможуть подбати про цей простір. Хочеться, щоб навпроти університету територія була озелененою, щоб стояли лавочки, на яких відпочивали б студенти. І, звісно, обмеження транспортного руху біля будівлі вишу вже значно покращить ситуацію.
– Тобто ви бачите територію навпроти університету насамперед місцем для відпочинку, дозвілля  студентів?
– Так, безперечно. Університет повинен бути не лише місцем, куди студенти щодня приходять на пари, а направду другим домом – таким домом, де завжди хочеться бути і куди хочеться повертатися. А облаштоване “подвір’я” – невід’ємний компонент затишку.
Розмовляла
Марія Горбань
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8210 / 1.68MB / SQL:{query_count}