Волонтерство: можливості та складності

“Пошта” довідалась, які тенденції властиві волонтерській діяльності у Львові та які перешкоди тут виникають у людей, які готові допомогти іншим

Волонтерство – справа добровільна. Про жодні прибутки тут, зрозуміло, не йдеться – це поклик людини допомогти ближнім та потребуючим. Справедливо зазначимо, що волонтерство – це фундамент громадянського суспільства. Без участі волонтерів важко уявити громадські організації й благодійність узагалі. 
Сьогодні волонтерська діяльність в Україні та Львові зокрема охоплює велику кількість сфер, які можуть бути пов’язані як з роботою на благо міста, так із забезпеченням усім необхідним, до прикладу, сімей. У місті працюють зараз цілі волонтерські установи – пансіонати для людей із фізичними вадами, для дітей-сиріт тощо. Подекуди волонтери більше їм допомагають, аніж держава. Такі наші реалії, на жаль…
У 2014 році волонтерська діяльність в Україні взагалі досягла свого піку. Тисячі людей почали жертвувати гроші, продукти та речі спочатку на Майдан, а пізніше на АТО. Допомагали хто чим міг і біженцям зі східних областей та окупованого Криму. І хоч люди вже, що не кажіть, втомились від війни на сході та проблем, які вона породила, більшість продовжує допомагати армії, хоча вже й у самих напівпорожні гаманці.
Щоб поволонтерити, “погугліть” чи знайдіть офіційні сторінки волонтерських організацій у Facebook
Але окрім цього в Україні, зокрема у Львові, є також багато інших речей, які потребують допомоги волонтерів – це знову ж таки дітки-сироти, хворі чи кинуті напризволяще старенькі бабусі і дідусі. Нонсенс, але інколи охочі зайнятись волонтерством стикаються із певними труднощами. Вони банально не знають, куди звернутись, чим допомогти та кому може пригодитись їх допомога. І найголовніше – як перевірити, чи совісна це організація!
“Закінчила 10-ий клас. Улітку маю багато вільного часу, тож подумала десь поволонтерити. Втім не знаю, куди звернутись. Знайомих волонтерів не маю. Та ще й зараз багато шахраїв, і якось не хочеться, аби мої зусилля хтось використав у своїх недобросовісних цілях. Готова і гроші збирати, сортувати одяг чи допомагати немічним. Питання лише: де?” – розповіла “Пошті” львівська школярка Роксолана. 

…аби було бажання

Щоб з’ясувати, які тенденції властиві волонтерській діяльності у Львові, “Пошта” поспілкувалась із волонтерами міста Лева.
Львівська волонтерка з великим стажем Олександра Лозинська розпочинала свою діяльність із плетення маскувальних сіток, коли цього потребували українські військові, та пошиття рукавичок і панамок. Зараз вона учасник волонтерського об’єднання “Hand made по-львівськи. Для армії руками волонтерів”, яке ставить собі за мету підтримувати українських бійців, перебуваючи за лінією фронту. Маскувальні сітки, одяг, “сухі страви” і  саморобні пічки-буржуйки – це далеко не все, що може зробити подібне об’єднання ентузіастів. 
На думку самої Олександри,  у людей, що мають бажання займатись волонтерською діяльністю, проблем із пошуком формувань виникнути не повинно, адже шляхи для благодійності завжди відкриті: соцмережі та оголошення, які у той самий час поширюються самими благодійними організаціями, легко знайти – при бажанні, звісно. “Я мама і маю роботу, як і більшість учасників нашого волонтерського об’єднання. Тож, маючи бажання, знайдеться час і можливості”, – зізнається “Пошті” волонтерка Олександра. 

 Як почати волонтерити ?

Найчисленнішою групою волонтерів в Україні є саме студенти та учні старших класів. Зазвичай молодь кооперується у соцмережах задля створення акцій, флешмобів або ж просто для  розповсюдження інформації про потребуючих допомоги людей. 
Найчисленнішою групою волонтерів в Україні є саме студенти та учні старших класів
У Львові безліч відкритих шляхів для благочинності,  при належному бажанні їх легко знайти. Зокрема, можна банально “погуглити” чи знайти офіційні сторінки волонтерських організацій у Facebook. Це і Львівська мережа волонтерів (ЛМВ), і групи волонтерів для допомоги бійцям у АТО, про яких вже згадано вище, а також офіційні донорські установи. До слова, за приналежністю до певної організаційної структури серед волонтерів України можна умовно виокремити тих, що працюють при Центрах соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (ЦСССДМ), а також волонтерів – членів різних громадських об’єднань (Всеукраїнський громадський центр “Волонтер”, Центр волонтеріату “Добра воля” тощо).
 Окрім цього, працюють окремі волонтерські школи, у яких навчать особливостей волонтерської справ,  надається теоретична підготовка і практичні навички. Для прикладу, “Школа координаторів діяльності волонтерів” запроваджена Всеукраїнським громадським центром “Волонтер”. Саме тут готують спеціалістів, що формують волонтерські групи.

Щоб не працювати на аферистів!

Як і завжди, там, де є добро, з’являється і трішки зла – зокрема, вигода. Саме у Львові розвелось чимало волонтерів-шахраїв, які по маршрутках збирають гроші начебто для вояків. Та й не тільки по маршрутках… Та як викрити недобросовісних? У Львові волонтери навіть спеціальну табличку підготували із запитаннями, які потрібно задавати людям зі скриньками, аби легко викрити афериста:
– волонтер якого фонду?
– є у вас статут фонду чи інші документи? 
– маєте посвідчення вашої особи, документ, у якому фонд довіряє вам таку процедуру, як збір коштів? 
– де зараз знаходиться хвора дитина? 
– який у дитини діагноз? 
– на яке лікування збирають кошти і де воно буде проводитись? Яка сума потрібна? 
– де можна буде побачити звіти по зборах коштів? 
– покажіть банківські реквізити для перерахунку коштів? 
– скажіть номер телефону рідних дитини? 
– яке посилання, за яким я можу прочитати про дитину в мережі? 
– скільки вам років?
– як ви знайшли цей фонд і стали його волонтером?
Львівська волонтерка Анастасія Рибак радить не соромитись і вести тих людей зі скриньками до центрів соціальної допомоги і там питати, чи дійсно існує такий хворий.
“Як правило, шахрай почне впиратись, кажучи, що всі його документи підтвердять, що він є справді волонтер, і відмовиться кудись іти, – каже Анастасія. – Та ваша ціль – переконатись у цьому особисто. На моєму досвіді такі люди скоріше тікали, аніж погоджувались йти до центрів, адже вони знають, що їх документи – “липові”.
Щодо людей, які на вулицях збирають гроші на лікування для себе або дітей, Анастасія Рибак радить чинити таким чином.
“Соціальні центри мають інформацію про будь-яку сім’ю, яка має хворого і брак коштів на його лікування. Тому перевірити правдивість їх слів буде зовсім не важко, якщо ви дійсно зацікавлені у тому, щоб допомогти”, – зазначає волонтерка. 
Отож, у місті Лева є безліч шляхів для того, аби поволонтерити. Головне, аби було бажання. Тим паче, що зараз тривають військові дії на сході країни, і ті, що в окопах захищають наш спокій – потребують будь-якої підтримки та допомоги. Треба також пам’ятати: допомогти можна не лише матеріально, а й перепостивши повідомлення про допомогу на свою сторінку у соцмережах, провести вихідний день із дітками-сиротами, допомогти бабусі прибрати у помешканні чи підтримати щирим словом вояків надіславши їм листа.  Зрештою, не так вже й важливо: робитимете ви добро, маючи статус волонтера, чи просто, бо так підказує вам ваше серце, адже головне те, що ви не будете байдужими до чужої біди.

У всі часи та епохи такі акти вияву людяності були популярні, а займатись цією справою вважалось благородно. Саме поняття волонтерство виникло лише у 1859-ому і було зумовлене діяльністю організації Червоного Хреста, заснованої французьким журналістом-письменником Анрі Дюраном. Проте, якщо  раніше цим словом називали добровольців, які йшли до армії, то з часом поняття стало ширшим. Сучасного ж трактування воно почало набувати у період після Першої світової війни. Саме тоді люди виявили бажання допомогти постраждалим на війні. Тоді якраз і  почали з’являтись перші офіційні волонтерські організації – Координаційний комітет міжнародної волонтерської служби (CCIVS) під егідою ЮНЕСКО зі штаб-квартирою у Парижі.Подякувати “За волонтерську діяльність”

У неділю, 10 липня, волонтерську організацію “Hand made по-львівськи для армії руками волонтерів” нагородили пам’ятною медаллю “За волонтерську діяльність” від Спілки учасників бойових дій “Асоціація комбатантів”. “Щиро дякуємо  за таку почесну відзнаку!” – прозвітувала у своєму Facebook організатор волонтерського руху “Hand made по-львівськи для армії руками волонтерів” Світлана Божко.

фото: Facebook/Світлана Божко (2)
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8112 / 1.62MB / SQL:{query_count}