Помийте, будь ласка, нас…

Комунальні автобуси стають чистішими, а скарг і нарікань поменшало, запевняють посадовці. А чому не завше чисто у транспорті приватних перевізників?

фото: Олег Огородник
Суспільство прагне близькості із європейськими країнами. Як швидко ми наблизимось до зразкового життя за кордоном, залежать від нас самих. Адже кожна велика справа розпочинається з маленької. Що ми робимо на місцевому рівні, щоб пришвидшити процес європеїзації міста? Коли містяни не шанують того, що мають, тоді годі говорити і думати про світле майбутнє. Зокрема мова і про громадський транспорт, чистота в якому бажає бути кращою… Липкі поручні, брудні салон і вікна, шкарлупа від насіння під сидіннями, папірці від цукерок… 

Чисто там, де не смітять!

Чистота у маршрутках залежить і від самих містян та гостей Львова, наголошують у коментарях “Пошті” львів’яни. “Водій не розмальовує сидінь, не ліпить жувальних ґумок і не розкидає соняшникового насіння”, – каже “Пошті” продавчиня пані Оксана.  
“Я кожного дня їжджу на пари маршрутками. І бачу подекуди бруд і сміття, але на це не завжди звертаю увагу, адже пасажири самі засмічують салони. Для мене основне – це дотримання водієм Правил дорожнього руху. Наші водії можуть робити три справи одночасно: курити, розмовляти по телефону і ще й порушувати Правила. Тому безпека пасажирів мені важливіша”, –розповідає студентка Юлія.  
Зі слів львів’ян, у місті з громадським транспортом ситуація подекуди краща, аніж з приміськими. Водій одного з маршрутів пан Євген розповідає, що у них на рейсі відсутнє будь-яке обов’язкове прибирання, а прибирає швидше із своєї власної ініціативи, бо й самому неприємно їздити в таких умовах.     
“У нас немає обов’яз­кового прибирання. Хочеш мий, хочеш не мий… Після кожного рейсу на дві години за містом прилаштовуюсь біля річки, беру в руки віник, відро і прибираю, так і самому легше дихати”, – каже водій  Євген.
Обурюються пасажири приміських маршруткок, що умови, в яких вони їздять – жахливі і не вписуються в ніякі рамки.  
“Я пенсіонерка і готова платити. У нас не маршрутки, а гробики. Немає як розвернутись. Шофер постійно розмовляє, таке враження, що він вдома. Впустили інший маршрут, то його просто “виїдають”, – емоційно каже пасажир маршрутки Параскевія.

Хто куди, а ми на мийку…

Львівські маршрутки стають чистішими, а скарг і нарікань поменшало, запевняють “Пошту” чиновники. Як організовують прибирання у маршрутках, які у комунальній власності міста, розповів “Пошті” директор комунального підприємства АТП-1 Ярослав Іванець.
“Всю основну роботу з прибирання наших маршруток виконують на мийці.
В нас є своя мийка, яка дозволяє одночасно мити не менше шести автобусів, де в кожному тунелі працює чотири працівники-мийники, які паралельно порохотягами та ганчірками вичищають салон машини. Посеред кожного дня прибирають. Відповідальність за випуск машини на лінію несе механік і працівник охорони. Там, безпосередньо мийці, є весь необхідний інвентар та   засоби для очищення (шампунь, хімія). Ми дали вказівку, щоб на кожній кінцевий зупинці водії оглядати свої маршрутки. Відколи відкрили мийку, з листопада минулого року, скарг на нечисті маршрути від пасажирів не надходило”, – каже Ярослав Іванець.
А як ситуація з прибиранням маршруток у приватних перевізників? Зі слів  Юрія Мельника, директора АТП “Успіх БМ”, транспорт давним-давно не оновлюється, а якщо і вдається закордонними машинами поповнити автопарк, то не надовго, адже місто не пристосоване до таких машин. 
“Чим чистіше на вулиці, тим чистіше і в салонах маршруток… Ми закупляли автобуси в Німеччині, їм тоді було близько двадцяти років і ніхто нічого не замінював, адже стан їх був відмінний. Поїздили у Львові лише два роки і ті ж самі автобуси вже в дірках... Пасажири піском, який наносять з вулиці, стирають покриття… Те ж саме, коли взимку посипають вулиці сіллю. Щоб були якісні послуги, треба закупляти новий транспорт за комерційними кредитами. “Еталони”, які в більшій кількості сьогодні курсують містом – це ж минуле століття, вони давно потребують оновлення”, – наголошує Юрій Мельник.
Приватні перевізники розповідають, що стараються обирати більш ефективні методи боротьби з брудом. “Після зміни машини заганяють у парки, де їх оглядає механік. Є два варіанти прибирання: перший – взяти губку і терти, другий – обробка чистою піною. Ми працюємо за другим варіантом. Для зовнішнього прибирання є автоматична мийка, для внутрішнього – обробляється підлога активною піною і змивається “кьорхером”. Активна піна є більш ефективніша, ніж щітка” – говорить директор АТП “Успіх БМ”.
У свою чергу, самі ж водії кажуть, що у них “немає часу прибирати  транспорт” та й не вбачають у цьому додаткової потреби, адже “прибирання машин у автолазнях є достатнім”. 
“На мийці автобуси щодня прибирають. Цього достатньо. Я не маю часу між рейсами цим займатись… У нас з прибиранням все доб­ре, нарікань від пасажирів не надходить”, – каже Ігор, водій однієї з маршруток.
Коли транспорт “віджив своє”, регулярне прибирання аж ніяк не  вирішить питання чистоти у маршрутках, певні перевізники. “Якість послуг, які сьогодні надаються в громадському транспорті, безумовно, бажає бути кращою. На жаль, за кошти, які виручають приватні підприємства це не можливо. За день один маршрут перевозить від 600 до 800 пасажирів.  Постійно чуємо скарги, але більшість, а це 60% звернень – питання з посвідченнями. Якщо за кордоном, до прикладу, в Іспанії ціна автобуса 150 тис. євро, а мінімальна ціна за проїзд півтора євро, звичайно, в них є постійний високий рівень якісного перевезення в громадському транспорті. Якщо ж у нас нове авто коштуватиме 150 тис. гривень, тоді й будуть кондиціонери  і все інше. А зараз у нас вартість автобуса півтора мільйона, тому про яке оновлення може бути мова”, – розповідає “Пошті” Іван Велійка, голова Асоціації перевізників Львівщини. 
До слова, як писала “Пошта”, Асоціація перевіз­ників Львівщини спільно з Львівським навчально-курсовим комбінатом планує запустити  програму підготовки кваліфікованих водії, де передбачались би заняття із етики і культури обслуговування пасажирів. Зі слів Івана Велійки, вже в червні такі навчання зможуть розпочатись. 

Поскаржитись у мерію 

У Львівській міськраді розповіли, хто контролює чистоту у львівських маршрутках і куди звертатись, якщо є нарікання та скарги від пасажирів. 
“Я теж користуюсь громадським транспортом, і буває по-різному. Бувають, що й самому неприємно їхати… Перевізники мають випускати чисті маршрутки як зовнішньо, так і внутрішньо – це передбачено в умовах договору. Перевірки у нас проводяться на вибіркових маршрутах, зазвичай, на кінцевих зупинках. Цього року перевірок ще не було, бо не було скарг”, – зазначив “Пошті” заступник начальника управління транспорту і зв’язку міськради Ігор Собенко. 
З його слів, добре, якщо пасажири не мовчатимуть – у мерії обіцяють “оперативно відреагувати на те чи інше звернення”. “Телефонуйте на гарячу лінію управління транспорту і зв’язку міськради за номером: 261-55-66 із зазначенням номера маршруту і конкретного номера автобуса, в якому зафіксовано недоліки. Після дзвінка зможемо оформити акт і скерувати відповідного листа на адресу керівника підприємства”, – резюмує Ігор Собенко.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7733 / 1.6MB / SQL:{query_count}