“Сміттєва” епопея: коли фініш?

Львівські гори зі сміття обіцяють вивезти впродовж тижня. Та чи вдасться Львову запобігти екологічному лихові, спалаху інфекційних захворювань, а також чи є загроза нового зсуву на Грибовицькому сміттєзвалищі

фото: Олег Огородник (2)
Львів’яни від весни 2016-го, коли трапився трагічний зсув на Грибовицькому сміттєзвалищі, чекають конкретних (!) дій від міської влади щодо врегулювання сміттєвого питання. Майже вісім місяців точаться дискусії, але напрацьованих рішень і конкретних дій наразі менше, ніж багатослівних пропозицій… Відтак, ситуація із львівським сміттям давно вже набула загальнодержавного значення, а наші відходи регулярно знаходять у інших областях України!
Тим часом, Львів продовжує потопати у смітті. Деякі вулиці міста ще від початку року закидані різнокольоровими пакетами з відходами, пляшками, а віднедавна і ялинками… Сміття просто-на-просто не вивозять вже майже місяць! Ще рік тому в таке було би важко повірити, а тепер це наша сумна, засмічена реальність. Містяни бідкаються, медики і санстанція б’ють на сполох, адже щойно зійде сніг, спадуть морози – нам загрожує епідемія інфекційних захворювань. Тож, зволікати із вирішенням ситуації, у якій опинився Львів, вже нема куди. У небезпеці і сміттєвій блокаді – 700-тисячне місто.
Зокрема, прем’єр-міністр Володимир Гройсман цього тижня на зустрічі із головою Львівської ОДА наголосив, що “мешканці Львова не повинні страждати від безгосподарності та безпорадності міських чиновників”, і що “вирішення цієї проблеми належить до компетенції міської влади”. У той же час уряд готовий надати усю необхідну підтримку, що дозволить врегулювати це питання.
Зараз міська влада повинна займатися не політиканством і роздуванням проблеми, а щоденним вивезенням сміття і виконанням усіх необхідних комунальних заходів
Відтак, вчора, 25 січня,  відбулося позачергове обласне засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки (ТЕБ) і надзвичайних ситуацій (НС) щодо вивезення твердих побутових відходів у Львові. За круглим столом майже дві години обласна та міська влада намагались знайти компроміс у вирішенні цього питання. 
Сміттєве питання ще торік “впало” яблуком розбрату між очільником Львівщини Олегом Синюткою та міським головою Львова Андрієм Садовим.
Голова ЛОДА та мер вчора, 25 січня, нарешті вперше (!) публічно за участі перевізників, громадських акти­вістів та ЗМІ обговорили проблему. У дуже напруженій атмосфері таки вдалось бодай на дещицю зрушити з місця питання сміттєвого колапсу у Львові… Та чи почули обидві сторони одна одну – покаже час!

Про що домовились?

Львівська ОДА очолить процес вивезення твердих побутових відходів із території Львова –  рішенням комісії ТЕБ і НС створено відповідну комісію, яка працюватиме під контролем голови ОДА до повного вивезення нагромаджених відходів із території Львова. 
“Засідання комісії відбуватиметься щоденно о 07.00. І я сподіваюсь, що ми до наступного тижня повністю впораємось зі сміттєвою проблемою, аби унеможливити виникнення епідеміологічної ситуації та екологічного лиха, – зазначив Олег Синютка. – Після цього господарські структури міста повинні приступити до виконання своїх безпосередніх обов’язків і забезпечити щоденне регулярне вивезення твердих побутових відходів зі Львова”.
Зі слів очільника області, іншим рішенням комісії є укладення угод між Львовом і територіальними громадами для вивезення накопиченого сміття у Львові на полігони області. Граничний термін очищення міста –  сім днів!
Також вирішено звернутись до міської влади міста Львова і уряду України стосовно рекультивації Грибовицького сміттєзвалища. Для цього має бути проведений конкурс і виготовлений відповідний проект за участю міжнародних організацій, а також залучені кошти міського та державного бюджетів.
“Пошта” в особистій розмові запитала Олега Синютку, а як би він діяв, якби  був міським головою Львова. На що очільник Львівщини відповів: “Я не планую ставати міським головою. Я сьогодні працюю на тій посаді, на якій працюю, і завдань для вирішення у мене і так багато”.  
Також голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка наголосив на тому, що проблема із сміттям є на відповідальності міської влади. 
“Сьогодні мешканці Львова потрапили у складну ситуацію. Не можна 700-тисячне місто залишати один на один із проблемою. Зараз міська влада повинна займатися не політиканством і роздуванням проблеми, а щоденним вивезенням сміття і виконанням усіх необхідних комунальних заходів. Як водопостачання, теплопостачання чи підмітання вулиць, вивезення ТПВ – одна із базових послуг, які повинне надавати місто”, – наголосив Олег Синютка.

За сім днів прибрати Львів

За напрацюваннями комісії упродовж семи днів зі Львова повинні вивезти сміття, що накопичилось на території міста ще від початку січня. Для цього укладуть відповідні угоди із полігонами твердих побутових відходів (ТПВ) області, котрі виявили бажання приймати львівське сміття. 
“Львівська облдержадміністрація готова допомогти у координації дій та організації зустрічей з органами місцевої влади з цього приводу, – наголосив Олег Синютка. – Адже у нас дуже конкретна проблема – допомогти мешканцям Львова уникнути можливого екологічного лиха через сміття”.
Представники шести фірм-перевізників повідомили також, скільки майданчиків для збору сміття у місті є перевантаженими та протягом якого часу вони зможуть вивезти відходи. За однієї  умови – якщо будуть визначені полігони, що прийматимуть сміття.
Зокрема, “АВЕ-Львів” обслуговує приблизно 300 майданчиків і стверджує, що проблем із вивезенням ТПВ немає. Такою є ситуація і з 60 майданчиками, які обслуговує ТзОВ “Грінера”. “Санком-Львів” обслуговує 20% міських смітників та переконує, що зможе вивезти сміття протягом одного дня. “Спецавтотранс-Львів” обслуговує 200 майданчиків, 155 з яких є перевантажені. За п’ять днів компанія обіцяє вивезти сміття зі своїх контейнерів. “ДВ-Екосвіт” обслуговує 190 майданчиків, з яких приблизно 120 є перевантажені. Щоб вивезти відходи компанії потрібен тиждень. “Львівспецкомунтранс” має 80 перевантажених майданчиків, сміття з яких обіцяє вивезти протягом двох днів.
Як розповів в.о. директора департаменту  розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства ОДА Назарій Романчук, на сьогодні із 11-ти великих сміттєвих полігонів в області, щонайменше, п’ять готові приймати сміття зі Львова. Зокрема, це Борислав, Дрогобич, Самбір, Червоноград, Миколаїв. За його словами, повний перелік контактів вже надісланий у профільне управління міської ради Львова.
Згідно із рішенням обласної комісії з питань ТЕБ і НС, відповідні угоди про вивезення ТПВ зі Львова на ці полігони мають бути підписані вже сьогодні, 26 січня.
Мешканці Львова не повинні страждати від безгосподарності та безпорадності міських чиновників
До вирішення ситуації з вивезенням ТПВ у Львові у ЛОДА працюватиме спеціальна комісія, до якої увійдуть представники міської ради та обласної державної адміністрації. Зі слів Олега Синютки, засідання комісії відбуватимуть щодня о 7.00.
“На комісії ми говорили про одноразове очищення Львова. Усі інші речі – це господарська діяльність міської влади. Якщо вона цього не зможе зробити, ми змушені будемо зібратись ще раз і запропонувати міській владі передати управління ТПВ на інший рівень”, – наголосив голова ЛОДА.
Водночас Андрій Садовий звернувся до перевізника “Еко-світ”, аби його представники не применшували свою проблему із вивезенням сміття.
Відтак, міський голова сумнівається, що сміття вдасться вивезти протягом семи днів, “бо не так мало переповнених майданчиків”.
“Я спілкуюсь із запрошеними мерами міст і питаюсь чи вони готові сьогодні приймати відходи, а вони говорять – “ні”. Питаю, чому мовчите? “Бо мовчимо”. Зараз міський та обласний департаменти ЖКГ спільно працюють над цією проблемою, є шість перевізників, які вивозять ТПВ, денна норма відходів – 500-600 тонн”, – прокоментував Андрій Садовий.
За словами Андрія Садового, Дрогобич та Борислав приймали відходи зі Львова і раніше, однак цих обсягів не достатньо, щоб вирішити проблему. Бо тільки по одній-дві машини сміття у день. 

Сміття львівське, а “розгрібати” його – державі?

Також Андрій Садовий звернув увагу на критичну ситуацію із вивезенням відходів, що склалась не тільки у Львові, а й… у всій області. 
“Чому ми не говоримо про критичну ситуацію у Пустомитівському районі, у Жовківському, Кам’янко-Бузькому. Поїдьте в ці райони і подивіться на ситуацію, яка в них склалася з вивозом сміття. Ми про це чомусь забуваємо і показуємо лише на майданчики у Львові. Так, у Львові є біда. Та Львів має хоча б фінансовий ресурс, щоб це врегулювати. А ці села і містечка не мають грошей. На них теж треба звертати увагу, бо це наші громадяни”, – каже Андрій Садовий. 
Як водопостачання, теплопостачання чи підмітання вулиць, вивезення ТПВ – одна із базових послуг, які повинне надавати місто
Андрій Іванович у розмові з журналістами намагався аргументувати, чому впродовж восьми місяців ситуація із львівським сміттям не врегульовується:  “Ми, як місто, звернулися до громад Львівської області, до приватних власників, щодо бажання купити орієнтовно 25-30 гектарів землі. Такі пропозиції почали надходити. Та здебільшого пропонують ті землі, які призначені для сільського господарства. А земля під полігон має мати виключно призначення для промисловості. Мають бути проведенні серйозні дослідження, чи там можливо робити полігон. І найголовніше, кінцевий підпис стосовно функціонування полігону дає держава. Жоден орган місцевого самоврядування не має повноважень і можливостей для того, щоб облаштувати полігон. Це державна справа”.
На його переконання, “за 25 років незалежності нашої держави стратегія поводження з ТПВ була розроблена лише в грудні минулого року”. 
“Хто її розробив? Європейський банк реконструкцій та розвитку та GIZ. Однак, наразі немає ні програми, ні плану. Щодо побудови заводу, то перешкоди є в тому, щоб держава Україна ратифікувала угоди з Європейським інвестиційним банком. Та, незважаючи на будь-які обставини, цього року ми розпочинаємо будівництво заводу з глибинної переробки ТПВ. Однак, будівництво заводу займе півтора-два роки. А весь цей час сміття потрібно кудись вивозити та потрібно провести рекультивацію Грибовицького полігону”, – каже міський голова Львова. 

фото: прес-служба ЛОДА

Майже три десятки незаконних сміттєзвалищ

У Львівській області у грудні було виявлено 27 стихійних сміттєзвалищ. Про це вчора, 25 січня, повідомив керівник Державної екологічної інспекції Львівщини Микола Маланич. З його слів, на території області різко збільшилась кількість виявлених несанкціонованих сміттєзвалищ.
“Тільки у грудні їх виявлено 27. Ми собі можемо уявити, скільки ми побачимо нових таких сміттєзвалищ. Зауважу, що у Львові встановили кілька перевантажувальних станцій, які працюють без дотримання спеціальних екологічних умов.  Крім того, по території всієї України знаходять наше львівське сміття… Сьогодні в області працює два десятки сміттєзвалищ, які мають відповідні документи. Більшість з них після трагедії приймали сміття на безоплатній основі. Але всі мають розуміти, що ці сміттєзвалища є невеликими, і якщо вони будуть приймати сміття постійно, то вони свій ресурс вичерпають буквально за два тижні”, – наголосив Микола Маланич.
Водночас, Андрій Садовий зауважив, що  причиною сміттєвого колапсу у Львові від початку року є те, що “за останні три тижні ситуація критично погіршилася, полігони масово відмовляють приймати відходи зі Львова, мотивуючи це небажанням мати проблеми з певними структурами”.
У Львівській області у грудні було виявлено 27 стихійних сміттєзвалищ
“Критичне питання сьогодні – куди конкретно ми можемо вивозити львівські відходи. Це можна системно організувати у межах Львівської області, якщо цього не достатньо – у межах Західної України. Має бути чітке розуміння на державному рівні, що цю проблему треба вирішити, щоб унеможливити будь-які екологічні наслідки”, – зазначив міський голова Львова. 
Також він наголосив, що на Львівщині “є небажання укладати угоди і небажання системно спілкуватися через тиск, який на них чинять”. 
Очільник області принагідно запропонував меру оприлюднити “факти тиску”, і якщо такі є, то терміново передати їх у правоохоронні органи. Втім, міський голова з якихось причин відмовився про це говорити. 
“Факти тиску будуть належним чином оформлені та передані в правоохоронні органи”, – зазначив очільник міста.

Щоб щурі не бігали містом…

На засіданні львівської обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій було прийняте рішення провести позачергову дератизацію у Львові. Зі слів керівника Держпромспоживслужби України у Львівській області Ростислава Волошина, після потепління у Львові через проблеми із вивезенням сміття можуть спалахнути епідемії інфекційних захворювань.
“Температура мінусова, що тримається у Львові більше місяця, допомагає нам контролювати ситуацію. Потепління може критично вплинути на її розвиток. Йдеться насамперед про поширення гризунів, а також про поширення інфекційних  хвороб. Приваблюють гори побутових відходів диких лисиць, які останнім часом дуже часто заходять на сміттєві майданчики. Пропонуємо посилити дератизаційні заходи в місцях накопичення сміття”, – повідомив він.
Також, як зазначила в.о. керівника департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації Ірина Микичак, через критичну ситуацію зі сміттям комісія вирішила скласти новий план протиепідемічних заходів у Львові.
“Зросла загроза поширення гепатитів, лептоспірозу, глистів. Необхідно подбати насамперед про вивезення сміття, яке накопичилося поблизу дитячих майданчиків”, – наголосила вона.
Тим часом Сергій Дмитровський, начальник ГУ ДНСНС у Львівській області повідомив, що на Грибовицькому сміттєзвалищі можливий ще один зсув відходів. Такі висновки надали науковці Львівської політехніки після проведених досліджень. З його слів, саме тому у серпні 2016 року будь-які роботи на сміттєзвалищі були припинені.
Оксана Юринець, парламентар (кандидат у мери Львова під час місцевих виборів-2015):
– Насамперед, думаю, варто провести роз’яснювальну кампанію по тому, що сміття треба обов’язково(!) сортувати. Поділюсь власним досвідом: я окремо складаю папір і, може, це екологічно неправильно, але я його спалюю. Так робила колись моя бабця, і я так роблю. Також, звичайно, окремо сортую скло, метал. Ви, можливо, не повірите, але засохлий хліб, лушпиння з картоплі везу в село. Влітку викопую яму, і пересипаю це все землею. Як колишній підприємець, скажу, що ми переробляли поліетилен. Намагаюсь також якомога компактніше складати сміття – навіть пляшку скручую. Нам треба зрозуміти, що багато речей зараз залежать від кожного з нас. Вважаю, що єдиним порятунком для Львова у найближчому майбутньому буде сміттєпереробний завод, тому що ми категорично не можемо собі дозволити знову роками просто звозити сміття на полігон. За усіма світовими стандартами тверді побутові відходи не можуть просто десь собі складуватись, як є у нас зараз. Тому, станом на сьогодні, має бути сортування, пресування і переробка ТПВ. Наскільки мені відомо, є три ділянки у Львівській області, і на одній із них побудують сміттєпереробний завод. Це точно обіцяє обласна влада. Дуже багато інвесторів впродовж років приходили на Львівщину. Не знаю, що заважало з ними порозумітись… Навіть якщо їх пропозиції і не були найкращими, але мені здається, якщо питання номер один – це сміття, то точно треба було розуміти, що нам необхідно інвестувати у цю галузь. Якщо ми можемо собі дозволити тримати на рахунках кошти, то ми можемо собі сьогодні дозволити цю проблему вирішувати по-іншому. Свідома того, що є різні політичні амбіції, але, на жаль, це колапс, в якому ми всі живемо. І його вирішувати без участі кожного – не можемо. Але знову ж таки, відповідальність повинна бути за очільником міста, бо це проблема не сьогоднішнього одного дня. Це була така собі міна сповільненої дії, яка, на жаль, торік вибухнула… Завдання місцевої влади: зрозуміти, що треба якомога швидше йти на компроміс з областю і домовлятись про якісь конкретні дії. Бо ніхто нам не допоможе, якщо ми самі собі не допоможемо. А скидати на когось свою роботу – не діло. А щоб люди не виходили на акції протесту, треба їм все пояснити. Бо зараз атмосфера у суспільстві не найкраща. Ми всі невпевнені, що буде завтра. Ми просимо в Бога, щоб все було добре, але яка Його воля – не знаємо. Це спричиняє такий масовий психоз, стрес, всі люди агресивні. Це охоплює всіх, бо я не знаю зараз такої людини, яка була б щаслива, задоволена життям, і в неї було би все добре. Часто мені кажуть, що у Верховній Раді дуже багато “щасливих” людей. Повірте на слово – ви не знаєте, скільки там бідних і нещасних, бо їм все життя мало. Погано зараз всім, навіть тим, кому, на перший погляд, здається, дуже добре… Не можна залишатись осторонь сміттєвого питання, бо ми всі є його учасниками – хоча б тому, що продукуємо відходи. І ми повинні максимально їх зменшувати: складати сміття якомога компактніше, так, щоб з нього не текло, воно не пахло тощо. Щоб це донести до людей, треба проводити інформаційну кампанію – починати зі садочків, зі шкіл. Пояснювати, куди ти маєш викинути сміття, що треба сортувати, а що можна спалити. Не можна ні на кого кивати, а треба кожного разу думати, де шукати вирішення цій біді. За останні два роки децентралізація дозволила містам, саме містам, закумулювати певні кошти. Так от, ці кошти можуть бути інвестицією в те, аби сьогодні цю проблему почати вирішувати. Якщо область обіцяє земельну ділянку, то місто повинне посприяти фінансовим ресурсом, не чекаючи допомоги від Кабміну чи будь-кого. Гроші повинні насамперед давати ті, хто продукує сміття, хто платить кожного разу тарифи. Треба просто відкрити бюджет і показати, де воно є. Відкрити всі кошториси, витрати і почати нарешті спілкуватись із людьми, пояснювати кожен свій крок. Впевнена, тоді не буде масового психозу і загальних обопільних звинувачень.
Володимир Гірняк, заступник голови Львівської облради (кандидат у мери Львова під час місцевих виборів-2015):
– У 2015 році відвідав Вінницю, де введений в експлуатацію у 1990 році полігон до 2015-го року вже пройшов рекультивацію і був закритий. Сміття вінничани тоді вже вивозили на інший полігон. Грибовицьке ж сміттєзвалище почало працювати ще з 50-их рр. минулого століття, з 2004 року воно вже не функціонувало юридично, лише фактично. Ще одного такого сміттєзвалища ми не знайдемо в Україні ніде. Минулого року сталась біда, яку попередити не вдалося… Тож зараз проблема сміття є питанням №1 у Львові. Не хочеться говорити про те, хто винен – ситуація загалом зрозуміла, оскільки Грибовицький полігон є міським. Львівська облдержадміністрація оголосили інвестиційний конкурс на три земельних ділянки, на яких мають з’явитися сміттєпереробні заводи. Зараз триває конкурс, надходять пропозиції. Після перевірки усіх пропозицій вже до 1 червня визначать інвестора. На території Львівської області є близько 20 полігонів, на Західній Україні – 70-80. Якщо ж порахувати всі зареєстровані в Україні полігони, то маємо сотні полігонів, які можуть приймати сміття. Зараз місто повинно офіційно звернутися до представників кожного з цих полігонів (насамперед до тих, які знаходяться на території Західної України), укласти угоди – звісно з урахуванням додаткової оплати громадам, оскільки через львівське сміття ці полігони заповнюватимуть швидше. Окрім цього, потрібно спільно з областю шукати ділянки для вивезення сміття. Робота в цьому напрямку повинна виконуватися активніше. З червня у представників влади “грали” амбіції, але зараз вони як ніколи недоречні. Місто в біді. Я мешкаю на вулиці Ніжинській, поблизу мого дому стоять три сміттєвих баки і всі вони вщент переповнені. Страшно уявити, що може статися, якщо зійде сніг, потепліє, а сміття так і не приберуть. На жаль, активної інформаційної кампанії щодо сортування і зменшення відходів у місті не проводять. На майданчиках є контейнери окремо на папір, пластик тощо, та містяни не активно їх використовують – як раніше, так і зараз. І принагідно знову наведу приклад Вінниці, де все сміття сортували на “мокре” і “сухе”. Спочатку лише 10% вінничан підтримували таку ініціативу, але вже через два роки активної кампанії 50% містян сортували свої відходи. Маємо з кого брати приклад!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7983 / 1.78MB / SQL:{query_count}