Проблемні будні львівських таксистів

“Пошта” довідалася, які реформи зроблять сервіс таксі у Львові більш безпечним і зручним та чому легальне таксоперевезення терпить кризу

фото: Андрій Польовий (2)
Коли замовляємо машину таксі, сподіваємося за помірну плату дістатися до місця призначення швидко і з комфортом. Часто-густо доплюсовуємо у вартість перевезення і додаткові п’ятнадцять хвилин “на очікування”, просимо водія змінити маршрут чи зробити кілька додаткових зупинок. 
Таку вседозволеність з боку клієнтів, що ніби думають під час замовлення, що таксист разом із машиною переходить у їхню власність, водії ще терплять. Однак крім невизначених стосунків із пасажирами львівські таксисти мають непорозуміння із правоохоронцями, страждають від несправедливої конкуренції із нелегалами та кожної зміни через відсутність засобів захисту ризикують власним життям. 

Ні перевізникам, ані замовникам

Проблем із таксі у Львові назбиралося. Нещодавно у соціальній мережі Facebook з’явилася спільнота “Проб­леми з таксі у м. Львів”,   де головною темою стали конфлікти між львівськими таксистами та патрульними. 
Водії таксі, які виконують замовлення за адресою, часто зупиняються у непризначених місцях та очікують там пасажира кілька десятків хвилин, за таку стоянку у заборонених місцях отримували від “копів” попередження або штрафи. 
Такі санкції стали перешкодою для роботи таксистів: проблеми із виконанням замовлення з’явилися особливо у центральній частині міста, де простору для паркування машин бракне, а кількість замовлень зашкалює. Тому водії вирішили просити у поліції для себе “пом’якшення” правил і компроміс все ж знайшли.
 “Якщо таксист покаже доказ того, що він очікує на клієнта, то патрульні дозволять йому стояти кілька хвилин у певному місці, аби виконати замовлення. Проте просто зупинитися і очікувати там, де це заборонено, поліція дозволяти не буде, адже це проти правил”, – розповіла “Пошті” речник Патрульної поліції Львова Катерина Рибій.
Якщо вже робити до порядку, то треба для водіїв облаштувати спеціальні місця-стоянки
Така ситуація лише зачепила двері шафи зі скелетами, а кістки посипалися мимоволі. Таксист Олександр пра­цює у цій сфері давно і каже, якщо вже робити до порядку, то треба для водіїв облаштувати спеціальні місця-стоянки. Голова Асоціації вільних проф­спілок автотранспортників України Андрій Корчинсь­кий розповідає, що такі місця у Львові є, однак надто мало і ані таксисти, ані правоохоронці їх не визнають.
“У місті Лева є 28 офіційних стоянок, які закріплені за вільною профспілкою автомобілістів України. За них офіційно сплачують кошти до місцевого бюджету і саме там таксисти мають очікувати на пасажирів. У центрі міста таких стоянок чотири: одна на вулиці Міцкевича та три на Соборній. Однак навіть там поліція конфліктує із таксистами, хоч правоохоронці мають інформацію про законні стоянки таксистів ще з жовтня”, – розповів “Пошті” Андрій Корчинський.
Він додав,  що на початку минулого року Асоціація вільних профспілок автотранспортників України подала до міськради Львова проект  нової мережі стоянок таксі. Кількість місць для очікування на пасажирів мала суттєво збільшитися (90 у центральній частині міста, а по всьому Львову – 300). Місце для нових стоянок обрали, але не затвердили. Процес заморозила міська влада. 
Погоджується з тим, що для львівських таксистів стоянок бракує, і водій таксі Олександр. Він каже, що таких місць у місті зараз надто мало і скористатися ними практично не реально.
“Там нахабно стоять приватники. До прикладу, якщо таксист, який має замовлення в центрі і очікує на нього десять- п’ятнадцять хвилин – це вже порушення правил і штраф, то приватники у яких, до речі, набагато вищі заробітки, можуть отак безкарно чекати годину і більше”, – розповів “Пошті” Олександр. 

Число таксистів скоротилося вдвоє

Справді, водії-заро­біт­чани, які називають себе таксистами, просто заполонили місто. Їх у Львові кілька тисяч. Разом iз тим професіоналів, які працюють відповідно до правових норм і мають ліцензію та можуть справді називаються таксистами,  у місті всього п’ять відсотків.
Перевізника без ліцензії можна легко розпізнати: кермують автомобілями, що не обладнані лічильниками, користуються послугами посередників – диспетчерських служб. Вони не сплачують податків та не мають відповідних документів. Відтак пасажир може скористатися його послугами, вийти з машини та не розплатитися. А якщо трапляється ДТП чи нещасний випадок, такі водії взагалі беззахисні, не ризикують офіційно звертатися до правоохоронних органів.  
У вівторок, 15 грудня, будемо мати зустріч із керівництвом львівської поліції і нарешті обговоримо проблеми безпеки таксистів
“Таксистів у Львові є мабуть 2-3 сотні, а решта – це автомобілі на замовлення, що позиціонують себе як таксі. Якби називати речі своїми іменами і бути чесним, то ці два види перевезення мають бути відмежовані, мати два окремі ринки, як це є у цілому світі. Нелегали – це наймити, які прийшли тимчасово і залишилися на роки, не відповідають ні перед ким, ні за що та займаються щоденно халтурою. Вони створюють для таксистів нездорову конкуренцію, витісняють законних перевізників і за останні роки  справжніх таксистів стало вдвічі менше”, – зазначив “Пошті” таксист та громадський активіст Сергій Партика.
Таких нелегалів можна побороти без особливих зусиль, навіть без змін у законодавстві. Таку місію має виконати місцева влада, вважає Андрій Корчинський.   
“Потрібно відновити діяльність робочої групи, напрацювати відповідну поетапну програму та її виконувати. Однак чомусь цього не роблять. Є підозра, що аби працювати в нелегальній площині, псевдотаксисти діляться грошима із місцевою владою і правоохоронцями”, – пояснює “Пошті” співрозмовник.

Чому нові правоохоронці досі не ліквідували нелегалів дивується і Сергій Партика. 
“Не бачу логіки в тому, що поліцейські роблять зауваження таксистам лише через неправильне паркування і не цікавляться, чи законна їхня діяльність. Це якби я торгував наркотиками на вулиці, а правоохоронці зробили би мені зауваження, що я не в тому місці стою. Поліцейський мав би запитати: а які у вас є підтвердження, що ви таксист. І тоді легальний таксист дістає своє свідоцтво про реєстрацію чи ліцензію. Наразі поліцейські не проінформовані належно і, за вказівками, лише боротися із паркувальниками”, – зазначив “Пошті” Сергій Партика.
Співрозмовник дивується, кому потрібні ті таксостоянки, якщо фактично таксистів пару сотень!? Для них і так досить місця. Він підкреслює, що таку реформу варто запроваджувати лише після того, як всі, хто хоче працювати у легальному полі, оформлять відповідні папери. Користуватися міською мережею стоянок для таксистів тоді буде привілеєм. 

А таксувати безпечно?

Як вже писала “Пошта”, робота таксиста не завжди безпечна, адже трапляються  пасажири-недоброзичливці, водію потрібно “тісно” контактувати із різними людьми, а вони бувають озлоблені та агресивні. Таксисти розповіли “Пошті”, що нападів більшає, а жодних засобів захисту у водіїв не з’явилося.  
“Нещодавно було два побиття таксистів, а заходів задля їх безпеки ніхто не вживає. У вівторок (15 грудня) будемо мати зустріч із керівництвом львівської поліції і нарешті  обговоримо  проблеми безпеки таксистів. До речі, львівські водії таксі можуть допомагати правоохоронцям слідкувати за безпекою у місті, адже постійно їздять Львовом. Якщо налагодити зв’язок –  буде результат”, – каже “Пошті” Андрій Корчинський. 
 Саме контактна лінія таксистів і правоохоронців може врятувати водія авто в разі небезпеки, вважає Сергій Партика.
Перевізника без ліцензії можна легко розпізнати: кермують автомобілями, що не обладнані лічильниками, користуються послугами посередників – диспетчерських служб
“Поліція дає офіційні запити в усі служби таксі, коли у місті стається резонансне вбивство чи грабунок. З’ясовують,   які машини були в той час на місці події. Це доводить, що співпраця таксі і поліції потрібна і її можна налагодити ще краще, якщо перевізники перейдуть у легальну площину, буде відома їх точна кількість, матимемо єдиний реєстр та загальний доступ… Так було раніше, органи внутрішніх справ і таксисти були на радіостанціях. Варто було лише переключитися на міліцейську хвилю,  чули повідомлення  про координати щойно краденої машини – допомагали розшукувати те авто по га­рячих слідах. Адже чергових міліцейських машин бракувало”, – розповів “Пошті” Сергій Партика.
Співрозмовник додав, що нині кожна фірма таксі у Львові диспетчеризує машини за допомогою GPS-пристрою. Цю техніку використовують і задля моніторингу безпеки.
 “Якщо водій у небезпеці – натискає спеціальну кнопку, і ми бачимо, де та машина знаходиться і направляємо допомогу. Це все можна би було з’єднати в спеціальну мережу. Однак зараз, очевидно, її створювати  не вигідно, бо, знову ж таки, практично нема легальних перевізників”, – пояснює “Пошті” Сергій Партика.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9225 / 1.62MB / SQL:{query_count}