Аби в “міни” не вступати

У Львові встановлять екостанції для прибирання за чотирилапими. Та чи будуть господарі згрібати екскременти своїх улюбленців із газонів та тротуарів у пакети?

фото: depo.ua
У європейському Львові чомусь уже нормою стало у парках гуляти лиш вимощеними доріжками, аби на газоні ненароком не стати в собачі екскременти. Господарі чотирилапих чомусь ще не звикли, що потрібно прибирати за своїми улюбленцями. Натомість у Європі встановлені спеціальні баки (на фото – так є у Відні), а також є штрафи за те, що, вибачте, лайно собаки хазяїн не прибрав чи то з газону, чи з тротуару. І штрафи, до речі, немалі.   
Аби привчити містян під час прогулянки прибирати за своїми чотирилапими, у Львові активісти ще торік почали встановлювати спеціальні екостанції. Наразі вдалося встановити лиш одну. Решту – 39 таких стацій із пакетами для прибирання за собаками планують облаштували у Сихівському районі. До речі, собачі вбиральні вже є у Києві (на фото).

Київ                                                                   Відень
“Оскільки у Львові наразі немає єдиної реєстраційної бази домашніх тварин і, відповідно, немає точних даних, яка саме кількість тварин проживає на Сихові, було складно розрахувати, яка кількість пакетів буде достатньою для, приміром, піврічного періоду. Тож вирішили недоцільним розпорошувати 40 станцій по всьому Львову, натомість обрали один район для визначення витрати біопакетів, а також загального відслідковування ефективності запровадження таких станцій в нашому місті”, – каже “Пошті” координатор громадської ініціативи “Місто дружнє до собак” Ольга Кирилович.

Ми відповідаємо за тих, кого приручили

Сихівчанам така ідея сподобалася, до вподоби вона і містянам інших районів міста. Та чи готові прибирати за своїми улюбленцями їх господарі? Тут відповіді розділилися…
“Ми з Джері (німецька вівчарка) щодня гуляємо у парку ім. І. Франка, інколи двічі. Звісно, знаю, що за кордоном господарі за своїми домашніми улюбленцями прибирають або платять штраф. Там – це норма. Чи готові львів’яни прибирати за собаками – не знаю. Теоретично, я не проти, та чи на практиці наважуся це зробити – не знаю, не пробувала. Думаю, спершу треба встановити спеціальні станції”, – зазначила “Пошті” львів’янка пані Оксана. 
“Ні, прибирати екскременти за псом я не буду. Навіщо мені то робити. Мій собака ж не на тротуарі свою справу робить, а в парку чи сквері під кущем – це ж добриво. Ні про які спеціальні станції та пакети для прибирання я не чув… Дурня це все!”, – обурився львів’янин Олександр Вікторович. 
Натомість таким господарям чотирилапих обурюються батьки, які у парках гуляють зі своїми дітьми, мовляв, інколи в пісочниці діти такого накопають, що доводиться одразу додому йти, руки мити. 
“Був випадок, коли торік мій малий грався на дитмайданчику, запитав, чи можна у пісочниці побавитися. Дозволяю, звісно. Не минуло й хвилини, як син підбігає до мене, а в руках у нього – екскременти! Щоразу, коли гуляю з дитиною в парку, бачу безліч людей, які вигулюють тут і своїх собак”, – розповіла “Пошті” пані Люда. 

Де встановлять екостанції?

На Сихові, згідно із проектом, паркові зони та вулиці міста обладнані спеціальними станціями-смітниками, які містять бокс із пакетами для прибирання за тваринами, інструкцію щодо їх використання і контейнер для сміття. Окрім свого функціонального призначення, станції також покликані компенсувати нестачу смітників у певних локаціях. 
До кожної станції в рамках екопроекту придбано піврічний запас біопакетів (250 тисяч), а також великі смітникові пакети для зручності комунальних працівників. Важливо, що ці новітні біопакети розкладаються на вуглекислий газ та воду упродовж трьох років. Забір сміття зі станцій, разом зі сміттям зі звичайних смітників, здійснюють працівники львівських комунальних підприємств.
 
 фото: facebook.com/Dog-Friendly City
Активісти й надалі працюють над проектом, наприклад, відтепер кожен має можливість завантажити із сайту dogfriendlylviv.wix.com мотивуючий постер про необхідність прибирання за собаками, видрукувати його і приклеїти, наприклад, у своєму під’їзді. 
“Ви можете розмістити його в своєму під’їзді чи в будь-якому іншому місці, де, на вашу думку, не завадить нагадати власникам чотирилапих про правила пристойного вигулу”, – інформують активісти на своїй сторінці у Facebook.
“Всі станції для цього проекту виготовили в Києві за індивідуальним замовленням, оплачені МБФ “Українська біржа благодійності”, що є реалізатором екопроектів та відповідає за цільове використання благодійної допомоги. Окрім практичної функції ці станції також нестимуть функцію додаткового інформування населення для популяризації культури прибирання за собаками на прогулянках”, – зазначає Ольга Кирилович.
До слова, біопакети – це спеціальні пакети для прибирання екскрементів, що розкладаються на вуглекислий газ і воду упродовж трьох років.
Для додаткової зручності власників собак всі місця розміщення станцій будуть нанесені на мапу сервісів для домашніх тварин hvist.org, а на самі станції нанесено QR-код, що веде на цю мапу.
“Локації встановлення станцій на Сихові були визначені відповідно до опитування мешканців, яке провели влітку 2015-го. І власники собак, і інші городяни мали змогу повідомити нам про “гарячі точки” по всьому Львову, в яких, на їх думку, необхідно встановити такі станції. Окрім свого прямого функціонального призначення станції також покликані компенсувати нестачу смітників у певних локаціях”, – додає Ольга Кирилович.
До слова, у разі успішного функціонування цього проекту, розглядатиметься можливість встановлення таких станцій по всьому місту. Наразі триває розробка аналогічного проекту для Галицького району міста спільно з міськрадою. “Можливо, цього року вдасться встановити екостанції  ще у Франківському та Галицькому районах. Наразі триває пошук місцевого виробника і ведуться перемовини з міськрадою стосовно виділення коштів”, – додає співрозмовниця.

Чому ж необхідно прибирати за своїми улюбленцями?

– В одному грамі екскрементів міститься 23 млн кишкових бактерій, що можуть стати причиною спазматичного болю, кишкових розладів і проблем із нирками.
– Управління охорони навколишнього середовища оголосило, що собачі екскременти – це джерело забруднень, а також прирівняли їх за своїми отруйними властивостями до хімікатів і нафти.
– Прилипаючи до підошов взуття, екскременти є переносниками мікробів і захворювань. Вони засмічують водоймища, озера та ґрунтову воду.
– Понад 40% домашніх тварин заражені гельмінтами (82 різновиди), 32 із яких можуть паразитувати у людині, а потрапляють вони в організм через заражений ґрунт.
– Екскременти сприяють перенесенню вірусів (коронавірус та парвовірус).
– Усі перераховані мікроорганізми проникають у ґрунтову воду та поширюються в ґрунт. Дощі змивають нечистоти у стоки, а звідти у міські водоймища.
– Також одним із небезпечних захворювань, яке передається людині через відходи життєдіяльності собак, є ехінококоз. Це хронічне паразитарне захворювання, при якому печінка, легені та інші органи уражаються кістами личинкової форми стрічкового гельмінта Ехінококус гранульоза, інформує сайт club4paws.com.ua.

Півтисячі євро – бо не прибрав за собакою 

До слова, у більшості європейських країн розроблена система штрафів для тих, хто не прибирає за своїм собакою. Так, у Німеччині доведеться заплатити 500 євро. 
У парках Парижа тим, хто не прибирає за улюбленцем, доведеться платити штраф у розмірі 180 євро, а за повторне порушення – вже 400 євро. А французькі студенти розробили спеціальний додаток для смартфонів, що дозволяє відмічати екскременти. Одна із його розробників, Елен Домерк, зазначає, що мета такого додатку не лише інформувати про те, які з вулиць міста найзабрудненіші, а й залучити місцеві органи влади до вирішення проблеми. 
На її думку, вирішити цю проблему допоможе безкоштовне роздавання пакетів, а також роз’яснювальні розмови з власниками тварин. Інший яскравий приклад з Франції – активісти розробили серію білбордів, що закликають власників прибирати екскременти своїх тварин, адже їх можуть з’їсти діти, інформує сайт club4paws.com.ua.
Жителі італійського міста Роверето втомилися від недбальства власників собак, які не прибирають за своїми песиками в громадських містах. Вони придумали власний спосіб впливу  на невихованих містян. Поряд із залишеними посеред вулиці продуктами собачої життєдіяльності, з’являються таблички з написом: “Бідний собака, що має господаря-свиню”. До слова, в місті вже давно діє штраф у 50 євро, але, як виявилося, проблеми вирішити він не допомагає. І, найважливіше, для жителів багатьох європейських країн прибирання за собаками – це норма дотримання чистоти на вулицях міста, а не примха чи приниження.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8059 / 1.63MB / SQL:{query_count}