Велорозвиток “на виріст”

“Пошта” з’ясувала, чи насправді львівський велорух є зразковим, де у місті будуватимуть нові велошляхи та чому львів’яни побоюються сідати на двоколісні

фото: Олег Огородник (2)
У Львові, де немає метро, вузькі вулички, і з кожним роком усе більше й більше приватного автотранспорту, де громадський транспорт ледве справляється із потоком пасажирів, постійне транспортне напруження. Звичайно ж, виходом є розвиток велосипедної інфраструктури, що дозволить розвантажити дороги та міський транспорт. 
Відтак місто вже кілька років вкладає чималі кошти у розвиток велоінфраструктури, так цього року на роботи у цій сфері у проекті бюджету розвитку передбачено 10 млн грн. У більшості країн світу така інвестиція є неймовірно вигідною. Скажімо, в Англії велорух у рік приносить 2,9 млрд фунтів. Цифра враховує такі фактори, як виробництво велосипедів, роздрібну торгівлю і зайнятість у цій сфері. Там навіть провели дослідження і з’ясували, що велосипедисти хворіють рідше, ніж ті, що не їздять ровером. Вони на лікарняних ліжках за рік у середньому проводять майже на два дні менше від тих, хто не користується ровером, що також є неабияк економічно вигідно.

Повільний та все ж розвиток

Тож депутат міськради Львова Олег Шмід, який впродовж кількох років був радником міського голови з питань велоінфраструктури, пропонує активно вкладати кошти та розвивати велоінфраструктуру. 
“Зараз закінчують велодоріжку в Рясне. Нещодавно відбувся тендер на дві велодоріжки на вул. Городоцькій, на ділянці від Ряшівської до Чернівецької, також заплановане будівництво велодоріжки в Брюховичах. Обидва тендери відбулись, роботи незабаром розпочнуться. Ще, крім того, закладені гроші у бюджеті розвитку на розробку проекту на будівництво доріжки по вулиці Княгині Ольги. Це все, що заплановано ще на цей рік щодо велодорожніх проектів. Та є ще інші проекти реконструкції вулиць, і на деяких будуть велодоріжки. Велодоріжка буде на вулиці Садовій. Також необхідно запроектувати велодоріжку на вулиці Сихівській. У рамках реконструкції вулиці Богданівської також будуватимемо велодоріжку”, – розповів “Пошті” Олег Шмід. 
Є ще проекти, що кредитуються ЄБРР – реконструкція вулиці Стуса при будівництві трамвая на Сихів. Там теж будується велодоріжка. Частину велосипедної інфраструктури зроблять райадміністрації в рамках ремонтів тротуарів.
Олег Шмід зазначив, що на кінець цього року у місті буде близько сотні кілометрів велошляхів разом із тими 65 км, які вже є. Відтак програму першої стадії веломережі до 2020 року буде виконано. А у ній заплановано, що до 2020 року у місті має бути збудовано 268 км велодоріжок. 
“Всюди є знаки, є розмітки. Є два світлофори для велосипедистів на проспекті Чорновола і вулиці Коновальця, вони там були вкрай необхідні, бо велосипедист не бачив, яке світло на перехресті. Думаю, в наш час немає сенсу витрачати гроші на велосвітлофори, якщо велосипедист може бачити загальний світлофор. Звичайно, плануємо такі світлофори всюди встановити, та зараз краще кошти витрачати на розвиток велоінфраструктури”, – каже Олег Шмід. 
Також недоцільно тратити гроші на велопарковки, вважає Олег Шмід, він каже, що їх у місті “на виріст”. “Зараз треба розширювати веломережу і дбати про те, щоб заходи безпеки для велосипедистів були дотримані всюди, щоб вони не боялися сідати на ровери. Час від часу нам дарують парковки, на тиждень мобільності дарували, зараз навіть важко запланувати, де можна облаштувати велопарковку”, – каже він. 
Депутат каже, що спілкується із власниками веломагазинів, продажі зростають, тож і кількість велосипедистів збільшується. Та все ж люди побоюються сідати на ровери, хтось через “некультурних” водіїв, хтось через погані дороги. “Я дуже люблю їздити велосипедом, здебільшого катаюсь за містом або у Львові на тих вулицях, де немає сильного трафіку. Я стараюсь їздити по дорозі так, як має бути, але автомобілісти часто поводяться не надто адекватно, підрізають один одного, порушують правила, коли в таких ситуаціях я опиняюсь поруч на велосипеді – розгублююсь. А ще дуже складно їздити там, де немає велошляхів, або дорогою, де бруківка, а не асфальт”, – каже львів’янка Наталія. 
Олег Шмід, який досить часто користується велосипедом, також критично ставиться до бруківки, особливо на магістральних шляхах. “Велосипедистам дуже незручно на бруківці. Її категорично не варто стелити на магістральних вулицях. Вона може бути десь у центрі на пішохідних вулицях”, – каже він. 
Львів’яни часто нарікають на якість велодоріжок. У соцмережах викладають чимало фотографій з недоліками велошляхів на сторінках про львівський транспорт, велорух та навіть на персональній сторінці Олега Шміда. Також містяни скаржаться, що бракує реального системного громадського контролю за тим, як ремонтують шляхи у місті, від планування до утрамбування асфальту котком. Та все ж, хоч велосипедистів у місті не надто багато у порівнянні з іншими українськими містами, велоінфраструктура у нас розвивається чи не найстрімкіше.

Інша першість

Найбільш велоактивними містами України стали Миргород, Івано-Франківськ та Харків. За насиченістю велотрафіку на перехрестях міста Львів посів лише п’яте місце. Про це свідчать дані підрахунку велосипедистів у 12 містах України, дослідження проводили торік восени. У Миргороді на одному перехресті в будній день проїжджає в середньому 154 велосипедисти, у Львові їх майже втричі менше – 57. Також у Миргороді найбільша частка дівчат серед велосипедистів міста – 35%. 
Львів у свою чергу свою велосипедну першість намагається відстояти в іншому. До прикладу, цього року у березні у місті відкрили перший в Україні муніципальний велопрокат. Наразі у Львові облаштовано п’ять станцій на 55 велосипедів, однак мережу обіцяють розширити вже навесні наступного року. 
Системи муніципального велопрокату NextBike доступні в понад сотні міст у 16 країнах світу. 
Олег Шмід каже, що нині прокат у Львові не надто популярний, бо не розвинена його мережа. “Я бачив велосипедистів на цих велосипедах. Думаю, цей прокат часто використовуватимуть вранці і ввечері, коли люди їдуть на роботу чи повертаються додому. Наразі не є розгалуженою сітка цих прокатів, та все ж у березні наступного року будуть облаштовувати нові станції. Поки що у нас п’ять станцій і вони розташовані приблизно по осі з півдня, через два університети, через центр міста. Звичайно, це не є зручно для усіх львів’ян, зручно лише тим, які живуть у південному районі, особливо на вулицях Княгині Ольги, Науковій, Володимира Великого і їздять до центру вчитися чи працювати”, – каже він. 
Також у Львові торік з’явилась перша вулична веломайстерня, де велосипедисти самостійно можуть усунути дрібні неполадки. Веломайстерню самообслуговування встановили на території ТРЦ “Форум Львів” у центрі міста. Там є стандартний набір інструментів: дві викрутки, набір шестигранників і два розвідні ключі, про це на своїй сторінці у мережі Facebook інформує Львівська асоціація велосипедистів.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8502 / 1.6MB / SQL:{query_count}