Дорогоцінна кров

“Пошта” довідалася, чи вистачає донорської крові на потреби мешканцям Львівщини, хто може стати донором та чи результативні пошуки донорів у соцмережах

Майже кожен четвертий житель України впродовж життя потребує лікування зі застосуванням лікарських засобів на основі крові. Потреба в донорській крові може виникнути у людей будь-якого віку з різними захворюваннями. Тяжкі травми, ДТП, важкі пологи, хірургічні операції – те, від чого не застрахований кожен із нас.
Кожен донор, який здає кров безоплатно, робить свій безцінний внесок у добру справу – порятунок людських життів. Та якщо у всьому світі безкоштовне донорство – об’єкт соціальної реклами, то у нас переважна більшість донорів – це родичі тих, хто опинився у лікарні. Лише малий відсоток українців приходить здавати кров за власним бажанням і безкоштовно.
Та все ж, в останні роки донорство крові в Україні з кожним роком набирає обертів. Особливо  важливим воно стало після початку антитерористичної операції на сході України. Адже в період війни, коли кожна крапля крові на вагу золота, і дефіцит донорської крові може мати трагічні наслідки.
“Звісно, переважна більшість донорів – родичі тих, що проходять необхідне лікування,  – розповів “Пошті” Ярослав Дяків, головний лікар Львівського обласного центру служби крові. – Втім, після подій 2014-го року – Революції Гідності, початку військових дій на Донбасі – містяни активізувалися, з’явилося чимало людей, які готові пожертвувати власну кров”.  

Донорська кров потрібна завжди!

Наталія Ліпська, директорка благодійного фонду “Крила надії” розповіла “Пошті”, що потреба у донорській крові чи її компонентах є завжди. Насамперед це стосується тромбоконцентрату, де найкращими донорами є молоді чоловіки.
“Постійно необхідні окремі компоненти крові – еритроцити, тромбоцити – які, на відміну від усієї маси крові, заморозити на тривалий термін не можна. До прикладу, ці компоненти потрібно вливати онкохворим після хіміотерапії – ця процедура вбиває не лише “погані” клітини в організмі, а й знижує рівень “хороших”. Деколи організм не може впоратися сам – тоді й використовуємо донорську кров”, – зазначила вона.
Зі слів директорки благодійного фонду, інколи батьки хворих дітей вимушені навіть звертатися до послуг платних донорів.
“Є люди, які здають кров за гроші і, на жаль, часто мусимо до них звертатися. Адже якщо потреба у переливанні термінова, а група крові рідкісна, у нас немає іншого вибору – на кону життя дитини”, – додала вона.
Наталія Ліпська також наголосила, що нехай навіть разова здача донорської крові мала б бути обов’язковою для кожного громадянина.
“Ніхто не думає про таку потребу для когось, доки донорська кров не буде потрібна конкретно йому чи близьким. А потім, якщо кров не вдається знайти відразу, можна лише хапатися за голову і сподіватися на когось, кому не байдуже. Траплялися навіть випадки, що під час операцій рідні хворих вибігали на вулицю і просили перехожих здати кров. Якби кожен містянин хоча б раз на рік здавав кров, проблема донорської крові не була б такою масштабною”, – зазначила вона. 

Хто може стати донором?

Людина, що вирішила стати донором, повинна дуже відповідально до цього поставитися. Ще вчора потенційний донор відповідав тільки за стан власного здоров’я, а сьогодні – вже і за самопочуття інших людей. Донор несе надію і здоров’я десяткам людей. Тому він не може ризикувати собою заради сумнівних задоволень.
Тому, якщо ви вирішили стати донором, вам необхідно навчитися берегти себе заради інших. Здоровий спосіб життя донора передбачає правильне харчування і прийом вітамінів, відмова від надмірного вживання алкоголю, бажано – і відмова від куріння, дотримання інтервалів між здачами крові.
Важливо, щоб донорство не заподіяло шкоди ні донору, ні реципієнту. Якщо з якихось причин лікар сьогодні не допускає до здачі крові, необхідно прислухатися до рекомендацій. Адже при дотриманні простих правил переливання крові буде корисним і для стану здоров’я донора.
 Як уже писала “Пошта”, ре­гулярне донорство сприяє профілактиці серцево-су­динних захворювань, атеросклерозу, подагри та навіть ожиріння. Систематична здача крові омолоджує організм та покращує роботу імунної системи, печінки, підшлункової залози та інших органів травлення.
Насамперед перед здачею крові необхідно перевірити, чи підійде потенційний донор для цього. Донором крові чи плазми в Україні може стати кожний здоровий повнолітній громадянин України, вагою не менше 50 кг.
Та є й ті, хто не зможе стати донором – існує цілий список захворювань, при яких кров не підходить для донорства. До них відносяться: хронічні захворювання печінки, психічні захворювання, грибкові ураження шкіри, бронхіальна астма, гіпертонія 2-3 ступеня та інші, розповів Ярослав Дяків.
“Необхідно провести обстеження охочого, перш ніж приступати до процедури здачі крові. Зазвичай причиною відмови є різні хвороби, про які інколи людина не знала до цього моменту. Також у центрі ми опитуємо кожного потенційного донора, дізнаємося всю необхідну інформацію – про перенесені операції, наприклад – і лише тоді можемо (чи не можемо) дозволити людині здавати кров”, – наголосив він. 
Окрім цього, інколи людина не може стати донором протягом певного проміжку часу. Операція, видалення зуба, контакт з хворими на гепатит А, загострення алергічних захворювань, прийом антибіотиків, прибуття з-за кордону, народження дитини і навіть наявність татуювання – все це впливає на те, чи може людина в певному проміжку часу здавати кров. Наприклад, після нанесення тату варто почекати рік, перш ніж ставати донором крові. Лікар допоможе вам розібратися в цих тонкощах. До слова, інтервал між донорськими днями для чоловіків не менше 60 діб, для жінок – не менше 90, повідомляє Асоціація молодих донорів України.
Після здавання крові важливо, щоб донор відразу не виходив на вулицю – потрібно дати організму відпочити. Можна посидіти спокійно на станції деякий час, перекусити в їдальні, випити чаю. Також людина, яка стала донором крові, має право на два вихідних на роботі, та для цього потрібно взяти довідку на станції переливання крові. До слова, здача крові в Україні здійснюється на безоплатній основі. 

Пошук донорів у соцмережах

Останнім часом у соц­мережах почастішали повідомлення про необхідність здачі крові, зокрема для хворих дітей. Батьки у відчаї пишуть пости у спільнотах, блогах, інколи навіть просять про допомогу у приватних повідомленнях. “Пошта” довідалася, чи насправді такий пошук донорів є результативний.
“Вважаю, що такі спроби пошуку донора є ефективними, – наголосила Наталія Ліпська. – При терміновій операції для пацієнта потрібна донорська кров, якою родичі далеко не завжди можуть забезпечити хворого. Не завжди й знайдеться потрібна група крові у банку, тож потрібно якнайшвидше шукати донора. А навіть якщо кров не знадобиться у конкретному випадку, то, можете бути впевнені, потім вона може і врятувати комусь життя”.
“Траплялися й такі випадки, що ми самі зверталися у соцмережах до містян для того, щоб терміново знайти, наприклад, рідкісну групу крові. Тому така діяльність львів’ян дійсно допомагає нам”, – додав Ярослав Дяків .
До слова, є в Україні такі категорії як “Почесний донор України” та “Заслужений донор України”. Щоб стати почесним, кров на безоплатній основі потрібно здати 40 разів. Донорам, які здали кров або плазму крові 100 і більше разів, присвоюється звання заслуженого донора. “На Львівщині почесних донорів є близько тисячі, а заслужених – троє”, – додав Ярослав Дяків.

Де можна здати кров?

У Львові:
Відділення трансфузіології Львівського військово-медичного клінічного центру (вул. Личаківська, 26);
Львівський Обласний центр служби крові (вул. Пекарська, 65);

У Львівській області:
Бориславська міська лікарня (Борислав, вул. Весняна, 34);
Бродівська районна лікарня (Броди, вул. Юридика, 22);
Буська районна лікарня (Буськ, вул. Львівська, 61);
Городоцька районна лікарня (Городок, вул. Коцюбинського, 18);
Дрогобицька філія Львівського обласного центру служби крові (Дрогобич, вул. Солоний Ставок, 2);
Жидачівська районна лікарня (Жидачів, вул. Ярослава Мудрого, 29);
Жовківська районна лікарня (Жовква, вул. Львівська, 78);
Золочівська районна лікарня (Золочів, вул. Академіка Павлова, 48);
Кам’янко-Бузька районна лікарня (Кам’янка-Бузька, вул. Перемоги, 29а);
Миколаївська районна лікарня (Миколаїв, вул. Воз’єднання, 9);
Новороздільська міська лікарня (Новий Розділ, вул. Винниченка, 37);
Новояворівська районна лікарня (Новояворівськ, вул. Тараса Шевченка, 18);
Перемишлянська районна лікарня (Перемишляни, вул. Галицька, 12);
Пустомитівська районна лікарня (Пустомити, вул. Грушевського, 7);
Радехівська районна лікарня (Радехів, вул. Львівська, 8);
Сколівська районна лікарня (Сколе, вул. Стрийська, 19);
Сокальська філія львівського обласного центру крові (Сокаль, вул. Ярослава Мудрого, 28а);
Стрийська районна лікарня (Стрий, вул. Басараб, 15);
Червоноградська міська лікарня (Червоноград, вул. Івасюка, 2);
Яворівська районна лікарня (Яворів, вул. Лозінського, 4).

Пам’ятка донору

Більшість людей віком від 18 до 60 років і вагою від 50 кг можуть здавати кров, якщо вони почуваються добре та мають бажання допомогти хворому, не мають протипоказань до донорства, та якщо вони мають паспорт громадянина України.

Готуючись до здачі крові, необхідно дотримуватись таких правил:
– Напередодні, ввечері, необхідно повечеряти, при цьому не можна вживати жирну, молочну їжу та напої, які містять алкоголь;
– У день здачі крові бажано відпочити, легко поснідати та не планувати на цей день серйозних справ, інтенсивне фізичне навантаження, прийом алкоголю. Не бажано цього дня керувати транспортними засобами – через емоційне збудження, яке буває, як правило, у всіх;
– За 2 години до та 2 години після здачі крові куріння небезпечне як для вас, так і для того, кому знадобиться ваша кров.

Що робити перед здачею крові:
– намагайтесь регулярно і збалансовано харчуватися, напередодні здачі дотримуйтесь спеціальної дієти;
– вживайте якомога більше рідини;
– відмовтесь від вживання алкоголю за 48 годин до процедури;
– утримайтеся від вживання аспірину, анальгіну та ліків, що містять аспірин і анальгетики, за 72 години до процедури;
– обов’язково виспіться, відпочиньте.

Як харчуватися перед здачею крові:
– напередодні відмовтесь від жирного, смаженого, гострого, копченого, молочних продуктів, яєць;
– рекомендовано солодкий чай, узвар, хліб, сухарі, сушки, відварні крупи, макарони на воді без масла, соки, морси, компоти, мінеральну воду, овочі, фрукти (крім бананів);
– дотримання цих вимог особливо важливе, якщо ви здаєте тромбоцити або плазму. Невиконання цих порад може зашкодити якісно провести сепарацію вашої крові (відділення необхідних компонентів) і зробить неможливою здачу.
Під час здавання крові дайте знати в будь-якому випадку, якщо ви почуваєтеся недобре, обов’язково повідомляйте лікаря про можливі ускладнення під час здавання.

Після здавання крові:
– відпочиньте протягом 10 хвилин;
– з’їжте легку їжу та випийте солодкий чай;
– якщо ви недобре почуваєтеся, повідомте персонал;
– протягом 2-3 годин не піднімайте нічого важкого рукою, з якої брали кров (краще уникати інтенсивних фізичних навантажень протягом наступних 12 годин);
– алкогольні напої краще не приймати раніше ніж через 8 годин;
– намагайтеся часто та регулярно харчуватися протягом двох діб;
– вживайте підвищену кількість рідини протягом двох діб;
– обмежень по водінню автомобіля в день кровоздачі немає.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8693 / 1.66MB / SQL:{query_count}