Підземний паркінг: бути чи не бути

“Пошта” поцікавилася, чи з’явиться підземний паркінг поблизу Франкового університету, скільки це буде коштувати інвестору та чи зможуть дозволити собі пересічні львів’яни залишити там автівку

Львів – місто з особливою атмосферою й архітектурою – на жаль, вимушене потерпати через вишуканість і європейський шарм компактних вузеньких вуличок. Містянам yже зовсім нема де припарковувати свої автомобілі, адже паркомісця постійно зайняті. І якщо дехто шукає місце для паркування подалі від центру, то хтось нахабно паркується де-небудь – нехай і під дорожнім знаком, що забороняє паркування. 
Боротися, на жаль, із такою прикрою ситуацією вкрай складно: кількість автомобілів щороку збільшується, затори у центральній частині міста стали звичним явищем, а водії трамваїв і тролейбусів усе частіше вимушені зупиняти свій рух через горе-водія, який не зміг знайти іншого місця для паркування, окрім як на проїзній частині.
Міськрада за останні декілька років неодноразово “піднімала” питання захаращеності автомобілями середмістя, нарікаючи то на водіїв, то на патрульних. Разом із тим, тривалий час точаться дискусії стосовно будівництва паркінгів, які б значно полегшили ситуацію з паркуванням у місці. Вже не вперше за останні роки порушують питання про будівництво великого підземного паркінгу в центрі міста, найімовірнішим місцем для якого буде площа навпроти Львівського національного університету імені Івана Франка. “Пошта” поцікавилася, чи варто сподіватися на будівництво підземного паркінгу на вул. Університетській, які основні переваги й недоліки такого об’єктa, і чи вдалося втілити хоч якісь ідеї з паркування автомобілів за останні роки. 

Паркінг біля університету: переваги i недоліки

Паркування у Львові – чи не постійна проблема, яку, здавалося б, вирішити практично неможливо. Основна причина цьому – компактність міста, яке не розраховане на таку кількість автівок. Упродовж останніх років міська влада намагалася вирішити ситуацію, що склалася, виділяючи місця для платних парковок. Однак і це не допомогло – водії далі припарковують свої машини абиде.
Валерій Веремчук, депутат Львівської міської ради, член комісії фінансів і формування бюджету зазначив “Пошті”, що відведених місць для паркувань недостатньо для нашого міста. 
“Зараз маємо ситуацію в центрі Львова, коли водіям дуже важко припаркуватися – місця майже завжди зайняті. Тому необхідність побудови паркінгу у центральній частині не те, що дозріла – вона вже давним-давно перезріла”, – зазначив депутат Львівської міськради.
До слова, вже не перший рік ідуть розмови про будівництво підземного паркінгу біля Франкового вишу. У міськраді зазначають, що саме це місце обране через місцезнаходження поряд із центром, двох університетів і великою кількістю державних установ поблизу. Зі слів Валерія Веремчука, поки що проводять дослідження, які покажуть, чи не буде будівництво шкодити приміщенню університету і житловим будинкам, які знаходяться поряд.
“Оцінку можливості побудувати підземний паркінгу саме у цьому місці поки що повинні дати фахівці. Але потрібність такого об’єктa важко переоцінити, адже для Львова необхідно якнайшвидше вирішити проблему з перевантаженими від припаркованих автівок вулицями. Насамперед це звільнить сусідні вулиці від заторів, адже викладачі та студенти університету зможуть скористатися підземним паркінгом”, – повідомив “Пошті” депутат міськради.
На думку Валерія Веремчука, популярність цього об’єктa серед водіїв можна пояснити насамперед тим, що він є у самому центрі міста – від головного корпусу університету до проспекту Свободи можна дійти пішки за декілька хвилин. 
“Пропозиція збудувати підземний паркінг на вул. Університетській є дуже привабливою. На мою думку, зараз потрібно переводити її зі стану розмов до стану роботи над проектом”, – підсумував він.
Однак не всім до вподоби ініціатива збудувати паркінг навпроти Франкового вишу. Першими, як повідомили у міськраді, свій голос “проти” озвучили викладачі університету. Серед основних аргументів були ймовірні пошкодження площі навпроти вишу, а також загроза руйнуванню пам’ятника Іванові Франку, приміщення університету і житлових будинків поряд.
Однак, як повідомив “Пошті” Володимир Мельник, ректор Львівського національного університету імені Івана Франка, ніхто поки що не виступає проти будівництва паркінгу – насамперед потрібно ретельно дослідити територію, а вже тоді говорити про будівництво.
“Такі підземні споруди є наразі незамінними, адже зможуть покращити ситуацію з транспортом. Та варто врахувати чимало чинників – чи відповідатиме у цьому випадку паркінг архітектурі до цієї частини міста, усім вимогам безпеки, навантаженню стосовно екологічних питань… Ми не можемо приймати такі рішення, відштовхуючись від тверджень “комусь подобається”, “комусь не подобається”. Насамперед треба професійно дослідити, чи взагалі є технічна можливість збудувати паркінг навпроти університету, а потім вже громада зможе дати оцінку такій пропозиції”, – зазначив ректор Франкового вишу.
“Очевидно, що в центрі міста потрібен великий підземний паркінг, який би зміг розвантажити вулиці від припаркованих автомобілів. Однак, варто зазначити, що у Європі поширеною є практика, коли такі об’єкти будують разом із новобудовами, повністю безпечно, без ризиків. Але оцінити безпечність будівництва паркінгу під діючими архітектурними пам’ятками значно важче”, – наголосив Володимир Мельник.

Обіцяного сім років чекають

“Наскільки мені відомо, ще сім-вісім років тому були проведені перші конкурси на будівництво підземного паркінгу, але вони так і не були проведені, – розповів Валерій Веремчук. – На жаль, всі інвестори, які перемогли в цих конкурсах, так і не реалізували свої проекти. Хтось пов’язував це з кризою, інші ж говорили, що такі проекти будуть невигідні інвестора”, – зазначив він.
Зі слів депутата міськради, раніше будівництво паркінгів було менш вигідним, оскільки містяни не готові були платити за місце для автомобіля. 
“Містяни не звикли платити за паркування, для них зручно було залишити свою автівку на тротуарі, на дорозі – будь-де, лиш би безкоштовно. Але зараз бачимо, що в центрі вже нема можливості вільно проїхати, зручно припаркувати свій автомобіль також. Головні вулички загороджені, перекриті для цілодобового і безперервного проїзду, як це було раніше. Всі паркомісця поблизу площі Ринок зазвичай переповнені, яскравим прикладом буде вулиця Валова, де навіть на платній паркові всі місця зайняті. Це показує нам, що львів’яни готові платити за можливість зручно і законно припаркувати свій автомобіль. Тому, на мою думку, підземний паркінг, який буде знаходитись у центрі міста, також матиме популярність”, – звертає увагу Валерій Веремчук.

З порушеннями паркуються усі!

Розв’язати цю надскладну задачу  із паркуванням непросто, адже щороку кількість автомобілів зростає, а щільно забудовані вулички ширшими вже ніколи не стануть, тому доводиться шукати вакантні паркомісця там, де можливо. Зазвичай це відбувається з порушенням Правил дорожнього руху, або часто обмеженням прав пішоходів чи подекуди з порушенням правил етики, моралі чи здорового глузду.
Водії чомусь психологічно переконані, що, оскільки вони в автомобілі – значить мають більше прав і для них потрібно більше території. Насправді так не є, адже громадський простір є територією користування всіх людей. 
“Часто обурює хамська поведінка, коли водії просто блокують виїзди з під’їздів, брам, хвірток, або заїжджають на доглянутий газон чи квітник, де перед тим хтось доклав чимало зусиль, часу та грошей, щоб наші вулиці були приємніші”, – роздумує львівський водій Роман. 
Співрозмовник навіть розповів “Пошті”, як автовласники жартують, що в центрі Львова всі паркують з порушенням, адже автомобілів так багато, що забракне екіпажів патрульної поліції, аби оштрафувати чи скласти протоколи на порушників. Мабуть тому патрульна поліція лише інколи складає протоколи, зазвичай це зауваження, бо перед порушником ще 40-50 авто, які також стоять “під знаком”.
“Загалом у центральній частині міста запаркувати автомобіль без порушення практично неможливо, хоч за статистикою є декілька сотень паркомісць. Але цього дуже мало, тому урбаністи радять паркувати автомобілі за межами центру, а вже до місця призначення добиратись пішки. Інколи це справді швидше! Особливо, коли не встигаєш на нараду чи засідання, а корок на всю довжину вулиці, ще й тролейбусові злетіли “роги” з лінії, а інший – вже той “новіший рогатий” просто через свої габарити не може розминутися з припаркованими автівками твоїх колег, які вже сидять на нараді, але ж запарковані з порушенням. Кількість стресів збільшується щоразу, тому ця ситуація потребує вирішення, але найперше самоусвідомлення кожним водієм цієї проблеми. Тут може бути лише єдина порада: “Уявіть собі, що на тому місці, де ви припаркували автомобіль: а) не може пройти ваша дружина з дитячим візочком, у якому мерзне ваша дитина; б) вчора до пізнього вечора ваша мама чи бабуся прибирала газон та висаджувала на ньому квіти, які купила на заощаджені з пенсії гроші – “щоб було гарно біля будинку”; в) ніяк не проїде карета швидкої допомоги, яка мчить з увімкненою сиреною на виклик до вашої сестри, в якої розпочались перейми. Йдеться про той психологічний момент, коли проблема торкається особистості, або нашого власного комфорту чи саме наших життєвих обставин. Все інше, що за вікном (або ж за бортом автомобіля) нас не стосується. Внутрішньо розуміємо, що кожен має самостійно вирішувати свої проблеми, але маємо впевнитися чи саме ми не завдали цих турбот ближнім”, – розтлумачив “Пошті” свою позицію Євген, працівник Франкового університету. 
Чоловік також зауважив щодо паркування навколо університету, то це якраз той випадок, коли місця немає і доводиться декілька разів об’їхати головний корпус, щоб залишити автомобіль.
“Звичайно, паркінг неподалік Франкового вишу дещо звільнив би центральну частину Львова, але дуже важливо не нашкодити будівлі корпусу, яка є архітектурною та історичною цінністю. Необхідно здійснити неодноразові геодезичні та геологічні наукові дослідження, щоб переконатись, що це безпечно. Та чи варто планувати підземний паркінг чи все ж надземний, але на декілька поверхів. Ця ідея також актуальна, адже сучасний дизайн та будівельні технології дозволяють створювати споруди в різних стилях. Уявімо – прозорий паркінг зі скла, який віддзеркалює архітектурне зображення головного корпусу або ще щось інше креативніше, яке б вписалося в простір, а водночас приносило дохід для міста та зручність для мешканців автомобілістів та пішоходів”, – переконаний співрозмовник. 
З його слів, доцільно зважати на досвід сусідів з Європи, бо ж у деяких країнах, автомобілістам доплачують відсотки до страхування, або ж нараховують бали-бонуси за те, що вони не в’їжджають в місто, або ж в центральну частину своїм автомобілем. “Звісно, платити водіям у нас ніхто не буде, але вважаю, що акції за таким принципом у Львові значно зменшили б кількість авто в центрі”, – додав наостанок працівник ЛНУ ім. Івана Франка. 
Водій Григорій розповів “Пошті”, що нещодавно мав дуже неприємну ситуацію, коли повертався з роботи додому. “У вечірні години, коли дуже багато автомобілів, вулиці закорковані, а мені потрібно було купити деякі продукти на вечерю, тому й припаркував авто частково на тротуар. Повернувся додому і лише зранку зауважив, що весь капот автомобіля розписаний, а точніше роздертий, мабуть, цвяхом, бо подряпини дуже глибокі – здерли навіть металевий шар. Відмотуючи в своїй пам’яті всі події, які були до того, зрозумів, що ані помсти, ані заздрісників я не чекав. Єдине – це оте паркування біля продуктової крамниці на дві хвилини, до того ж без  порушення, адже тротуар був широкий і відстань до будівлі була понад два метри. Очевидно, комусь не сподобався мій паркувальний маневр та й вирішили “подякувати”. Рихтування та нанесення лакофарбовового покриття найдешевше вдалось домовитись через знайомих – 1500 грн, а на станції в рази дорожче. Отакий дорожезний виявився для мене  кефір та сихівський батон того вечора!”, – пожалівся співрозмовник.

У пошуках інвестора

Ольга Сивак, начальник управління зовнішньоекономічної діяльності та інвестицій Львівської міськради, під час дискусійної зустрічі “Коли чекати нових паркінгів у Львові” на Tvoemisto.tv зауважила, що вже неодноразово згадували проект, який повинен з’явитися під площею на вул. Університетській. “Дуже важливо врахувати думки всіх сторін, зокрема сторону університету, поряд з яким може з’явитися підземний паркінг. Цей проект уже знаходиться “на столі” у міськраді, ми плануємо найближчим часом підготувати ухвалу про затвердження інвестиційного об’єкта під цією площею. Разом із тим, для нас дуже важливо почути громаду міста, представників університету, врахувати їхню думку. Робимо це для того, щоб ще до початку будівництва сам проект позитивно сприймався серед населення”, – пояснила посадовець. 
Учасниця дискусії також пояснила, чому була вибрана саме ця площа на вул. Університетській. “Насправді наше місто є дуже компактним, старовинним, ми не маємо великий вибір площ, де можна збудувати подібний об’єкт. А ця площа є найбільш реальним місцем для облаштування підземного паркінгу, були вже проведені гідрогеологічні дослідження, які показали, що є можливість облаштувати там такий об’єкт, однак варто врахувати, що збудувати паркінг дуже великим, чотирирівневим буде вкрай складно. За попередніми оцінками, можемо облаштувати дворівневий паркінг, який зможе вмістити близько 400 машин. Зараз у планах міста є оголошення інвестиційного конкурсу, – розповіла Ольга Сивак. – У нас були попередні розмови з інвесторами, які цікавились ситуацією із наземним паркуванням у центрі міста, під знаками, що забороняють паркування. Інвестори просили нас забрати ті автомобілі, які порушують Правила дорожнього руху, лише тоді вони будуть готовими до розгляду подібних проектів”.
До слова, вартість такого проекту є немалою. За попередніми оцінками, ціна будівництва складатиме щонайменше вісім мільйонів євро. Тому у міській раді сподіваються, що інвестиційний конкурс покаже, наскільки цей проект є привабливим для вкладання коштів у нього.
“Зараз місто дуже багато інвестує в різні проекти, також ми зараз беремо чималі кредити на вирішення сміттєвої проблеми у місті. Звісно, обидва питання є не останніми для міськради, однак, коли говориться про будівництво підземного паркінгу, позицією міста виступає пошук інвестора. Ми плануємо приблизно через місяць подати ухвалу на затвердження міською радою, перед цим хочемо обговорити умови з відповідними депутатськими комісіями. Обговорення проекту дасть нам багато можливостей, щоб краще зрозуміти, наприклад, те, чи варто робити паркінг автоматичним. Також спілкувалися з консультантами стосовно цього проекту, обговорювали те, чи варто робити цю парковку автоматичною або ж залишити паркінг традиційним. Не кожен містянин зможе собі дозволити придбати паркомісце на постійній основі, а його вартість складатиме при будівництві близько 20 тисяч доларів. Тому дуже важливо врахувати всі переваги і недоліки при будівництві, знайти найбільш зручний для містян проект підземного паркінгу”, – додала наостанок Ольга Сивак. 

А сусіди не проти?

Андрій Москаленко, заступник міського голови Львова з питань розвитку, зауважив, що найперше варто говорити про складову з боку мешканців і тих, хто живуть поряд з університетом. “Якщо буде погодження на це всіх інституцій, які межують, тому що це є площа, тільки тоді ми зможемо ввійти у цей проект. Якщо усі ключові стейкхолдери зберуться довкола цієї площі, акцептують таке бачення, скажуть, що у цьому є потреба, то ми у вирішенні питання з цим об’єктом будемо рухатися тільки у разі погодження”, – розповів співрозмовник. 
З його слів, будь-яке рішення, у тому числі з паркінгами, коли б воно не виносилося, буде залежати від того, наскільки ключові сусіди будуть погоджувати цей проект. Це якщо говорити про конкретний об`єкт на вул. Університетській.
“Якщо говорити загалом про паркінги, то тут важливе розуміння і потреба від сусідніх інституцій: залізниці, Франкового університету. Якщо проект буде акцептований ними, то ми, як місто, будемо готові предметно про це говорити. Поки що чекаємо на предметність. Взагалі у місті є проекти, які вимагають довшого етапу опрацювань”, – наостанок додав Андрій Москаленко.  
Паркувальник Тарас, що займається розміщенням автомобілів на вул. Костюшка, розповів “Пошті”, біля Франкового університету паркуються шість структур. До слова, там тисячі машин проїжджають щоденно у пошуках свого місця, проте тільки декілька десятків можуть “осісти” у цій центральній частині нашого міста, і то за попереднім договором, приналежністю до структури, яка має право паркувати автомобілі своїх працівників. “Взагалі це місто перенасичене транспортом. Зараз тут діють абоненти або паркомати. Викладачі університету контактують з головою профкому, оплачують абонементи і ті кошти передають “Автодору”. До слова, є ще одне чудове місця для підземного паркінгу – територія поблизу Порохової вежі. Думаю, що жодна ціна не налякає водіїв, які захочуть поставити свою автівку у центрі міста”, – запропонував наостанок паркувальник.
Петро Адамик, секретар комісії конкурентоспроможності, сталого розвитку та підприємництва Львівської міськради:
– Цей проект підземного паркінгу біля Франкового вишу більш ніж реально втілити у життя. Начальник управління зовнішньоекономічних відносин та інвестицій Львівської міськради Ольга Сивак озвучила суму – 8 млн євро, що потрібна на реалізацію проекту. Якщо б не знайшлося інвестора, оскільки на такий важкий об’єкт інвестор може не знайтися, тоді саме місто може стати інвестором. Місто може не брати коштів за оренду землі, не компенсовувати електрику, але якщо не займеться прибиранням автомобілів із проїжджої частини, тоді у потенційного інвестора не буде нормальної робочої бізнес-моделі. Треба зрозуміти, що інвестори – це не благочинна акція, вони мають щось заробити, коли вкладають. Якщо не знайдемо інвесторів, то ми в стані закласти ці гроші у бюджеті міста і самим виступити інвесторами. Місто сьогодні, маючи такі депозити, може це робити. Якщо ми витрачаємо на наше “блудне” сміття 3 млн євро ( і це за чотири місяці) то, думаю, що знайдемо 8 млн євро на підземний паркінг. У Львові проблема з паркінгом не менша, аніж зі сміттям. Однозначно, депутатський корпус буде за це голосувати. Маючи вже 11 років депутатського досвіду, сім років чую вже про той паркінг… У Києві, на відміну від нас, є організований паркінг на 130 паркомісць – він yже зданий, а ще дев’ять паркінгів готують, шість у процесі експертизи. Яка ціна буде паркомісця у тому паркінгу, що планують збудувати біля університету? Все залежить від того, хто будуватиме. Якщо будуватиме місто, все залежить, як ми дивимося на транспорт – це сервіс чи це бізнес. Вважаю, що це сервіс. Якщо це буде міський паркінг, то має бути нижня межа рентабельності. Потрібно, щоб у людей, які там працюватимуть, були гідні зарплати, а львів’яни мали можливість, враховуючи свої зарплати, паркувати там свої автомобілі. Звичайно, що має бути економічний важіль для стримування, тобто паркування у центрі міста має бути дуже дорогим. Люди з обмеженими можливостями мають платити мало, тому що вони повинні мати відкриті можливості доїхати у будь-яку точку Львова і залишити там авто. А ті, хто може “протопати” один-два кілометри зі своєї домівки на роботу у центр міста, мають зрозуміти, що вони або йдуть пішки і оздоровлюються, або платять високу ціну за парковку. Було б логічно, якби викладачі Франкового університету мали знижку на паркомісця. Університет – структура зовсім небідна, тому може взяти участь за принципом суспільно-громадського партнерства. Може дати гроші – і мати свої паркомісця. Людина, яка хоче, шукає можливості, а людина, яка не хоче, шукає причини. Якщо шукатимемо можливості, тоді цей план реалізується. Час від часу на сесіях озвучую прізвища підприємців, які готові будувати паркінги на своїх приватних територіях у центрі міста, біля своїх приватних споруд. Наскільки мені відомо, то ніхто ще палець об палець не вдарив, щоб з ними домовитися, але от “розвести” пробували. На вул. Короленка є територія, на якій можна збудувати багаторівневий паркінг. Знову ж таки варто згадати “Вернісаж”. Що нам заважає знайти інвестора, який збудує перший поверх для тих торговців, які там зараз, здасть їм в оренду місця за тією ціною, яку вони платять місту, а решта декілька поверхів можуть бути паркінгами. У нас ще багато будівель, які стоять руїнами, а на тих місцях можна бізнес-центри відкривати з кількарівневими паркінгами. Якщо ніяк не вирішувати це питання, то можемо лише чекати транспортного колапсу.
Михайло Дідух, член комісії архітектури, містобудування та охорони історичного середовища Львівської міськради:
– У Львові маємо дійсно жахливу, кричущу ситуацію щодо паркування, яка не дає спокою ні владі, ні самим мешканцям міста. Тому у міськраді вибрали декілька місць для потенційного будівництва підземного паркінгу, зокрема це місця на вул. Університетській, вул. Петрушевича і місце поблизу стадіону “СКА”. Зараз ми найбільш детально розглядаємо можливість будівництвa паркінгу поблизу університету ім. І. Франка, тому що з усіх варіантів це розміщення є найближчим до центру міста, це, по суті, і є центральна частина Львова. Також ми всі бачимо, що водії залишають свої автомобілі виключно у середмісті, інколи навіть тоді, коли місць для паркування вже немає, тобто будь-де на вулицях. Загалом, ні для кого не секрет, що наші вулиці є необлаштованими для паркувань – вони дуже вузькі. Наскільки мені відомо, оголошуватимуть конкурс на інвестиційний проект щодо об’єктa на вул. Університетській. Зрозуміло, що напрацювання, які були колись y цьому напрямку, зараз не є актуальними. Поки що кінцевого проекту немає… Розуміємо, що поки що будівництву паркінгу перешкоджають, зокрема із боку викладачів ЛНУ ім. І. Франка. Працівники університету звертають увагу на те, що для будівництва паркінгу доведеться частково порушити ландшафтно-архітектурний комплекс площі перед вишем. Також невідомо, як будівництво підземної парковки вплине на сам монумент Франку, не виключено, що такий проект може бути небезпечним і для самої будівлі вишу. Є ще чимало нюансів, які треба дослідити, наприклад, продумати в’їзди на паркінг з урахуванням того, що поблизу майже всі вулиці мають односторонній рух транспорту. Для того, щоб затвердити проект, потрібно перед тим дуже детально дослідити території, до цього повинні бути залучені архітектори, ландшафтники, геодезисти – люди, які дійсно є спеціалістами у таких питаннях. Дуже важливо розуміти і бачити потенційну клієнтську базу у цього об’єктa. Потрібно правильно сформувати цінову політику, планування… Якщо мова йде про те, щоб, наприклад, перерити цілу площу, надавши місту лише до ста паркомісць, то користі від такого об’єкта буде мало. На цьому місці потрібен досить великий підземний паркінг, який зміг би вмістити хоча б із півтисячі автомобілів. Стосовно інших паркінгів, які нам обіцяли останні років сім – як наземних, так і підземних, – то на сьогодні, на жаль, інвестиційний конкурс на об’єкти паркування ще жодного разу не оголошувався. Наскільки мені відомо, є чимало потенційних інвесторів, які готові вкладати свої кошти або надавати обладнання для будівництва об’єктів, які б покращили цю “паркувальну” ситуацію в центрі, однак, не бачачи ініціативи від міста, вони не можуть нічого зробити самостійно.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8835 / 1.82MB / SQL:{query_count}