Коли новий транспорт замінить старий?

“Пошта” поцікавилася, наскільки реально оновити громадський транспорт до 2020 року, які успіхи є вже сьогодні та яке зарубіжне місто стало взірцем у цій програмі

Львів переважно асоціюється із запашною кавою, дрібною бруківкою та старими трамвайчиками. Але іноді зовсім некомфортно їхати у старому трамваї чи у такому ж тролейбусі старими вулицями нашого міста, коли там щось не працює, коли загоряється транспорт і продовжує мчати по рейках, а всі пасажири потім мають запах “смаженого трамвая”. 
Перші нові трамваї, вже “Електрони”, мандрують Львовом, проте ще так багато містян ніколи у них не каталися, оскільки їх мало і не завжди можуть люди годинами чекати, щоб насолодитися комфортом від львівського виробника. Громадський транспорт має неабияку популярність серед львів’ян, проте не завжди він відремонтований, у належному стані, зрештою, транспорту на деяких маршрутах дуже мало, тому пасажири надалі біжать ловити маршрутки, слухати все більше нецензурних слів від хамовитих водіїв та бути залежними від приватних перевізників. Чи буде цьому колись кінець?
Навесні 2016 року гостем редакції “Пошти” був міський голова Львова Андрій Садовий, який розповідав про амбітні плани оновлення громадського транспорту на 70% до 2010 року: “Нині “Електрон” випускає трамваї, автобуси, тролейбуси. Забираємо перший автобус виробництва “Електрону”. Загалом цього року їх буде 60. Єдине, що купуємо за кордоном, то це англійські двигуни. Поза тим, інвестори йдуть у Львів. Є довіра до місцевої влади. Даю особисті гарантії, що буду захищати ті виробництва, що буду їм допомагати.  Водночас розвиваємо й наші львівські виробництва. “Електрон” – дійсно  унікальний приклад. Маємо амбіційну мету – хочемо впродовж наступних трьох років оновити 70 відсотків громадського транспорту Львова. Це сотні нових автобусів, десятки нових трамваїв та тролейбусів”.
Тоді ж у редакції “Пошти” Андрій Садовий розповів, що у Львові в 90-их роках усі перевезення здійснювали комунальні підприємства, приватників не було взагалі. “Прийняли рішення про запуск приватних маршруток. Знищили комунальне транспортне підприємство. Продали всі міські автостанції, землю під АТП… Ми відновили “АТП №1”, мали шалений спротив, брехню… Працюємо і будемо збільшувати обсяг міського комунального транспорту. Як? Новими автобусами, електронним квитком та інвестиціями в електротранспорт. Як я вже казав, у Львові повинен бути якісний громадський транспорт, тоді й потреба у приватному не буде такою актуальною. А в якому стані нині маршрутки?! Перевізники не мають грошей, аби купувати новий транспорт. Я що, маю чекати, поки вони людей почнуть на фірах возити?! Ні. У місті повинен бути якісний транспорт! Купимо якісні автобуси, трамваї, тролейбуси, і львів’яни будуть їздити хорошим транспортом. Паралельно впроваджуватимемо електронний квиток – угоду про фінансування вже підписали з ЄБРР… Звісно, приватним перевізникам не вигідні такі зміни, бо вони звикли бути “в тіні”. А має бути все відкрито і прозоро”, – заявляв міський голова Львова. 

Потрібні нереальні суми

Можна тішитися ідеєю оновлення громадського транспорту, проте рано чи пізно виникне питання: а звідки гроші брати і чи будуть гроші взагалі? Юрій Кужелюк, член комісії фінансів та планування бюджету, депутат Львівської міськради, зауважив “Пошті”, що це оновлення не має відбутися упродовж одного року, воно повинне тривати впродовж всієї каденції. 
“Треба проводити наступне: оновлювати і ремонтувати електротранспорт або закуповувати нові машини, бо у тому, в чому зараз нас возять, неможливо їздити. Особливо потрібно закуповувати великі і малі автобуси. Принаймні автобуси потрібні, щоб наша автобаза мала власний транспорт, і щоб нам перевізники не диктували свої умови, щоб не шантажували так, як це іноді трапляється. Не кажу вже навіть, що нам треба зрушити з місця у впровадженні електронного квитка, але це справа декількох років. Деякі дилетанти розказують, що це треба зробити за півроку чи то навіть за три місяці”, – розповів депутат міськради.
Юрій Кужелюк ставить актуальне запитання і сам дає відповідь: “Де будемо закуповувати? Очевидно, що в “Електрону”! Нам не треба купувати там, де найдешевші автобуси, а потрібен такий транспорт, де найкраща комбінація ціни і якості. Адже дешеве м’ясо, як правило, собаки їдять. Мабуть, неправильно закуповувати автобуси, зібрані з китайських запчастин”. 
Нам не треба купувати там, де найдешевші автобуси, а потрібен такий транспорт, де найкраща комбінація ціни і якості
Співрозмовник зауважив, що на автобуси “Електрону” потрібно багато грошей, принаймні за 200 млн гривень до кінця року маємо купити 50 автобусів. Що стосується трамваїв – “треба дивитися, який буде бюджет на наступний рік”. “Щоб повністю оновити увесь транспорт, треба нереальні суми. Звісно, що увесь не змінимо, але частково оновлення буде. Так само будемо стимулювати приватних перевізників оновлювати транспорт, щоб не їздили на тому, що зараз бачимо. Тобто приватні перевізники мають за свій кошт оновлювати автотранспорт”, – переконує депутат міськради.  
Мають бути покрокові дії, адже ніхто ніколи одразу нічого не досягнув. До слова, зараз працює робоча група з введення електронного квитка у Львові. “Все-таки хочуть все втягнути з тіні, а вже після цього буде визначатися, яка насправді реальна вартість проїзду у місті Львові. Зараз про це не може ніхто сказати, бо це все одно, що шукати чорного кота у темній кімнаті. Зараз там повністю чорний обіг готівки, тому ніхто не може сказати нічого конкретного”, – пояснює ситуацію з обігом коштів за квитки співрозмовник. 
“Звичайно, що кожен з нас, жителів Львова, хоче, аби буде подешевше, але невідомо, як воно буде виходити в реаліях. Можливо, місту потрібна буде дотація. У нас була делегація з Кракова, то вони 40% дотують для перевезень, щоб не змінювати, не підвищувати ціну для містян. Тим паче, у нас ще не вирішена ситуація з пільговиками”, – додав наостанок Юрій Кужелюк. 

Львів має показувати приклад якісного транспорту

Учора у розмові з “Поштою” міський голова розповів про успіхи у програмі оновлення громадського транспорту. “У програмі “Львів-2020” написано, що ми беремо на себе зобов’язання до 2020 року на 70% оновити увесь громадський транспорт міста. У цьому році виділили 200 млн гривень на закупівлю автобусів, усі тендерні процедури оформлені. Акцентую, що ці кошти пішли тільки на автобуси. Як відомо, цього року ми забираємо сім трамваїв виробництва нашого заводу “Електрон”, – зазначив Андрій Садовий. 
Він вважає, що наступного року потрібно подвоїти суму. “Якщо ми передбачили цього року 200 млн гривень, то наступного потрібно 400 млн гривень. До того ж ми сподіваємося на підтримку Європейського інвестиційного фонду, який також готовий виділяти кошти на транспорт. Зараз ми з ними маємо переговорний процес. Плани дуже амбітні, але для цього треба у Львові оновити близько 500 одиниць транспорту”, – переконаний Андрій Садовий.
На його думку, проблема полягає у тому, що цей вид діяльності не є сьогодні бізнесово привабливим, тому що вартість квитка не покриває видатків на купівлю транспорту. “Це фактично діяльність, яка є обов’язковою, тому що необхідно перевозити пасажирів, але вона не може бути комерційною, враховуючи бідність у країні. Можливо, колись, коли ситуація зміниться, вартість квитка буде покривати закупівлю транспорту, але сьогодні цього немає. Сьогодні вартість автобуса, трамвая чи тролейбуса в Україні, Польщі чи будь-якій іншій країні є однаковою, а от вартість проїзду є у 20-30 разів іншою, тому що ми бідніші. Але містяни порівнюють Львів не з містами Центральної чи Східної України, а вони порівнюють наше місто з Прагою чи Краковом, усі прагнуть до високого рівня. У такому випадку ми мусимо більше працювати”, – пояснив очільник Львова. 
Співрозмовник зауважив, що немає одного міста, яке стало взірцем у цій програмі. “Кожне місто має свої переваги і недоліки. Якщо говорити про транспортну схему, то вона зразкова і у Берліні, і у Відні, і у Лондоні – там усе продумано, але водночас там інверсують мільярди євро, – розповів “Пошті” Андрій Садовий. – Ми є найбіднішою країною Європи, і власне Львів має показувати приклад якісного транспорту. Приватні перевізники сьогодні не мають можливості купувати нові автобуси, альтернативи немає, тому місто має брати на себе цей тягар”. 
На думку міського голови, насправді якісна робота громадського транспорту суттєво має вплив на транспортну ситуацію у місті, тому що, якщо є комфорт у громадському транспорті, тоді для чого використовувати автомобіль. “Розвиваємо також велосипедну інфраструктуру. Станом на цей рік ми вже маємо орієнтовно 100 кілометрів велодоріжок, це надзвичайно великий об’єм. До 2020 року маємо мати 268 кілометрів велодоріг. Це також є транспорт, оскільки люди, які користуються велосипедами, пересуваються з однієї точки в іншу, доїжджають на роботу, на відпочинок чи на навчання. Тому також дивлюся на це як на транспорт. Якщо ми би були трохи багатші, можливо, була би інша ситуація, тому що можна було би кошти від квитків витрачати на закупівлю нових транспортних засобів. Насправді зараз такого немає, тому що вартість квитків ледве покриває обслуговування”,  – пояснив ситуацію Андрій Садовий.
Остап Доскіч, голова комісії інженерного господарства, транспорту, зв’язку та житлової політики Львівської міськради:
– Усі зацікавлені, щоб громадський транспорт Львова був власне львівським. В основному, усі за “Електрон”. До 2020 року громадський транспорт реально оновити, щоб таким чином покінчити із усіма негараздами, які є у міській транспортній системі. Ми на комісії ці моменти багато разів обговорювали, всі депутати за ці оновлення. Зауважу, що усі оновлення транспортних засобів будуть проводитися за кошти місцевого бюджету. На початку року виділяли 200 млн грн на закупівлю транспортних засобів на комунальне підприємство. Один транспортний засіб орієнтовно коштує 8 млн гривень – мова йде і про автобуси, і про тролейбуси, і про трамваї. Такі зміни розвантажать ситуацію у Львові з транспортними засобами. Приватні перевізники не мають можливості купувати нові автобуси, які коштують зовсім недешево. Ці транспортні засоби їм не окупляться, навіть якщо їх братимуть у кредит. До слова, зараз кредитна ставка становить близько 20%. Це дуже висока ставка, тому перевізникам це невигідно. Ми не хочемо піднімати ціну на проїзд у громадському транспорті Львова, бо люди не мають з чого платити дорожче. Тому закуповуємо транспорт на комунальні підприємства “АТП-1” та “Львівелектротранс” за кошти бюджету міста. Не будемо підвищувати ціну за проїзд, тому що це комунальний транспорт – а цей транспорт обслуговує населення, яке у нас тут живе, працює на різних підприємствах і платить податки у місцеву казну.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7909 / 1.65MB / SQL:{query_count}