Конкурс мікропроектів: що вдалося

“Пошта” довідалась, скільки ініціатив вже реалізували у 2016-ому на Львівщині, які ще чекають своєї черги, а також про те, як проходитиме конкурс у 2017-ому

Всі громади Львівщини цього року мали рівні шанси оновити свої рідні краї завдяки Програмі обласного конкурсу мікропроектів місцевого розвитку у Львівській області на 2016 – 2020 роки. Ремонтувати і доводити до ладу завжди є що – подорожуючи областю можна побачити безліч занедбаних сіл, знищених тамтешніх доріг, подекуди у населених пунктах нема і зупинок, і вуличного освітлення, школи та дитячі садочки вже роками потребують ремонту, а Народні доми востаннє відкривали свої двері ще у 90-их. Тож від початку року активні жителі краю не сиділи склавши руки, а писали програми. 
Були також і такі, що ставились до конкурсу мікропроектів досить таки скептично. Багато хто взагалі не вірив, що якісь проблеми їхнього населеного пункту можна вирішити саме таким чином. Тож гінці від облради їздили Львівщиною, втокмачуючи жителям краю, що для того, аби щось мати, треба щось робити. Хтось повірив і взявся писати програму, а хтось – ні…
Цього року на конкурс мікропроектів подали рекордну кількість заявок – 1429. Лідером за кількістю поданих заявок став Яворівський район (176 проектів), наступні Сокальський (129 проектів), Золочівський (86 проектів) та Пустомитівський (79 проектів). Найменше заявок подали Радехівський (15 проектів), Буський (21 проект) та Перемишлянський (25 проектів). Якщо ж по пріоритетах, то найбільше заявок подали на “Освітню галузь” (434 проекти), “Інші пріоритети” (278 проектів), “Народні доми” (259 проектів), “Вуличне освітлення” (207 проектів), “ДНЗ” (167 проектів), “ФАПи, амбулаторії сімейної медицини” (70 проектів), а найменше на пріоритет “Розробка ПКД для реалізації проектів ОТГ” (14 проектів). 
Переможців цьогорічного конкурсу мікропроектів, до слова, було аж 691. Спочатку їх визначили менше – 458 переможців, але через велику кількість поданих заявок Львівська облрада виділила додаткові кошти і збільшила список щасливчиків. У трійці лідерів Сокальський, Яворівський та Пустомитівський райони. Всього на проведення обласного конкурсу мікропроектів з обласної казни передбачили цього року 54 млн грн.  
Від початку травня, коли визначали остаточну кількість переможців конкурсу мікропроектів, минуло чотири місяці. І от “вуаля” – станом на 10 жовтня реалізація Програми обласного конкурсу мікропроектів місцевого розвитку у 2016 році вже на завершальному етапі. Зі слів начальника відділу з питань реалізації проектів місцевого розвитку, міжнародної технічної допомоги та зовнішньоекономічних зв’язків Львівської облради Івана Собка із загальної кількості 691 мікропроектів уже завершено 290. На близько 400 об’єктах ще тривають роботи. Що не кажіть, а це вже досягнення!
“Сподіваємось, що на кінець листопада вже завершимо 95-96% мікропроектів. 
Є кілька об’єктів, на яких ще не розпочали роботи – із 691об’єкта близько п’ять-шість під знаком питання. Десь мова про пам’ятку архітектури, або ще не погоджено всієї документації. Десь ще документи на експертизі. Деякі селищні голови чи структурні підрозділи райдержадміністрацій “затягують” проект. Але, впевнений, що ми і ці проекти колись реалізуємо”, – зауважив “Пошті” Іван Собко. 

112 народних домів, близько 250 закладів освіти

З обласного бюджету скеровано субвенцію на базовий рівень в розмірі 35 млн грн, що становить 70% від загальної суми – 54 млн грн.
“Громади активні, вони ефективно використовують кошти згідно помісячного розпису. Ми попросили департамент фінансів ЛОДА з грудня перерахувати всі кошти на жовтень-листопад. Щоби в грудні, коли вже буде мороз і сніг ми не робили навіть вуличного освітлення. Бо це не по господарському і не комфортно”, – зазначив Іван Собко. 
Лише чотири мікропроекти вилучені з числа переможців та не будуть профінансовані з обласного бюджету, оскільки двоє з них отримали субвенцію з державного бюджету, а решта взагалі не буде реалізовано – зокрема, мова про  ремонт приміщень Крисовицької загальноосвітньої школи (Мостиський район) та ремонт даху у Народному домі с. Шпиколоси Сокальського району. Відтак вивільнені кошти скерують на інші, згідно рейтингу, мікропроекти –  на ще дев’ять мікропроектів.

Цього року, зі слів Івана Собка, райони Львівщини вже або завершили роботу над реалізацією мікропроектів, або ті роботи на завершальному етапі.  
“Наприклад, у Бродівському районі реалізували добрі проекти по дитячих садочках – у них обладнали опалення, і водопостачання, змінили вікна. На Турківщині, власне, завдяки конкурсу мікропроектів вдалось реалізувати 32 проекти – по школах і Народних домах. Відтак, район, який в принципі вважають депресивним поступового себе відроджує. Це показово! У Сокальському районі, який став лідером за кількістю переможців, взагалі прекрасна картина, бо півсотні об’єктів із 76 вже здані. Тиждень-два і всі об’єкти будуть завершені. Стрийський район вже  також завершив всі проекти. До речі, у Стрийському районі реалізували гарний проект по облаштуванню площі в пам’ять про бійця АТО, також сквер там упорядкували. Лише за цей рік зробимо 112 Народних домів, близько 250 закладів освіти, 85 об’єктів вуличного освітлення – це дуже багато, як на мене”, – зазначив “Пошті” Іван Собко. 
З його слів, про якісь зловживання  під час реалізації мікропроектів не було жодних заявок.
“Це проект, який дає змогу вирішувати глобальні питання маленьких громад. Важливо також і те, що громада контролює якість виконання робіт. Контролюючим службам буде на цих об’єктах дуже мало роботи, бо люди, які давали гроші на ці проекти  зі своїх кишень настільки скрупульозно контролювали підрядника, що там зловживань мінімум або взагалі нема. Ми також відслідковували процес виконання робіт, здійснювали десятки поїздок. Не буду ідеалізувати програму,але вважаю, що вона одна з найбільш ефективних”, – каже Іван Собко.
З його слів, програма мікропроектів зорієнтована власне на те, щоби стимулювати населення краю до дій.
“Функція нашого конкурсу насамперед стимулююча, щоб громади не чекали що приїде голова облради, чи перший заступник, чи будь-який депутат і зробить їм рай у селі… Депутат у Верховній Раді потрібен для того, щоб приймати закони, а депутат в облраді, щоби чесно і грамотно розприділяти  фінансовий ресурс на ті проекти і програми, які дозволять залучити додаткові кошти і дозволять вирішити глобальні питання не часткова, а комплексно. 20 % тих громад, які не перемогли, самостійно реалізували свої проекти. Яким чином? Вони акумулювали кошти громади, районного і місцевого бюджетів, тож навіть без обласного бюджету дали собі раду”, – зазначив Іван Собко. 

2016 рік – рік мікропроектів

Такої активності від громади області, як цього року, не прогнозував ніхто. Ще навесні 2016-го очільник Львівщини Олег Синютка зазначав “Пошті”: “Аналогічний конкурс мікропроектів проводили на Львівщині й у попередні роки, втім, цього року на реалізацію мікропроектів виділено у декілька разів більше коштів, ніж раніше. Відповідно і рекламували конкурс цього року набагато активніше. І якщо торік отримали три сотні заявок від жителів Львівщини, то у поточному році – близько півтори тисячі”. 
Відтак, 2016-ий вже точно запам’ятається як рік, що зрушив із місця одвічні проблеми області. І все завдяки мікропроектам та звичайно ж активним жителям краю, які не полінувались взяти участь у конкурсі, а потім перемогли та отримали освітлені вулиці навіть у глибинках, відремонтовані будинки просвіти тощо. 
Підводячи перші підсумки, в облраді кажуть, що цьогорічний конкурс навіть перевершив очікування.
“Вважаю, що цього року конкурс себе однозначно виправдав. Більшість мікропроектів вже йдуть до свого логічного завершення. Зрозуміло, що 100% всіх мікропроектів нам не вдасться реалізувати, але, думаю, 95% точно зможемо. Тих п’ять відсотків, які не вдасться виконати, – це зовсім не через об’єктивні, а через суб’єктивні обставини. Думаю, що наступного року ще більше коштів закладемо на програму мікропроетків, – зазначив “Пошті”  керуючий справами апарату Львівської облради Валентин Харлов. – А ще думаю, що у 2016-ому активність серед місцевих громад була дуже навіть непогана, а от наступного буде ще, мабуть, більша. Люди відчули, що є результат,  співфінансування і можливість чесно пройти конкурс. Хоча дехто ще  досі не вірить, що щось можна вирішити без домовленостей, а конкурс реально виграти без корупції. Тому в подальшому будемо працювати так, щоби довести населенню Львівщини, що це не так, і що виграє той, хто справді прикладає зусилля”.

Заявки на конкурс в онлайн-режимі

 Минулого тижня Іван Собко під час засідання Конкурсної ради представив проект концепції Програми реалізації обласного конкурсу мікропроектів у новій редакції, інформує прес-служба Львівської облради. Нова візія конкурсу полягає у тому, щоб максимально спростити процедуру подання заявки на участь у відборі та перевести її в електронний варіант. Кількість експертів буде збільшено до трьох. Також розроблено порядок оскарження результатів конкурсу.
“Гадаю, що 25 жовтня, якщо все буде добре, на наступному засідання сесії Львівської облради спільно із депутатським корпусом затвердимо новий формат цього конкурсу, який буде проводитись у 2017-ому. Про його початок, до речі, буде оголошено вже у 2016 році”, – зазначив “Пошті” голова Львівської облради Олександр Ганущин. – Треба також наступного року покінчувати із паперовими заявками – все має відбуватись на основі нових модерних площадок, які сьогодні пропонуються на рівні сервісу Google тощо”, – наголосив Олександр Ганущин.
У розмові з “Поштою” Валентин Харлов також зазначив, що незабаром наша область і взагалі перейде на електронний документообіг. 
Ростислав Замлинський, перший заступник голови Львівської облдержадміністрації:
– Передусім ця програма мікропроектів дуже важлива тим, що змогла об’єднати всі зацікавлені сторони: мешканців, громади і владу як на місцевому, так і на районному та на обласному рівнях. Ця програма дійсно показує ті напрямки, які вкрай необхідні людям, тому що саме мешканці того чи іншого міста чи села визначають, що для них є потрібнішим. Пізніше самостійно презентують ініціативу, контролюють підрядників, які виконують ці всі роботи. Зрозуміло, що ця програма є цікавою і важливою як для громад, так і для області зокрема. Також варто зазначити, що цього року ми маємо рекордну кількість і поданих, і також проектів-переможців. Якщо приблизно порахувати, то побачимо, що майже в кожному третьому населеному пункті Львівщини втілюється якийсь мікропроект – нехай це замінюють вікна чи отеплюють фасади, встановлюють майданчики чи облаштовують зупинки, але вже щось покращують. Із обласного бюджету виділили приблизно 54 мільйони гривень на реалізацію мікропроектів, а загальна вартість усіх робіт, що тривають, – 132,5 мільйони гривень. Інша частина дофінансовується місцевими бюджетами і за рахунок безпосередньо громад населених пунктів.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7998 / 1.65MB / SQL:{query_count}