Львів надихає на кохання

“Пошта” довідалась про найемоційніші освідчення, останні модні тенденції в організації весіль і новий вид туризму у Львові

фото з архіву Христини Паньків
Львів – місто романтики і кохання. Місто, сповнене таємничості і пристрасті, щасливих і не зовсім історій про велику любов. У різні епохи тут до справ кохання ставились по-різному, писали оди закоханим або ж осуджували їхню любов, якщо вона була недостатньо підкріплена посагом нареченої чи суперечила домовленостям батьків, які з корисних мотивів заручили своїх дітей, коли ті ще й говорити не вміли. А тому кожен куточок стародавнього міста Лева може розповісти свою історію про львівських Ромео і Джульєтту, про найщасливіші освідчення та найгучніші відмови. Пам’ятає Львів і гучні весільні забави, які тут гуляли в різні епохи. Кажуть, що колись у місті не менше готувались до цього свята, ніж тепер. 
Зараз Львів теж у весільній метушні. Після Великого Посту і Пасхи настав сезон весіль. Відгуляти своє без перебільшення головне свято життя сюди їдуть звідусіль – з інших міст України, з Європи та навіть із інших континентів. 

фото: go2lavka.co
Наречені прискіпливо гортають модні журнали, вагаються із вибором фасону сукні, шукають незвичайні ідеї та способи, аби втілити усе нафантазоване. 
Засинають і прокидаються з думкою про те, якого кольору буде їхнє весілля – ніжно-бузкового чи пастельно-лимонного, насиченого синього чи рожевого. Кожна пара хоче здивувати, почути заповітне “ах” від гостей. Тому й весільні церемонії проводять у незвичайних місцях. На щастя, Львів має що запропонувати для романтичного свята, а інколи навіть сам колорит міста надихне вас на яку-небудь незвичайну ідею, від якої справді усі будуть y захваті.

Із мудрості предків

“В українській традиції і не тільки характерний був певний устрій життя, алгоритм. На Гуцульщині такий вислів є: “Раб Божий родився, раб Божий хрестився, раб Божий вінчався, раб Божий жінки і раб Божий вмер”. Оце всі сходинки, за якими відбулося життя людини. Все має відбуватись за правилами, адже свій мікрокосмос людина пов’язує із макрокосмосом і навпаки. Все у навколишньому світі добре і правильно, якщо і в мене все йде за укладеною схемою. Ці злами важкі, бо коли щось змінюється, людині здається, що ота картина світу, у якому вона живе, вона зламається і за це буде неминуча кара, світ завалиться”, – каже “Пошті” етнолог Леся Горошко-Погорецька. 
З її слів, що раніше душевний стан, кохання чи нелюбов, прихильність чи ненависть для молодих дівчат та парубків не мали такого значення, як тиск суспільства, яке спонукало одружитись, дотримуватись усталеного порядку. 
Нареченим не потрібно гнатись за якимись модними тенденціями, а втілювати свої мрії!
“Є такі різні вірування, пов’язані із певним періодом в році, коли дівчина мала б одружитися, наприклад, до Покрови. Тоді казали: “Покровонько, покрий мою головоньку, чи в шматку, чи в онучу – най ся дівкою не мучу”, або “Нехай чоловік як ворона, аби жінці оборона”. Якщо жінка не виходить заміж до якогось часу, чи то пак віку, то вона би була готова піти за будь-кого, лиш би піти. Якщо хлопець і дівчина якимсь чином випали із цієї низки подій і чомусь не одружувались, то їх і спонукали, і примушували, і осуджували, тому що вони випадали із традиційного перебігу подій, а так бути не мало”, – каже співрозмовниця. 
Про те, що шлюб у давнину був справою прагматичною, розповідає “Пошті” і львовознавець, історик Ігор Лильо. “В давнину це було ще гірше, ніж тепер, бо освідчення, одруження, особливо в певних колах, це був дуже прагматичний крок. Всі все знали наперед. Вже наперед казали, що це майбутній чоловік та дружина, таким чином об’єднувалися капітали, інтереси, ще якісь речі. Я вважаю, що тепер це виглядає набагато романтичніше і цікавіше, ніж було раніше”, – каже він.

фото з архіву Христини Паньків
Навіть нашого славетного князевича Лева, сина Данила Галицького, спіткала нелегка доля “прагматичного” шлюбу. За давніми переказами, для того, щоб зміцнити міждержавні династичні зв’язки, князь Данило Галицький одружує свого сина Лева з угорською принцесою. Констанція Угорська була дочкою одного з найвідоміших королів Угорщини Бели IV з династії Арпадів і Марії Ласкаріни, нікейської принцеси. Наше ж місто, за легендою, було подароване Данилом молодятам і назване на честь сина Львовом. В сім’ї, де виросла Констанція, було ще дев’ятеро дітей, батьки її взяли шлюб, коли їм було всього по 12 років, ось так… 

Без права на кохання

У давнину місто Лева гуляло весілля зовсім не так, як зараз. Та й сватались по-іншому. А ще не було вже тепер традиційних освідчень у коханні. Адже шлюб – був справою радше бізнесу, аніж щирої закоханості молодих. Бува, що ще до народження дітей батьки заручали їх.
“Незаміжніх дівчат не прийнято було виводити на публіку. Хоча був один день в році, коли батьки організовували бал для своїх дітей. На цьому балі і зводили молодят. Зауважу, що без батьківської організації  принаймні у шляхетних людей нічого не відбувалось. Романтичні історії про закоханих – радше виняток, аніж правило. Адже тоді були популярні зведені шлюби”, – зазначив у розмові з “Поштою” львовознавець Петро Радковець.
Тож закохатись у таку епоху було дуже небезпечно. Шанс, що наречений буде справді любий нареченій, – один із тисячі, вочевидь. Тож кмітливі дівчата йшли на будь-що, аби лише не розділяти свою молодість, а в подальшому і ціле життя, із тим, кого не кохали. Втім, певно, що і у такі непрості для закоханих часи місто Лева зберігало свій романтичний колорит маленького Парижа. Адже скільки романтичних історій, легенд захоплююче переповідають і сьогодні.
Пари часто обирають “розписку” в Оперному театрі чи у Будинку вчених
“У 1559 році  у стінах Домініканського монастиря приховували найбагатшу спадкоємицю Речі Посполитої – Гальшку Острозьку, яка втікала від “призначеного” нареченого Лукаша Гурка. До монастиря тоді, до речі, таємно пробрався коханий Гальшки, з яким красуня навіть встигла обвінчатися. Втім цей шлюб визнали згодом недійсним. Тоді розігралася справжня війна, чого не міг допустити король. Він наказав зупинити безлади – до монастиря перерізали водогін і Гальшці довелося здатися Лукашеві”, – розповідає львовознавець. 
Натомість, Петро Радковець каже, що Львів не тільки сумлінно дотримується давніх українських традицій, а й натхненно бере приклад із європейського ладу. 
“На Галичині ніколи раніше не було популярно жити у цивільному шлюбі. Поганим тоном, м’яко кажучи, це було і у радянські часи. Натомість зараз це дуже популярно”, – каже “Пошті” львовознавець.

Нині куди романтичніше!

Нині ж бо у справах сердечних все більше і більше романтики, натхнення, емоцій. І навіть коли здавалось, що чоловіки заклопотані абсолютно буденними справами, зароблянням грошей і пошуком свого місця під сонцем, все ж вони намагаються створити трохи казки для своїх коханих. У них нині для цього є чимало можливостей.
Останні кілька років Ігор Лильо має цікавий досвід –  допомагає з освідченнями! Він розповів “Пошті”, що нині люди, як правило, підходять до цього дуже індивідуально. “Ми можемо лише посилити якийсь ефект, а у кожного своє уявлення цієї події. Серед таких речей, які нині популярні –  це освідчення на дахах. Є у нас і екскурсія на дахах. Ми спеціально обираємо для пари дах, співпрацюємо із флористами, може бути романтична вечеря на даху, під час якої відбувається освідчення. Інколи люди роблять це, наприклад, у ресторані, але перед тим вони замовляють собі карету, тобто йде такий підготовчий процес, відбувається втілення романтичного задуму. Але це все індивідуально. Є іноземці, які приїжджають до Львова спеціально, щоби освідчитись. Були люди з Америки, з Польщі, Німеччини. Є люди, які шукають нетрадиційних місць, більшість таких знаних місць вже дуже “заїжджені”, я нічого не маю проти Парижа, Праги, Венеції, але бачимо, що з’являється багато людей, які б хотіли чогось зовсім іншого. Також часто освідчення готують у національному стилі”, – каже львовознавець. 

фото: stampsy.com.
Він розповідає, що Львів хоч і популярний серед туристів, та все ж він мало знаний, тому його й обирають для таких подій, як освідчення, весілля… “Наше місто все ж залишається мало знаним. Також для багатьох людей важливою є ціна. 
Наприклад, якщо поїздка у Париж чи Лондон влетить у величезну копійку, то тут організувати такі цікаві речі є у порівнянні недорого. І це справді доступно багатьом як іноземцям, так і українцям. Наприклад, можна винайняти собі фотографа-папараці. Є фотограф, який відкрито працює з парою за її побажанням, а є папараці. Людина, яка хоче освідчитись, як правило це чоловік, і він просить зробити так, щоб були фотографії, але щоб, по можливості, кохана до певного моменту навіть не підозрювала, що фотографують”, – каже Ігор Лильо.
Та не завжди ініціаторами таких освідчень є чоловіки, і не завжди юні панянки… бува, навіть тещі.  
“У мене був випадок, коли приїхала жінка з Києва, каже, що має проблему, а ми можемо допомогти. Розповідає, що має дуже гарного, перспективного кандидата у зяті, який собі сподобав її дочку, він зробив їй пропозицію, але дочка відмовила. Їй не сподобалось місце, і те, як він організував те освідчення. Тож ця жінка запропонувала зробити це у Львові, і все вдалось. Таким чином потенційна теща боролась за свого майбутнього зятя. Вона вважала що дочка помиляється, відмовляючи йому, вона бачить, що це добра партія для неї”, – каже він.  
Церемонії проводять і в горах – біля підніжжя гори чи навіть на вершині
Аліна, працівник однієї із компаній, яка займається організацією романтичних побачень, весіль, освідчень каже, що Львів і справді з кожним роком стає все популярнішим у цих романтичних справах. 
“Я думаю, Львів достойний замінник тих європейських міст, які ми звикли вважати романтичними. Львів може багато чого запропонувати, кожна вуличка тут просякнута романтикою, романтичними історіями, дуже багато легенд, тому ми влаштовуємо різноманітні квести, пов’язані із цими легендами. І звичайно, всіх манять львівські дахи, багато освідчень відбуваються саме там. Якось раз ми винаймали трамвай, правда,  це асоціюється з романтикою, але  чомусь не користується попитом. Ми стараємось підбирати якісь казкові моменти, бо Львів княже, королівське місто. А в кожної казки є своя королева, а здебільшого королевами стають наші головні героїні. Є дуже яскраві, цікаві освідчення і недорогі, можливо, не буде додаткової флористики чи якихось вишуканих страв, але в нас є сюрпризи від 450-500 гривень. Вони розраховані так, щоби кожен міг зробити приємний подарунок коханій людині. А якщо говоримо про якусь більшу організацію, то це в середньому коштуватиме півтори тисячі гривень”, – каже співрозмовниця. 
Пані Аліна додає, що хоч у 99% освідчення організовують чоловіки, все ж романтичні сюрпризи, побачення у більшості випадків організовують жінки. 
Що Львів має особливо романтичну атмосферу каже і Петро Радковець.
“Львів має дуже хорошу романтичну репутацію. Тут є і помпезні ресторації, і зали, оформлені за останніми європейськими тенденціями. Ми анітрохи не програємо столиці, зате у нас дешевше”, – зазначає Петро Радковець. 
Він каже, що наречені навіть їдуть до нас, аби сподобати та запозичити собі якусь весільну ідею – це може бути стиль чи колір, фасон плаття нареченої чи модний метелик нареченого. Виходить, що Львів навіть диктує весільну моду. 
“Якщо в інших містах України чи Європи весільні кортежі розкидані по цілому місту, то у нас наречені  не можуть оминути центру. Тож для того, аби поспостерігати за молодятами, вам вартує всього лише раз-другий прогулятись проспектом Свободи чи площею Ринок. Можна стільки різних ідей тут у доброму сенсі “підгледіти”, – сміється Петро Радковець.
“Вже кілька років поспіль у Львові процвітає весільний туризм. Часто спілкуюсь із парами, які приїжджають до нас, аби розділити із Львовом своє свято. Привозять із собою навіть гостей. Чому саме до нас? Бо у Львові є достатньо місць, де просто надзвичайні краєвиди, у нас велична архітектура, особливе повітря.  Часто церемонії влаштовують у Шевченківському гаю”, – зазначила “Пошті” ведуча весільних церемоній, депутат Львівської міськради Христина Паньків. 

Тренди, стилістика і декори

У ХХІ столітті молодята, здається, можуть втілити у життя навіть свої найсміливіші весільні ідеї. Весільні церемонії проводять у місті і за містом, у парках, ботанічних садах, біля озер Львівщини та навіть у горах. Стільки всього цікавого придумують, що й надивитись – на надивитесь, бо очі розбігаються від краси. Чого вартують тільки весільні декорації у кольорах трендового марсали, ніжної пудри, вишуканого смарагдового кольору?!
“Свій весільний день молодята хочуть якнайбільше урізноманітнити. Роблять, до прикладу, церемонію у якомусь красивому та затишному місці. Варіантів тут безліч, починаючи зі Стрийського парку і закінчуючи італійським двориком, Високим Замком, якою-небудь лісовою галявинкою за містом чи навіть місцевістю біля водойм. Тут декором буде сама природа і навіть різна – в залежності від пори року. Церемонії також проводять і в горах – біля підніжжя гори чи навіть на вершині. А от саму весільну забаву відзначають у ресторані. Якщо говорити про стилістику церемоній, то молодята зазвичай хочуть побувати у різних образах. Бува, весільну “розписку” роблять в українському національному стилі,  чи навіть у гангстерському стилі чи у стилі бохо. Або ж організовують так зване кедове весілля”, – розповіла “Пошті” Христина Паньків.
На думку співрозмовниці, нареченим не потрібно гнатись за якимись модними тенденціями, а втілювати свої мрії!
“Не думаю, що весілля – це віяння моди. У кращому випадку його роблять раз у житті. І зробити його треба так, щоби воно справді подобалось вам. Цього року, приміром, модними є пастельні тони, зокрема, сірий. Але не кожна наречена ризикне одягнути сіру сукню чи згадати сірий колір найголовнішого дня у її житті. Хоча про смаки не сперечаються. Комусь більше до вподоби кольори бордо, пудри, рожевий колір чи зеленкуватий. То вже на ваш смак!”, – зазначила Христина Паньків.
Аби погода не підвела, а, як відомо, вона у Львові дуже непередбачувана, зі слів Христини Паньків, молодята надають перевагу також розписці у відомих приміщеннях Львова.
“Пари часто обирають “розписку” в Оперному театрі чи у Будинку вчених. Останнім часом особливо популярні весільні церемонії у вечері. Зі свічками це дуже інтимно, і багато хто обирає саме такий час доби, аби, можливо, чимось відрізнятись від інших. Це дуже гарно і романтично!”, – каже вона. 

Тренди організації весілля-2016

Основні правила вдало організованого весілля завжди залишаються незмінними, а от модні тенденції в оформленні змінюються кожен сезон, і 2016 рік нам приніс нові віяння.

Акценти на кольори

У цьому році в оформленні весіль актуальним залишається все натуральне. Якщо вам вдасться вловити тонку грань між простотою і геніальністю – ваше весілля буде на висоті. В оформленні весілля 2016 залишаються модними пастельні кольори. Це може бути ніжно-рожевий, персиковий, перламутровий, ніжно-лимонний, оливковий, глибокий блакитний або колір кави. Також у тренді залишається монохромне біле весілля.
Віддавайте перевагу всьому природному, романтичному, виконаному з любов’ю. Сукні ручної роботи, текстильні серветки на столах, багато зелені і живих квітів, домашні страви, включаючи закрутки, варення, тістечка – все це зробить ваше весілля більш душевним і таким, що запам’ятовується і відповідає останнім тенденціям моди, за інформацією poradumo.com.ua.

Виїзні церемонії і бенкети просто неба

З кожним роком все більше стає популярним проводити весільні церемонії в оригінальних місцях. Молодята прагнуть бути неординарними і вибирають такі місця, як замки, музеї, дахи будинків та навіть ферми. Зупинивши свій вибір на майданчику в мальовничому місці просто неба, ви значно спрощуєте завдання в оформленні урочистості. Ніщо не може бути кращим за декорації, створені самою природою. Вам залишається тільки додати кілька елементів для підтримання стилю та святкового настрою.
Також стало модним проводити на свіжому повітрі не тільки урочисту частину, але і банкети. В такому випадку вам варто подбати про освітлення. Всілякі гірлянди, лампочки, світильники, підібрані в потрібному стилі, нададуть особливого шарму. Проте це, звичайно ж, невідповідний варіант для холодної пори року. У цьому випадку слід віддавати перевагу просторому приміщенню з великою кількістю світла.

Жито зелене, а гості у мене…

Ще однією тенденцією оформлення весілля 2016 є сімейне розташування гостей – себто єдиний стіл для всіх гостей, що дозволяє створити особливий затишок. А домашній весільний торт стане ідеальним доповненням такого банкету.
Не забудьте приділити особливу увагу фуршетному столу, який прикрасить час очікування гостей і розбавить години застілля. У цьому сезоні актуальні частування з різних сортів сирів, фруктів і домашніх вин.

Знимки на пам’ять

Оригінальна фотосесія – ще один важливий момент, про який у 2016 році не можна забувати. Бути не такою, як усі в цьому питанні непросто, тому краще заздалегідь знайти професійного фотографа, який здатний запропонувати щось креативне. Якщо хочете здивувати і порадувати гостей своїм оригінальним смаком, зробіть зону для фото в стилі Instagram.
Леся Горошко-Погорецька, етнолог, кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту народознавства Національної академії наук України:
– Якщо говорити про традиційну культуру, сільську культуру, то багато чого із її життя оспівується у піснях. І, як каже моя мама, пісень про кохання багато не тому, що його було так багато, а тому, що його бракувало. Справа в тому, що сватання – це була така річ, яку далеко не завжди обговорювали з дівчиною. Я так розумію, якщо приходили свататись, то про освідчення взагалі мова не йшла. Як, до прикладу, у “Сватанні на Гончарівці”. Хлопці собі сіли вдома, порадились і вирішили, що дівчина підходить, і до неї послали сватів. Там і не пахло освідченням. Напевне, щось таке і було у традиційній культурі, але щоб йшлося власне про освідчення, щоб людина приходила і казала, що любить, кличе заміж, то я такого не пам’ятаю. Знаки уваги, які виявляли, це і було певною мірою освідчення. Були такі собі прояви уваги, з яких можна б було зробити висновок, що хлопець не байдужий. За знаки уваги, за знак швидкого одруження могли б вважати навіть безневинну розмову під церквою. Були певні календарні звичаї. До прикладу, якщо хлопець облив дівчину у понеділок після Великодня, то батьки сподівалися на те, що буде весілля. Якщо дівчина не обливана, то ту дівчину не поважають. Якщо хлопець не облив жодну дівчину, то він до року не ожениться. Такі вірування прив’язувались до шлюбної сфери. Як ж виглядало освідчення? Ймовірно, це була настільки інтимна сфера, що воно не вибудовувалося в якийсь обряд, звичай. У нас сьогодні виробляється якийсь шаблон, до прикладу, конче стати на коліно. Не знаю, де воно зародилось, можливо це європейська традиція, етикет та галантність. Бо важко собі уявити якесь традиційне українське село, де б хлопець ставав на коліна, напевне, такого не було при сватанні.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8014 / 1.76MB / SQL:{query_count}