22.00: чи ще буде маршрутка?

Містяни продовжують нарікати, що ввечері маршрутки годі дочекатися. У мерії ж запевняють, що працюють над вирішенням проблеми та обіцяють штрафувати перевізників у 2017-ому

фото: Олег Огородник (2)
Дочекатися ввечері у Львові маршрутки – те саме, що й азартна гра: ніколи не знаєш, приїде транспорт на зупинку, а чи доведеться потім платити ще за таксі. А навіть якщо маршрутка буде, то чи довезе до потрібної зупинки? Бо може і з маршруту з’їхати.
Таку ситуацію львів’яни терплять уже не перший місяць, та й навіть не перший рік. Згоджувалися на подорожчання тарифів, терпіли зміни у графіку, мерзли на морозі, коли на Різдво їздило не більше 30% усього міського транспорту… Та тарифи уже давно підняли, свята минули, а маршрутки й досі не дочекаєшся! Мешканці тим часом знову і знову витрачають свої кошти на таксі, вже й не чекаючи на начебто передбачену останню маршрутку.

Водії з’їжджають із рейсів. Чому?

Містяни скаржаться, що особливо важко чекати на маршрутку взимку – коли морози ввечері можуть сягати й 20 градусів із позначкою “мінус”. 
“Майже щовечора чекаю на маршрутку понад півгодини, –  нарікає львів’янин Дмитро. – Траплялося, що транспорт і зовсім не приїжджав, тоді вимушений був викликати таксі. Звісно, поки постоїш на морозі стільки часу, то добряче змерзнеш – так і захворіти недалеко”.
Інформацію про невиїзд маршруток на рейси підтвердили у Львівській міськраді. Віктор Щир, начальник управління транспорту та зв’язку ЛМР запевнив, що ситуація із вечірніми маршрутками контролюється.
“Справді, ввечері водії маршруток не завжди добросовісно виконують свою роботу – курсують не за графіком та з’їжджають із рейсів. Зі свого боку, намагаємося стежити за дотриманням графіку руху через GPS-навігатори. Якщо помічаємо порушення, відправляємо перевізникам скарги”, – розповів він.
Віктор Щир також додав, що нова угода, яку укладуть цього року з перевізниками, передбачатиме штрафні санкції для перевізників, що недобросовісно працюватимуть.
“Сподіваємося, що після зняття штрафів із АТП містяни зможуть користуватися громадським транспортом без проблем”, – наголосив чиновник.  
Втім перевізники запевняють, що водії дотримуються графіку Так, зокрема Ярослав Іванець, директор “АТП №1” повідомив “Пошті”, що графіку дотримуються водії “на усіх без винятків рейсах”. Інформацію про те, що автобус з’їжджає з рейсу лише через несправності підтвердив також і Юрій Мельник, директор АТП “Успіх БМ”. 
“Звісно, трапляються ситуації, коли водії з’їжджають з рейсу. Та відбувається це через несправності автомобілів, зокрема на Різдвяні свята машини повиходили з ладу через низьку температуру. “Просто так” ніхто не може відмінити рейс”, – запевнив він.
Та перевізник також додав, що останні рейси більшості маршрутів курсують напівпустими. “Через низьку завантаженість пасажирами перевізникам не дуже вигідно вводити пізні рейси на маршрутах”, – додав Юрій Мельник. 

GPS-навігація: маршруток немає?

Протягом останніх двох років львів’яни мали можливість слідкувати за громадським транспортом у режимі онлайн. На порталі EasyWay (eway.in.ua) та на сайті Львівської міськради кожен охочий може побачити, через скільки часу на ту чи іншу зупинку приїде маршрутка, трамвай чи тролейбус. У кожній одиниці громадського транспорту міста встановлені GPS-маячки, за допомогою яких і можна побачити маршрутку на карті.
З літа 2016-го для користувачів смартфонів з’явився також додаток “Львівський транспорт online”, завдяки якому необхідна інформація відображалася на екрані ґаджета. Новація сподобалася містянам, адже тепер можна не чекати по 20 хвилин на зупинці, а більш розумно розраховувати власний час!
Втім, останнім часом ці ресурси почали підводити. То на маршруті замість передбачених дев’яти відображається лише дві машини, то потрібна маршрутка якимось дивом знаходиться в іншій країні.
“Зазвичай увечері маршрутки їздять не надто часто, – зазначає львів’янка Марта. – Тож приблизний час, коли вона приїде, визначаю за допомогою спеціального додатку. Раніше це було зручно, а зараз транспортні засоби більше не відображаються за допомогою GPS. Чому маршрутки більше не підключені до GPS-навігації, адже це було дійсно зручно?”
Перевізники ж відповідають: кожен транспортний засіб підключений до системи GPS-навігації. Причина, чому ж маршрутки не відображаються – неполадки у сервері, що обробляє інформацію.
“При запуску системи не підрахували всю кількість транспорту, яку можна буде відслідковувати за допомогою GPS, – повідомив Юрій Мельник. – Зараз усе перевантажено, системні сервери не справляються, тож програма не працює коректно”. 
Віктор Щир розповів “Пошті”, що зараз система, через яку можна слідкувати за громадським транспортом онлайн, оновлюється. Тож неполадки на сервері – тимчасові.
“Причиною некоректного відображення інформації є технічні роботи з обладнанням. Плануємо, що до кінця тижня містяни зможуть знову користуватися сайтом чи мобільним додатком без проблем чи збоїв”, – зазначив він.

Потреба комплексного вирішення проблеми

У розмові з “Поштою” Святослав Товстига, голова ГО “За якісний транспорт” розповів, що хоч і на окремих маршрутах помітні покращення у дотриманні графіку руху, та проблеми громадського транспорту в цілих районах міста залишаються невирішеними.
“Досі невирішеною залишається проблема громадського транспорту в Ряс­ному, Брюховичах. Для Винників транспорту також бракує – хоч і з’явилося п’ять автобусів на маршруті 5А, але натомість кількість маршруток №29 значно зменшилася”, – зазначив він.
Святослав Товстига наголосив, що проблема із громадським транспортом у Львові потребує комплексного вирішення, коли влада лише “займається латанням дір”.
“Міськрада зараз закуповує новий транспорт, але робить це, не враховуючи реальні потреби різних маршрутів у нових машинах. Якщо нові автобуси, трамваї чи тролейбуси з’являються, то лише на певних маршрутах. Оновили маршрут №3А, хоча з ним проблем раніше не було. Автобуси, якими перед тим обслуговували маршрут, чомусь не передали для тих рейсів, де більший, кращий транспорт справді потрібен”,  – розповів голова ГО “За якісний транспорт”.

Як Брюховичі “добивалися” додаткового рейсу

Проблема добирання додому після 10-ої вечора досить гостро постала для мешканців смт Брюховичі, що вже не перший рік “випрошують” у міськради додатковий вечірній рейс маршруту №8.
“Раніше остання маршрутка відправлялася від пл. св. Теодора о 22.15, що надто рано. Особливо у вихідні дні, коли на проміжних зупинках водії навіть не зупинялися – транспортні засоби були переповнені”, – розповідають активісти селища.
Після чималої кількості звернень та обговорень на початку лютого 2017-го додатковий вечірній рейс таки з’явився – о 23.15. Та, зі слів мешканців, жодного інформування про його наявність на зупинках транспорту чи безпосередньо у маршрутках не було. Тож більшість брюхівчан так і не знали про можливість скористатися додатковим рейсом.
“Ми почали активно поширювати інформацію про рейс о 23.15 через соцмережі, – зазначив Володимир, місцевий активіст. – Розповсюдили оголошення на декількох зупинках, та вони зникли майже відразу. Вже за два тижні останній рейс, зі слів водіїв, відмінили, оскільки він “нерентабельний”. А як він може бути вигідний, якщо про нього ніхто й не знає?” 
Іван Велійка, директор АТП “Міра і К”, що обслуговує маршрут №8, зазначив “Пошті”, що останній рейс таки курсує – “навіть попри нерентабельність”.
“За два тижні останньою маршруткою скористалося дуже мало людей, тому зараз його запуск не є прибутковим. Якщо така ситуація буде й надалі, рейс о 23.15 доведеться скасувати. А повідомлення про зміни у графіку – справа самих активістів, які й були ініціаторами запуску нового рейсу”, – додав перевізник.
Тим часом, мешканці селища продовжують інформувати про оновлений графік руху маршруту і сподіваються, що обіцяний рейс о одинадцятій вечора у них не заберуть. Адже з кожним днем кількість пасажирів зростає.
Святослав Товстига додав, що популярність маршрутів залежить насамперед від його надійності. “Не буває лише “рентабельних” чи “нерентабельних” маршрутів. Якщо протягом двох-трьох місяців маршрутки їздять справно і мешканці точно знатимуть, що транспорт приїде, то тільки у такому випадку цей рейс буде прибутковим. Якщо ж маршрутки їздять “як хочуть”, то й прибутку від перевезень не буде”, – наголосив активіст. 

Щоб маршрутки таки дочекатися…

Що ж робити містянам, які пізно ввечері таки не дочекалися своєї маршрутки і вимушені викликати таксі? Голова ГО “За якісний транспорт” рекомендує залишати скаргу на кожен невиїзд громадського транспорту і радить робити це за номером екстреної служби допомоги Львівщини.
“Для того, щоб залишити скаргу на якість громадського транспорту, найкраще звертатися на гарячу лінію області за номером 112. На відміну від гарячої лінії міста, де звернення львів’ян зазначаються як радше рекомендаційного характеру, за цим номером кожен дзвінок фіксується і перетворюється в заяву, що носить юридичну складову. Окрім цього, можна писати і письмові скарги, та їх у міськраді розглядають довше”, – наголошує Святослав Товстига.
Відсутність якісних змін у курсуванні громадського транспорту пов’язана також із тим, що містяни не можуть активно відповідати на порушення, запевняє активіст.
“Мешканцям просто потрібно бути активними – поскаржитися на недобросовісного перевізника, хамовитого водія чи відсутність належних умов у громадському транспорті. Звісно, багато хто зараз скаржиться на транспорт у соцмережах. Але ні пост, ані коментарі під ним не мають такої сили, як реальне повідомлення, звернення у відповідні органи”, – підсумовує він.

Хто перевозить львів’ян? 

Якщо маєте побажання чи скарги стосовно громадського транспорту, сподіваємось, перевізники їх вислухають і візьмуть до уваги. 

АТП №1, тел.: 244-22-07. Маршрути: 1А, 2А, 3А, 4А, 5А, 6А, 9 10, 16, 20, 28, 29, 32, 37, 45, 46, 47А, 1Н, 2Н, 3Н, 4Н, 5Н, 6Н, 7Н.

ТзОВ “Фіакр-Львів”, тел.: 238-24-08. Маршрути: 13, 17, 18, 22, 24, 30, 34, 39, 41, 43.

ТзОВ “Міра і К”, тел.: 262-74-25. Маршрути: 7, 8, 11, 12, 14, 25, 27, 33, 35, 40.

ВАТ “АТП-14630”, тел.: 252-11-82. Маршрути: 15, 19, 21, 23, 26, 31, 36, 38, 42, 44, 54.

ТзОВ “Успіх БМ”, тел.: 270-21-50. Маршрути: 48, 49, 50, 51, 53.

Гаряча лінія міста – 1580, 297-59-11 
Управ­ління транспорту та зв’язку міськради – 261-55-66 
Екстрена служба допомоги Львівщини – 112

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8193 / 1.64MB / SQL:{query_count}