Аби хамства у маршрутках було менше!

Львівських водіїв громадського транспорту навчають спілкуванню з пасажирами та перевіряють на знання Правил дорожнього руху

фото: Олег Огородник (2)
Ранок у львівському громадському транспорті – справжнє випробування для містян та їх нервів. Відсутність комфорту – це ще мало сказано. Відірвані панелі, обдерті крісла, шар пилу й подекуди пліснява на вікнах… і це можна потерпіти. Але коли водії-хами зачиняють двері перед носом пенсіонера або ж зупиняються за декілька метрів від зупинки, щоб оминути пільговика – це вже занадто! Після чого розпочинаються словесні перепалки, які лише псують настрій на весь день.
Скоріше винятком із правил стають позитивні новини про водіїв маршруток. Але вони є! Та ще й з яким завзяттям пасажири беруться писати у соцмережах про привітних водіїв. Один із таких постів написала у спільноті “Варта-1” львів’янка Оксана.
“Сьогодні їхала маршруткою 3А. Давно такого не спостерігала, приємно вражена, що водій привітний, уважний, перед кожною зупинкою попереджав, що двері відчиняються. Одразу відчиняв усі двері автобуса, що є рідкість! Нікого не “підрізав”. Спокійний, толерантний, вихований. Пасажири, які їхали в цьому маршрутному таксі, дякують водієві”, – написала Оксана. 
Від початку роботи поліції оштрафовано 112 водіїв маршруток
Натомість постів гніву в рази більше, як наприклад, пост Юрія Остафійчука на Facebook-сторінці “Транспорт Львова”. 
“Як на мене, у Львові невихованих пасажирів і водіїв значно-значно більше ніж в Києві. Цікаво, яким чином ми стали культурною столицею?! Зустрічався з різними водіями маршруток, а з таким хамом маршруту №25 вперше. Мало того, що зупинявся за декілька метрів від зупинки, щоб пенсіонери не могли добігти, а тим, що добігали, перед носом закривав двері або голосно матюкав їх. А коли на Приміському ринку добігав хлопець у військові формі з посвідченням учасника АТО, тоді водій зачинив і перед ним двері”, – обурюється Юрій.  

Культура змінить нас!

За “виховання” й дисципліну водіїв маршруток узялись у Львівській міській раді. З 21 березня водіїв  перевіряють на знання Правил дорожнього руху та проводять заняття щодо навичок комунікації з пасажирами. Заступник директора ЛК АТП-1 Олександр Струтинський розповів “Пошті”, що такі заняття не є новинкою, а навчання має пройти кожен водій.
“У лекційній формі протягом півгодини проводяться заняття з Правил дорожнього руху та щодо навичок комунікації з пасажирами. В кабінеті безпеки руху в позаробочий час близько 20-30 водіїв збираються в одній кімнаті, де протягом півгодини триває заняття. Учаснику навчань надається листочок з тестами, де є чотири варіанти відповідей. Допускаються дві помилки, якщо більше, тоді водій повторно проходитиме тестування. Такі заняття мають пройти усі водії львівських маршруток, а це близько трьохсот людей. Спочатку шофери комунальних перевізників, а після того й всі інші”, – каже Олександр Струтинський.
Зі його слів, водії не чинять опору таким періодичним навчанням, а навпаки, із задоволенням проходять тести. 
“Це не каральний захід. Всі, хто до нас приходить, дуже позитивно відкликаються на такі заняття. Є водії зі стажем 20-30 років, а це чимало часу, тому потреба нагадати й освіжити в пам’яті Правила дорожнього руху завжди буде. За час моєї роботи це вже втретє проводимо такі заняття, але й були такі навчання і до мене. Де раніше були присутні й працівники ДАІ”. 

Про інший курс навчання

Голова Асоціації перевізників Львівщини Іван Велійка зізнався, що не чув про ці заняття, натомість пропонує інший варіант навчань, які покращили б якість перевезення пасажирів у громадському транспорті. 
“Вперше чую. Водіям, які працюють на приватному транспорті, не пропонували такої програми. Дякую, що розказали! У нас є потреба в професійній підготовці водіїв і то велика. Має працювати відповідна установа, яка на цьому спеціалізується з фахівцями. Зараз працюємо з Львівським навчально-курсовим комбінатом, щоб запровадити свою програму підготовки водіїв категорії Д. Серед водіїв такої категорії є значний дефіцит. Тоді в цю програму можна включити й заняття стосовно етики і культури обслуговування пасажирів. Хочемо зробити оптимальну вартість навчання. Шукаємо варіанти фінансування і напрацьовуємо план, за яким частина навчання оплачуватиметься коштом підприємства, а дещо за особистий рахунок водія. Ця  підготовка мала б тривати півроку. А ми сьогодні возимо пільговиків за власні кошти. Замість того, щоб більше працювати з водіями маршруток, оплачуємо пільгові перевезення, які держава гарантувала людям. Вчитися завжди цікаво!”, – наголосив Іван Велійка.  

Правила етикету одні для всіх

Незмінними і простими залишаються правила поведінки в громадському транспорті як для пасажирів, так і для водіїв. Викладач філософії НУ “Львівська політехніка” Олеся Паньків наголошує, що усі, хто користується громадським транспортом, мають дотримуватись загальних норм поведінки. 
Скоріше винятком із правил стають позитивні новини про водіїв маршруток
“Будь-яка людина має бути обізнана із загальними правилами. Є свої правила і в громадському транспорті, які стосуються не лише водіїв, а й пасажирів. Це правила ввічливості у розмові пасажира з водієм або навпаки. Якщо є хамство й порушення тих же правил дорожнього руху, пасажири мають не мовчати. Пам’ятаємо, коли користувачі громадського транспорту викликали поліцейських, щоб вжили певні заходи покарання щодо водія, який під час руху безперестанку розмовляв по телефону. Це свідчить, що пасажирам важлива безпека під час пересування громадським транспортом. Ми хочемо почуватись у транспорті безпечно – це місце, де не має бути агресії, дискусій та образ”, – зазначила Олеся Паньків.
Нагадаємо, 21 березня поліція приїхала на виклик пасажирки маршрутного таксі №40, як запевняла, що водій не реагує на зауваження і продовжував говорити по мобільному телефону. А ще, із слів заявниці, чоловік висловлювався нецензурною лайкою і ображав пасажирів, які вказували на порушення. В результаті інциденту водієві-хаму поліціянти винесли постанову за статтею 122 ч.2, де виписали штраф у розмірі 425 грн.
Патрульна поліція Львова зазначає, що проводить постійну роботу з профілактики порушень Правил дорожнього руху водіями громадського транспорту. Так, прес-служба інформує, що від початку роботи поліції оштрафовано 112 водіїв маршруток. 

У Києві хочуть відмовитись від приватного транспорту. Понад 10 тисяч киян підтримали петицію з вимогою заборонити маршрутні таксі у місті. Якщо Київрада підтримає звернення, то відмовитися від послуг приватних перевізників столиця зможе уже за три роки.
Заборонити приватних перевізників у столиці запропонувала 25-річна киянка Валентина Качурина. Дівчина багато подорожує Європою і розповідає, що там добре розвинений громадський транспорт, а про маршрутки навіть і не чули. Нині дівчина живе на Філіппінах. Однак ідею звільнити рідне місто від маршруток не полишила – із-за кордону зареєструвала відповідну петицію.
Ідею Валентини підтримують і експерти. Вони запевняють, що  маршрутки – найкорумпованіший вид транспорту. Замість них пропонують повернути Києву, наприклад, трамваї – екологічні, швидкі, а ще їм не страшні затори. Утім не всі кияни підтримують ідею заборонити маршрутки, інформує сайт 5 каналу.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7715 / 1.6MB / SQL:{query_count}