“Таксі, будь ласка. А чек даєте?”

“Пошта” довідалась, чому львівські таксисти відмовляються працювати легально, як це впливає на їх безпеку та на імідж міста

фото: Олег Огородник
Останніми роками людям особливо бракне грошей – економічна ситуація у країні не з кращих, м’яко кажучи, тож у пошуках заробітків львів’яни часто подаються таксувати містом Лева. Мовляв, робота хоч нелегка, втім якось копійку заробити можна. Хтось із водіїв працює на фірму, а хтось – сам на себе. Останні здебільшого таксують у вільний від роботи час – уночі, та ще  й нелегально. Чому не виробляють ліцензії? Кажуть, що це надто тяглий процес. 
Утім, працюючи нелегально, тим самим наражають себе на небезпеку, адже у випадку нападу, крадіжки чи відмови пасажира платити за проїзд – не зможуть навіть довести свою правоту.  Та ще й чек не дають пасажирові… У Львові теж треба добряче потрудитись, аби знайти таксиста, який видасть вам чек.  Ще ми, львів’яни, якось із тим змирюємось і платимо гроші без жодних рахунків, а що ж скажуть гості міста, яких у туристичному Львові чимало. Тим паче, що театр починається з вішалки, а нове місто для туриста – дуже часто з таксі. І було б дуже добре, щоб те перше враження мало позитивні настрої. 
Тому наприкінці квітнявідбулась нарада робочої групи з врегулювання діяльності таксомоторних перевізників під керівництвом заступника міського голови Львова з питань розвитку Андрія Москаленка.
“Ми відновили роботу цієї групи, аби в процесі зустрічей вирішувати усі нюанси роботи таксі у місті. Хочемо максимально їх зробити комфортними і для самих водіїв таксі, і для пасажирів – жителів та гостей Львова. Зокрема  розглядатимемо питання із паркуванням таксі.  Потрібно напрацювати таку схему, аби і робочі місця у цій сфері були”, – зазначив “Пошті” Андрій Москаленко. 

Таксі є, а пасажирів нема…

Сьогодні львівським таксистам непереливки, адже через нестабільну економічну ситуацію у країні суттєво поменшало пасажирів. 
“Поліція часто закриває очі на місця стоянок таксі. Також помітно впала кількість замовлень, бо люди не мають можливості користуватись нашими послугами.  І їх можна зрозуміти. Пасажири часто неналежно себе ведуть, особливо студенти, яких інколи і не дочекаєшся – кажуть, що вже виходять, а самі кудись пропадають”, – зазначив “Пошті” водій таксі Олександр.
Погоджується і голова Асоціації вільних профспілок автотранспортників України Андрій Корчинський. 
“У таксистів зараз поменшало роботи – люди  менше користуються нашими послугами, бо банально не мають грошей. Ще кілька років тому не знав, звідки взяти час, аби всіх охочих довести до місця призначення. А зараз таксисти все частіше по півдня стоять на вулицях, вичікуючи на пасажирів”, ­– зазначив у розмові з “Поштою” Андрій Корчинський.
З його слів, у місті зараз також хаос, адже з кожним днем з’являється все більше охочих таксувати. Тож боротьба за пасажира тільки розпалюється.
“Зараз дуже багато інформаційних серверів, які надають послуги таксі нелегально, не сплачуючи податків у місцеву казну. Навести лад з тим дуже складно, позаяк з кожним роком таких горе-таксистів все більше і більше. Люди, не маючи грошей, пробують таксувати, а за місяць-два розуміють, що нема  від того належного доходу і кидають ту справу. Втім за тих два місці, що працювали, “вкрали” не одного пасажира у легального таксиста, що працює совісно”, – нарікає Андрій Корчинський. 

Ліцензія на таксі: у чому переваги?

Не кожен, хто таксує, хоче оформлювати ліцензію. Мовляв, “це нікому не потрібно і треба добряче попітніти, аби  пройти всі бюрократичні процедури”.
“Можливо, я неправильно розумію “легалізацію таксі” але, коли у 1997-ому  починав працювати  таксистом, було як: фірма мала ліцензію, мені давали ліцензійну карту від фірми, раз у місяць я приїжджав на фірму і платив податок. У мене була карта пенсійного страхування, трудовий стаж, а потім почалась тяганина із ліцензіями. Стосовно медичної довідки – розумію, це потрібно, а стосовно довіреності фірми на авто – не дуже погоджуюсь, бо у випадку, якщо щось трапиться із авто, відповідатиме все одно водій, тобто я.  Також для ліцензії треба обов’язково встановити лічильник, який теж не завжди потрібен, адже тариф встановлює оператор. А пізніше треба ще щомісяця сплачувати за ліцензію. Зараз виходить, що я –нелегальний таксист, бо просто не бачу потреби виконувати всі ці умови.  Втім певен: легалізація таксі потрібна, але на прийнятних умовах. Тобто я працюю на фірмі таксі, отримую від неї дозвіл на роботу, оплачую послуги фірми і спокійно працюю”, – зазначив у Facebook-спільноті “Проблеми з таксі Львова” користувач-таксист Юрій Корчовський. 
Утім, як пояснив “Пошті” голова Асоціації вільних профспілок автотранспортників України Андрій Корчинський, процес легалізації не такий вже й складний. 
“Для того, щоб таксувати легально, обов’язково людина повинна мати страховку (там обов’язково має бути вказано вид діяльності “таксі”). Раз у рік треба проходити техогляд і медогляд. Якщо таксист приватний підприємець, то  він сплачує за ліцензією податок  у розмірі одної мінімальної заробітної плати. Ну і, відповідно, автомобіль має бути обладнаний таксометром для  розрахунку з пасажирами. Це все не так важко”, – зазначив Андрій Корчинський. 
Частіше від рук зловмисників потерпають власне ті водії таксі, які працюють самі на себе
Львів’яни ж, у свою чер­гу, пропонують нам якнайшвидше запозичувати європейський досвід збирання податків із таксистів, зокрема із Чехії. 
“Завжди казала, що розумно було б взяти приклад із Чехії.  Там податок на таксі збирається на місцевому рівні: встановлені термінали, у які таксисти можуть сплатити певну суму і таксувати цілу добу за тим талончиком.  От так би і в нас запровадити – сплатив 20 грн, до прикладу, і таксуєш добу. Не хочеш сьогодні, наприклад, працювати – не сплачуєш податок. Поліція могла б відслідковувати на певній електронній платформі тих, хто ігнорує податок”, – запропонувала у Facebook-спільноті “Проблеми з таксі Львова” користувачка Марія Воробець.

Легальний – означає захищений

Враховуючи той факт, що таксисти їздять містом і вночі, коли вулицями тиняється невідомо хто і невідомо з якими намірами, то робота ця вкрай небезпечна. На жаль, кожен другий таксист може розповісти не одну історію про небезпечних пасажирів, яких колись підвозив. Аби не стати жертвою крадіїв і нападників, фахівці якраз і радять таксувати легально і виконувати замовлення через фірму. 
“До прикладу, якщо таксисти з нашої профспілки мають які-небудь проблеми із пасажирами, то одразу повідомляють своїх колег, що знаходяться неподалік. Також  надаємо правову допомогу нашим таксистам. Скажу, що куди більше проблем у нелегальних водіїв таксі. Уявіть ситуацію: пасажир не сплатив їм ту суму, про яку домовлялись. Але нелегальний таксист не має лічильника і ніяк не доведе, який кілометраж вони проїхали. Тим паче, що і юридично його діяльність неоформлена, а отже, він не може нічого довести. Саме тому і потрібно оформлювати ліцензію, бо будете просто беззахисними”, – зазначив Андрій Корчинський. 
Втім, з його слів, чимало тіньових таксистів принципово не хочуть вберегти себе від таких випадків. 
“Якщо таксист працює легально, то він, скориставшись послугами адвоката,  може запросто довести свої права у суді і вступити у спір із будь-ким”, – зазначив Андрій Корчинський. 
Утім співрозмовник також каже, що не розрахуватись можуть із легальним водієм таксі. 
“Зараз ведемо дві справи, коли  пасажири з певних причин відмовились платити, думаючи, що їм це зійде з рук. Одна з тих справ тягнеться, щоправда, вже майже рік, бо пасажирами виявились східняки і зараз вони десь у Маріуполі. Та, думаю, вони таки з’являться на суд і питання буде закрите. Чимало конфліктів можна одразу вирішити на місці. Бува, що пасажир собі чомусь вирішив не заплатити, але коли приїхала поліція, одразу все сплатив”, – наголосив Андрій Корчинський. 

Як таксисту вберегтись від горе-пасажирів?

Фахівці кажуть, що мають на меті проводити інструктажі серед водіїв таксі, аби ті не стали жертвами нападників. Ба більше, авта таксі хочуть обладнати спеціальними сиренами тривоги.  “Існують методи, які можна втілити хоча б на рівні Львова та області. Наприклад, мигаючий плафон на даху авто, який буде сигналізувати про небезпеку. Також ведемо мову на рівні міністерств та ВРУ про те, аби дозволити водіям використовувати електрошокери. Бо тут навіть газові балончики не допоможуть. Адже салон машини – закритий простір, а тому постраждає не  лише зловмисник, а й сам водій. Тому потрібно діяти радикальніше. Можливо, треба навіть забезпечити таксистів зброєю”, – зазначав  “Пошті” голова Асоціації вільних профспілок автотранспортників України  Андрій Корчинський.
Втім, якщо роздати таксистам зброю, то це також може спровокувати напади на них, адже одразу з’явиться чимало охочих заволодіти нею. Відтак таксисти повинні бути надзвичайно уважними, а у випадку небезпеки діяти розважливо і намагатись “згладити” конфлікт. А також про всяк випадок тримати зв’язок із водіями, що таксують неподалік.
“У випадку небезпеки таксисту потрібно намагатись будь-якими методами сповістити про загрозу. Тобто на екстреному виклику треба мати 102 або ж інших водіїв таксі. Думаю, таким чином вдасться запобігти біді”, – каже Андрій Корчинський.
Частіше від рук зловмисників потерпають власне ті водії таксі, які працюють самі на себе. Якщо ж водій працює на фірмі – таксувати зазвичай безпечніше. Адже компанії гарантують безпеку своїм перевізникам. Інформаційно-диспетчерські служби таксі записують усі вхідні дзвінки, аби в разі потреби з’ясувати місце знаходження потенційного пасажира.   
“Працюю на фірмі таксистом. У нас діють відповідні заходи безпеки.  Наприклад, диспетчер може вирахувати місцезнаходження людини за номером телефону. Також діє екстрений виклик диспетчеру, який сигналізує про небезпеку. Тоді всі водії, які знаходяться у момент тривоги неподалік, їдуть на підмогу. У таксистів-підприємців такого нема. Відповідно, їм працювати небезпечніше”, – розповів “Пошті” водій таксі Олександр.
З його слів, навіть електрошокери не завжди допоможуть. Про зброю  мова взагалі не йде – небезпечно. “Для того, аби дати відсіч нападникові, потрібно мати відповідні навички. Адже в руках кермо і зреагувати не завжди легко”, – пояснює водій таксі Олександр.

А як таксує Європа?

В аеропорту столиці Бельгії – Брюсселі – у черзі на таксі можна стояти кілька годин. Офіційні компанії не справляються, але  і ділитися не хочуть. Тому там представники неавторизованих компаній ходять по черзі і впівголоса пропонують свої послуги. Набирають повний автомобіль клієнтів і розвозять у призначені місця. Ціни не завищують, а дотримуються офіційної такси  – від аеропорту до центру 35-40 євро, в залежності від адреси. 
Таксі в Європі треба брати на офіційній стоянці або замовляти по телефону. Замовлення можна зробити навіть без участі оператора, залишивши час та адресу на автовідповідачі. Ловити на вулиці таксі не прийнято, займатися приватним візництвом також заборонено. Тому стояти з піднятою рукою безглуздо. Якщо таксі вільне, у нього будуть світитися “шашечки”. Найбільш організоване таксі у Берліні. Німецькі експерти до роботи таксі в своїй країні відносяться критично. Принаймні вони поставили на перше місце в рейтингу кращих таксі Європи – Барселону. 
Найдешевші таксі в Європі – в Лісабоні, де стандартна поїздка вдень довжиною  сім кілометрів коштує 8 євро. 
За титул найдорожчого сперечаються швейцарський Цюрих і столиця Англії – Лондон. Там така ж поїздка може обійтися в 30-40 євро. Втім лондонських таксистів туристи вважають найбільш привітними. До слова, для отримання ліцензії таксиста в столиці Великобританії потрібно відучитися три роки. 
А ось таксисти Парижа вважаються, навпаки, найбільш непривітними в Європі. Вони часто обманюють, возячи клієнта найдовшим маршрутом.  І ще один момент, який необхідно знати всім туристам: чайові в європейському таксі зовсім не обов’язкові. Водій працює на себе, своїй компанії він віддає тільки частину заробітку. Хоча таксисти, особливо у Франції і в південних країнах Європи, частенько прагнуть забути про решту. Тому, якщо ви не збиралися платити понад лічильника, сміливо вимагайте свої гроші назад, повідомляє taxi.uz.ua.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8327 / 1.66MB / SQL:{query_count}