Канатна дорога до Високого замку: міф чи реальність?

“Пошта” дізналася, чи чекати львів’янам на таку дорогу до найвищої точки у місті та наскільки потрібним для Львова є цей проект

фото: anderver.livejournal.com
Гора Високий замок (або Замкова гора) – найвища точка у місті, а також – невід’ємна частина будь-якого туристичного туру. Адже піднявшись на висоту понад 400 метрів над рівнем моря, кожен може побачити весь Львів, немов на долоні. Окрім цього, парк “Високий замок”, заснований ще у ХІХ столітті, – чи не найулюбленіше місце для романтичних зустрічей і приємних прогулянок у місті. 
Та саме стрімкий підйом на 123 метри вгору “відлякує” багатьох гостей Львова (та, зрештою, і самих мешканців) від можливості насолодитися красою стародавнього міста з висоти пташиного польоту. Для маломобільних груп населення таке задоволення взагалі є недоступним. Тож усе частіше люди гуляють лише нижньою терасою парку, оминаючи його найвизначніше місце – оглядовий майданчик на горі…
Про можливість “спростити” підйом на Замкову гору у місті говорять не вперше. Раніше Львову пропонували запустити фунікулер, а тепер у міськраді взялися за ініціативу запустити канатну дорогу, аналогів якої немає в Україні.

фото: Валентин Христич/umoloda.kiev.ua

Думка містян: канатна дорога потрібна?

Ідея створити канатну дорогу до Замкової гори сподобалася далеко не усім. Чимало містян почали обурюватися, адже, мовляв, “у Львові і так чимало проблем – сміття не вивозять, дороги не розчищають, маршрутки у кращому випадку їздять через одну тощо”. “Кому ця канатна дорога потрібна зараз?”, – обурливо зазначали містяни. Інші ж навпаки – стверджують, що саме такої цікавинки зараз і бракує Львову, аби  наше місто остаточно закріпило за собою статус туристичної столиці.
“Як на мене, канатна дорога до Високого замку – цікавий проект, але ж не на зараз, а на майбутнє, оскільки ми маємо чимало невирішених проблем у місті”, – поділилася з “Поштою” своїми думками студентка Марія. “А чи не краще було б вкласти гроші не на канатну дорогу, а у щось потрібніше місту – громадський транспорт, наприклад?” – обурюється львів’янка Лілія.
Валерій Веремчук, депутат, член комісії фінансів та планування бюджету Львівської міськради зазначив “Пошті”, що такий проект безперечно потрібен місту, втім повинен реалізовуватися за інвестиційні, а не бюджетні кошти.
“Канатна дорога – проект, привабливий як для туристів, так і для самих містян. Але ми не можемо разом із тим закривати очі на проблеми у місті: на неприбране сміття, на ненайкраще транспортне сполучення тощо. Тож будувати такі масштабні проекти за кошти міського бюджету, коли Львів має ще чимало невирішених питань як мінімум нерозумно”, – пояснив депутат.
Канатна дорога – привабливий проект і для туристів, і для містян. Поза тим не можемо закривати очі на проблеми у місті – неприбране сміття та ненайкраще транспортне сполучення
Також львів’ян хвилює цей факт, чи насправді цей проект вдасться зреалізувати. Як приклад “гучних заяв” містянин Степан нагадує про нещодавню ініціативу відродити став, який колись з’єднував парки ім. Богдана Хмельницького (“Парк культури”, – “Пошта”) і “Цитадель”. 
“Виконавчі органи Львова самі запропонували цей проект для міста. Якщо ця ініціатива завершиться безрезультатно, отже будемо про це говорити. Та якщо ж міська рада знайде інвестора і канатну дорогу таки збудують – то, думаю, місто від цього зовсім не програє”, – наголосив Валерій Веремчук. 

Нове транспортне рішення…?

Юліан Чаплінський, головний архітектор Львова, зазначив “Пошті”, що канатна дорога у Львові може використовуватися не лише як атракція для туристів, а й… допоможе у вирішенні транспортних проблем.
“Як інвестиційний проект, будівництво канатної дороги – дуже приваблива річ, яка у всьому світі користується значним попитом. Використовувати її можна у двох напрямках: з одного боку, канатна дорога – це безпосередньо туристична атракція. Окрім цього, її можна використовувати, як транспорт – і дуже ефективний. Канатні дороги можуть перевозити до 10 тисяч осіб на годину, у багатьох містах вони – це частина електротранспорту”, – розповів він.
Також головний архітектор Львова пояснив, що проект канатної дороги до Високого замку розрахований насамперед для маломобільних груп населення, яким самостійно дістатися на найвищу точку міста майже неможливо.
“Окрім цього, ми маємо задум пустити ще одну транспортну гілку канатної дороги на Підзамче, – додав Юліан Чаплінський. – Новий транспортний вузол дозволить мешканцям цього мікрорайону добиратися до центру міста за 10 хвилин, а для міста це дасть можливість розвантажити вулиці Липинського, Замарстинівську від автомобілів. На популярність канатної дороги можна розраховувати хоча б тому, що вона буде недорогим способом пересування – дешевшим навіть, ніж трамвай”, – повідомив він.

Візуалізація львівської канатної дороги
фото: ЛМР

Розвивати туристичну галузь

Незважаючи на побоювання, що канатна дорога не користуватиметься популярністю серед населення, прикладів реалізації таких проектів є чимало. Так, у німецькому місті Кобленц, попри початковий супротив, канатна дорога через річку стала дуже затребуваною. Зокрема, саме її Національний комітет Німеччини з туризму (DZT) регулярно включає у перелік місць, які варто відвідати у країні.
“Львів зараз б’є рекорди по кількості туристів, які відвідують місто – це близько двох мільйонів людей щороку. Та нашою метою є показник Кракова, а саме – до 10 мільйонів туристів на рік”, – пояснив Юліан Чаплінський.
Також головний архітектор Львова додав, що туристичний бізнес також і наповнює казну Львова, тож говорити, що проект, який зможе збагатити міський бюджет, витратний, неправильно.
“Якби ми витрачали міські кошти на канатну дорогу замість розв’язання невирішених питань у місті, такий проект ніхто б не підтримував. Саме тому він буде втілюватися завдяки інвестиціям. Нам важливо, щоб туризм був прибутковим, щоб ті кошти, які місто отримує, можна було використати і на подолання наявних проблем, зокрема і вирішення “сміттєвого питання””, – розповів він.
Зі слів Юліана Чаплінського, канатна дорога на Високий замок може з’явитися вже за декілька років. Це залежить насамперед від того, як швидко знайдеться інвестор, що захоче вкладати кошти у цей проект.
“В Європі не так багато виробників обладнання для канатних доріг. Ми запросили фахівців із компанії Doppelmayr, які вказали нам імовірний термін виконання робіт. Приблизно рік займає проектування, ще рік – монтаж. Окрім цього, до початку всіх робіт має бути готова документація. Та найбільше термін виконання робіт залежатиме від інвестора”, – підсумував головний архітектор Львова.
Ольга Сивак, начальник управління зовнішньоекономічної діяльності та інвестицій Львівської міськради:
– Проект будівництва канатної дороги до Високого замку є цікавим із багатьох аспектів. Насамперед це стане цікавинкою для туристів, але важливо і те, що проект був ініційований зверненням Львівського обласного відділення Українського фонду “Реабілітація інвалідів”. Львів повинен дбати і про маломобільні групи населення. Звичайно, у місті є чимало невирішених проблем: сміття, дороги… Але це не причина “застигати” у розвитку міста, навпаки – ми повинні не стояти на місці, розвиваючись усебічно. Тим більше, що будівництво канатної дороги не втілюватиметься за бюджетні кошти – передбачаємо, що такий проект з’явиться у місті завдяки інвестиціям. Згідно із розрахунками, канатна дорога у Львові може з’явитися вже за три роки. Станом на зараз готується технічна документація проекту, розраховуємо його вартість. Нам уже вдалося поспілкуватися із представниками німецької компанії Doppelmayr, яка є однією з небагатьох у Європі, що займається будівництвом канатних доріг. Міхель Допельмаєр, власник компанії, озвучив думку, що такий проект реалізувати у Львові можливо. Взагалі канатних доріг у Європі не так багато, в Україні їх зовсім немає. Тож якщо ми зреалізуємо цей проект, то станемо справжньою туристичною меккою. Також на майбутнє ми розглядаємо можливість канатної дороги як альтернативного транспорту, що з’єднував би Підзамче із центральною частиною міста. Звісно, ми не запускатимемо відразу дві гілки цієї канатної дороги: спочатку подивимося, наскільки його вже існуюча частина користуватиметься попитом. Але оскільки такий вид транспорту коштуватиме дешевше, ніж маршрутка, то, думаю, можна розраховувати і на його популярність серед населення.
10.12.2017 1:39
Тетяна Головченко

Так зрозуміла справа, що реальність яка зовсім скоро буде реалізовані.Тим паче що для міста вона потрібна.


10.12.2017 1:22
Наталка Єфимова

Супер, класно вигадали з тою дорогою, цілком підтримую))


06.12.2017 20:39
Дмитрий Чернов

Нехай це буде реальністю,дуже гарна задумка, буде файно якщо канатна дорога буде в нашому місті!


Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8833 / 1.66MB / SQL:{query_count}