Змінимо рідне місто: акцент на активність і креативність

На громадський бюджет Львова подано 265 проектів. При фінансуванні 16 мільйонів гривень конкуренція серед малих проектів становитиме 1:3, а серед великих – 1:20

1 листопада розпоч­неться голосування за проекти львів’ян, які вони подавали на громадський бюджет Львова. Переможці вже наступного року отримають кошти на втілення своєї маленької мрії – дитячий майданчик, облаштований громадський простір біля дому, приведений до ладу парк чи затишна зупинка. З 15 серпня по 15 вересня львів’яни мали можливість подати свої заявки на фінансування проектів з громадського бюджету Львова. Загалом містяни подали 265 проектів на загальну суму 140 мільйонів 880 тисяч гривень. З них 163 малих та 102 – великих. 

Львів – перший за фінансуванням і кількістю проектів

Наше місто є не першим в Україні, яке дає можливість своїм мешканцям реалізувати свої проекти. Громадський бюджет вже працює, зокрема, у Луцьку й Чернігові, Черкасах, Полтаві, Сумах, Житомирі.
Втім, саме місто Лева виявилося готовим довірити містянам найбільше коштів – 16 млн грн. Сума ця розподіляється на великі й малі проекти, відповідно до фінансування. Малими називають проекти вуличного, квартального, районного значення, загальна вартість реалізації яких становить від 20 тисяч до 200 тисяч гривень. На такі проекти виділили загалом 60% обсягу громадського бюджету, які будуть рівномірно розподілені по районах міста (10% загального обсягу громадського бюджету на кожен район).
Великі – проекти міжрайонного, загальноміського значення. Їхня вартість складатиме від 200 тисяч до 3 мільйонів гривень. На такі проекти виділяється 40% від загального обсягу громадського бюджету.

фото: facebook.com lviv.adm
Львів став лідером в Україні і з огляду на кількість поданих проектів, про що повідомив керівник міського управління “Секретаріат ради” Юрій Лукашевський. “Конкурс відбувся найкраще в Україні. Ми маємо найбільше поданих проектів і найбільшу суму, на яку їх подано. Окрім того, у нас є щонайменше 10 тисяч зібраних підписів, тобто близько 10 тисяч львів’ян взяли участь у конкурсі або як автори, або як люди, що їх підтримували. Маємо доволі велике поширення у Львові. Відтак, буде й серйозна боротьба. Особливо важкою вона буде між великими проектами: ми можемо профінансувати їх лише на 6 млн грн, водночас подано десь на 100 млн грн. За малими проектами зможемо підтримати більше, однак між районами міста також буде серйозна конкуренція”, – зазначив Юрій Лукашевський. 
Загалом зареєстровано 265 проектів від мешканців на загальну суму 140 мільйонів 880 тисяч гривень. Серед них є 163 малі та 102 великі, найбільша кількість – 70 – молодіжній сфері.

Проекти подали. Що далі?

Станом на зараз, проекти вже відсортували, тепер на них чекає розгляд виконавчими органами міськради. Як пояснив начальник міського відділу громадського партнерства міськради Орест Файфурка, впродовж 21 дня профільне управління повинне подати висновок щодо правильності складення кошторису та можливості реалізації протягом року. Якщо ж будуть зауваження, то міські посадовці контактуватимуть із автором, аби він міг внести відповідні правки. У разі неможливості погодження правок та подальшої реалізації проекту, його розглядатиме профільна депутатська комісія, від якої й залежатиме остаточний вердикт.
“Таким чином ми намагаємося бути максимально лояльними до авторів”, – зазначив Орест Файфурка. 
З 1 по 15 листопада можна буде проголосувати за той чи інший проект. Результати голосування відображатимуть онлайн. Зробити свій вибір львів’яни зможуть на сайтах lviv.pb.org.ua або ж www.gb.city-adm.lviv.ua через BankID або ж, прийшовши з паспортом у ЦНАПі. Кожен мешканець може проголосувати за 1 великий та 1 малий проект. Переможців оберуть до 1 грудня. Їхня кількість залежатиме від вартості вибраних проектів.
Зробити свій вибір львів’яни зможуть на сайтах lviv.pb.org.ua або ж www.gb.city-adm.lviv.ua через BankID або ж у ЦНАПі
Іван Коржов, в. о. начальника міського управління ІТ, наголосив, що процес збору пропозицій у Львові був досить інноваційним – і не лише для міста, а для України в цілому.
“Зокрема, ми – перші в Україні, хто повністю відмовився від паперового голосування за проекти: навіть якщо ви будете робити вибір у ЦНАПі, голосування однаково буде електронним. Тобто, коли ви приходите у ЦНАП із паспортом і хочете проголосувати за проект, то отримуєте логін і пароль, за допомогою яких можете це зробити. У разі ж, якщо ви не зможете скористатись комп’ютером самостійно, то отримаєте допомогу від працівника ЦНАПу – де натиснути, де прочитати про проект детальніше тощо”, – зазначив Коржов. Він додав, що, згідно з досвідом інших міст, на цьому етапі відсіють від 10 до 30%.
Тим часом на своїй Facebook-сторінці депутат міськради Валерій Веремчук назвав проекти підказкою для чиновників і зазначив, що такі проекти допоможуть посадовцям зрозуміти, чого хочуть львів’яни.
“265 проектів зареєстрували мешканці міста протягом місяця. І це реальна підказка чиновникам, чого хочуть люди. Зрозуміло, що всі проекти не переможуть в голосуванні. Але, ми з колегами зробимо все можливе, аби ваші ідеї були враховані під час формування бюджету Львова на 2017 рік”, – запевнив Валерій Веремчук.

Креативність містян

У Львівській міськраді звернули увагу на те, що є багато цікавих ідей для реалізації. Це і встановлення зупинки громадського транспорту на сонячних батареях, і облаштування громадського простору у мікрорайоні Рясне-2, і ревіталізація Стрийського парку та літньої сцени у Шевченківському районі, і відновлення озера на вул. Панча.
Зі слів Івана Коржова, Львів – чи не єдине місто, яке отримало на розгляд не лише інфраструктурні проекти, а й такі, які стосуються інновацій і розвитку, покращення побуту містян.
“Наприклад, ми маємо проект щодо аналізу пасажиропотоків у транспорті – щоб зрозуміти, які гілки є більш завантаженими, і де нам потрібно дати більше автобусів. Чи відкриття інноваційних хабів”, – додав Коржов.
Зі слів Ореста Файфурки, найбільша конкуренція буде у Сихівському та Шевченківському районах. Там подали 33 і 38 проектів відповідно.
“Якщо говорити про райони, то лідерство за кількістю проектів утримують Шевченківський та Сихівський райони Львова. Найбільше проектів стосуються побудови та відновлення дитячих і спортивних майданчиків, стадіонів. Тобто спортивна тематика є затребуваною у львів’ян”, – додав він.
Містяни подали понад 70 заявок на створення чи вдосконалення дитячих майданчиків, а також 15 – на облаштування громадських просторів. Також Орест Файфурка зазначив, що у реалізації громадського бюджету взяли участь різні категорії львів’ян – від 18 до 70 років.

Найпершим поданим проектом у сфері “Культура” була заявка на створення на Левандівці дитячої студії звукозапису “Брунька”. У проекті передбачається її облаштування, закупівля обладнання, музичних інструментів. Згідно з проектом, студія діятиме на базі культурно-мистецького центру “Супутник”.
Кошторис проекту – 196 тисяч. На думку авторів, якщо проект буде втілений, то не потребуватиме додаткових міських коштів. 
“Навколо культурно-мистецького центру на Левандівці активізується середовище творчої молоді, – каже секретар комісії культури, молодіжної політики та спорту міськради Юлія Хомчин. – Нещодавно там відбувся фестиваль Параджанова, на цей час працює вокальна студія та багато інших гуртків. І завданням цієї студії є відкриття творчих можливостей та потенціалу дітей Львова. І, власне, з цієї бруньки мають прорости красиві листочки”.
Тим часом ініціативні мешканці Рясного вирішили облаштувати громадський простір з дитячим та спортивним майданчиками. Назва проекту – “Рясна Алея”. “На жаль, мало уваги за останні роки приділялось Рясному, фінансування відбувалось по залишковому принципу, тому і відсутня інфраструктура, немає зон відпочинку та спортивних майданчиків, де б дітвора проводила свій час”, – каже депутат міськради Михайло Дідух.

Тим часом на Сихові львів’янка Оксана Назаркевич зареєструвала проект, у якому пропонується створити освітній простір для популяризації науки серед школярів. Його назва – MakerSpace, він мав би стати частиною другої львівської медіатеки. Планове місцезнаходження – проспект Червоної Калини, 58.
“MakerSpace – це гуртки з прикладної математики, природничих наук, електроніки, дизайну, робототехніки, інформатики для усіх охочих у вечірній час та вихідні. Наша основна аудиторія – учні старших класів віком 13-17 років”, – пише Оксана Назаркевич.
Там планують обладнати чотири зони, у яких знаходитиметься лабораторія, дві майстерні та планетарій.
“Поява робочої зони із найсучаснішими майстернями і лабораторіями дасть змогу вчителям з різних шкіл Львова проводити практичні майстер-класи для учнів. Для школярів це стане унікальною можливістю власноруч випробувати те, що пишуть у книжках та інтернеті, намагатися реалізувати свої креативні задуми, пов’язані з наукою, технікою і дизайном”, – зазначається в описі проекту. 
Наші містяни також переймаються й розумним використанням енергоресурсів, про що свідчить реєстрація проекту з красномовною назвою “Соняшник”. Проект передбачає встановлення комплексу сонячних панелей для економного освітлення місць загального користування, як зазначив його автор, Володимир Анохін.
“Проект дав би можливість не лише економії, а також отримання статистичних даних для інших охочих використовувати сонячну енергію”, – зазначається у тексті проекту.
Як писала “Пошта”, на реалізацію проектів у 2017 році з міського бюджету передбачено не менше 16 млн грн (сума громадського бюджету складає 1% із всієї суми бюджету розвитку). Визначення переможців буде відбуватися на конкурсній основі. З 1 до 15 листопада на сайті громадського бюджету триватиме голосування, під час якого львів’яни зможуть проголосувати за своїх фаворитів.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8640 / 1.64MB / SQL:{query_count}