Чи заспіває Європа у Львові?

Львів активно бореться за право приймати “Євробачення-2017”. “Пошта” з’ясувала, які можливості і виклики постають перед містом

Після феєричної перемоги Джамали на конкурсі “Євробачення” у Швеції Україна готується приймати конкурсантів у 2017-ому. Питанням номер один, звісно, залишається місто, в якому проводитимуть конкурс. 
Уже зараз у боротьбу за право прийняти гостей “Євробачення-2017” вступили Київ, Дніпро, Одеса, Львів, Херсон. Делегати “Євробачення” враховуватимуть усе – відстань до аеропортів, кількість і “зірковість” готелів, наявність критої концертної зали або проекту її побудови. Тож до того, як в Україні почнеться найпопулярніший пісенний конкурс Європи, пройде ще і битва міст за право провести це свято.  
На сторінці ТСН.Тижня у Facebook навіть провели опитування, під час якого запропонували обрати місто для проведення “Євробачення” у 2017 році. На опитування зреагували майже 30 тисяч користувачів мережі Інтернет. Проти проведення пісенного конкурсу в Україні проголосували 3%, за Херсон – 2%, за Дніпро – 5%, за Одесу – 8%, за Київ – 21%. 
Лідером опитування став Львів – 44%. Аргументи за це місто вагомі – хоч Київ і найбільш пристосований інфраструктурно, але Львів більш гостинний, затишний, і ближче до Європи. Найпопулярніший коментар за Львів – від Тоніки Максимів: “У Львові, щоб усі змогли побачити на власні очі справжніх бандерівців. А для туристів з РФ буде нагода розвінчати свою фобію про “фашистські страхи”, пише tsn.ua.

фото: esflconferences.org
Незабаром команда організаторів “Євробачення” від Національної телерадіокомпанії проїде українськими містами, щоб визначити, яке з них прийматиме пісенний конкурс, про це у коментарі ВВС Україна заявив Зураб Аласанія, директор НТКУ, яка займатиметься організацією “Євробачення-2017”. 
“Невдовзі ми маємо отримати договір, де будуть виписані початкові умови проведення конкурсу. Після цього ми зберемо команду, яка поїде містами України консультуватись з місцевою владою щодо умов проведення конкурсу, які маємо витримати”, – заявив Зураб Аласанія.
Він пояснив, що окрім вимог до арени, Європейська мовна спілка матиме вимоги до інфраструктури, умов поселення та культурної програми учасників. 
Нашому рідному Львову зокрема на руку те, що тільки з 2002 року “Євробачення” тричі проходило не у столицях. 
Джамала ж здобула для України вже другу перемогу на пісенному конкурсі. Пригадуємо, що у 2005-ому “Євробачення” проходило у Києві. У 2005 році пісенний конкурс обійшовся Україні у 23 мільйони доларів. 
Цього року конкурс у Швеції обійшовся в 11 мільйонів євро. Джерела фінансування різні. Зазвичай частина коштів іде із держбюджету, частину ж дає Європейська мовна спілка, а решту – українські спонсори. Так зокрема було у 2005-ому. Організатори сподіваються, що так буде і цього року.

фото: Євген Кравс
Як писала “Пошта”, радник міністра інфраструктури України Яніка Мерило певна, що знайти кошти на проведення конкурсу буде нескладно. 
“У вихідні звучали голоси, чи будуть гроші на організацію “Євробачення”. “Євробачення” – це не просто крутий захід, це реальна реклама країни, розвиток туризму, нові інвестиції і робочі місця. Бюджет конкурсу порівняно з тими коштами, які неефективно витрачаються, не такий уже й великий. З найменшими інвестиціями “Євробачення” провела Естонія в 2002 році: конкурс їй обійшовся у 8 мільйонів євро. В 2013 році у Швеції на його проведення витратили 15 мільйонів євро, – пояснює Яніка Мерило. – Якщо будемо скромніші, то оплата країн за участь у конкурсі, підтримка засновників, спонсорська підтримка і прибуток від продажу квитків можуть покрити приблизно 75 відсотків витрат. А в Україні з огляду на важливість заходу, вірю, можна отримати ще більше спонсорських грошей. Тож я не дуже драматизувала б “а чи є гроші?”. Впевнена, що вони знайдуться”. 
Крім того, Яніка Мерило озвучила цікаву пропозицію: конкурс варто проводити не в столиці, а в одному з регіонів. “Звичайно, я впевнена, що Україна проведе “Євробачення”, і дуже навіть вдало. Але сподіваюся, що цього разу не в Києві, а в одному з регіональних центрів. Це створить можливість прорекламувати інші красиві міста, спонукатиме їх розвиватись”.
Відтак було б добре, аби на цей раз завзяті фанати пісенного змагання побували і у Львові. Тим паче, що експерти певні: це добре вплине на промоцію міста Лева, вкотре доведе, що Львів – місто європейських можливостей. Попри те, у місті чимало проблем, зокрема нема концертного залу, який би відповідав усім вимогам “Євробачення-2017”.

фото: arenalviv.com.ua
Андрій Садовий, міський голова Львова:
– “Євробачення” виграла Джамала, виграла Україна. Дуже хотілось би, аби “Євробачення-2017” об’єднало Україну і весь наш потенціал. Ми повинні показати Європі і світові красиву відкриту європейську Україну. Нині потрібно залучити фахівців Європейської мовної спілки, які й організовують “Євробачення”, щоб вони приїхали, подивилися наші можливості і дали свої пропозиції, де і як краще провести цей конкурс. Це дуже важливо, щоби не було змагальних процесів, перетягування ковдри. Також до цієї справи потрібен і господарський підхід, це ж витрати, і не для кожного міста ці витрати будуть компенсовані доходами. Якщо говорити про Львів, то ми маємо добре розвинену інфраструктуру, ми маємо досвід, ми маємо багато переваг. Думаю, що серед усіх українських міст ми є найбільш готові проводити цей конкурс. Дуже важливий чинник для багатьох країн світу це є безпека. По телебаченні у світі, коли показують Україну, то часто показують війну, на це треба зважати. Перевага, яка є у Львова – це можливість показати світові відкриту європейську Україну, тут ми поза конкуренцією. Ми також маємо чимало переваг і в інфраструктурних можливостях. “Євробачення”, як правило, фінансують і спонсори, і місто, і держава. Вони у певних пропорціях розподіляють між собою навантаження, та це залежить від кожної країни окремо, немає єдиного стандарту щодо цього. Попередньо я мав розмову із певними потужними міжнародними компаніями, вони готові профінансувати певну частину коштів, звичайно, що потрібна і підтримка держави, хоча би, щоб держава свої зобов’язання виконувала. Якщо ми інвестуємо гроші в такі події, то ми розуміємо, яким чином ми ці гроші будемо повертати.
Андрій Великий, ведучий ранкового шоу “Все й одразу” радіо “Львівська хвиля”:
– Мені дуже дивно чути від деяких львів’ян про те, що вони не хочуть, аби “Євробачення-2017” проходило у місті Лева. Адже це посприяє потужній промоції Львова. Тим паче, що “Євробачення” має трохи інший контингент публіки, ніж “Євро-2012”. Публіка пісенного конкурсу менш агресивна, ніж футбольна. Тож, якщо говорити винятково про вигоду для міста, то така публіка нам навіть більше на руку. Втім також цілком тверезо оцінюю шанси Львова на проведення такої події. Європейська мовна спілка має спеціальні умови для міста, що проводитиме конкурс. Серед яких якраз і наявність закритого залу, якого в нас, на жаль, нема. Хоча зараз багато хто фантазує з цього приводу, мовляв, можна обладнати якесь там спеціальне покриття на “Арені Львів”. Фахівці кажуть, що чисто теоретично навіть за короткий час можна спробувати накрити “Арену Львів”. Втім навряд чи це спрацює… Натомість Київ ніби має інфраструктуру для “Євробачення”. Хоча у столиці аеропорт занадто далеко від місця проведення конкурсу, що суперечить умовам Європейської мовної спілки. Організатори також наполягають на тому, щоб країна, яка неодноразово перемагає на “Євробаченні”, проводила конкурс y різних містах. Мовляв, щоб і фанатам було цікаво. Знаю, звісно, що і Одеса, Херсон та Дніпро зголосились також приймати “Євробачення-2017”. Втім і в них, знаю, не надто є умови для конкурсу – щось також потрібно добудовувати. Тож переконаний, якщо не у Львові, то потрібно цей конкурс проводити однозначно у столиці, яка вже й досвід має. Незалежно від того ¬– буде у Львові проводитись “Євробачення-2017” чи ні, нашому місту варто серйозно задуматись над будівництвом концертно-спортивного залу. Втім тут потрібно буде прорахувати все, аби цей зал не пустував, як це сталось з “Ареною Львів”, яка зараз живе за рахунок матчів ФК “Шахтар”.
Валерій Веремчук, член комісії фінансів і планування бюджету Львівської міськради:
– “Євробачення” проводить держава, а не місто. Із тією інфраструктурою, яка є у Львові, єдине, чого бракує – це нормального приміщення, яке відповідатиме вимогам цього конкурсу. І тут є варіанти, вони абсолютно реальні, можна продумати накриття для “Арени Львів”, можна, зваживши на всі вимоги, добудувати арену, яку почали споруджувати до “Євробаскету”. Це однозначно не мало б бути проблемою міста, це відповідальність держави. Тому я переконаний, що привабливість Львова, близькість до Європи і досвід проведення “Євро-2012” мали би допомогти нам організувати цей конкурс, звичайно із затратами з держбюджету. Промоція, яку отримає місто – збільшення туристів, залучення інвесторів, а нині дуже важливо показати, що Львів безпечне місто – це неабияк важливо. Львів розвивається. Для нашого міста заходи такого масштабу, як “Євробачення” – це, можливо, не одразу означає повернення коштів, але це дуже вдала інвестиція. Я на мене, нам бракує лише великого приміщення, і це не є проблема. Нині можна знаходити і гроші, і партнерів. Коли готувались до “Євро-2012”, були певні проблеми. Якщо говорити про прямі борги – це 150 мільйонів гривень на ремонт доріг, які мали заплатити із державного бюджету, підрядники роботу зробили та її не оплачено. Сьогоднішній бюджет розвитку міста у мільярд 600 тисяч гривень – це достатньо великі кошти, якщо ними ефективно управляти, якщо економно, якщо не допускати розкрадання, то за ці кошти можна багато чого зробити, в тому числі й організувати підготовку до такої події, як “Євробачення-2017”.
Андрій Москаленко, заступник міського голови Львова з питань розвитку:
– Перемога України на “Євробаченні” – це важливий шанс для всієї держави! Особливо важливо організувати цей конкурс так, щоби це дійсно мало ефект для всієї країни, такий ефект, який був від перемоги Джамали. Тому має бути консолідоване рішення щодо міста, де відбуватиметься конкурс. Львів має великий досвід організації таких масштабних подій. Ми одночасно можемо розмістити понад 10 тисяч гостей. А така подія, безперечно, дасть додатковий розвиток інфраструктурі, з’являться нові робочі місця. Незабаром до України прибуде спеціальна делегація, яка вестиме перемовини, привезе технічні характеристики щодо вимоги цього конкурсу, щодо місця його проведення, обслуговування… Після цього можна буде говорити конкретно про якісь наступні кроки. Львів є містом, через яке дуже багато людей із-за-кодону пізнають Україну, тож ми готуємось. Але це мусить бути подія загальнонаціонального масштабу, і продумувати її з самого початку потрібно як вигідну для всієї України. Також без офіційних вимог важко говорити про місце, де б мав відбуватись конкурс. У нас є такий великий об’єкт – “Арена Львів”, є менші конгрес-холи, є конгрес-холи, які треба добудовувати. Якби було таке фасилітоване рішення проводити цей конкурс у Львові, то це б дало змогу Львову добудувати необхідну інфраструктуру. А та інфраструктура, як до прикладу, і після “Євро-2012” залишиться. Ми маємо аеропорт, який необхідний для розвитку якісного авіасполучення, стадіон, на якому нині проводять чимало масштабних спортивних і не тільки подій. Щодо комплексу, який будували до “Євробаскету”, про який нині говорять як про можливе місце для проведення “Євробачення”, то цей об’єкт у роботі, там вже виведений другий поверх. Та знову ж таки там є приватний власник, все потрібно буде узгоджувати з ним. Та щоб узгоджувати, потрібно мати технічні параметри, вимоги комісії. Нині більшість розмов ведуться без конкретики. Щодо переваг подій такого масштабу, як “Євробачення”, то у них є чимало переваг. Щодо того, що дало нам “Євро-2012”, то назву три факти: перше – на Різдво і Великдень до нас приїздить чи не найбільше гостей, у цей час у туризмі задіяно 70 тисяч львів’ян, вони працюють у різних напрямках, це і перекладачі, і працівники туристичних компаній, готелів, гостелів. Друге – у місті 20 тисяч нових робочих місць в індустрії туризму. Третє – одна людина, німецький турист, який приїздить до Львова, в середньому витрачає тут 600 євро. Український турист – приблизно 300 євро, це гроші, які залишаються в кишенях львівських компаній. Тож розвиток це добре, але треба мати події, які дозволяють, так би мовити, стрибнути, як от, до прикладу, “Євро-2012”. Нам важливі дві речі – це комфорт і якість життя львів’ян. Важливо покращити інфраструктуру, щоб були ще кращі дороги, ще кращі хідники. А це все залежить від наповнення бюджету. Нам треба, щоби у Львові місцеві компанії ставали потужнішими, сплачували більше податків, створювали нові робочі місця. Таким чином ми підвищуємо купівельну спроможність львів’ян. Індустрія гостинності може давати поштовх для розвитку і інших сфер у місті.
Денис Ринський, директор “Арени Львів”:
– Думаю, що проведення “Євробачення-2017” у Львові – це чудова можливість вкотре продемонструвати нашу галицьку гостинність, наші європейські цінності та вміння проводити заходи такого високого рівня. Знаю, що арена для проведення такого заходу повинна мати накриття. Зокрема, через опади та через технічну необхідність облаштування підвісних конструкцій – декорацій, звукових приладів. “Арена Львів” має таку можливість. Тим паче, що “Євробачення” зазвичай проводять на схожих аренах. Утім не кожне місто, яке приймає “Євробачення”, має потрібний зал, тому це цілком нормально, що нам потрібно ще щось допрацювати. Конструкцію даху на “Арені Львів” можна організувати двома шляхами: або обладнати натяжний дах, який закриє від опадів; або ж облаштувати вільно стоячу конструкцію над полем, яку можна закріпити, і яка дасть змогу приєднати до неї всі навантаження. Технічно це, звісно, можливо. Тим паче, що озвучені бюджети, за які проводилось і останнє “Євробачення”, і всі попередні, дають змогу реалізувати всі наші наміри. Тож будемо мати велику честь попрацювати із такими організаторами та здобути досвід у проведенні такого конкурсу.
Галина Терещук, власний кореспондент Радіо Свобода:
– Звісно, як львів’янка, я за рідне місто. Бо буде концертний зал, а про нього мовиться вже десятиліттями і так не вдалося збудувати. Сотні кав’ярень і наливах, а немає гідного концертного залу. Якщо говорити про безпеку проведення “Євробачення-2017”, то Львів має великі шанси. Але, якщо дивитись через призму держави, то “Євробачення-2017” мало б бути у Херсоні, щоб підтримати там громадян України і кримців, і кримчан. Зрештою, цей регіон славився фестивалями. Щодо безпеки, то про це мали б домовлятись лідери країн. Якщо бути реалістом, то навряд чи Київ віддасть Львову право проводити конкурс. Бо мова про великі фінансові потоки. До того ж тут ще буде важливим слово західних організаторів конкурсу. Адже в Україні бойові дії продовжуються і за рік вони навряд чи припиняться.
Тарас Стецьків, політик, екс-президент Національної телекомпанії України, відповідальний за організацію “Євробачення-2005” в Україні:
– На жаль, Львів не має залу. У нас немає критого кіноконцертного або спортивно-концертного залу, який би вміщав не менше, як дві тисячі людей. Має бути крита арена щонайменше на дві тисячі глядачів, вона має мати технічні внутрішні обладнання для монтажу сцени. На жаль, Львів не має жодного приміщення, якщо не враховувати цирк, але в цирку, звичайно, ніхто такий конкурс проводити не буде. Мені здається, що Львів нині має дуже невисокі шанси прийняти “Євробачення”. Я чув заяви міського голови Львова про те, що можна збудувати з нуля нову арену. Якщо б місто взялося і знайшло кошти, свої чи приватних інвесторів, для будівництва арени, наприклад, на тому місці, де планували спорудження критого спортивного майданчика для “Євробаскету”, тоді так – наші шанси були б більш реальні, але в мене є великі сумніви, що за такий короткий час вдасться знайти кошти і збудувати приміщення для “Євробачення”. Рішення щодо того, де відбуватиметься конкурс, швидше за все прийматимуть влітку цього року, а Львів навіть ще і не почне робіт. Львів має нульові шанси, щоби стати містом, яке прийматиме цей конкурс. Я, звичайно, як львів’янин шкодую з цього приводу, але Львів не готовий. Перевагу має Київ, Дніпро, Одеса, вони мають відповідні зали. Те, що у Львові немає такого великого спортивно-концертного комплексу, це велика проблема. Окрім стадіону, немає де виступати серйозним виконавцям, тому до Львова так мало приїжджають світові зірки.
Галина Гузьо, журналіст, промоменеджер:
– У правилах “Євробачення” ніде і ніколи не було сказано, що країна, яка приймає конкурс не вперше, повинна це робити у столиці. Це перший аргумент на користь Львова. Хоча столиця у 2005-ому, після того, як Руслана привезла “Євробачення” до України, чудово впоралась із організацією конкурсу. Київський палац спорту тоді переобладнали практично в екстремальних умовах. Тож експерти та організатори “Євробачення” дарма переймались, що у нас щось там не вийде. Адже все було на найвищому рівні. Якщо брати з тієї точки зору, що “Євробачення-2017” їде в Україну вже вдруге, було б чудово провести його вже не у Києві. Тим паче, що фанати пісенного конкурсу вже були там. А фанати “Євробачення”, щоб ви розуміли, це дуже стала когорта людей, які з року в рік їздять на цей конкурс по всій Європі, тиждень живуть емоціями “Євробачення”. Було б цікаво, щоб на цей раз вони приїхали власне до Львова. Чому? Львів уже має досвід проведення міжнародних європейських заходів. Зокрема “Євро-2012”, з яким, вважаю, ми впорались. Це також “Альфа Джаз Фест” – на цю подію з’їжджаються знамениті на весь світ джазмени, привозять із собою чимало світової публіки. Зовсім недавно Львів проводив шаховий турнір. Тож досвід у нас є однозначно. Тим паче, що в нас, галичан, є ще дуже класна ментальна риса – якщо ми вже за щось беремось, то робимо це якнайкраще. Єдине, що турбує, – це зал, якого в нас нема. Правила “Євробачення” вимагають, аби це було крите приміщення, пристосоване для максимально видовищного шоу. Тобто тонни техніки, світла та звуку, пересувні, відсувні, літаючі сцени – все це має передбачати зал. Також там має вміщатись чимало глядачів. У Львові такого залу нема, але в нас є ще 9-10 місяців, щоб збудувати його. Таким чином, Львів міг би не тільки стати господарем “Євробачення-2017”, а й мати привід збудувати концертний та спортивний зали. Уся інша інфраструктура – готелі, міжнародний аеропорт достойного класу, а найголовніше – особлива львівська атмосфера, куди європейська публіка приїде і поїде з гарними враженнями, в нас є.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7992 / 1.78MB / SQL:{query_count}