Наші заасфальтовані мільйони…

“Пошта” довідалась, які автошляхи Львівщини вже встигли відремонтувати до осінніх дощів-2016, чи вистачило виділених коштів та які дороги все ще чекають на капітальне відновлення

фото: прес-служба ЛОДА (4)
Впродовж багатьох років про дороги Львівщини ходила погана слава. Водії, звиклі до наших шляхів, зціпивши зуби, “товклися” автошляхами області,  ремонтували свої авта, сподіваючись, що скоро все зміниться. Мешканці сіл і містечок не раз виходили з пікетами, бо, бувало, рейсові автобуси переставали курсувати через тотальне бездоріжжя. 
Дороги так-сяк латали, та масштабних капітальних ремонтів не було, і то роками.  Досягненням став минулий рік – у 2015-ому в області вдалось відремонтувати чимало магістральних шляхів на мільярд гривень. Та водії запевняли: на фоні тотального бездоріжжя – це нічого. 
Чому шляхи області були у катастрофічному стані? Головною з причин водії вважають “дорожні” зловживання та корупцію. Торік начальника Служби автодоріг області звільнили за поданням очільника Львівщини Олега Синютки. Та чи достатньо цього, чи вдається пильнувати, аби хтось ненароком чогось не поцупив?
Не лише через зловживання шляхи області у поганому стані. Мережа доріг Львівщини становить майже 8 400 км, це більше, ніж у сусідніх областях. А їх необхідно утримувати. Приблизно 2000 км доріг – це дороги державного значення, фінансують їх із держбюджету, кошти виділяють мізерні. 
Олег Синютка раніше вже наголошував у розмові з “Поштою”, що для того, аби добре зробити дороги в області, нам треба майже 25 мільярдів гривень. 
Цього року на ремонти доріг у бюджеті області передбачили 282 млн грн – фахівці ще на початку року запевняли, що це мало. Та дороги таки поремонтували. Серед них є і такі, до яких востаннє прикладали руки ще у радянські часи. Ремонтують не тільки дороги державного, а й місцевого значення.

80% доріг – уже відремонтовано

“Пошта” поцікавилася, чи встигають відремонтувати дороги області так, як обіцяли на початку року. Як повідомив “Пошту” Олег Синютка, станом на 3 жовтня відремонтували вже понад 80% доріг з усіх запланованих на 2016 рік. 
“Думаю, що цього року в Україні наша область буде серед лідерів по ремонту автомобільних шляхів. Загалом ми вже зробили понад 500 км доріг”, – додав очільник Львівської області.
Вже відремонтовано близько 640 об’єктів, повідомив “Пошті” Руслан Кандибор, начальник Служби автомобільних доріг Львівщини.
“Зокрема, це дорога Броди – Червоноград, де ми відремонтували вже всі найпроблемніші ділянки. Завершені також дороги Львів – Радехів – Луцьк, Самбір – Старий Самбір, від Турки до межі Закарпаття, Оброшинe – Пустомити, Пустомити – Поршна – Липники, Добросин – Магерів – Рава-Руська. Також yже майже завершили ремонт дороги Давидів – Товщі – Бібрка, де залишилася одна ділянка капремонту”, – зазначив Руслан Кандибор. 
Обласні перевізники, чий транспорт щодня курсує автошляхами області, зазначають, що проблемних напрямків в області навіть зараз вистачає – практично кожен район може “похвалитись” розбитими автошляхами. 
У 2016 році сумарно на ремонт доріг Львівщини витратять – 2,2 млрд грн, наступного року ця сума буде подвоєна
“Всі дороги Львівщини, окрім магістральних, потребують ремонту. Стосовно доріг між селами, ця проблема не вирішена у жодному районі області. У нас досі є дороги, які не витримують жодної критики – автобуси перевертаються”, – зазначає “Пошті” Андрій Дума, директор ТзОВ “Львівське АТП-14631”.
З його слів, сільські дороги є дуже проблемними насамперед тому, що деякі з них не ремонтували ще з радянських часів. 
“До прикладу, у Мостиському районі найпроблемнішими є ділянки Крукеничі – Сутковичі – Зав’язанці, Шегині – Биків – Поповичі, Зав’язанці – Мокряни, у Яворівському – дороги Яворів – Чернилява – Грушів, Ногачів – Божа Воля. На Самбірщині і Старосамбірщині найбільше потребують ремонту ділянки Зоротовичі – Библо – Молошковичі, Чайковичі – Погірці, Комарно – Конюшки – Погірці. Проблемною для автомобілістів із Камянко-Бузького району є ділянка Великосілки – Стрептів – Деревляни, а водії з Бусьчини нарікають на дороги Яблунівка – Грабове”, – розповів “Пошті” перевізник Андрій Дума. 
З його слів, через погані дороги обласні автобуси весь час відстають від розкладу руху.
“Звичайно, стан доріг впливає на ремонт транспортних засобів. Часто виходить із ладу ходова частина, ресори і все інше. Як результат, пізніше маємо невиконання рейсів, що впливає на регулярність перевезень”, – зазначав  раніше “Пошті” Андрій Дума.

Наремонтували доріг на 1,3 млрд грн

Як писала “Пошта”, на ремонт автомобільних доріг з обласного бюджету на 2016 рік було виділено 282 млн гривень. Але окрім обласного бюджету, є й інші джерела фінансування.
“Маємо п’ять джерел фінансування: державний, обласний і місцевий бюджети, кредитні кошти і кошти від перевищення плати митних платежів. 
Із митних платежів ми відремонтували зокрема дорогу Львів – Радехів – Луцьк, Броди – Червоноград”, – повідомив начальник Служби автомобільних доріг Львівщини Руслан Кандибор. 
Він також додав, що кредитних коштів було передбачено 935 млн гривень, з яких вже оплатили 300 мільйонів.
“Загальна вартість цього року відремонтованих доріг 1,3 млрд грн станом на зараз”, – зазначив Руслан Кандибор.

Олег Синютка також додає, що згідно з планом, до кінця року сума коштів, витрачених на ремонт доріг збільшиться до двох мільярдів 200 мільйонів гривень. 
Магістральні шляхи, дороги обласного значення – це, безперечно, “обличчя” області, на яке в першу чергу звертають уваги і яке не може бути з ямками чи абияк залатане. Але є й сільські дороги, які, хоч і не помітні для всіх, але їх стан є вкрай важливим для місцевих жителів. 
“Звісно, в першу чергу ми повинні ремонтувати дороги, що сполучають області – як от дорога на Закарпаття, на Тернопільщину. Разом із тим, цього року ми не нехтували сільськими шляхами, оскільки розуміємо, наскільки важливо, щоб у селі біля кожного будинку була добра дорога, – зазначив Олег Синютка. – Ми надали по п’ять мільйонів співфінансування на кожен район. І вже на місці, знаючи, де є найбільша потреба у ремонті і найкритичніші ділянки, могли додати свої кошти до цих 5 мільйонів і подбати про дороги”, – розповів голова ЛОДА. 

Дороги теж мають гарантійний термін

“На відремонтовані дороги дають гарантії, термін яких залежить від виду ремонту. Це зазвичай один, три, п’ять або десять років, – розповідає “Пошті” Руслан Кандибор. – Один рік гарантії надають для тих ділянок, які залатали мінімально. Якщо провели поточний і середній ремонт доріг без основи, то гарантія залишається на три роки. Якщо ж підсилювали основу – на відремонтовану дорогу дають п’ять років гарантії. Після капітального ремонту на дороги надають до 10 років гарантії”, – додав він. 
Однак, як раніше зазначала “Пошті” заступник голови Львівської ОДА Ірина Гримак, будь-які ремонти доріг в області проводять сумлінно, тож прослужать вони стовідсотково довше гарантійного терміну. 
“Капітальний ремонт передбачає повне вибирання так званого корита. Ми поки що таких робіт не проводимо, бо це дорого і займає багато часу. Наразі робимо суцільне асфальтування. Такий ремонт виглядає як капітальний, хоча це лише поточний ремонт, тобто перестелення дорожнього покриття. На це дають три роки гарантії. Але всі підрядники до ремонтів підходять сумлінно, тому автошляхи служитимуть добре! Тим паче, що ми цей процес контролюємо!” – зазначала вона. 
На відремонтовані дороги дають гарантії на один, три, п’ять або десять років
Як розповів “Пошті” Олег Синютка, за неякісно виконані ремонтні роботи кошти не виплачують – виконавців змушують спочатку переробляти “браковані” ділянки.
“Відповідальність за якість виконаних робіт несуть як замовник – Служба автомобільних доріг, так і підрядники, що займаються власне виконанням робіт. Якщо помилки допущені, підрядники з власних коштів виправляють помилки”, – наголосив очільник Львівщини.
А може бути і таке, що дорога не прослужить і “гарантійні” два-три роки.
“На жаль, є підрядники, які недобросовісно виконують свою роботу. Нормальна дорога повинна простояти років зо десять. А якщо взяти, наприклад, до уваги трасу Львів – Шегині чи Львів – Яворів, то тут за три-чотири роки після ремонту вже плити попіднімалися”, – нарікає у розмові з “Поштою” Андрій Дума. – Наскільки відомо, зараз ми отримуємо багато грошей від митниці, що дозволяє більше ремонтувати дороги. Дуже хотілося б, щоб у такому темпі роботи проводилися й у 2017-ому, 2018-ому і до 2020 року. В такому випадку ситуація, вочевидь, помітно змінилася б”.

Ремонт доріг по-європейськи

“Зараз ми при ремонті доріг застосовуємо все найкраще, що є в світі, – зазначає “Пошті” Олег Синютка. – Якщо це верхній шар, то використовуємо щебенисто-мастичний асфальтно-бетон із домішками мінералів для того, щоб відштовхувати воду. Для основи ми влаштовуємо або холодний ресайклінг, коли є основа, до якої додають матеріали. В іншому ж випадку, викладаємо нову основу з додаванням цементу і, відповідно, шипучих матеріалів”, – розповів очільник Львівщини.  
З його слів, якщо ми говоримо про поточний або середній ремонт, то вони ремонтуються асфальтуванням – зрізання асфальту й накладання нового шару.
“Найбільше зараз ремонту потребують дороги Львів – Самбір, також Львів – Тернопіль, яку ми вже почали робити, дорога від Стрия до Івано-Франківської області через Ходорів, Миколаїв – Жидачів – Калуш… Це насамперед дороги, які з’єднують Львівщину з іншими областями”, – розповів Руслан Кандибора. 

Урядові обіцянки: а чи справдяться?

Минулого тижня прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час робочого візиту на Львівщину ознайомився із перебігом будівництва-реконструкції дороги Львів – Самбір – Ужгород. Зі слів прем’єр-міністра, усі проблемні дороги нашої області не залишаться без уваги уряду. “Із кожним об’єктом будемо ретельно розбиратися, щоб зрозуміти, які існують проблеми і перевірити, щоб кожна гривня була використана максимально ефективно. Ця перевірка – лише одна із небагатьох, які будуть відбуватися по всій Україні, – наголосив Володимир Гройсман. – Роками дорожнє господарство занепадало і кількість виділених коштів на будівництво і реконструкцію аж ніяк не відповідали реальним потребам. Дороги за один рік не будуються, це розуміє кожен”.
Як повідомив очільник уряду наступного року розбудова українських доріг відбуватиметься ще активніше.
“Ми закладаємо на 2017 рік до 40 млрд грн на ремонти доріг. І це – один із наших пріоритетів на майбутній рік. У 2016 році сумарно на ремонт доріг Львівщини витратять – 2,2 млрд грн, а наступного року ця сума буде подвоєна”, – зазначив прем’єр-міністр України, інформує прес-служба ЛОДА.  
“Було дуже приємно, що прем’єр-міністр під час свого візиту на Львівщину запевнив, що вже наступного року розміри фінансування доріг збільшать у два рази. Матимемо шанс більше доріг привести до ладу”, – поділився з “Поштою” Олег Синютка. 
Голова ЛОДА також зазначив, що цього року ми отримали коштів більше ніж удвічі більше, ніж торік. Тобто вже у 2017-ому виділена сума для ремонту доріг збільшиться у чотири рази, порівняно з 2015 роком. 


Львів і Херсон з’єднає нова магістраль

Міністерство інфраструктури України планує у наступному році розпочати будівництво сучасної автодороги «Львів – Херсон». Нова магістраль об’єднає два регіони – Карпати і Південь, інформує tvoemisto.tv.
«Цього року ми повинні провести тендерні процедури і наступного року розпочати будівництво великої європейської магістралі, яка з’єднає Львів і Херсон», – повідомив раніше міністр інфраструктури Володимир Омелян. 
Згідно з попереднім проектом, ремонтувати і розбудовувати дорогу будуть за таким маршрутом: автомобільна дорога Н-02 «Львів – Тернопіль», автомобільна дорога М-12 «Стрий – Тернопіль – Кропивницький – Знам’янка (через Вінницю)» на ділянці «Тернопіль – Кропивницький», автомобільна дорога М-13 «Кропивницький – Платонове (на Кишинів)» на ділянці від дороги М-12 до Південного обходу міста Кропивницького (включно), автомобільна дорога Н-14 «Олександрівка – Кропивницький – Миколаїв» на ділянці «Кропивницький – Миколаїв», автомобільна дорога М-14 «Одеса – Мелітополь – Новоазовськ (на Таганрог)» на ділянці «Миколаїв – Херсон».   Протяжність маршруту становитиме приблизно 900 кілометрів. Зазначені автомобільні дороги є частиною міжнародного транспортного коридору Європа – Кавказ – Азія. Покращення транспортно-експлуатаційного стану цих доріг дасть змогу забезпечити оперативне направлення транспортних потоків із країн Західної Європи, а також забезпечить якісне сполучення між Західною і Центральною Україною з українськими морськими портами», – йдеться у відповіді на запит.

Яким дорогам пощастило на ремонти

 На Львівщині протягом першого півріччя 2016-го на дорогах державного значення відновили 85 кілометрів вирівнюючого та 60 – верхнього шару асфальтобетону, а на дорогах місцевого значення 57 та 43 км відповідно, повідомляє сайт Служба автомобільних доріг Львівщини. 
За півроку дорожні служби провели ремонти ділянок автодоріг за кошти державного бюджету на восьми об’єктах, до яких входять Мукачеве – Рахів – Богородчани – Івано-Франківськ – Рогатин – Бібрка – Львів; Пустомити – Поршна; Пустомити – Оброшинe; Городок – Лісна; Муроване – Новий Яричів; Старе Село – Коцурів – Затемне; Наварія – Милятичі; Кліцько – Підзвіринець – Грімнe.

Коштами обласного бюджету відремонтували 52 об’єкти, серед яких ділянки:
1. Жарків – Голубиця;
2. Броди – Бовдури, с. Язлівчик – с. Білявці;
3. Лукавець – Маркопіль, с. Лукавець – с. Батьків;
4. Гаї Дітковецькі – (Броди –Тернопіль);
5. Мамчурі – Ясенів, с. Заболотці – с. Ражнів;
6. Підкамінь – Чепелі, Ревегів Гай – с. Пеняки;
7. Висоцьке – Гаї, с. Суходоли – с. Боратин;
8.  Броди – Тернопіль, с. Підкамінь;
9.  Городок – Зелений Гай, від Городка до с. Добряни;
10. Вороблевичі – Рихтичі;
11. Кологури – Лучани, від с. Лучани до с. Юшківці;
12. Пристань – В’язова;
13. Золочів – Красне, від межі м. Золочів до границі Буського району через с. Хильчиці, с. Почапи, с. Гончарівка, с. Скварява
14. Київець – Більче – Волиця;
15. (Рівне – Перемишляни) – Підмонастирок, в межах с. Новоставці та с. Грицеволя;
16. Скелівка – Надиби, Хирів, Слохині;
17. Брахів – Заболотці, с. Заболотці – с. Лугове;
18. Буськ – Ракобовти;
19. Стовпин – Гумниська, с. Боложинів;
20. Дрогобич – Довголука, Доброгостин, с. Доброгосів – Улишне;
21. Новошичі – Ріпчиці, с . Грушів – В. Дорожів;
22. Заболотівці – Бортники, с. Бортники – с. Голишів;
23. Завадів – Малий Дорошів, с. Зашків;
24. Зашків – Зарудці;
25. Червоне – Княже – Ясенівці;
26. Черемошня – Ушня, від а\д Ясенів – Золочів – с. Ушня;
27. Глиняни – Перегноїв – Словіта, від а\д Т-18-06 Рівне – Млинів –Берестечко – Буськ – Перемишляни до с. Перегноїв;
28. Сасів – Кругів, с. Руда-Колтівська через с. Колтів до с. Кругів та в с. Кругів;
29. Рівне – Млинів – Буськ – Перемишляни, с. Красне – с. Балучин, Глиняни, с. Якторів;
30. Східниця – В. Синьовидне, в межах с. Крушельниця, с. Підгородці, с. Урич;
31. Грабовець – Загаї – Жовтанці, в межах с. Жовтанці;
32. Туринка – Батятичі, в межах с. Сокіл – с. Красічен;
33. Пісочна – с. Черниця;
34. Розділ – Жирова, с. Берездівці – Н. Розділ;
35. Крупське – Розділ – с. Березина;
36. Мостиська – Самбір – Борислав, с. Воля Баранецька – с. Копань;
37. Славське – Хащовання;
38. Святослав – Коростів;
39. Червоноград – Перетоки;
40. с. Комарів – с. Переспа;
41. Сокаль – Червоноград, Добрячин – Жвирка;
42. Нижанковичі – Самбір – Дрогобич – Стрий, Добромиль – Хирів;
43. Стрий – Мединичі, в межах с. Касько;
44. Стрілків – Великі Дідушичі, в с. Бережниця та с. Угільна;
45. Стрий – Журавнe, с. Олексичі – с. Слобідка;
46. Бориня – Мохнате;
47. Боберка – Бориня;
48. Нижнє Висоцьке – Багнувате;
49. Яворів – Грушів, с. Нагачів;
50. Шкло – Новояворівськ;
51. Старичі – Шкло, Старичі – Шкло;
52. Добростани – Івано-Франкове – ямковий ремонт.
Володимир Саган, голова комісії Львівської облради з питань дорожнього господарства, інфраструктури, регулювання земельних відносин, адміністративно-територіального устрою, планування території та архітектури:
– Дорогами Львівщини ніхто не зай­мався чверть століття. І це було пов’язанe з тим, що провладні сили країни були здебільшого орієнтовані на схід і на південь України. Основна маса фінансового ресурсу йшлa туди – на підтримку шахтарів, на тамтешні дороги… А до Західної України руки не доходили, зокрема і до наших автошляхів. Також, думаю, що причиною було й слабке депутатське лобі у Верховній Раді. Львівщина лише з 2012-го отримала потужну команду депутатів у парламенті. Та й зараз, на щастя, змінилась державна політика щодо доріг. Держава нарешті зрозуміла, що для країни насамперед треба добрі дороги. Інвестиції в Україну не прийдуть, якщо не будемо мати добрих доріг! Корупційна складова також була присутня у дорожній галузі. Особливий “дерибан” був за часів Януковича – про це всі знають. Тому маємо зараз те, що маємо… Зараз громадськість і преса все, як на мене, контролюють. Цього року виділено понад 282 млн грн із обласного бюджету власне на ремонти автошляхів Львівщини. Але наші дороги перебувають у такому занедбаному стані, що така сума не перекриває справжні потреби. Втім тішить, що процес iз ремонту обласних доріг стартував – увага обласної ради і облдержадміністрації щодо проблематики доріг є, динаміка збільшення фінансових ресурсів теж позитивна. Якщо ми будемо працювати у тому ж дусі, то, сподіваюся, вже у найближчі п’ять років ми отримаємо значно кращі дороги на Львівщині. Цьогорічна програма з ремонту доріг області виконана на майже 80% – про це звітували на останній сесії облради. Щодо їх якості: є різні випадки, різні підрядники, різні причини і наслідки добрих чи погано зроблених доріг. Ми ще не виконали програму, щоб оцінювати результати. Та зауважу, якщо будь-хто має якісь зауваження щодо якості ремонту тієї чи іншої дороги, то прошу сигналізувати, бо підрядник дає гарантійний термін на кожен автошлях від двох до п’яти років. Не раз чую від людей, що на дороги йдуть мільйони, але “чому так дорого”, питають вони. Колись я також думав, як то – на дорогу виділили 2 млн, а поремонтували невеличкий відрізок?! Лише з першого погляду здається, що 282 млн грн – це великі гроші, але якщо розібратись, то для ремонту автошляхів цього дуже і дуже мало. Чому? Скажімо, бітум часто закуповуємо за кордоном. Чимало грошей йде і на пальне. Так, КамАЗ на 100 кілометрів, до прикладу, “їсть” 30 літрів солярки. Зрештою і асфальт випалюють газом, а всі знають ціну газу для промисловості – це також валютна складова. Плюс щебінь, пісок, бітум возить залізниця. Ви знаєте, що в день нам треба 100 вагонів задіяти? Залізниця ж від сили дає 30-40 вагонів. А ще їх завантажити, розвантажити також грошей коштує та й залізниця задарма не возить… Асфальтний завод щодня виробляє від 200 до 400 тонн асфальту. Ви собі уявіть, скільки в день потрібно тонн бітуму, який, повторюю, веземо з-за кордону, і скільки треба спалити газу? Це шалені гроші! А також робітникам треба платити гідну зарплату. На кілометр дороги треба задіяти не одну людину і навіть не п’ять! Людям здається, що 282 млн грн – це багато, але, запевняю, не тоді, коли мова про дороги. Бо люди бачать лише готовий продукт: привезли асфальт, закатали, а за що ж тоді мільйон заплатили?.. Але задумайтесь, що ще ж треба виготовити той асфальт, привезти, покласти тощо. Буханець хліба, який ви купуєте щодня, також кілька етапів має перейти перш ніж потрапити на прилавки магазинів.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7851 / 1.77MB / SQL:{query_count}