Купив авто, а воно – у розшуку!

“Пошта” довідалася у поліції та юриста, як не потрапити в тенета шахраїв, купуючи вживаний автомобіль

Аферисти нині умудряються заробити всюди і на всьому. Не виняток автошахраї. Їх жертвами стають як продавці, так і покупці зазвичай вживаних автомобілів. Схем наживи махлярi мають безліч. Буває, людина купила авто, а через деякий час його можуть вилучити, мовляв, транспортний засіб у розшуку чи на нього накладений арешт. 
У поліції кажуть, що нині у Львові випадки афер при купівлі-продажу авто поодинокі, натомість юристи запевняють, що до них доволі часто звертаються водії, які потрапили у таку халепу чи то з необачності, чи то через брак досвіду. Відтак втрачають і машину, і гроші, а повернути їх не так вже й легко, інколи взагалі неможливо.  

Сліпа довіра

До прикладу, розслідують на Львівщині шахрайство при обміні автомобілями, інформує відділ комунікації ГУ Національної поліції у Львівській області.
До відділення поліції звернувся з письмовою заявою 33-річний мешканець Рави-Руської, мовляв, у березні 2014-го обміняв свій автомобіль “Івеко 3250” на “Ауді А6”, який належав жителю одного зі сіл району. Домовленість між чоловіками була усною, без офіційного оформлення, без доплат та розписок, але при свідках. Зі слів заявника, нещодавно “Ауді А6” у нього власник автомобіля забрав назад, а його “Івеко” не повернув.
А от пан Василь кілька років тому придбав автомобіль “з рук”. Тішився покупкою десь півроку – приїхали правоохоронці і забрали транспорт, мовляв, на нього накладений арешт. 
“У мене був тоді шок, не знав, що робити. Спершу подумав, що насправді то якісь шахраї приїхали і “розводять” старого. З дружиною довго збирали гроші на авто – наважилися купити його аж коли на пенсію вийшли. Купили вже користовану. Продавець дав доручення на автомобіль. Як виявилося, що він не був власником машини, а перекупником. Сам власник застряг у боргах, кредитах різних. Тому на машину й наклали арешт і в нас її забрали. Доводилося судитися, пішло чимало грошей”, – розповів “Пошті” пан Василь. 

Поради юриста: на що звернути увагу

Зі слів доцента юридичного факультету ЛНУ імені І. Франка Дмитра Гудими, дуже часто трапляється, що нові власники автомобіля, купленого “з рук” потрапляють у халепу, бо замість договору про купівлю-продаж транспортного засобу, обходяться лише довіреністю на нього. 
“Купівля-продаж може відбуватися за договором купівлі-продажу, або за схожими за своєю природою договорами, наприклад, обміну. Передання авто за довіреністю може передбачати надання права на кермування автомобілем (хоч це і не зовсім узгоджується з чинним законодавством), а також на вчинення інших дій від імені власника автомобіля. Люди ще з початку незалежності живуть тим, що на підставі довіреності можна дешевше “придбати” авто, а потім його перепродати. І тому вважають, якщо мають довіреність на машину, – значить це їх власність, – каже “Пошті” Дмитро Гудима. – Та навіть, коли вони здійснюватимуть перепродаж авто за довіреністю, то продаватимуть транспорт від імені власника, а не від власного імені”. 
Стосовно перевірки автомобіля, то, як правило, коли купляють авто, то максимум, що роблять, – перевіряють, чи арештований він у Регіональному сервісному центрі (МРЕВ), додає співрозмовник. “Але, коли накладається арешт на автомобіль, то ці дані фіксуються у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна. І перевірити їх можна у будь-якого нотаріуса. Здебільшого там ніхто нічого не перевіряє, думаючи, якщо у сервісному центрі нічого немає, то все добре. Але це не так. Потенційний покупець не перевіряє зазвичай всі реєстри. І цим користуються не зовсім чесні на руку продавці, які за довіреністю можуть перепродувати автомобілі, на які є заборона відчуження”, – розповідає юрист. 
Потенційний покупець не перевіряє зазвичай всі реєстри, і цим користуються не зовсім чесні на руку продавці, які за довіреністю можуть перепродувати автомобілі, на які є заборона відчуження
З його слів, часто трапляються випадки, коли на момент видання довіреності власник не мав проблем із боргами, а через якийсь час вони виникли. І на підставі рішення суду чи державного виконавця накладається арешт на все майно власника, включно з автомобілем, який був “проданий” за довіреністю.
“Головна порада для покупців – нічого не “купувати” в обмін на довіреність. Всі скупляться заплатити за нотаріальне засвідчення договору купівлі-продажу. У кращому випадку укладають договори купівлі-продажу на біржах. А ще гірше, коли оплачують вартість авто, не отримуючи доказів набуття права власності на нього. У моїй практиці такі ситуації траплялися не раз. Коли люди попали в таку ситуацію, то один із небагатьох шляхів виходу з неї – це знайти первинного власника, який взяв гроші за продаж авто, а видав довіреність, і домовлятися з ним, щоби він підтвердив, що авто продане, – каже Дмитро Гудима. –  А потім організовувати судовий процес, спрямований на визнання права власності та виключення майна з-під арешту, оскільки власник вже давно змінився. Але це тягне немалі гроші. До того ж, вирішити проблему вдасться при добрій волі цього справжнього власника, який, видаючи довіреність, міг не передбачити, що через якийсь час він опиниться у боргах і створить проблеми для всіх, кому він щось “продавав” за довіреністю”. 

Жертва власного авто

Не пощастило з купівлею автомобіля й водієві Андрію Куцинді. Чоловік уже не вперше купує авто, з його слів, він як треба перевірив усі документи на машину, пройшов процедуру перевірки в органах державної реєстрації транспортних засобів, отримав технічний паспорт, у Регіональному сервісному центрі та нотаріус підтвердили, що авто не є у розшуку, немає жодних заборон для його придбання.
“Нещодавно я придбав авто Volkswagen Passat. Перевірив його повністю, по всіх базах чи не мало жодних заборон. Через кілька днів приїхали колектори з працівниками поліції вилучати в мене транспортний засіб. Авто забрали без рішення суду, воно, до речі, прийшло лише через чотири дні після вилучення”, – розповідає “Пошті” Андрій Куцинда. 
З його слів, історія цього авто не така й проста. “У 2013 році одна лізингова компанія продала авто приватній фірмі, та, не розрахувавшись за машину, віддала її своєму працівникові. Він якимось невідомим чином зняв автомобіль з обліку, який перебував насправді в той час у лізингу. Згодом він авто продав, новий власник знову продає автомобіль, та машину у нього вилучають, коли лізингова компанія спробувала повернути автівку. Чоловік автомобіль відсудив, зняв на нього всі арешти і перепродав її перекупнику у Стрий. Там авто знайшло ще одного власника, який користувався ним сім місяців”, – зазначає співрозмовник.
Потім автомобіль придбав Андрій Куцинда. “Користувався авто півтора місяця і в мене його вилучили. Я не перший набувач. На момент вилучення авто заборон на нього не було, оскільки, коли його вилучали, я одразу поїхав до нотаріуса, він дав виписку, що на машину немає жодних заборон. А брат поїхав у сервісний центр і там йому також повідомили, що жодних заборон немає. Машину було належним чином оформлено, тому не розумію, на яких законних підставах втратив авто, на яке так довго заощаджував кошти. Факт купівлі-продажу було зареєстровано належним чином”, – каже Андрій Куцинда. 

Не забувайте про VIN-код

Зі слів начальника Пат­рульної поліції Львова Антона Пузиревського, аби не було проблем із покупкою автомобіля “з рук”, “потрібно покупцеві і продавцю разом звернувся у Регіональний сервісний центр за місцем реєстрації транспортного засобу і вже на місці вияснити всі питання стосовно авто”.
“Завжди потрібно перевіряти машину перед купівлею, довіряти одразу кошти за товар не варто. Бажано, звичайно, подати офіційний запит і отримати офіційну відповідь, що авто не перебуває ні в арешті, ні в розшуку”, – розповідає “Пошті” Антон Пузиревський. 
З його слів, перед продажем найчастіше шахраї змінюють номери на двигуні та кузові машини. На них покупці чомусь рідко звертають увагу. Їх треба повністю перевірити, вони мають бути видимі. Це процедура, яку знають всі, але чомусь оминають її.
Така обачність застереже від аферистів. Адже ті умудряються замінити номер на візуально подібні букви та цифри або ж приварити новий. Потім вони  купують фальшиві документи і продають авто. 
Антон Пузиревський радить при покупці вживаного автомобіля звіряти VIN-код (17 цифр, за якими можна ідентифікувати автомобіль. Він вказаний у технічній документації та на самому авто, залежно від марки – у різних місцях). А номер кузова треба звірити з тим, що у техпаспорті автомобіля. Варто перевірити й маркування скла на вікнах. Цим займаються спеціалісти. 

Як оформити договір купівлі-продажу?

У Регіональному сервісному центрі МВС у Львівській області зазначають, що оформлення договору купівлі-продажу транспортних засобів у територіальних сервісних центрах МВС є безкоштовним. До речі, ця послуга є однією з найбільш затребуваних серед населення.
“Часова планка по оформленню договору купівлі-продажу – до двох годин. Також у залі постійно знаходиться наш працівник, який консультує людей та надає зразки договорів”, – зазначає Олександр Плашовецький, в.о. директора Регіонального сервісного центру МВС у Львівській області.
Договір купівлі-продажу можна заповнити заздалегідь у трьох примірниках, а оформити у будь-якому територіальному сервісному центрі в присутності адміністратора центру, який засвідчить особи учасників угоди на підставі їхніх документів, проведе відповідні перевірки по базах даних, а також проконсультує у незрозумілих питаннях. Ці процедури безкоштовні. Сплатити доведеться лише обов’язкові платежі, встановлені законом, в які входить перевірка автомобіля експертом, виготовлення свідоцтва про реєстрацію та номерних знаків (у разі зміни).
У сервісному центрі МВС радять мати з собою вже готові копії документів, а також пройти експертний огляд транспортного засобу, щоб отримати відповідний акт, і вже після цього звертатись до працівника центру для укладення договору купівлі-продажу.
Документи, які необхідно надати: паспорт громадянина України (оригінал та копія); ідентифікаційний номер (оригінал та копія); свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (облікова картка, якщо транспортний засіб знято з обліку(оригінал та копія); при наявності – доручення (оригінал та копія).
Ксерокопії цих документів засвідчуються особистими підписами їх власників та написом “Згідно з оригіналом”. Після оформлення договору його реєструють і кожна зі сторін договору отримує по одному примірку, третій примірник залишається у сервісному центрі. 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7862 / 1.64MB / SQL:{query_count}