Чи всім увімкнуть опалення?..

Відсьогодні, 11 жовтня, львів’яни мали б тішитися теплими батареями. “Пошта” поцікавилася, чи наше місто готове з технічного і фінансового боку до нового опалювального сезону

Сидіти у шарфі на роботі, випивати гарячий чай горнятко за горнятком, кутати дитину до школи чи садочка у найтепліші светри, наказувати не знімати курток, коли тривають уроки, спати вночі у шкарпетках. Впізнаєте себе? Нині вашим “температурним бідам” мав би бути кінець. Львів розпочинає опалювальний сезон, попри усі перестороги та лякання нас холодними батареями наприкінці літа. До слова, сезон тепла розпочинається на кілька днів швидше, адже зазвичай опалення у домівки починали подавати з 15 жовтня.
Але чи варто всім мешканцям чекати опалення вже сьогодні? Які переваги двоставкового тарифу? І чи отримають опалення львів’яни-боржники?
Відповідно до розпорядження міського голови Львова сьогодні, 11 жовтня, у Львові розпочинається опалювальний сезон для населення. У понеділок, 10 жовтня, тепловики відновлювали подачу опалення до усіх бюджетних установ, незалежно чи вони надсилали листи-звернення, інформує прес-служба міськради. Нагадаємо, минулого тижня ЛМКП “Львівтеплоенерго” розпочало подавати опалення до бюджетних установ на основі листів-звернень. У новому опалювальному сезоні 2016-2017 році здійснюватиме подачу опалення до 1627 житлових будинків, обслуговуватиме 195 закладів освіти та 51 установу охорони здоров’я.
“Цього року відремонтували більше 20 км мереж. Це ті мережі, які були в аварійному стані. Для цього проводили гідравлічні випробування. Готовність стовідсоткова, жодних проблем нема, хіба Нафтогаз відмовиться, наприклад, давати газ. Міська мережа готова на сто відсотків. Готові подати опалення  у будь-який день, якщо буде потреба. Але є законодавство України, якщо міський голова підписує розпорядження про початок опалювального сезону, то будь-які дії з блокування – це вже кримінальна відповідальність. Моніторимо ситуацію з погодою, якщо температура буде нижчою, то почнемо з лікарень, поліклінік, шкіл, дошкільних навчальних закладів, і потім будемо переходити до опалення помешкань львів’ян. У цьому році подивимось, що буде з погодою, я максимально хочу економити гроші людей, бо кожен день опалювального сезону – це кошти і за це треба платити”, – зазначив напередодні міський голова Львова. 
Як повідомили у ЛМКП “Львівтеплоенерго”, на основі листів-звернень опалення минулого тижня отримали дві бюджетні установи: Львівський державний онкологічний регіональний лікувально-діагностичний центр – вул. Гашека, 2а та Обласна клінічна лікарня – вул. Чернігівська, 7.

У вас нема опалення, а от акт готовності є?

11 жовтня розпочинається опалювальний сезон для житлового фонду міста. Фактично ця дата вважається початком подання тепла до мешканців. “Щодо бюджетних установ, то ще минулого тижня ми розпочали відновлення подачі опалення тим бюджетним установам, які надіслали листи-звернення. Натомість у понеділок , також відповідно до розпорядження міського голови, відновили подачу опалення до бюджетних установ, які надіслали звернення. Зрештою навіть ті, що надсилали нам звернення минулого тижня, здебільшого вказували, щоб відновити їм подачу опалення з 10 жовтня, – розповіла Ганна Пищула, прес-секретар ЛМКП “Львівтеплоенерго”. – Технічно ЛМКП “Львівтеплоенерго” готове до опалювального сезону, сподіваємося, що не виникатиме ніяких непередбачуваних ситуацій у плані відновлення подачі опалення, єдине сподіваємося, що і внутрішньобудинкові системи так само підготовлені, про що свідчать їхні акти готовності. Єдине, що станом на понеділок, 10 жовтня, ще було 46 будинків, які не мають акту готовності. Відповідно, якщо упродовж перших цих днів вони не підпишуть акту і не будуть заповнені, то зрозуміло, що у ці будинки не зможемо подати опалення”. 
Співрозмовниця пояснила, що упродовж літа теплопостачальні підприємства, у цьому випадку йде мова про “Львівтеплоенерго”, ремонтують свої мережі, котельні, відповідно ремонтуємо все своє теплопостачальне господарство. Так само власники будинку (чи це ЛКП, чи це ОСББ) несуть відповідальність за стан внутрішньобудинкової системи, тобто за стан батарей і труб, по яких йде опалення у будинку. 
“Відповідно упродовж літа вони мають виконати певний перелік робіт для того, щоб внутрішньобудинкова система справно працювала в опалювальному сезоні. Необхідно перевірити, чи всі засувки тримаються, можливо, потрібно провести промивку внутрішньо будинкової системи (а таку процедуру потрібно проводити раз у 5 років). Тобто є ряд робіт, які потрібно виконати. Після проведення таких робіт запрошують представника теплопостачальної організації, вони спільно дивляться, чи все готове і підписують акт готовності будинку до зими. Після цього будинок заповнюють водою і вважається, що будинок готовий до опалювального сезону. Якщо є вказівка подавати опалення, то будинок, який заповнений водою, його отримає. Якщо будинок не підписав цього акту, то він очевидно не виконав цих робіт, тому потрібно їх якомога швидше зробити, аби запустити там опалювальний сезон”, – пояснила прес-секретар ЛМКП “Львівтеплоенерго”. 

Грітися будуть усі… і боржники також

Напевно, усіх мешканців цікавить, коли ж їхній будинок отримає опалення, а добросовісних платників переслідує питання, чи будуть вони грітися, навіть якщо у будинку є боржники. 
Валерій Веремчук, депутат Львівської міськради, член комісії фінансів та планування бюджету зауважив, що з доповіді керівника ЛКП “Львівтеплоенерго” зрозуміло, що є малий відсоток будинків у місті, які технічно не готові до початку опалювального сезону. “Напевно, через тиждень вони мали б бути підготовлені. Вважаю, що в усіх домівках, квартирах після запуску тепла мало б бути комфортно, враховуючи постійне і достатньо велике фінансування, у тому числі з бюджету міста, на комунальні теплоенерго. Наразі ризики зупинки тепло подачі відсутні, хіба що якісь прориви, але цього року були виділені кошти з бюджету на ремонт основних аварійних ділянок, вони мали бути замінені”, – наголосив депутат міськради. 
На думку Валерія Веремчука, технологічно складно припинити подачу опалення боржникам, оскільки важко зі спільного стояка не подати опалення в одну чи дві квартири. 
“Такі системи активно застосовуються, але у Львові такої практики ще немає. Якщо у будинку “штрафники”, то за це не мають страждати добросовісні платники. Робота з боржниками має відбуватися через спеціальні служби, але при цьому щоб заручниками не ставали мешканці, які платять”, – пояснює співрозмовник.  
Ганна Пищула, прес-секретар ЛМКП “Львівтеплоенерго” розповіла про зміни у цій системі: “До липня 2014 року ЛМКП “Львівтеплоенерго” мало договірні відносини з власником будинку, відповідно у нас боржником вважався цілий будинок. Припустимо, якщо договір у ОСББ, будинок має заборгованість, то автоматично цю заборгованість має ОСББ. Ми мали юридичне право, щоб не подати опалення до цілого будинку. Натомість з липня 2014 року посередник як такий між нами і мешканцями зник, і ми вже маємо договірні відносини з кожним мешканцем. У будинку є мешканці, які платять і не платять, тому у силу того, що не у всіх будинках є технічна можливість вибирати квартири-боржники, то зрозуміло, що опалення отримають усі”.
Співрозмовниця додала, що у ЛМКП “Львівтеплоенерго” не ведуть статистики, який район має найбільше заборгованості, але, до слова, найбільше будинків має Сихівський район, а найменше – Галицький. “Зрозуміло, що якщо порівнювати ці два райони, то у нас в Галицькому районі по опаленню є 70 будинків, а у Сихівському – фактично 500. Тобто зовсім некоректно порівнювати по районах, у силу того, що є різна кількість будинків. Досить часто державні установи також є боржниками, але вони оплачують у міру того, як надходять кошти з держбюджету”, – розповіла прес-секретар ЛМКП “Львівтеплоенерго”.

Вигода від двоставкового тарифу

У місті діє двоставковий тариф, хоча багато львів’ян нарікають на цю систему, розповідає депутат міськради Валерій Веремчук. На його думку, є нерозуміння, чому люди мають платити у період, коли не отримують опалення (тобто півроку). Такі схеми зрозумілі для комунальних підприємств, але вони зовсім незрозумілі для львів’ян. “Потрібно, щоб люди бачили чіткість і прозорість у нарахуванні цих тарифів, розуміли цінову політику опалення, тоді вони можуть змінити свою думку. Сьогодні, як мені відомо, більшість львів’ян не сприймають цього двоставкового тарифу”, – переконаний депутат.  
“Двоставковий тариф у Львові діє з 2006 року, у 2011-2012 була хвиля незадоволення двоставковим тарифом. Є мешканці, які можуть не розуміти  цієї системи і мають на це своє бачення. Наші фахівці, які займаються нарахуваннями, коли виникали подібні запитання від мешканців, готували ряд інформаційних блоків про те, щоб пояснити, що таке двоставковий тариф і пояснити його плюси. Вони також порівнювали оплату мешканців, коли діяв одноставковий тариф (коли споживачі платять усю суму в опалювальний сезон). Якщо б у нас діяв одноставковий тариф, то це не означало б, що мешканці не мають оплачувати того, що платять улітку. Їхні тарифи накладалися б на опалювальний сезон, відповідно ціна була б значно більшою. Користувачі одноставкового тарифу самі собі розтягували на літо. Суть двоставкового тарифу якраз у тому, щоб розвантажити оплату за опалення”, –пояснює переваги Ганна Пищула, прес-секретар ЛМКП “Львівтеплоенерго”.
Юрій Кужелюк, депутат Львівської міськради, член комісії фінансів та планування бюджету:
– Місто у принципі готове до теплового сезону. Зараз немає таких проблем, як були колись з технічного боку. А з фінансового є певні проблеми, тому що наша держава піднімає ціни на газ, але не піднімає ціни на теплову енергію. Логіки нема, адже держава має компенсувати свої витрати. Україна не компенсує їх, тому Нафтогаз нараховує зовсім безпрецедентно ціну, а потім блокує рахунки. Але думаю, що і цього року ми справимося. Поки що вмикають опалення у школах. Ще у п’ятницю минулого тижня надійшла директива, щоб директори шкіл подали, які навчальні заклади терміново підключати, оскільки є школи тепліші чи холодніші. Не треба наперед сіяти паніку, що комусь не подадуть опалення... Треба завжди думати, що його таки подадуть. Ми почали активно жити у стані безперервної істерики “Ой, що ж буде?!”, “Ой, виживають…”. Я зараз стою у заторі серед людей, які “виживають”, бо все забито, всі їздять власними автівками. Як на мене, немає жодних загроз, що опалення не увімкнуть, тому не треба розглядати такого варіанту і лякати мешканців… У нас є двоставковий тариф, який діє у цілій Європі. До речі, нещодавно Львів відвідала делегація з Кракова, яка розказала, що і у них діє такий принцип. Йде мова тут про сплачування боргів від мешканців, які не змогли структуризувати своєї заборгованості. А львів’яни, які чемно платять, зовсім не мають чого хвилюватися. Зараз основне, чим треба зайнятися мешканцям, це нарахувати субсидії. А у нас виходить так, що біжимо тоді, коли припече. Влітку всі мали можливість це зробити, а зараз будуть черги у цих управліннях соцзахисту. Якщо не нарахують субсидій, то треба буде платити всю суму. Якщо звернутися навесні, то відкомпенсують усі затрачені кошти, але навіщо доводити до такого? Тут є відповідальність і на мешканцях, і на владі, кожен має зрозуміти це й робити своє. Влада має забезпечити теплом, а люди мають потурбуватися про себе, з’ясувати усі моменти нарахування своїх субсидій, а також подбати про вікна, двері, про утеплення, щоб менше споживати. Голови ОСББ мають потурбуватися про лічильники, про всі речі, які необхідні для початку опалювального сезону. Думаю, що все буде гаразд, зрештою, як і щороку.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8190 / 1.66MB / SQL:{query_count}