Посівна-2016: ризики та прогнози

“Пошта” з’ясувала, як на Львівщині триває цьогорічна посівна, чим уже встигли засіяти поля краю та чи буде багатим урожай 2016-го

Весна цього року потішила – прийшла швидко і впевнено. На душі веселіше від того, здається, всім. Зокрема, і аграріям Львівщини, які, щойно присвітило сонечко, закотили рукава і активно взялись до роботи. Сприятлива погода їм на руку – всі етапи весняних польових робіт можна пройти зважено, сумлінно, а не спішити, як то часто буває, щоб лише вкластись у визначені терміни. 
Щоправда, останніми роками через неспокій у країні та стрибки курсу долара фермерам особливо скрутно і кожен викручується як може. Та ще й через економічну кризу банк не всім видає кредити. А їх якраз аграрії традиційно беруть для закупівлі мінеральних добрив, паливно-мастильних матеріалів та задля придбання нової техніки.
Через несніжну зиму постраждали озимі
Якщо все ж і видають позики, то лише великим господарствам області. Всім решта – скрутно, як ніколи. Та й, зрештою, масово брати кредити нема кому. Адже більшість селян зараз мобілізовані і воюють на сході країни, а тому працювати на полях просто-напросто нікому. Словом, ситуація не з кращих… Але хто-хто, а працьовиті львівські фермери оптимізму не втрачають і планують, що, коли і де сіяти та садити.  
Загалом за оцінками Мінагрополітики, цьогорічна весняна посівна обійдеться аграріям у 80 мільярдів гривень, тоді як торік її вартість була на рівні 66 мільярдів, повідомила прес-служба міністерства. Відтак чимало й таких, що через брак фінансів цього року планують засівати значно менше полів, аніж у попередні роки. Та, що б там не було, посіяти хліб  – потрібно. Дай Боже, аби тільки вродив! 

Зернові: засіяли більше половини 

 “Торішня осінь була суха…Ми ризикували, коли сіяли озимі у практично сухий ґрунт. Пізніше, на щастя, випало достатньо опадів. Враховуючи досить м’яку зиму, загибель посівів дуже незначна. До слова, якраз зараз майже завершуємо їх підживлення”, – зазначила “Пошті” директор департаменту агропромислового комплексу Львівської ОДА Наталія Хмиз. 

Попри складну економічну ситуацію у країні, аграрії запевняють, що із посівною-2016 впораються. Тим паче, що більшу частину робіт уже виконали.
“Станом на понеділок, 11 квітня, ранніх зернових  вже посіяно – 90%, всього зернових – 56 %. Продовжують сіяти технічні культури, овочі. Підприємства вже почали засіювати сою. Повним ходом йде посів соняшнику. Цукрового буряка вже 70% засіяно з того, що заплановано. Весна розпочалась швидше і аграрії швиденько активізувались – розпочали весняно польові роботи. Тривають роботи з підживлення посівів. Терміни не підганяють, маємо ще часу трохи, тож можемо більш сумлінно підійти до справи, не нехтувати жодним етапом посівної”, – зазначила Наталія Хмиз. 

Тепла зима і її наслідки

Працівники сільськогосподарського сектору Львівщини запевнили “Пошту”, що, незважаючи на ситуацію у країні та складні умови роботи аграрного господарства, загрози зриву проведення весняно-польових робіт немає. Аби лише погода й надалі була сприятливою. Адже власне через несніжну зиму постраждали озимі. У народі кажуть, що “зима без снігу – літо без хліба”. Втім аграрії запевняють, що втрати озимих несуттєві.  
На Львівщині “наймодніші” культури – кукурудза і озима пшениця. Вони популярні з погляду експорту
“У лютому були морози і озимі частково померзли. Загинуло дуже багато озимого ріпаку”, – зазначив у розмові з “Поштою” заступник директора ПП “Західний Буг”, голова Асоціації аграріїв Львівщини Юрій Одноріг.
З його слів, у поточному році суттєво подешевшали добрива. “Господарства підживили посіви у більшій кількості, відповідно, це вплине на урожай. Знизилась також ціна на паливно-мастильні матеріали. Це тішить, звісно. До слова, зараз закінчуємо посів цукрових буряків, помалу приступаємо до посіву кукурудзи. Адже якихось об’єктивних причин хвилюватись за посівну-2016 нема, виробництво не постраждає. Сподіваємось на щедрий урожай!”, – зазначив Юрій Одноріг. “Причин хвилюватись  за посівну і справді нема, але ж бувають і форс-мажорні обставини – зливи, гради тощо. Сподіваємось, нас це омине. Але от маємо побоювання, що тепла зима відіб’ється на шкідниках і хворобах. На щастя, від того є рада. Головне, щоб в аграріїв були фінанси їх придбати”, – зазначила “Пошті” Наталія Хмиз. 

Дефіцит хліба: чи буде?

Здешевлення зерна на світових ринках змушує аграріїв України збільшувати експорт пшениці, що незабаром може привести до скорочення запасів yсередині країни і пов’язаного з цим дефіциту і подорожчання хлібобулочних виробів. Про це заявив генеральний директор УкрАгроКонсалт Сергій Феофілов, пише vhoru.com.ua.
“Не виключаю, що проблеми можливі з хлібобулочними виробами. Ціни на зерно низькі, витрати на вирощування зерна ростуть реально – це і насіння, і пальне, і добриво – відповідно, треба більше вивозити зерна”, – сказав він. Згідно із прогнозом експерта, через падіння “маржинальності” українські аграрії будуть скорочувати посівні площі, і прибутковість виробництва зерна повернеться до рівня 2011-2012 років і навіть нижче. “Те, що гряде ера імпорту виробництва харчової продукції – наш аналіз показує, що це неминуче”, – підкреслив Феофілов.
Іван Стефанишин, експерт аграрного ринку:
– Після зимового періоду в загальному по Україні будуть пересіювати близько 15% озимих. Якщо врахувати ще недосів, то проблема закладена насамперед в обсягах площі. Суттєво зросли затрати на проведення посівної кампанії, маємо невизначену ситуацію із ПДВ та інтенсивний експорт зернових, що відіб’ється цього року, зокрема, на якості пшениці. Це може спричинити підвищення цін на хліб. На Львівщині “наймодніші” культури – кукурудза і озима пшениця. Вони популярні з погляду експорту. Втім у нас з ярих культур було б добре ще ячменю посіяти – його можна було б непогано продати. Також гречку, але тут інша проблема – нема, де її переробляти. Спеціальні переробні заводи працюють лише на Тернопільщині і Рівненщині. Якщо повезете туди тонну, до прикладу, гречки на переробку, то заберете вже півтонни, враховуючи вартість переробки. Торік було дуже скрутно із цукровими буряками – у Львівській області виробили на 38% менше цукру, ніж у планувалось. Цього року, враховуючи дещо більший інтерес до цукру, можливо, вдасться надолужити втрачене. Та знову ж таки будьте готові, що до травня ціна на цукор зросте. Тут без варіантів! До Великодня підвищаться, можливо, ціни на свинину, але, не думаю, що надто багато, бо знизилась купівельна спроможність населення.

До теми:

11 мільйонів для аграріїв краю

У 2016-ому на підтримку аграріїв Львівщини скерують 11 млн грн. Як писала “Пошта”, кошти депутати Львівської облради виділили в рамках Комплексної програми підтримки та розвитку агропромислового виробництва Львівської області на 2016 – 2020 рр. “Гроші спрямуємо на часткове відшкодування сільськогосподарським виробникам відсотків за кредитами, на фінансову допомогу у вигляді пільгових кредитів, а також на заходи зі збереження та відтворення родючості ґрунтів”, – зазначала директор департаменту агропромислового розвитку Львівської ОДА Наталія Хмиз.
Як зазначав голова комісії з питань АПК та євроінтеграції Львівської облради Тарас Вервега, розроблена департаментом АПК програма є дієвою підтримкою малого сільськогосподарського виробника. У рамках програми 1,5 млн грн виділено на відшкодування відсотків за кредитами, залученими суб’єктами господарювання агропромислового комплексу на виробничі потреби, оновлення матеріально-технічної бази. Ще 1 млн грн з бюджету області передбачено на збереження та відтворення родючості ґрунтів. 8,5 млн грн виділено на поворотну матеріальну допомогу, тобто безпроцентні кредити, які надаватимуть на термін від року до трьох. Жителі області, фізичні особи та суб’єкти господарювання можуть отримати кредит на розвиток кооперації, на вирощування плодово-ягідної та овочевої продукції, на виробництво молока і м’яса, на розвиток молочних ферм, забійних цехів, на започаткування, розвиток агропромислового бізнесу та на виробничі потреби, придбання основних засобів, оновлення (створення) матеріально-технічної бази. 
“Ця програма має дати поштовх для появи нових фермерських господарств, створення нових робочих місць, – зазначав Тарас Вервега. – Це нові господарства, які хочемо підтримати, щоб люди почали власну справу. Проект є пілотним, його ще не було ніде в Україні. Якщо досягнемо тих результатів, які закладені, це буде прикладом для Львівщини і для розвитку агропромислового комплексу нашої області”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8289 / 1.62MB / SQL:{query_count}