Вступ-2016: зберігаймо спокій!

Серед абітурієнтів і їх батьків – неабияка паніка. Сайт, де реєструють документи, технічно не витримує напливу електронних заяв

У понеділок, 11 липня, в Україні розпочалася вступна кампанія, яка триватиме до 28 липня. “Пошта” поцікавилася про особливості вступу 2016: електронні заяви, адресність держзамовлення та дієвість тогорічної системи пріоритетності.
Склали ЗНО, отримали атестати – і вчорашні школярі, а їх налічується 200 150 осіб, уже сьогодні учасники вступної кампанії – 2016, що триває в усіх навчальних закладах країни. Цього року її оновили завдяки виключній електронній подачі документів, зберігається система пріоритетності, яка намагається все-таки розподілити абітурієнтів за їхнім бажанням навчатись у певному навчальному закладі на певній спеціальності.

Подаємо документи: лише в електронній формі!

Цього року всі абітурієнти, які вступатимуть до вищих навчальних закладів України на основі результатів ЗНО,  подаватимуть документи лише в електрон­ній формі шляхом заповнення у режимі онлайн заяви на сайті http://ez.osvitavsim.org.ua.
Проте ще на перших хвилинах реєстрації сайт технічно не витримав напливу заяв. І не працював упродовж першого дня. Така ситуація загострила паніку серед абітурієнтів та їх батьків. Відповідно, мала кількість вступників подала документи.
Абітурієнти формуватимуть обсяг державного замовлення на кожну із спеціальностей
Громадянська мережа ОПОРА пише, що подання електронних заяв відбувається шляхом заповнення даних на інтернет-сайті  http://ez.osvitavsim.org.ua. Спершу абітурієнт має зареєструватися на відповідному сайті, де повинен вказати адресу своєї електронної пошти; серію та номер документа про освіту, на основі якого здійснюється вступ; номер, пін-код сертифіката ЗНО; серію та номер документа, що посвідчує особу. Для абітурієнта важливо пам’ятати, що прізвище, ім’я, по батькові вступника у документі про освіту повинні збігатись із прізвищем, іменем, по батькові вступника в документі, що засвідчує особу та у сертифікаті зовнішнього незалежного оцінювання.
Подані вступником вищезазначені дані перевіряються у Єдиній державній електронній базі з питань освіти, і після цього вступник отримує логін та пароль доступу до особистого електронного кабінету. Після авторизації у своєму електронному кабінеті абітурієнт повинен зазначити середній бал додатка про повну загальну середню освіту (за 12-бальною шкалою). Середній бал атестата автоматично переводиться у 200-бальну шкалу за таблицею відповідності. Опісля вступник може обирати вищий навчальний заклад та спеціальність і формувати свої заяви. Варто відзначити, що результати ЗНО “підтягуються” до особистого кабінету вступника автоматично.

Вступ тільки за конкурсом

“У цьому році повністю скасували норму про позаконкурсний вступ, а також цільовий прийом. Таким чином,  усі учасники вступної кампанії проходитимуть конкурсний відбір”, – повідомляє сайт Міністерства освіти і науки України.
За інформацією сайту МОН, є категорії громадян, які все-таки потребують підтримки держави. Ці абітурієнти вступатимуть за конкурсом, але на основі інших  видів вступних випробувань. Так, окремі категорії громадян мають право:  вступу за співбесідою; вступу за квотами та вступними іспитами;  вступу за особливим порядком складання вступних іспитів та квотами для мешканців тимчасово окупованої території; вступу за особливим порядком складання вступних іспитів для мешканців непідконтрольної території та населених пунктів, у яких немає умов для здійснення стабільного освітнього процесу.

фото: Олег Огородник (2)
Директор департаменту вищої освіти МОН Олег Шаров зазначив, що вступ за співбесідою здійснюватиметься лише для таких категорій громадян: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілі від Чорнобильської катастрофи, що внаслідок катастрофи стали інвалідами, хворі внаслідок її на променеву хворобу та закінчили середні й професійно-технічно навчальні заклади з відзнакою або тільки з відмінними оцінками; особи, які стали інвалідами внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21.11. 2013 року по 21.02. 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революція Гідності), за умови їх звернення за медичною допомогою у період із 21.11.2013 року по 30.04.2014 року; визнані інвалідами війни відповідно до пунктів 11-14 ст. 7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (військовослужбовці, резервісти, військовозобов’язані, працівники силових структур, учасники добровольчих формувань та волонтери).
Абітурієнти зможуть подавати сертифікати ЗНО лише 2016 року (!)
Як акцентує МОН, вибирати між конкурсним відбором за результатами ЗНО та вступними іспитами, а також розраховувати на вступ за квотами на основі базової загальної середньої освіти  та повної загальної середньої освіти можуть такі вступники: особи, які мають захворювання, що можуть бути перешкодою для проходження зовнішнього незалежного оцінювання; діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, особи з їх числа; особи, звільнені з військової служби (у тому числі демобілізовані) після 30 листопада 2015 року; особи, яких законом визнано учасниками бойових дій та які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, брали участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, у тому числі ті, які проходять військову службу (крім військовослужбовців строкової служби) в порядку, визначеному положеннями про проходження військової служби громадянами України.

Золоте правило: 15 заяв на 5 спеціальностей

П’ять спеціальностей, проте кількість університетів не обмежується п’ятіркою, як це відбувалось торік. Абітурієнти, як і в попередні роки, можуть подати не більше п’ятнадцяти заяв для участі у конкурсі на навчання за кошти державного бюджету. 
Громадянська мережа ОПОРА акцентує, що 15 заяв мають бути подані не більше ніж на п’ять спеціальностей (спеціалізацій). Фактично абітурієнт може навіть обрати лише одну спеціальність і подати заяви на участь у конкурсі за цією спеціальністю в 15 різних вишів. 
Під час подачі заяв, інформує ОПОРА, важливо пам’ятати, обмеження в 15 заяв стосується лише конкурсу на державну форму навчання. У заяві вступник вказує не тільки спеціальність, а і спеціалізацію, освітню програму, нозологію (стан здоров’я), мову (якщо навчальний заклад пропонує такий поділ одразу). Кожна заява у такому випадку вважається окремою. Наприклад, заяви, подані на спеціальність філологія (зі спеціалізацією англійська мова) та філологія (німецька мова) будуть вважатися двома заявами.
“Якщо  майбутній студент хоче стати лікарем і давно визначився зі своїм призначенням, навіщо йому подавати документи на інші напрямки? Логічніше, якщо він подасть усі п’ятнадцять заяв на вибрану спеціальність у різні університети, чим збільшить свої шанси на вступ. Саме це ми й зробили в цьому році”, – акцентує  Інна Совсун, перший заступник міністра освіти і науки України.

Новий розподіл державних місць для бакалаврів

Ще одна новація вступу 2016 – адресність державного замовлення –  державні місця для ВНЗ приноситимуть вступники, які їх вибороли.
“У цьому році кількість місць держзамовлення в університеті коригуватиметься залежно від популярності у студентів з вищими балами ЗНО. Це достеменно сприятиме тому, що сильніші університети отримають більше місць, менш популярні – менше, що, в принципі, було закладено в основу закону про вищу освіту”, – зазначила Інна Совсун. 
Громадянська мережа ОПОРА повідомляє, що фіксований обсяг державного замовлення у 2016-ому буде лише на окремі спеціальності педагогічного та медичного профілів, а також спеціальності, прийом на які здійснюється з врахування рівня творчих та/або фізичних здібностей. 
Для інших спеціальностей точна кількість місць державного замовлення у кожному виші не буде відомою абітурієнтам  ні до, ні під час подачі заяв для вступу до ВНЗ. Одночасно з рейтингуванням своїх заяв на вступ, абітурієнти формуватимуть обсяг державного замовлення на кожну із спеціальностей. При цьому впливатимуть такі фактори: рейтинговий бал вступника,  пріоритет поданої заяви, максимальний обсяг державного замовлення на кожну із спеціальностей навчального закладу. На практиці державне замовлення конкретного ВНЗ залежатиме від того, наскільки високими є бали вступників, які обрали цей виш.

Конкурсний бал: нова формула обрахунку

Результати ЗНО – основний критерій відбору до вищих навчальних закладів. Для участі в конкурсному відборі абітурієнт має подати результати ЗНО з трьох предметів, обов’язковим серед яких є українська мова та література. Інші два визначаються навчальним закладом або обираються вступником із переліку, запропонованого ВНЗ. Абітурієнти зможуть подавати сертифікати ЗНО лише 2016 року (!). 
“Як і в 2015 році, вага кожного з предметів ЗНО має становити не менш як 20% конкурсного бала. При вступі на деякі спеціальності замість одного з предметів ЗНО, зараховуватимуться результати творчих конкурсів та фізичних випробувань, які проходитимуть безпосередньо у ВНЗ. Їхня вага має становити не більше ніж 25% конкурсного бала, за винятком галузей знань “Культура і мистецтво” та “Архітектура та будівництво”, де вона може дорівнювати 50% конкурсного бала”, – зазначено на сайті Громадянської мережі  ОПОРА.
Вступники сподіваються, що вистояна черга, паперова копія і мама поруч – це гарантія зарахування на бюджет
Враховуватиметься при вступі також і атестат про повну загальну середню освіту. Його вага може становити від 0 до 10% конкурсного бала.
ОПОРА також інформує, що перемога на всеукраїнських олімпіадах та у конкурсі-захисті наукових робіт МАН, а також успішне закінчення підготовчих курсів ВНЗ на природничо-математичних та інженерно-технічних спеціальностях може становити від 0 до 5% конкурсного бала. Однак на відміну від 2015-го, конкурсний бал матиме дещо змінену формулу обрахунку. А саме: вага балів за перемогу у всеукраїнській олімпіаді, конкурсі-захисті наукових робіт МАН та підготовчі курси стане складовою загального вагового коефіцієнта, що дорівнює одиниці. На практиці це означатиме, що максимальний конкурсний бал абітурієнта може бути 200, а не 210, як це було торік.
Нагадаємо, що у 2016-ому була змінена таблиця переведення середнього бала документа про повну загальну середню освіту – детальніше про це на офіційному сайті МОН. 

Без черг?

Електронна подача документів мала спростити прийом заяв на денне навчання, оскільки заяви у паперовій формі на перший курс подають лише: вступники на заочну форму навчання, вступники до коледжів при університетах, абітурієнти, що мають пільги.
Проте станом на понеділок, 11 липня, у головних корпусах університетів Львова було чимало охочих подати паперові заяви, але ці вступники не мали жодних підстав стояти у чергах разом із абітурієнтами-пільговиками чи майбутніми заочниками. 
На запитання “Пошти”, чому ж люди не подають документи через інтернет, чому утворюють черги і зовсім не належать до категорії вступників, які мають реєструватися у паперовому вигляді, молоді хлопці і дівчата розводять руками. 
Ініціативу у свої руки беруть батьки майбутніх студентів і переконують, що паперова заявка надійніша, що так вона 100% потрапить… у електронну базу. 
Обмеження в 15 заяв стосується лише конкурсу на державну форму навчання
Абітурієнтка із Хмельниччини у перший день подачі документів із самого ранку разом із мамою чекає у Франковому виші, щоб подати документи у паперовому вигляді. Дівчина реєструватиметься на вступ онлайн, проте у Львівський національний університет ім. І. Франка приїхала з мамою, щоб подати документи на юридичний факультет. Абітурієнтка не аналізувала ринок праці, не має уявлення, що роблять дипломовані випускники після закінчення університету. Проте мама дівчини впевнено виголошує сталий стереотип у нашій країні, що “у нас ніхто не працює за спеціальністю, що Україна не дає місця праці, ані розвитку для молодих фахівців”. Тішить факт, що хмельничанка не вибрала різні спеціальності, а замислюється лише про право, тобто все-таки керується покликанням… чи то впливом батьків. 
Збоку люди дивуються, як це можна розпитувати, чому абітурієнти подають паперові заяви. Оскільки вони всі хочуть вступити і сподіваються, що вистояна черга, паперова копія і мама поруч – це гарантія зарахування на бюджет.
Втім переважно вступники задоволені нововведенням стосовно електронної подачі документів, проте мало хто здогадується, що деякі абітурієнти не мають доступу до інтернету. 
“Та всі сьогодні мають доступ до інтернету і вміють вільно ним користуватися”, – переконана вчорашня школярка, яка не приховує здивування від нашого запитання, що ж робити дітям, які не мають інтернету. 
Львів’янка Ірина, мама майбутньої студентки, відгукується тільки позитивно про подачу документів на вступ через інтернет. “Все дуже зручно, але окрім одного: через чотири хвилини після початку роботи сайт “завалився” і просто не працює. Ми встигли подати всього одну заяву, оскільки прив’язувалися чітко до графіка, мали певні особисті плани, щоб сьогодні закінчити цю реєстрацію, але поки що це у нас не виходить. Сайт “лежить”. А так, в принципі, доступна і зручна форма, легко все знайти, зважаючи на те, що діти подають документи не тільки у львівські університети. Не треба тратити час, кошти, тому ця система дуже зручна, але, можливо, виявилася технічно не готовою до такого напливу вже у перший день реєстрації. Там все настільки просто, що не розумію, для чого їхати в університет і вистоювати черги”, – зазначила “Пошті” мама абітурієнтки.
На її думку, “система пріоритетності полегшує прийняття рішення при формуванні рейтингового списку, коли вже університети їх складають. Але дітям ця система, мабуть, навряд чи приносить якесь полегшення”. 
Тому закликаємо абітурієнтів та їх батьків попри все зберігати спокій і подавати документи онлайн!

З питань вступу – на гарячу лінію

У Міністерстві освіти і науки запрацювали консультативні телефонні лінії

Фахівці МОН та волонтери громадської організації “Фонд “Відкрита політика”  консультуватимуть громадян із питань вступу до вищих навчальних закладів за номерами
(044)-481-32-15 та 068-951-25-13.
Для дзвінків із території Криму та тимчасово непідконтрольних територій Донецької та Луганської областей працюють наступні номери:
050-550-54-11 та 0 800 504 425.
Консультативні телефонні лінії працюватимуть упродовж вступної кампанії. У Міносвіти обіцяють оперативно реагувати на можливі факти порушення законодавства.
Міністерством також організовано прийом громадян щодо питань вступу до вищих навчальних закладів за адресою:  
м. Київ, проспект Перемоги, 10, кімната 122.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7817 / 1.7MB / SQL:{query_count}