Зберегти туриста не можна втратити

“Пошта” довідалася, чому на травневі вихідні замки Львівщини “відпочивають” і чому це негативно впливає на туристичну привабливість краю

Стало уже традицією, що на травневі свята до Львова та в область приїжджає велика кількість туристів як з України, так із-за кордону. Гості хочуть відпочити, розважитись, вони планують відвідати заклади культури. У місті Лева десятки музеїв, на території області безліч давніх замків, які приваблюють туристів. Та уже роками так трапляється, що саме в ці дні заклади культури закриті для гостей.  
Підприємці, які на території замків мають ресторани чи кафе, оператори туристичних фірм, які організовують різноманітні тури, екскурсоводи кажуть, що це неправильно. 
Найбільш прикро перед туристами, які їдуть на ці свята до нас, а ми перед ними зачиняємо двері
Мовляв, для того, аби турист залишився задоволений і повернувся, потрібно відвідини таких закладів для нього зробити захопливими, а перебування – комфортним. Такої ж думки й місцеві чиновники та депутати. Проте музейники певні: на травневі свята більшість людей вихідні, то чому ж вони повинні виходити на роботу, до того ж зарплата в них не настільки висока, аби працювати на свята. 

Музейна справа не бізнесова?

Склалося так, що такі заклади, як музеї та замки, в Україні чомусь не розглядають із комерційної точки зору. А дарма! Бо за кордоном це – бізнес. І прибутковий. “Багато людей уявляють, що музей – це таке місце, де щось зберігають, та це лише частина роботи музею, друга частина – це його формування, розкручування бізнесу”, – розповідає “Пошті” львівський екскурсовод та історик Ігор Лильо.
І коли такі заклади культури закриті у ті дні чи години, коли їх може відвідати чи не найбільше людей, абсолютно неправильно, вважає депутат Львівської міськради, секретар комісії молодіжної політики, культури та фізичної культури Юлія Хомчин. 
“Закривати музеї чи замки, до прикладу, на травневі свята, неправильно. Це неправильно з комерційної точки зору, оскільки від продажу квитків залежать фонди тих же закладів культури. Найбільш прикро перед туристами, які їдуть на ці свята до нас, а ми перед ними зачиняємо двері”, – обурюється депутат міськради. 

“Керівництво області не має впливу на такі заклади, як замки Львівщини, які є цікавими для туристів. Вони напряму підпорядковані Міністерству культури. І вирішити собі на місці, коли їх відкривати, а коли закривати, не можемо… Єдине, що ми планували написати з керівництвом області відкрите звернення до Міністерства культури. Хоча певна: такий крок нічого не змінить. Оскільки травневі свята є державними. Музейники працюють на державній роботі, отримують державну зарплату і звикли на травневі відпочивати”, – зазначає  Юлія Хомчин. 
З її слів, у Львові музеї не працюватимуть у неділю, 1 травня – на Великдень. Інші дні – робочі, звісно ж, якщо заклад, наприклад, у понеділок чи вівторок не є зазвичай вихідний.

Збиткові вихідні

Чи не найбільших збитків зазнають на ці травневі свята ресторани та кав’ярні, які розташовані на території замків Львівщини. До речі, зі слів в.о. директора Львівської національної галереї мистецтв ім. Б. Возницького Лариси Возницької-Разінкової (в її підпорядкуванні Олеський, Золочівський та Підгорецький замки“Пошта”), замки в області не працюватимуть з 1 по 3 травня.  
Зі слів директора ресторану “Гридниця” Ярослави Павлюковець (цей заклад вже впродовж 13 років працює на території Олеського замку), саме на травневі свята приїжджає найбільше туристів, відтак це дозволяє перекрити ті збитки, які отримує ресторан у зимовий сезон, коли відвідувачів значно менше. І для самого закладу культури травневі свята є найбільш прибутковими в році. Серед відвідувачів організовані туристичні групи зі всієї України, приїжджають і сім’ями – буває до 30 автобусів у день. 
Один день травневих свят заміняє по кількості туристів цілий тиждень
“Розумію людей, які працюють у замку, розумію, що на Великдень вони хочуть побути вдома. Неділя нехай буде вихідним, а у понеділок і вівторок вже можна приступати до праці”, – зазначає “Пошті” Ярослава Павлюковець.  
З її слів, один день травневих свят заміняє по кількості туристів цілий тиждень. “Для замку, навпаки, треба було б у ці дні зробити графік і працювати хоча б до 18.00 і далі відпочивайте. Треба використати ресурс, бо потім стільки туристів не буде. Але то державі, мабуть, не треба ні туристів, ні грошей…”, – додає співрозмовниця. 

фото: wikimedia.org
Як розповідає Ярослава Павлюковець, щороку на травневі свята виникають скандали через те, що відвідувачі приїжджають, а замок… зачинений. “Люди їдуть подивитися на замок і піти в ресторан, а не піти в ресторан і подивитися замок. Коли планують собі поїздки, то не думають, що можуть бути закриті замки в ці дні. Відвідувачам дивно, що вони несуть гроші, а ті гроші в них ніхто не хоче взяти”, – справедливо зауважує директор ресторану. 
Співрозмовниця каже, що в інших областях у подібних закладах за туриста борються, ставляться до нього з повагою. 
“Разом зі співробітниками поїхали на Тернопільщину. Після того ледь із температурою не злягла! В них у замках усе працює до 20.00. Для нас це був шок! Ми були єдині в тому замку, біля нас ходили як біля найдорожчих гостей. Хоча їм є показати в десять разів менше, ніж у нас, але… За кожного туриста там борються! І в сезон вони працюють без вихідних!”, – акцентує Ярослава Павлюковець.
На свята замки на Львівщині не працюватимуть з 1 по 3 травня
У свою чергу, музейники певні, мовляв, “ці вихідні ніяк не вплинуть на туристичну інфраструктуру краю”.
“Люди на травневі свята відпочивають. Вони можуть відвідати Львів, подивитися місто, околиці. Але в нас передусім є законодавство – вихідні дні, відповідно, не хочемо його порушувати. До того ж – це Великдень, я не можу в таке свято і державні вихідні змусити людину вийти на роботу… Думаю, що туристи розуміють це все. Музей є закритий. У Польщі на Великдень люди також не працюють”, – зазначила “Пошті” Лариса Возницька-Разінкова. 

У музейників немає стимулу… фінансового

Цього року з травневими співпали ще й Великодні свята. Тож для туристів не лише замки, а й більшість музейних закладів будуть закритими.  
“Але це не є проблемою лише цього року, вона виникає щороку. В цій країні музеї працюють як фабрика – відкриваються о 10.00 і закриваються о 18.00 –  якраз тоді, коли всі люди на роботах. Хоча музеї повинні працювати тоді, коли більшість людей відпочивають”, – певен екскурсовод та історик Ігор Лильо.
З його слів, аби вирішити цю проблему, треба до неї підходити комплексно.

“Музейницька справа – це такий комплекс речей, як зберігання чогось, це велика наукова робота, яку ведуть працівники цих закладів, але одночасно це є маркетинг, бізнес. Якщо говоримо про працівників, які займаються науковою роботою, реставраторів, – так на здоров’я, хай відпочивають як і всі. Але музеї повинні заробляти гроші не тільки на квитках. Насправді такі об’єкти повинні бути значно ширшими, там потрібно організовуватись додаткові акції”, – розповідає Ігор Лильо. 
Та у людей немає достатнього фінансового стимулу, щоб працювати для приваблювання відвідувачів, туристів. 
“На мою думку, нині практично працівникам музеїв, які знаходяться у підпорядкуванні держави, наплювати, яким чином працювати, оскільки вони мають бюджет, який їм дає держава, вони його успішно “проїдають”, при тому постійно плачуть про те, що гроші, які їм дає держава, малі, але нічого не роблять зі свого боку, аби ті доходи збільшити. Як на мене, роблять недостатньо для того, щоб змусити цю державу змінити правила гри, дати можливість музеям заробляти”, – додає співрозмовник. 
Тому і виникає замкнуте коло, яке неможливо розірвати уже понад 20 років. 
Україні не варто прирівнювати себе до європейських країн, де налагоджена туристична галузь. Ще зарано, задля іміджу потрібно спершу працювати
“Певен: система нежиттєздатна, відірвана від того реального життя. І це загальна проблема всіх музеїв. Коли на ці теми я розмовляю з рядовими працівниками музеїв, то вони мене посилають… І правильно роблять. Мовляв: “Ви хочете, щоб ми за цю абсолютно мізерну зарплату виходили  у святкові дні?” Як можна вирішити цю проблему? Дуже просто! Змінити законодавство на таке, яке би передбачало, якщо люди виходять на роботу у святкові чи вихідні дні, то їм за це платять подвійний чи потрійний оклад. У такому  випадку для працівників був би стимул”, – каже екскурсовод. 
Зі слів Ігоря Лиля, працівників музею можна прирівняти до працівників атомних електростанцій, залізниці, аеропорту. “Але чомусь ці робітники не вважають, що на травневі свята вони можуть вимкнути свої об’єкти, припинити їх роботу і піти додому відпочивати”, – зауважує він.  

Чому нам до Польщі ще далеко?

“Такий “менеджмент” не тільки в Україні! Були в Римі під час католицького Різдва, то в музей Ватикану не потрапили, бо його закрили набагато раніше, ніж мали б. Працівники сказали, що свято, і їм треба додому”, – написала у соцмережі Facebook користувачка Юлія Биховченко.
Зі слів директора департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської ОДА Христини Береговської, наразі Україні не варто прирівнювати себе до європейських країн, де налагоджена туристична галузь. Ще зарано, задля іміджу потрібно спершу працювати.  

“Польський досвід хороший, бо поляки, коли в них Великдень, не працюють, у День Конституції чи Незалежності не працюють. Британці не працюють також, коли в них протестантські свята. Відповідно і наші люди також хочуть не працювати. Та варто зрозуміти: ми не Великобританія, і навіть не Польща… Нам потрібно нашу музейну справу і нашу культуру піднімати. Це те, на що варто спрямувати всі сили, – зазначає “Пошті” Христина Береговська. –  Розумію, що на сам Великдень ми не працюємо, але в інші дні – до праці. Я не можу ніяких важелів впливу мати на працівників замків, адже вони підпорядковуються безпосередньо Мінкульту. Певна: в цей день буде дуже багато туристів. Це такі жнива для музеїв, така інвестиція, це дало б велику підтримку для цих закладів...”
Зі слів співрозмовниці, вирішити цю проблему можна. Як? Наказом Міністерства культури. Водночас посадовець Львівської ОДА певна: Міністерство на такий крок не піде. Сумно, але коло замикається…  
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8667 / 1.64MB / SQL:{query_count}