Вчасно врятувати унікальні балкони

Вже кілька років поспіль Львівська міськрада спільно з німецьким товариством GIZ реставрують пам’ятки архітектури в середмісті

фото: urbanprojectlviv
Львів – місто історії, кави та архітектури. Останнє чи не найбільше потребує уваги від місцевої влади. Адже близько 10% всіх пам’яток архітектури України розташувались саме у Львові. З 1998 року місто внесено до списку світової спадщини ЮНЕСКО. 
Втім, пересування вулицями міста подекуди стає небезпечним. Чому? Випадків обвалу зовнішнього фасаду стає дедалі більше, а ще вони можуть становити загрозу людському життю. За повідомленням прес-служби Львівської міськради, на цей рік підготовлено проектно-кошторисну документацію на відновлення 21 балкона й опрацьовано документацію на реставрацію ще 66 балконів на 16 будинках.
Щоб убезпечити львівську архітектуру і зберегти автентичний вигляд історичних пам’яток, Львівська міськрада вже понад п’ять років співпрацює з німецьким товариством міжнародного співробітництва GIZ  – спільно  реалізовують проекти, які фінансуються іноземними країнами за участі їхніх же фахівців. За останні п’ять років у рамках програми було фахово відреставровано 55 балконів в історичному середмісті. В цей час тривають роботи над 13 балконами в центральній частині міста. Зокрема, торік у міськраді ініціювали початок робіт над шістьма балконами будівлі обласного Апеляційного суду, що на площі Соборній, 7.
Начальник управління охорони історичного середовища міськради Лілія Онищенко наголосила, що будинок з столітньою історією, де в минулому був готель “Краківський” і кнайпа “Циганерія” має важливе значення для міста.
“Ця будівля побудована ще в 1913 році за проектом Лужецького  і Жиховича. Всі інтер’єри тут проектували окремі архітектори, відповідно, цим балконам понад сто років. Їх стан був критичним. Шмати плит і балясин осипались. Була і загроза, що хтось травмується. Вже замінили понад сімдесят балясин, а також стовпці і поручні. Загальна вартість робіт над цими балконами – 580 тис. грн . Думаю, в найближчі п’ятдесят років ці балкони не потребуватимуть реставрації”, – каже Лілія Онищенко. 
Реставруватимуть не лише балкони, а й вітражі.
“Найближчим часом ми завершуємо роботи над балконами, після чого хотілось би взятись і за вітражі. Щоправда, ці роботи проводитимуться не стільки за кошти міського бюджету, як за сприяння компанії GIZ”, – розповіла Лілія Онищенко.
Підрядником робіт є компанія “Львівміськ­буд”. Технічний директор підприємства-підрядника Володимир Шевчук розповідає, що найближчим часом роботи над об’єктами, що на площі Соборній, 7 завершать, після чого  планують перейти на інші два балкони, що на вулиці Шолом-Алейхема. 
“До кінця квітня плануємо закінчити роботи та зняти риштування з двох балконів, решту зробимо до кінця травня. Загалом у нас працюють близько десятка майстрів і усі вони зі Львова”, – каже Володимир Шевчук.   
Перша заповідь реставратора – не нашкодити, наголошує “Пошті” Олег Агарков, майстер-реставратор. Тому  до реставраційних робіт над пам’ятками архітектури майстри підходять обережно, щоб не втратити автентичний вигляд споруди. “Спочатку проводимо чистку від бруду над спорудами. Далі обробляємо відповідними розчинами кам’яні фрагменти і оброблятимемо ще силікатними фарбами. Тут 30% балясин відливали заново. Для всіх зовнішніх робіт використовуємо цемент”, – зауважує Олег Агарков.  
Сніг з дощем – перешкода для реставраторів. Львівська погода часто не сприяє зовнішнім роботам, та до кінцевих термінів підрядники здають об’єкти вчасно. 
“Вночі має бути мінімальна температура + 5 0С. Цьогоріч працювали і взимку, адже зими як такої не було. Контролю нам тут не бракує, тому щодня день в день наші працівники приходять на об’єкт. Є і старші майстри, і середнього віку. Допомагають і представники суду, чим можуть”, – каже “Пошті” майстер-реставратор.  
Серед компанії робочих чоловіків – тендітна жінка Галина, яка вміло орудує шпателем. Каже, що робота для неї звична і нескладна, а ще приносить задоволення. “Я більше двадцяти років займаюсь подібними роботами. Десять років працювала малярем у Ратуші. Нічого нового для мене тут немає. Начальство у нас не строге, але вимагає відповідних результатів”, – розповідає “Пошті” Галина, маляр-штукатур.  
Зі слів виконроба Ярослава Березки, роботи по відновленню історичних пам’яток в історичній частині Львова непочатий край, та є вже певні результати й бажання надалі працювати.
“У нашому місті, починаючи з дахів і завершуючи підвалами, треба робити великі реставраційні роботи. Місто потрібно рятувати. За останній час вже понад десять балконів відреставровані. Зокрема, чотири балкони на вулиці І. Федорова, 12, С. Бандери, Братів Рогатинців. Продовжимо працювати на вулиці Шолом-Алейхема, 9, де маємо ще два балкони”, – каже Ярослав Березка.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7815 / 1.57MB / SQL:{query_count}