Громадська рада у міськраді: чого очікувати?

При управлінні “Секретаріату ради” створено громадську раду, перше засідання якої відбулося 2 вересня, а наступне – завтра, 9 вересня

фото: прес-служба ЛМР
Львів – європейське місто, для якого важливим є прозорість та ефективність роботи виконавчих органів. Однак зазвичай ми звикли лише критикувати місцеву владу, звинувачувати їх то у бездіяльності, а інколи – у відсутності розуміння проблем міста. Для оптимізації роботи депутатів та інших представників влади потрібен постійний і відкритий діалог. Одним із кроків до порозуміння між виконавчими органами і громадою Львова є створення громадської ради при управлінні “Секретаріату ради” ЛМР.
Громадська рада – це постійно діючий колегіальний виборний консультативно-дорадчий орган, утворений для забезпечення участі громадян в управлінні справами міста, здійснення громадського контролю за діяльністю органів виконавчої влади, налагодження ефективної взаємодії зазначених органів з громадськістю.

Хто очолив громадську раду?

Навесні, 31 березня, Львівською міською радою було затверджено положення, яке дає можливість містянам створювати громадські ради при управліннях міськради – з ініціативи цих управлінь або при зголошенні п’яти громадських організацій. Одною з основних ідей створення громадських рад є визначення пріоритетів розвитку того чи іншого управління, вироблення діяльності серед місцевого самоврядування.
Як розповів “Пошті” Юрій Лукашевський, в. о. начальника управління “Секретаріат ради”, від 1 до 20 серпня тривав прийом заявок, 2 вересня відбулося перше засідання.
“На першому засіданні ми переглянули заяви від різних громадських організацій, а також обрали голову новоствореної ради. Нею за підсумками голосування стала Іванна Фединчук (МАГ “Цифра”/УНЦПД)”, – розповів він.
Кожен учасник ради мав можливість представити своє бачення її діяльності, функцій і завдань. Голова новоствореної громадської ради Іванна Фединчук також поділилася власними сподіваннями стосовно роботи ради.
“Вірю, що ми можемо підсилити роботу секретаріату ради в питанні відкритості і публічності, реалізації проектів, над якими працює управління. Важливо, щоб ми були згуртованою командою і наша співпраця не зарегульовувалась. Сподіваюсь, що ми разом працюватимемо над стратегічними, довготерміновими цілями”, – зазначила вона.
Варто додати, що серед учасників громадської ради є представники від різних громадських організацій, зокрема і досить відомих у нашому місті – наприклад, від “Центру дослідження місцевого самоврядування”, “Розвитку громади”, “Комітету підприємців Львівщини”, “Товариства Лева”, “ОПОРА”, “Центру Громадянських ініціатив” та інших.
“Мене особисто дуже тішить те, що в громадській раді є представники таких потужних громадських організацій, – зазначила Іванна Фединчук. – Це дає мені підстави надіятися і вірити, що результати роботи громадської ради будуть ефективними, якісними і стануть прикладами для інших громадських рад – як при управліннях ЛМР, так і при інших міських радах по Україні”.

Прозорість роботи місцевої влади – у пріоритеті

У розмові з “Поштою” Іванна Фединчук розповіла про власні сподівання та пріоритети у роботі громадської ради. З її слів, у переліку першочергових завдань – домогтися повної прозорості і відкритості серед органів влади і залучити громадян до створення таких механізмів, які були б максимально зручні, зрозумілі і зацікавлювали до того, щоб взяти участь у місцевому самоврядуванні.
“ГО “ОПОРА”, представник якої є в громадській раді (Олександр Неберикут), займається індексом публічності, який визначають керуючі доступом до інформації громадськості за низкою критеріїв, слідкують за рівнем виконання закону про доступ до публічної інформації. Львівська міськрада, на жаль, не на перших позиціях, і для мене першочергово буде вирішити, що можна зробити для покращення індексу публічності. Для себе ставлю також завдання змінити погляд на громадську раду як на інститут, показати, що це може бути ефективний інструмент, яким варто користуватися і який підсилить роботу того чи іншого управління, при якому він створений. Загалом по Україні ідея громадської ради дуже хороша, але вона часто дискредитувала себе за час практики, особливо коли особистісний склад був чималий і в подальшому  відвідуваність членів ради була дуже низькою. Як наслідок, громадські організації й активісти почали скептично ставитися до таких організацій”, – поділилася планами голова громадської ради.
Юрій Лукашевський також додав, що дуже важливо, аби колектив громадської ради не обмежувався вузькими питаннями того чи іншого напрямку.
“Має бути стратегічне бачення діяльності ради. Якщо говорити про відкритість, то не лише секретаріат, не лише міська рада, а й чимало інших установ повинні працювати над своєю відкритістю. Також ми зараз працюємо над можливістю проведення тематичних засідань, щоб залучати експертів, які могли б допомогти громадській раді збільшити ефективність своєї роботи”, – зазначив він.

Регулярні засідання ради

Вже у цю п’ятницю, 9 вересня, відбудеться друге засідання, на якому учасників ради детально ознайомлять з напрямками роботи управління “Секретаріату ради”. Це потрібно для того, аби кожен учасник чітко розумів, чим він може займатися в громадській раді, який вклад додати в її роботу і секретаріату загалом. Іванна Фединчук розповіла, що пропонуватиме ділити учасників ради за напрямками роботи, у яких вони збираються працювати.
“Маю переконання, що якщо менша кількість людей зосереджена суто на одному завданні, то це ефективніше, ніж коли кожен зайнятий усім потроху. Насамперед мені потрібно оцінити учасників ради, які вони ставлять перед собою завдання, це, зокрема, буде помітно і по явці на наступному засіданні цієї п’ятниці, 9 вересня. Плануємо проводити засідання щотижня. До слова, на першому засіданні була явка 100%. Поспілкувавшись з учасниками ради, буде більш зрозуміло, які завдання вони ставлять перед собою. Важливо, щоб учасники розуміли, що робота в громадській раді – колективна, ставити якісь індивідуальні завдання не є доречно”, – зазначила голова громадської ради.
Одним із прикладів напрямку діяльності громадської ради є проект “Громадський бюджет”. Розмір бюджету досить великий – 16 мільйонів гривень, що дає можливість реалізувати велику кількість проектів.
“Вдалий запуск проекту “бюджету участі” може стати своєрідною історією успіху Львова, – ділиться роздумами Іванна Фединчук.  – Зараз у нас немає жодних труднощів із проектом, однак вважаю, що в подальшому потрібна буде допомога з реалізацією, чим і займуться охочі представники громадської ради”.
На запитання “Чи готуєте ви власний проект, який подаватимете на розгляд у межах громадського бюджету?” голова ради відповіла, що має намір допомогти у створенні одного великого проекту.
“Дуже цікавим для мене є парк “Горіховий Гай”. Мені імпонують ідеї директора Львівського кіноцентру Андрія Породка щодо проекту розвитку парку. Нещодавно спілкувалася з ним і пропонувала допомогу у створенні проекту. Тим більше, що ймовірність перемоги того чи іншого проекту є дуже високою”,  – зазначила вона.

Приєднатися до громадської ради ще можна

Зазначимо, прийом заявок на участь до громадської ради тривав до 20 серпня, у складі ради є 21 учасник. Однак приєднатися ще не пізно. 
“Ми  відкриті до співпраці, будемо раді новим свідомим людям, які хочуть змінити місто на краще, – додає Іванна Фединчук. – Однак дуже важливо, щоб люди розуми роль секретаріату ради і громадської ради, приходили на наші зустрічі, могли чітко бачити свої можливості: що можна зробити, а що – ні. У подальшому будемо максимально оприлюднювати плани і результати нашої роботи в ЗМІ”, – розповіла вона.
Варто відзначити, що учасники громадської ради не отримують заробітної плати, а працюють над благоустроєм у місті на добровільно-волонтерських засадах. Юрій Лукашевський також додав, що людина, яка хоче вступити в громадську раду, необов’язково мусить бути членом громадської організації, але повинна мати рекомендацію від якоїсь із них. Окрім цього, потрібно також, щоб потенційного учасника громадської ради підтримала більшість вже діючого складу ради.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7933 / 1.61MB / SQL:{query_count}