Без даху над головою: як живуть безхатьки

“Пошта” дізналася, хто допомагає львівським безпритульним, де вони можуть переночувати, отримати теплий обід, медичну допомогу чи навіть добре слово, яке їм – повірте – дуже потрібне

фото: Ігор Присяжний
Щодня більшість із нас після навчання чи роботи поспішає додому, де чекають рідні, смачна вечеря, гаряча ванна й улюблене ліжко. Це наш куточок, де ми можемо чалапати у тапках, підливати вазони, читати книжку чи просто довжелезними зимовими вечорами засиджуватись перед улюбленим серіалом. Вдома затишно, спокійно, а головне – безпечно. А тепер уявіть на хвилину, що всього цього у вас нема… Вам нема куди повертатись, поспішати, нема де залишити свої речі, або ж у вас просто давно нема речей. У вас нема дому… Страшно до мурашок – чи не так? А є ті, що так живуть! Щодня ми бачимо їх у місті, проходимо часто повз, і навіть не замислюємось, як важко жити таких людям – жити, чи радше виживати просто неба.   
Хтозна, ким ця людина була у своєму минулому, повноцінному житті? Серед безхатьків зустрічаються і механіки, і слюсарі, і викладачі, і навіть оперні співаки. 
Питання безпритульних постає всюди – навіть у найрозвиненіших країнах світу. В Україні влада далеко не завжди може розібратися з проблемами середнього класу, на сході взагалі триває війна, то й до проблем бездомних майже не доходять руки. Тож безпритульним частіше допомагають волонтери чи просто добрі львів’яни. Дуже важливо, кажуть небайдужі, допомогти тим, хто потребує цього, можливо, що і вам колись знадобиться підтримка.

2226 безпритульних у Львові

Однією із проблем у вирішенні питань безпритульних є те, що немає можливості порахувати їх точну кількість. Як повідомила “Пошті” Наталія Кузяк, заступник начальника управління соціального захисту Львівської міськради, у місті зареєстровано понад дві тисячі безпритульних. 
“З 2006-го по перше півріччя 2016 року до Центру обліку та нічного перебування безпритульних осіб зареєстрували 2226 осіб без житла. За цей період у центрі видали 637 паспортів для безхатьків, які втратили свої документи”, – зазначила вона.
Також працівниця уп­равління соціального захисту повідомила, що у Центрі обліку та нічного перебування безпритульних осіб люди можуть отримати соціальну та юридичну допомогу.
“Центр надає безкоштовні юридичні консультації, яких ми з 2006 року надали 5513. У самому відділенні обліку знаходиться ще Центр нічного перебування, куди безхатьки можуть прийти на нічліг. Там вони мають можливість прийняти душ, привести себе до ладу, поїсти, отримати чистий і цілий одяг”, – зазначила Наталія Кузяк. З її слів, щодня до центру приходять на ночівлю від 30 до 50 безхатьків.
Ще одне місце, де львівські безхатьки можуть прийняти душ, випити гарячого чаю і заночувати – Осередок підтримки безпритульних людей Спільноти взаємодопомоги “Оселя”.
“У нашому осередку допомоги людина може прийти, щоб підстригтися, прийняти душ, попрати свій одяг, отримати безкоштовно комплект теплого і чистого одягу. Також ми пропонуємо гарячий чай, каву, готуємо бутерброди. Щодня до нас приходять близько 60 людей”, – повідомила “Пошті” Ольга Біянська, соціальний працівник Cпільноти взаємодопомоги “Оселя”. – У цьому ж центрі до нас по допомогу можуть звернутися інші люди, які потребують соціальної допомоги – малозабезпечені, багатодітні сім’ї, внутрішньопереміщені особи, що також потребують підтримки”, – розповіла вона.
Допомогти безпритульним можна, звернувшись за адресами: вул. Кирилівська, 3-а, вул. Угорська, 2 та вул. І. Франка, 53 (м. Винники)
Окремо спільнота “Оселя” утримує соціальний гуртожиток, що по вул. Угорській, 2.
“У соціальному гуртожитку люди проживають на постійній основі. Перед цим вони повинні пройти випробувальний термін, після цього можуть у нас залишатися, скільки їм буде потрібно, – інформує “Пошту” Ольга Біянська. – Там вони сплять, харчуються, отримують соціальну і медичну допомогу. Обов’язковою вимогою є те, що ці люди працюють у нашій спільноті”.
Зі слів соцпрацівниці “Оселі”, проживати у гуртожитку одночасно може близько 25 людей.
“Ми майже повністю заробляємо на своє утримання. Наприклад, маємо меблеву майстерню, де працівники нашої спільноти виготовляють товар на продаж. Також важливою для нас є підтримка міжнародної організації “Емаус” і міськради, які допомагають нам із додатковими проектами”, – розповіла соцпрацівниця “Оселі”.
“На 2016 рік із міського бюджету було виділено 2 мільйони 464 тисячі гривень на діяльність Центру обліку та нічного перебування безпритульних осіб. Значна частина з цих коштів іде на зарплату працівникам, утримання приміщення. Також центр додатково фінансується різними організаціями і небайдужими містянами”, – повідомила Наталія Кузяк. 

Біля церков – контейнери для одягу

Кожен небайдужий львів’янин може допомогти безпритульному: надати фінансову підтримку центрам, принести продукти харчування, одяг, книжки. Зробити це можна у Центрі обліку та нічного перебування безпритульних осіб на вул. Кирилівській, 3-а, а також підійти в центр спільноти “Оселя”, який знаходиться на вул. І. Франка, 53 (м. Винники) або у соціальному гуртожитку на вул. Угорській, 2.
Починаючи з 2013 року для містян стало ще простіше і зручніше підтримати безхатьків за допомогою контейнерів для одягу, взуття і книжок, які знаходяться у різних частинах міста (їх адреси можна дізнатися на сайті emaus-oselya.org/ua/).
“У місті є близько 20 контейнерів (біля церков або автозаправок) для збору одягу, взуття, книг. Також львів’яни приносять речі у наші центри, сконтактовуються з нами, а ми приїжджаємо до них і забираємо допомогу”,  – розповіла Ольга Біянська.
Соцпрацівниця також додала, що деякі контейнери їм довелося забрати, адже люди, на жаль, їх трощать або крадуть одяг. 
“До прикладу, поблизу церкви Ольги і Єлизавети ми були вимушені забрати контейнер, тому що його постійно трощили і грабували хулігани і кочові роми. Така ж доля спіткала і контейнери на вул. Широкій і на вул. Валовій. Плануємо натомість декілька поставити поряд із автозаправними станціями. Вартість одного контейнера є високою, тому закупляти їх часто ми не маємо змоги”, – зазначила вона.
Безпритульні також мають можливість перекусити у центрах допомоги. Працівники годують їх бутербродами, консервами, тією їжею, яку їм приносять небайдужі львів’яни. На Різдво і Великдень спільноти вже не перший рік готують святкові обіди для безпритульних, щоб ті мали можливість нехай на лише на свята, але відчути смак домашнього затишку.
“Також щочетверга о 14.00 ми роздаємо безпритульним гарячі обіди – зазвичай, домашні супи, перші страви – біля Порохової вежі у центрі міста. Зазвичай приходять 100-150 людей”, – додала Ольга Біянська.

Мистецтво не бути байдужими

Допомога для безхатьків – не лише спільноти допомоги й одяг, який львів’яни залишають у контейнерах. Чимало людей можуть потребувати підтримки і моральної, натомість містяни не скупляться лише на лайку… Також трапляються випадки, коли безпритульні можуть валятися на вулицях, а до них із допомогою навіть ніхто не звернеться – мовляв, ті, хто варті допомоги, не можуть бути бездомними. Однак таке мислення не є правильним – воно властиве лише обмеженим і жорстоким людям.
“Всі ми дуже часто бачимо, як хтось лежить на тротуарах, у парках, під’їздах, і в таких випадках сказати “Та він просто п’яний!” найпростіше. Але це не завжди так, – наголошує Ольга Біянська. – Людина, яка потрапила на вулицю, опинилась тут не з власної волі. Також безхатьки, попри помилкове мислення містян, зазвичай не можуть знайти роботу: людина без постійного місця проживання не має можливості завжди виглядати презентабельно, доглянуто”.
Соцпрацівниця додала, що проблема алкоголізму все ж є поширеною серед  безхатьків, але не варто постійно їх у цьому звинувачувати. Таким людям потрібна перш за все підтримка.
“Спробуйте уявити, наскільки важко таким людям було втратити все й опинитися на вулиці. Багато для кого це стало занадто складним випробуванням, тому вони й звернулися “до пляшки”. Нашою ж місією є зрозуміти і підтримати тих, хто цього потребує”, – підсумувала вона.

Олександр Бородін, директор Центру обліку та нічного перебування безпритульних осіб у Львові:
– У нашому центрі ми надаємо соціальні послуги для безпритульних осіб, зокрема, місця для нічлігу, ведемо їх облік допомагаємо із відновленням документів. Кожна людина, яка до нас звертається, може отримати необхідні санітарно-гігієнічні послуги: прийняти душ, випрати свої речі, отримати новий комплект одягу. Також щоночі в центрі чергують медсестри, які при потребі надають першу медичну допомогу. За ніч можемо прийняти до 63 безхатьків. Якщо безпритульні перебувають вже у пенсійному віці або мають інвалідність, ми їх влаштовуємо до будинків-інтернатів через Шевченківський відділ соціального захисту. У нас зараз на обліку числяться 1800 осіб. За час існування Центру до нас зверталися дві з половиною тисячі осіб. До цього списку відносимо не лише тих, хто ночує у нас, а й людей, які не мають постійного місця реєстрації і звернулися до нас по допомогу. Центр фінансує міськрада, а також нам додатково допомагають різні некомерційні організації. Важливою також є підтримка волонтерів та всіх небайдужих людей, які допомагають нам насамперед у приготуванні Великоднього сніданку, Різдвяної вечері тощо. Люди часто приносять нам одяг, найбільша потреба у взутті і нижній білізни. Зазвичай є чимало причин, чому та чи інша людина безпритульна. Наприклад, поширеними є випадки, коли люди повертаються з місць позбавлення волі, а їхнє житло вже встигли продати недоброчесні родичі або ж шахраї. Також трапляються і люди, які до життя на вулиці були успішними, мали одну або декілька вищих освіт. Маємо в реєстрі кандидатів наук, до нас звертався колишній оперний співак. Такі люди могли потрапити у важкі життєві ситуації не через свою вину, до прикладу, вони страждають через квартирні афери. Хоча часто причиною такого вуличного життя є алкоголізм, сімейні конфлікти або власна нерозсудливість безхатьків. Якщо до нас звертаються постраждалі від квартирних афер, ми інформуємо правоохоронні органи. Однак, зазвичай повернути житло дуже важко, адже ці квартири перепродують по декілька разів і останній власник, відповідно, придбав цю квартиру чи будинок на законних підставах. Дуже важливо, щоб люди не мали поганих стереотипів стосовно безхатьків, а готові були надати їм хоч якусь підтримку.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8192 / 1.64MB / SQL:{query_count}