Електронний квиток: коли ж нарешті?!

“Пошта” довідалася, коли львів’янам чекати запровадження е-квитка, чому цей процес затягується на роки та як виглядатиме система безготівкового проїзду в громадському транспорті

Так як вся Україна чекає на безвізовий режим, так і Львів уже не перший рік чекає на запровадження електронного квитка – обіцяють-обіцяють, а в результаті – нічого… 
Ще у 2011 році міська влада обіцяла запровадити систему автоматизованого збору оплати за проїзд у громадському транспорті. Тоді проект обіцяли втілити в життя до “Євро-2012” як наступний етап транспортної стратегії, однак депутатам не вдалося погодити проект цієї системи, а робоча група, що розробляла це питання, припинила свою роботу. 
Як повідомив “Пошті” Сергій Журбенко, менеджер проекту автоматизованої системи оплати проїзду “Львівавтодору”, у 2011-ому інвестор затребував надто високі відсотки, і тоді варто було б підвищувати вартість проїзду в громадському транспорті, тому проект запровадження електронного квитка вирішили відкласти, поки не знайдуть кращий шлях його реалізації.
“У 2011 році ми намагалися запровадити е-квиток дещо іншим шляхом, а саме – залучити інвестора, який би профінансував цей проект. Депутати тоді підготували кошторис, план фінансування, однак інвесторів не влаштувала така система, вони хотіли повернути свої кошти надто швидко”, – зазначив він.
Цього року, коли львів’яни підписали вже не одну петицію, а перевізники чимало разів відкрито говорили про недоліки теперішньої системи оплати у громадському транспорті, нарешті вдалося хоча б щось зробити. Міська влада готує угоду з Європейським банком реконструкції та розвитку на суму 10 мільйонів євро. Замовником проекту виступить ЛКП “Львівавтодор”.
“Зараз ми працюємо з ЄБРР, який є не комерційним, а інфраструктурним банком. Він вже не вперше надає кредити місту на інфраструктурні проекти – ми будували дороги, купували нові трамваї у співпраці з ЄБРР. Кредит на запровадження е-квитка є дуже вигідним для міста, також банк, у свою, чергу, контролюватиме якість, швидкість і прозорість виконання робіт”, – розповів Сергій Журбенко.
Також працівник “Львів­автодору” зазначив, що міська рада додатково виділить 1,2 млн євро на запровадження е-квитка з бюджету. Ці кошти підуть на інформування населення, оренду і зарплати для персоналу комунального підприємства, яке займатиметься впровадженням і контролем за роботою системи безготівкової оплати проїзду.

У 2018-ому році у Львові запрацює е-квиток?

Єдиний електронний квиток для всіх видів міського транспорту поки що не запроваджений у жодному українському місті. Однак така практика вже давно прижилася у Європі, та й львів’яни до такої новації готові. Кажуть, що набридло передавати гроші за проїзд, чекати, коли водій маршрутки дасть решту. Набагато зручніше було б купувати абонементи на проїзд, а потім їх лише компостувати в транспорті, не турбуючи водія.
“Ми плануємо запровадити е-квиток у громадському транспорті Львова на початку 2018 року, – повідомляє “Пошті” Сергій Журбенко. – Це найоптимальніший термін реалізації цього проекту. Якщо ж виникнуть непередбачувані труднощі, то, в будь-якому випадку, до середини 2018-го львів’яни вже зможуть їздити у маршрутках, трамваях та інших видах транспорту за безготівковою системою. Це – найбільш песимістичний прогноз, до цього часу система буде обов’язково запроваджена”, – розповів працівник “Львівавтодору”.
Однак наразі ще достеменно не відомо, як втілюватимуть проект у життя, яких технічних рішень він потребує, як розраховуватимуться пасажири за перевезення – карткою львів’янина, за допомогою мобільного телефону, де можна буде придбати квитки чи абонементи.

Як працюватиме нова система оплати проїзду

Зі слів Сергія Журбенка, з появою електронного квитка нова система оплати проїзду гарантуватиме перехід відносин між містом і перевізниками на абсолютно новий рівень. Це означає, що місто матиме можливість контролювати фінансовий потік і розподіляти гроші пасажирів між перевізниками по кілометражу маршрутів, а також вести облік пасажиропотоку.
“Якщо зараз гроші збирає водій, то з появою е-квитка цим займатиметься комунальне підприємство, вся інформація буде автоматично обліковуватися, а перевізники отримуватимуть кошти за виконану роботу – кількість та кілометраж перевезень”, – зазначив він.
Директор АТП “Міра і К” Микола Шкурган наголосив, що беззаперечною перевагою системи безготівкового проїзду буде прозорість вартості перевезень, їх оподаткування.
“Вся виручка буде оподатковуватися, зникнуть претензії до водіїв про те, чи сумлінно вони повертають кошти, зібрані за проїзд. Також поменшає скарг стосовно проїзду пільгових категорій населення. Вони матимуть свої пільгові абонементи, за ними можна буде відстежити реальну вартість перевезень пільговиків”, – додав львівський перевізник. 
Як повідомив Сергій Журбенко, також будуть звертати увагу і на те, наскільки вчасно прибуватиме громадський транспорт на зупинки.
“Система безготівкової оплати дасть можливість контролювати сумлінність роботи водіїв. Якщо зараз вони можуть приїжджати не за графіком, запізнюватися чи взагалі пропускати рейси, стояти по 10-15 хвилин на так званих “рибних” зупинках, де великий пасажиропотік, то з появою е-квитка якість роботи водіїв можна буде легше контролювати. Транспорт курсуватиме чітко по графіку”, – запевнив працівник ЛКП “Львівавтодор”.
Ще одною перевагою е-квитка буде те, що пасажири зможуть пересідати з одного транспорту на інший, не переплачуючи, оскільки вони оплачуватимуть час користування транспортом, наприклад, годину, а не поїздку.
“Пасажир купує квиток, компостує його, і на певний час – до прикладу, годину – і має можливість доїхати, куди йому потрібно, не обмежуючись одним автобусом чи трамваєм. Також львів’яни зможуть купувати абонементи на довший термін – наприклад, місяць, рік тощо”, – підсумував Сергій Журбенко.

З е-квитком їздитимемо… дорожче?

Ще з появою перших чуток про запровадження електронного квитка у Львові скептики наголошували, що проїзд за новою системою коштуватиме для містян і значно більшу суму. Мовляв, навіщо передплачувати за ті самі брудні маршрутки, якщо єдиною зміною буде поява “електронних коробочок” всередині? Із питанням “Чи збільшиться вартість проїзду у громадському транспорті після запровадження е-квитка?” “Пошта” звернулася до Сергія Журбенка.
“Поки що важко передбачити точну вартість проїзду в транспорті після появи електронного квитка. Але, якщо людина купуватиме абонемент, наприклад, терміном дії на рік, то він за одну годину проїзду оплачуватиме значно менше, ніж той, хто щогодини купуватиме новий квиток”, – наголосив він.
Працівник ЛКП “Львів­автодор” додав, що якщо співвіднести теперішні тарифи до приблизної вартості квитків, то люди, які купуватимуть довготривалі абонементи, оплачуватимуть навіть менше, ніж їм доводиться платити зараз.
“Орієнтуючись на теперішні тарифи, ми прорахували приблизну вартість на абонементи для львів’ян, якими б вони були станом на сьогодні. Так люди, які матимуть абонементи на рік, платитимуть за один годинний проїзд менше, ніж чотири гривні. Вартість проїзду буде дещо вищою лише для тих, хто купуватиме квитки з невеликим “терміном придатності” – на годину, на день тощо”, – пояснив він.
Також важливо врахувати те, де містяни купуватимуть квитки на проїзд. Як наголосив Сергій Журбенко, при купівлі квитка у водія люди переплачуватимуть вартість проїзду майже вдвічі, набагато вигідніше буде його придбати у терміналах. Така практика, до слова, поширена у багатьох європейських містах.

Поява е-квитка допоможе працювати водіям

Микола Шкурган наголосив, що однією з найбільших переваг запровадження е-квитка стане те, що користуватися громадським транспортом буде безпечніше, адже водії зосереджуватимуть свою увагу лише на дорожній рух.
“Зараз водій виконує ролі і касира, і кондуктора, і довідкового бюро, коли його основні обов’язки – це вчасно, якісно і насамперед безпечно керувати громадським транспортом. Всім іншим повинні займатися спеціальні структури, має бути потужна контрольна служба, яка слідкуватиме за тим, щоб пасажири оплачували проїзд”, – повідомив Микола Шкурган.
Львівський перевізник також додав, що у зв’язку з тим, що водії повинні виконувати безліч додаткових функцій, ця професія є непопулярною серед населення, постійно відчувається брак кваліфікованих працівників.
“Станом на зараз місту бракує водіїв, адже ця робота насправді не з легких. Громадський транспорт починає курсувати о шостій годині ранку і працює до 11 вечора. Протягом усього цього часу водій повинен бути максимально сконцентрований на керуванні транспорту, на дорозі. Разом із тим, вони ще мають приймати гроші за проїзд, видавати решту, слідкувати за “зайцями”. Враховуючи такі умови і відносно невисоку зарплатню, бажаючих стати водіями вкрай мало”, – підсумував Микола Шкурган.
Валерій Веремчук, , депутат Львівської міськради, член комісії фінансів та планування бюджету:
– Зараз нарешті триває нормальний, прозорий публічний процес стосовно впровадження е-квитка. На жаль, те, що відбувалося у 2011-ому, можна швидше назвати “піар-акцією”, адже ні місто, ні львів’яни, ні перевізники не були готові до таких новацій. Цей проект насправді є дуже великим і складним, коштує чимало, тому ми не можемо його втілити за декілька тижнів. Також важливим кроком буде оптимізувати систему перевезень до того, як запровадять нову безготівкову систему проїзду, з якою працювати буде значно простіше. Сьогодні, 20 жовтня, на сесії міськради будемо розглядати питання про затвердження договору з Європейським банком реконструкції і розвитку стосовно надання кредиту 10 мільйонів євро. Лише минулого тижня фахівці ЄБРР надали попередні розрахунки, які показали, що протягом 13 років вартість проекту запровадження е-квитка повністю окупить себе. При збереженні пасажиропотоку за цей час місту вдасться повернути ці кошти. Впровадження безготівкової системи оплати проїзду займе близько півтора року. Потрібно правильно сформулювати технічні завдання, провести міжнародні тендери, впровадити єдину систему, якою користуватимуться і приватні перевізники. Маємо ще дуже багато клопіткої і важливої роботи перед уже самим встановленням систем у транспорті. Однією з найбільших, на мою думку, переваг запровадження електронного квитка є прозорість обліку прибутків громадського транспорту. За оцінками експертів, приблизно один мільярд гривень прибутків від перевезень громадським транспортом не оподатковується щороку. Тому для нас дуже важливо перейти на європейську систему, коли не пасажир платить перевізнику, а місто, яке, в свою чергу, продає квитки пасажирам. Міська влада оплачуватиме перевізникам вартість, рахуючи кілометри перевезень. Наприклад, згідно з попередніми розрахунками, вартість за один кілометр проїзду в маршрутці складає близько 14 грн, у більших автобусах ця сума збільшується до 28 грн, а в трамваях і тролейбусах – від 23 грн. Також піднімається питання перевезень пільгових категорій населення, ними повинно займатися місто. Для них виділятимуть пільгові абонементи, і коли вони ними будуть користуватися, ми побачимо кількість реальних пільговиків. Звісно, вирішення цього питання залежить і від державного бюджету, з якого повинні бути виділені кошти на пільгові групи населення. Якщо цього не буде, то місто матиме додаткове навантаження. На мою думку, нова система безготівкової оплати проїзду буде більш вигідною для містян. Вони матимуть можливість оплачувати час, коли користуються транспортом, а не платити за кількість маршруток, якими вони їздили. Абонементи на більш тривалий термін допоможуть додатково зекономити містянам, адже тоді сума за годину проїзду ще більше зменшиться.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8343 / 1.66MB / SQL:{query_count}