Чадний газ – тихий yбивця

Від початку  2016-го у Львові отруїлись чадним газом 25 людей, з яких 12 дітей

Містян застерігають суворо дотримуватись правил користування газом у побуті, адже головна причина отруєння чадним газом –  невміле користування ним. Як розповів Віктор Іваніцький, начальник управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Львівської міськради, –мешканці насамперед не думають про власну безпеку, бо з 25 випадків отруєння чадним газом тільки один випадок – недостатня тяга, інші – винятково вина постраждалих: герметичність вікон, вхідних дверей і відсутність при цьому провітрювачів.
Як зазначає Юрій Голець, начальник управління житлового господарства ЛМР, якщо приходять працівники чистити димові і вентиляційні канали – обов’язково впускати їх, щоб вони могли обстежити, при знайденні недоліків – вказати на них, оформити відповідні документи і подати в ПАТ “Львівгаз”. “Правила безпеки газопостачання зобов’язують будь-якого споживача газу правильно користуватися приладами газового опалення, у пункті 3 цих Правил чітко прописано, що відповідальність за експлуатацію димових вентиляційних каналів покладається на власника. Тобто, якщо це висотний будинок – значить це ОСББ, ЖБК чи ЛКП, якщо приватний будинок – то це винятково відповідальність власника цього дому. А у пункті 6 є розділ, де зазначено, як люди мають користуватися димовими вентиляційними каналами. І якщо  їх дотримуватись – жодних надзвичайних ситуацій не буде”, – розповідає Павло Сербан, технічний директор ПАТ “Львівгаз”.
Він наголошує, що там, де встановлені газові прилади – постійно має бути надходження свіжого повітря, що забезпечить нормальне горіння.
“Категорично заборонено встановлювати газові прилади у ванних кімнатах.  Але якщо він таки працює, то коли людина приймає ванну – у жодному разі не можна, щоб газовий прилад працював. Бо водяна пара забиває димохід, і всі продукти горіння накопичуються у кімнаті, і людина їх вдихає. Також, коли купають маленьких дітей, напалюють газовими плитами, і це спалює кисень у приміщенні, відповідно, утворюються важкі продукти, які не можуть піднятися в атмосферу через вентиляційний канал, а навпаки, утворюється зворотна тяга, і люди не зауважують, як вони отруюються” – зазначає Павло Сербан.

Симптоми отруєння: чи знаємо про всі?

Ступінь отруєння вуглекислим газом залежить від його концентрації в зоні зараження. Як розповіла Зоряна Біда, завідувач анестезіологічного відділення міської клінічної лікарні швидкої допомоги, залежно від вмісту карбоксигемоглобіну у крові людини, розрізняють три ступені важкості отруєння: легка (вміст карбоксигемоглобіну 20-30%), симптомами якої є біль голови, головокружіння, нудота, блювота, болі в животі. Середня (30-50% концентрації карбоксигемоглобіну), при якій втрачається орієнтація у просторі і часі, збудження, можливий судомний симптом і опік дихальних шляхів. І важка (концентрація більше 50%), при якій хворий перебуває в комі, тому вимагається проведення реанімаційних заходів.
“Перша допомога при отруєнні чадним газом – винести потерпілого на свіже повітря, відновити прохідність дихальних шляхів, дати пити багато рідини і транспортувати у лікувальні заклади”, – зазначила Зоряна Біда.
Отож, перед запалюванням газового приладу слід відчинити вікно чи кватирку і перевірити чи провітрювач, який встановлений у пластиковій рамі, є відкритий і допускає повітря у приміщення. Опісля – перевірити наявність тяги у вентиляційному димовому каналі і в жодному разі не вмикати електричний вентилятор, який встановлений у витяжках. Лише після цього запалювати газовий прилад. Якщо немає тяги – слід викликати газову службу за номером 104.

Грітися газом небезпечно!

Пам’ятайте, що для безпечного використання газу і повного його згорання необхідно забезпечити інтенсивне надходження повітря. Ось чому дуже важливо в зимовий час не закривати вентиляційні решітки і не заклеювати кватирки в приміщенні, де встановлені газові прилади.
Не користуйтеся газовою плитою для обігріву приміщення – при тривалій роботі газової плити повітря забруднюється шкідливими продуктами згорання газу, зокрема чадним газом, який не має кольору, запаху, але він дуже отруйний у будь-якій концентрації. Підіймаючись догори, чадний газ довгий час знаходиться у приміщенні. При вмісті 1% його у повітрі, смерть усього живого настає через хвилину.
Звертайте особливу увагу на небезпеку користування газовими приладами з відводом продуктів згорання газу в димарі,  особливо у дні, коли посилюються пориви вітру та трапляються перепади тиску в повітрі. При користуванні цими газовими приладами необхідно стежити за наявністю тяги в димарях і самих приладах (котлах, печах, колонках), як перед вмиканням, так і під час їх роботи. Не допускайте обмерзання димаря. Не залишайте без нагляду увімкнені газові прилади навіть на короткий час!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8513 / 1.57MB / SQL:{query_count}