Розгребти сміттєві гори?

На території кожного району Львова пообіцяли облаштувати сміттєсортувальні станції. Люди вже готують акції протесту, а тим часом очільник міста закликає не піддаватись на провокації

фото: Віталій Свінціцький
Більш ніж півроку Львів виборсується із сміттєвої ями, втім, на жаль,  безуспішно. Як приклад, зимові свята, які містяни зустрічали із невивезеними відходами перед будинками. А цього тижня міський голова нарешті визнав критичною ситуацію із сміттям у місті, і почав пропонувати свої варіанти її вирішення… Відтак у четвер, 19 січня, відбувалася позачергова сесія Львівської міськ­ради, головним питанням якої і стала  проблема із вивозом твердих побутових відходів (ТПВ) зі Львова. Тож під обурення і крики активістів “Ганьба!” 38 депутатів проголосували за створення сміттєсортувальних станцій і майданчиків для брикетування відходів. 
Як повідомляє прес-служба Львівської міськради, рішення передбачає “чіткий перелік адрес для облаштування тимчасових майданчиків для перевантаження та брикетування ТПВ у кожному районі міста”. Так, сміття із Сихівського та Галицького районів брикетуватимуть на вул. Стрийській, 193. Залізничний район сортуватиме відходи на вул. Городоцькій, 280, Личаківський – на вул. Пластовій, 13. Сміття із Шевченківського району відвозитимуть для пресування на територію вже неодноразово згаданого “Сільмашу”, вул. Шевченка, 327-г, а ТПВ із Франківського району перевантажуватимуть на вул. Персенківка, 19.
Сміттєсортувальні станції – лише тимчасове рішення, щоб брикети зі сміттям зручніше було перевозити
Також Андрій Садовий звернувся до усіх львів’ян із проханням “зменшити вироблення нового сміття і сортувати його в тих місцях, де є спеціальні контейнери”.
“Людям треба бути уважними, не піддаватись на провокації. Наше завдання – щоб місто було чистим і кожен метр кубічний сміття був вивезений зі Львова. Ситуація із вивезенням і захороненням відходів у Львові залишається критичною і має тенденцію до погіршення. Станом на зараз два перевізники вичерпали можливості для вивезення, інші чотири мають складнощі з вивезенням ТПВ. Якщо буде потепління, то можуть бути інші негативні наслідки”, – зазначив міський голова.

Не допустити погіршення ситуації

Юрій Кужелюк, депутат Львівської міськради, пояснив, що ситуація, яка склалася у місті зараз – лише “мізер у порівнянні з тим, що може розпочатись з приходом тепла, коли будуть завали сміття зі щурами, епідеміями, хворобами”. 
“Необхідно зайнятися вирішенням цього питання вже зараз, не чекаючи теплих днів і смороду в місті. Зрештою, ці станції – лише тимчасове рішення, щоб брикети зі сміттям зручніше було перевозити. У кожному районі (крім Галицького, бо він занадто малий) потрібно перевантажувати, пресувати і вивозити сміття, так значно легше. Відсортовані і пакетовані відходи можна буде перевозити навіть залізницею, що коштуватиме дешевше”, – наголосив депутат. 
Також у коментарі “Пошті” Юрій Кужелюк додав, що вкрай несправедливо, що цим питанням переймається лише міська рада, коли “область не робить ніяких дій для покращення ситуації”.
“Хотілось би, щоб депутати облради не сиділи і не спостерігали за цим сміттєвим питанням. Вони теж виносять сміття із своїх домівок. Львів з області ще ніхто не вилучав, тим паче, що область отримує 15% з ПДФо, який збирається у Львові. Одного разу вже була зустріч між трьома керівниками міста й області за присутності депутатів. Думаю, потрібно ініціювати ще одну таку зустріч. І запитати про результати, бо інакше з того ніяк не вийдемо”, – зазначив він. 
Також депутат додав, що до вирішення цього питання повинні долучатися всі мешканці Львова. 
“Зрештою, всі ми виносимо сміття – в тому числі й високопосадовці. Якщо хтось думає, що на протестах чи на засміченому місті здобуде бали на майбутніх мерських виборах чи до місцевих рад – помиляється”, – наголосив він.

фото: Вікторія Савіцька

Майданчики не вирішать основної проблеми

Співзасновник та представник фірми, що займається вивозом сміття зі Львова Олег Гайовишин розповів “Пошті”, що наявність сміттєсортувальних ліній у місті все ж не вирішать основної проблеми з відходами.
“Сміттєсортувальні станції у Львові нехай і частково полегшують ситуацію з побутовими відходами у місті, та краще було б усе-таки, якби у Львова з’явилися домовленості з іншими українськими містами стосовно захоронення ТПВ. Пресування відходів – безперечно, важливо, але що з ними робити далі?” – наголосив він. 
Також співрозмовник додав, що “сортування, пресування і вивезення відходів займе якийсь час, а сміття у місті є вже”. Тож, зважаючи на ситуацію, що склалася, таке рішення варто було б прийняти швидше.
“Після того, як ЛКП “Збиранка” припинило свою роботу, у нас немає місця, куди можна подіти сміття. Попри всі непорозуміння, буде найкраще, якщо ми знайдемо це місце в межах області. Пора вже нарешті припинити ці перевезення сміття Україною, скільки можна ганьбити наш Львів?” – обурюється Олег Гайовишин.
Зараз у Львові кожна компанія самостійно укладає договори про вивезення сміття на полігони інших містах. Та не кожна компанія-перевізник може укласти таку угоду. Так, Олег Гайовишин у розмові з “Поштою” назвав цю процедуру “перекладанням відповідальності з одної голови на іншу”.
“Перевізник не може вирішити питання міжміських домовленостей про те, де можна захоронювати відходи. Проблему не можна просто перекласти на плечі перевізників – у зв’язку з ситуацією, яка склалася місті, такі питання мають вирішуватися комплексно, кожен має нести відповідальність за це. Якби міська влада з перших днів оперативно працювала над вирішенням цієї проблеми з відходами, зараз Львів не був би у такій критичній ситуації”, – повідомив він.    

“Ми розуміємо свою відповідальність за Львів”

“Катастрофічна ситуація зі сміттям у Львові почалась не вчора і не 8 місяців тому, а щонайменше, 5-7 років тому, – заявив Петро Адамик, депутат Львівської міськради. – Весь цей час місто фактично купувало мешканців сіл поблизу Грибовицького сміттєзвалища, консервуючи ситуацію”.
Депутат наголосив, що до трагічних подій навесні на сміттєзвалищі, коли воно горіло, і екологічної катастрофи призвела насамперед “банальна безпорадність менеджменту та свідоме затягування вирішення ситуації”.
“Про якість менеджменту може свідчити той факт, що сьогодні один з підлеглих міського голови, відповідальний за ситуацію зі сміттям, знаходиться під слідством, а другий – на, так виглядає, безстроковому лікарняному. І робити сьогодні вигляд, що Львів потопає у смітті через те, що всі навколо змовились проти політичних амбіцій міського голови – щонайменше безвідповідально”, – зазначив він.
Катастрофічна ситуація зі сміттям у Львові почалась не вчора і не 8 місяців тому, а щонайменше, 5-7 років тому
Петро Адамик також повідомив, що рішення про облаштування сміттєсортувальних ліній у п’яти районів Львова можливе лише за умови, якщо на кожному з них буде чіткий контроль над усіма процесами.
“Повинні бути встановлені ваги, веб-камери щоб ми всі знали, що відбувається зі сміттям, і чи справді на екологічному лиху навіть зараз намагаються заробити гроші, сортуючи на цінні залишки та мотлох. Також мають бути встановлені чіткі дедлайни початку робіт та початку вивезення сміття. Перші машини зі сміттям виїдуть саме з Шевченківського району, який чи не найбільше завалений сміттям зараз”, – наголосив він.
Окрім цього, депутат нагадав про необхідність назвати винних у трагедії на Грибовицькому сміттєзвалищі, з наслідками якої місто й бореться досі.
“Міський голова має не звинувачувати усіх навколо у проблемах свого менеджменту, а назвати прізвища підлеглих, хто з року в рік допускав цю ситуацію, яка врешті й привела до катастрофи. Ми розуміємо свою відповідальність за Львів і не маємо права розмінювати інтереси громади на політичні амбіції, якими б великими вони не були”, – підсумував Петро Адамик.
Віталій Свінціцький, депутат Львівської міськради, заступник голови комісії інженерного господарства, транспорту, зв’язку та житлової політики:
– Зараз у Львові надзвичайна ситуація з відходами. Маємо гори сміття, які щодня лише ростуть під вікнами наших будинків. З настанням тепла усе ставатиме лише гірше – біля кожного смітника утворюватимуться справжні стихійні притони безпритульних тварин, розмножуватимуться пацюки і не виключено, що розповсюджуватимуться й епідемічні хвороби. Важливо розуміти, що ці сміттєсортувальні майданчики – не нові полігони! Раніше говорили про виділення близько 10 гектарів землі в Рясному (вул. Шевченка, 327г), яку б могли перетворити на міський полігон – без будь-якого обговорення і погодження з мешканцями. Все сміття зі Львова звозили б за цією адресою, сортували, складали і цілком можливо, що й захоронювали б. Після численних протестів ряснянці згодилися на сміттєсортувальну лінію, де відходи б лише сортували, пресували і пакетували з метою подальшого вивезення. Однак, на вже згадану сміттєсортувальну лінію не можна звозити сміття з усього Львова! Саме тому облаштування таких майданчиків у кожному районі Львова є вкрай необхідним, а на територію “Сільмашу” будуть вивозити сміття лише із Шевченківського району. Я перед голосуванням озвучував свою позицію та вносив редакційні правки. Насамперед, на ЛКП “Львівспецкомунтранс” немає необхідності виділяти відразу всю суму – 97 млн грн. Для початку виділити 1млн грн – саме цих коштів достатньо для того, щоб підготувати всю необхідну документацію стосовно ділянок. Решту ж грошей – кошти на закупівлю пресувальних комплексів – виділити тоді, коли буде готова документація та визначений тип цих комплексів. Тобто, коли ми будемо розуміти, що купуємо. Зараз ми вже маємо ділянки на облаштування цих сміттєсортувальних майданчиків у кожному районі. Андрій Садовий, міський голова Львова, зазначив, що на всі роботи піде не більше місяця. Але є певна процедура, за якою це рішення втілюватимуть у життя, тож насправді майданчики будуть готові пізніше – приблизно через три-чотири місяці. Не потрібно обдурювати львів’ян, називаючи нереальні терміни. Вчасно нічого не було зроблено міською владою, тому й маємо таку “сміттєву кризу”. Ми не можемо надалі відкладати вирішення цього питання. Створення сортувальних ліній у кожному районі – крок, якого нам не уникнути. Після пресування та пакетування сміття не повинно залежуватись на території цих майданчиків. Самі ж лінії пресування мають бути встановлені згідно усіх екологічних та санітарних норм. Рідини після пресування відходів повинні бути належним чином утилізовані, не забруднюючи екологію та ґрунт. Прикро, що політичну кар’єру міський голова Львова ставить вище, ніж безпеку всього міста Адже саме він несе відповідальність за “сміттєву кризу”, яка зараз склалася. І ось знову за таке непопулярне рішення відповідальність переклали на депутатів. Таку непросту ситуацію не можна використовувати як задоволення своїх політичних інтересів. Зараз не час для політичних ігор. Сміття продукує кожен із нас, без винятків. І це сміття потрібно кудись вивозити з-під наших вікон! Для початку сортувати і, що можемо, – переробляти, потім пресувати. Важливо і щоб самі містяни долучалися: сортували відходи вдома і навчали цьому дітей. Щось треба робити. Даруйте, але гори сміття ніде не дінуться самі по собі.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8621 / 1.66MB / SQL:{query_count}