Як Львівщина виборсується зі “сміттєвої ями”?

Куди зараз вивозять сміття зі Львова, яка ситуація на Грибовицькому сміттєзвалищі та чи нарешті порозумілися міська та обласна влада у вирішенні “сміттєвого” питання

фото: Марічка Ільїна (5)
Минуло три місяці, відколи Львів сколихнула жахлива трагедія, про наслідки якої, певно, ще довго пам’ятатимемо. Цього року 28 травня сталося займання на Грибовицькому сміттєзвалищі, яке вже давно вийшло з експлуатації, а проте на нього роками звозити тонни відходів. 
30 травня на Грибовицькому сміттєзвалищі стався зсув відходів, під який потрапило троє рятувальників, що збирали пожежно-технічне обладнання після масштабної пожежі. Пожежники вдень і вночі намагалися рятувати колег. Попри найжахливіші припущення, разом із родичами хлопців сподівалися ще знайти їх живими.
Та, на жаль, трагедія все ж таки забрала життя трьох молодих чоловіків. Ще досі не знайшли тіла 56-річного працівника ЛКП “Збиранка”, який, імовірно, того трагічного дня також був там. А минуло вже три місяці…
Шкода, що такою великою ціною перестав працювати цей “сміттєвий реактор” області – Грибовицьке сміттєзвалище. Його закрили, а львівське сміття почали вивозити навіть за межі області, попередньо перевантаживши на більші машини. 
Зі Львова приїжджають “гінці” і починають підбурювати місцевих жителів, аби ті блокували привезення сміття
Від дня трагедії (і ще, по правді, кілька років до того) нас годують обіцянками про побудову заводу із переробки твердих побутових відходів (ТПВ). До слова, місто щодня продукує близько 650 тонн відходів. Звісно, все це потрібно кудись  вивозити. Питання лише – куди?  Через пожежі на Грибовицькому сміттєзвалищі, трагічні загибелі чотирьох чоловіків жителі Львівщини з острахом дивляться новини, адже бояться почути, що тепер ще одна гора сміття буде поруч з їхніми будинками. 
Населення спантеличене, мовляв, хтозна, побудують той завод чи ні, а може, лише сміття звозитимуть роками, як то було з Грибовичами? Насправді ситуація критична, адже невідомо якими способами міська та обласна влада вмовлятимуть місцеве населення вжитися із таким “сусідом”. Жителі Львівщини, які щойно чують, що в їхньому населеному пункті чи поблизу планують збудувати обіцяний завод, як одразу виходять на страйк, блокують траси, оббивають пороги посадовців… 

“Час покаже”, – так думала більшість із нас одразу після катастрофи в Грибовичах. Та з того часу минуло три місяці, а ми так і не маємо жодної інформації про якісь позитивні зрушення щодо цього питання. Куди вивозять сміття, від нас приховують, скільки це коштує місту, доводиться тільки здогадуватися. Про конкретну ділянку під сміттєпереробний завод ніхто нічого не говорить, мовляв, все ще на стадії затвердження. Про повітря, яким ми дихаємо, теж нічого не відомо. Мимоволі вже сумніваєшся, чи помилки таки чогось вчать…А може, таки вчать, але не всіх?!

В області вивозять 90% сміття

Очільник Львівщини Олег Синютка розповів “Пошті”, що робить зі свого боку обласна влада, аби нарешті “сміттєве” питання на Львівщині було закрите. 
“Ми надали місту пропозиції щодо земельних ділянок для будівництва сміттєпереробного заводу. Поки що офіційної відповіді не отримали. Моя позиція стосовно експлуатації сміттєзвалища така: вважаю, що використовувати його не можна в жодному разі. Тому Грибовицьке сміттєзвалище має бути закрите. Завозити туди сміття під жодними приводами не можна, тим паче що під сміттєвими завалами ще лежить тіло четвертого загиблого еколога”, – зазначив Олег Синютка. 
Мешканці Грибовичів і Малехова не заперечують стосовно облаштування на сміттєзвалищі освітлення, відеоспостереження, встановлення тепловізорів та огорожі
 “Пошта” поцікавилась у голови Львівської ОДА, чому не шукають тіла загиблого. 
“Я не підписував жодного розпорядження, мені не відомі жодні команди щодо припинення пошуків. Особисто я вважаю, що потрібно продовжувати пошуки до того моменту, поки не знайдемо тіла”, – відповів очільник області.
З його слів, наразі у всій Львівщині здійснюють вивіз сміття на 90%, тож  ще є над чим працювати. 
“У нас стоїть завдання до кінця поточного року на 100% здійснювати вивезення сміття з усіх населених пунктів Львівської області. Сьогодні ми зупинилися на цифрі 90%, але я певен, що завдання, яке ми поставили перед собою, буде виконане, – зауважив Олег Синютка. – До слова, обласна адміністрація за останній рік підписала два протоколи з італійською та американською компаніями щодо сміттєпереробного заводу на Львівщині. Якщо будуть звернення від інших компаній, ми готові працювати над будь-якими пропозиціями. Робитимемо все, що в наших силах, аби “сміттєве” питання нарешті було закрите”.

Львівське сміття прибирають регулярно?

Як зазначила “Пошті” Ірина Маруняк, заступник голови комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Львівської міськради, голова Сихівської райадміністрації м. Львова, наразі сміття з нашого міста вивозять регулярно. 
“Станом на сьогодні сміття регулярно вивозиться. Якщо є окремі зауваження, то ми їх намагаємося вирішувати одразу. Наприклад, учора, 7 вересня, до обіду сміття з деяких контейнерів ще не було вивезене. Одразу сконтактувалися з компанією, яка відповідає за вивезення ТПВ власне з цієї території. Домовились, щоб до 14.00 сміття було прибране. Але це одиничні випадки. Маємо тільки до одного перевізника незначні зауваження. До якого саме – не можу сказати”, –  повідомила Ірина Маруняк.
З її слів, сміття зі Львова вивозять на територію області та за її межі. А куди саме, не сказала.

“На жаль, не можу озвучити, куди саме возять міські відходи. Бо як тільки щось про це говорю, одразу починаються претензії з боку громадських організацій, місцевих мешканців. Перш ніж вивозити сміття за межі області, його перевантажують із менших, 6-тонних машин на більші – 20-тонні на вулиці Городоцькій: там працює перевантажувальна станція. А ще там сміття пресують, аби його було легше транспортувати”, – пояснила Ірина Маруняк.
“Пошта” поцікавилась у чиновниці, чи, на її думку, місто робить усе можливе, аби нарешті вирішити  “сміттєве” питання. 
“Станом на сьогодні напрацьовано проект стосовно стабілізації сміттєзвалища, щодо встановлення там відеоспостереження та щодо обгородження території полігона. Проект щодо рекультивації Грибовицького сміттєзвалища поки що на стадії коригування. Як на мене, місто робить усе можливе, аби цю ситуацію вирішити. Роботу координуємо із облдержадміністрацією. Також спільно з облдержадміністрацією і далі шукаємо земельну ділянку під сміттєпереробний завод. Пропозиції є, їх опрацьовують. Були комісійні виїзди на запропоновані земельні ділянки, їх обстежували, але, на превеликий жаль, робота блокується. Коли  підходить земельна ділянка за вимогами до облаштування заводу, місцеві громади виставляють свої претензії, починають страйкувати тощо”, – сказала вона.
Найоптимальніша ділянка для побудови сміттєзвалища повинна бути за 50 кілометрів від Львова
Після останніх страйків жителів Грибовичів та Малехова всі роботи з рекультивації та стабілізації ситуації на Грибовицькому сміттєзвалищі тимчасово зупинили.  Місцеві люди тоді обурювались, чому на сміттєзвалище знову возять сміття. А от коли відновлять роботи з рекультивації (і чи відновлять їх узагалі), Ірина Маруняк не повідомила. 
“Поки що роботи щодо стабілізації схилу сміттєзвалища на вимогу жителів зупинено… На превеликий жаль! У вівторок, 6 вересня, в мене була зустріч із жителями Грибовичів і Малехова. Ми цілу годину намагалися дійти консенсусу. Вони озвучили нам свої вимоги.  Поки що роботи зі стабілізації сміттєзвалища зупинені. Мешканці Грибовичів, Малехова не заперечують, щоб зробили там освітлення, відеоспостереження, поставили тепловізори й огорожу. Також люди просять, щоби їм показали документацію щодо укріплення дамби. Хочуть вивчити документи, і опісля ми прийматимемо рішення щодо подальшого виконання робіт з укріплення дамби”, – сказала наостанок Ірина Маруняк. 

Сміття вивозять, а контейнерів не миють

Як зазначив “Пошті” Олег Гайовишин, керівник однієї з шести компаній, які займаються вивезенням сміття зі Львова, ТПВ вивозять у повному обсязі. 
“Система працює. Можливо, невеликі затримки іноді трапляються, але дуже рідко. Надто складно і зовсім непросто, тому що, як відомо, сміття веземо за межі Львова та області. Але зі збором сміття проблем не виникає, тому жителі міста не мають на що нарікати. Єдиний нюанс у тому, що ми не встигаємо надавати весь спектр послуг, який пропонували до катастрофи на Грибовицькому сміттєзвалищі: миття контейнерів, впорядкування майданчиків тощо”, – розповів він.

Зі слів керівника фірми, після трагедії на сміттєзвалищі львів’яни почали ретельніше сортувати сміття. Наприклад, фактом є те, що в серпні збільшився потік пластикових пляшок, який фірма відбирає щомісяця, до 25%. 
“Міська влада взяла на себе перевезення сміття на далекі відстані і наразі повністю його виконує, а також компенсує кошти, які витрачаються на перевезення”, – зауважив Олег Гайовишин. І розповів, де найкраще зараз було б збудувати сміттєпереробний завод. 
“З професійного погляду найоптимальнішим варіантом для розташування сміттєзвалища буде зона до 50 кілометрів від міста, тому що не потрібно буде додатково перевантажувати сміття. На околицях розмістити сміттєзвалище дуже складно, тому що Львів – туристичне місто та й, зрештою, важко знайти поряд якесь місце. А територія в межах  50 кілометрів  від Львова влаштовувала б і перевізників. Також за таких умов сумлінно працювала б система вивезення сміття з нашого міста. Зараз перевантажуємо його власними силами і робимо це старанно. Місце перевантаження доглядаємо, оскільки маємо договірні відносини з підприємством, яке проводить хімічну обробку території. Робимо все, що в наших силах”. 

Понад те, співрозмовник “Пошти” також не може сказати, куди саме вивозять львівське сміття…
“Немає такого, щоб завод взяв і позбавив нас відходів. Треба розуміти, що завжди будуть якісь залишки, з якими теж треба буде давати раду. Якісь новітні і високі технології теж є у світі, але вони надто дорогі, ми не можемо дозволити собі такої розкоші. Все залежить від економічного розвитку країни і відповідно від цього залежить подальша “доля” сміття”, – зауважив Олег Гайовишин, зазначивши, що вирішувати проблему сміття треба не тільки тут, у Львові, а й в Україні загалом.
“Маємо контакти по цілій Україні з людьми, які працюють в цій сфері десятки років. Чую від них, що це проблема не тільки Львова –  така ж проблема і такі ж труднощі є в усіх великих містах. Треба зробити правильні висновки на  державному і місцевому рівнях, щоб уникнути подібних ситуацій”, – переконаний він. 

Грибовицьке сміттєзвалише не горить!

У ДСНС Львівщини “Пошта” поцікавилась, чи можливий найближчим часом ще один зсув на Грибовицькому сміттєзвалищі. 
“Це важко передбачити. Тільки компетентні органи можуть насправді оцінити всю ситуацію. На сьогоднішній час пошуки четвертого загиблого рятувальника не проводять. Також не можемо сказати, чи є там тіло загиблого. Наразі на Грибовицькому сміттєзвалищі нема й загорянь! Налагоджена тісна співпраця з працівниками комунального підприємства, які зранку й упродовж дня контролюють стан цього сміттєзвалища, і у випадку виявлення найменших загорянь повідомляють нашу службу. Тому наші працівники ліквідовують ці займання”, – розповів у розмові з “Поштою” Ігор Курус, головний фахівець прес-служби Головного управління ДСНС у Львівській області.
Ірина Оршак, голова комісії екології та природокористування, депутат Львівської міськради:
– Грибовицьке сміттєзвалище навіть після трагедії – це шкода навколишньому середовищу. Розуміє це і тутешня влада, і Державна екологічна інспекція, яка публікує на своєму сайті перевищення норм шкідливих викидів у довкілля. Впродовж літа відбувалися засідання комісії, створеної за участі представників міської та обласної влади, районних адміністрацій, депутатів. У принципі, питання сміття жодним чином не вирішилося. Розглядалися питання можливих майбутніх територій під сміттєзвалища, але на якомусь етапі з незрозумілих причин вони блокувалися. Як на мене, про щось домовлятись можна лише тоді, коли за стіл переговорів сядуть міський голова, голова облради і голова облдержадміністрації. Бо це проблема не лише міста і не лише області, а спільна й наболіла проблема, яку треба щонайшвидше вирішувати, і головне спільно. На мою думку, зараз міська і обласна влада не зовсім координують роботу між собою. Як наслідок – переговори не дають відповідного результату. Звичайно, було б добре, якби була підтримка і допомога від загальнодержавної влади. Це ж насправді всеукраїнська проблема. Проблема зі сміттєзвалищами є не лише у Львові. Кожне українське сміттєзвалище, на жаль, в катастрофічному стані. Також вважаю, що сміттєпереробний завод якщо й запрацює на Львівщині, то вирішуватиме проблему тільки сміття, яке привозитимуть туди з того моменту. Старе сміття й далі лежатиме, тому його треба рекультивувати. До того ж немає певної концепції, який це повинен бути завод: чи піролізний, чи там працюватимуть сортувальні лінії, а чи, можливо, ще якийсь інший завод.
Юрій Кужелюк, член комісії фінансів та планування бюджету, депутат Львівської міськради:
– Для того, щоб вирішити питання з Грибовицьким сміттєзвалищем, треба, по-перше, домовитися з громадою, передовсім Малехова, тому що якраз у їхній бік зсунулося сміття. Другий крок – зробити відмостку частини, яка грозить новим обвалом, тобто довести до допустимого рівня. Третій крок – треба провести рекультивацію і знайти нове місце під будівництво заводу з переробки сміття, а також під захоронення тих відходів, що залишаться. Всі ці кроки мають зробити три гілки влади – міська, обласна і облдержадміністрація. Три керівники мають домовитися, якщо ж цього не зроблять, то це питання й далі “провисатиме”. Певен, що для того, аби вберегти Львів від ще однієї сміттєвої катастрофи, треба перестати бавитися в політику на смітті. Як відомо, корені цього конфлікту тягнуться аж до Києва. Зазначу, що поки що спільної роботи між владою міста, обласною радою і адміністрацією не бачу. До сих пір відбувається перекидання “сміттєвого” питання з вулиці Винниченка на площу Ринок і навпаки. Черговий раз шукати винних не треба – всі до цього доклалися і ніхто не хотів цього вирішувати: ні місто, ні область. Це стосується й усієї держави, бо і в Україні це питання не вирішене. Якщо місто говоритиме одне, а обласні депутати друге, то там знову відбудеться зсув, але вже у озера, які заллють Малехів. Цього допустити не можна – треба налагоджувати діалог! Місто зараз планує взяти кредит для рекультивації сміттєзвалища і будівництва сміттєпереробного заводу. В обласній держадміністрації говорять про можливість будівництва сміттєпереробного заводу за технологією піролізу. Працює він так: піроліз розкладає, спалює при дуже високих температурах практично всі речовини, і при цьому не виділяються канцерогенні речовини. Але такі питання мають вирішуватися спільно. Також треба визначитись: сміттєпереробний завод будуватимемо тільки для Львова чи й для області. Адже не секрет, що у Грибовичі десятки років звозили сміття не лише зі Львова, а й з прилеглих територій. Що стосується самого Грибовицького сміттєзвалища, то його мають рекультивувати. Зараз порушили питання, щоб чимось закласти крутий схил, який може зсунутися туди, де є озера. Але закласти його ми можемо тільки новим сміттям, зробивши відповідну відмостку. На це знадобиться 1,5 мільярда гривень. Таких грошей, зрозуміло, немає. Пізніше треба вирішити ще одну проблему: перекачати воду з тамтешніх озер. Спершу знезаразити її, а тоді відкачати. Якщо цього не зробимо, буде з Грибовичами “дубль два”. Наразі Грибовицьке сміттєзвалище місто вже обгородило, встановлюють там камери. Скажу, що деякі місцеві депутати Жовківського району обурювалися, що вони не можуть завезти туди сміття. Було навіть таке, що привезли туди сміття, а його вкрали звідти. А все тому, що сміття – це часто прибуткова річ, якщо його перебрати. Є багато зацікавлених людей, щоб усе залишилось так, як є. Хтось має непоганий заробіток на тому смітті. Маємо те, що маємо… Шкода, що зовсім мало людей розуміє, що треба того позбутися і щось дієво вирішувати, а не чубитися, хто винен, кому насолили… Зараз дуже багато говорять про інвесторів, великі заробітки тих чи інших людей… Все це просто балачки. Говорять вони це так, ніби збували вже в Україні не один десяток сміттєпереробних заводів. Насправді ж ніхто в нашій державі не має досвіду вирішення такої проблеми. Сказати, куди вивозять сміття з міста, не можу. Щойно така інформація з’являється, як одразу зі Львова приїжджають на ці ділянки “гінці” і починають підбурювати місцевих жителів, аби ті блокували привезення сміття. Наприклад, нещодавно до одного із сіл Львівщини приїхали люди, досить агресивні, виступили як представники громади, накрутили людей, а потім сіли у чотири джипи і поїхали геть. До слова, зі Львова потрібно регулярно вивозити сміття, бо якщо цього не робити, розведуться такі щури, що на людей кидатимуться!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9199 / 1.74MB / SQL:{query_count}