Старт нової ради

“Пошта” довідалась, за вирішення яких справ і проблем Львова планують взятись насамперед депутати міськради, а також хто, на їх думку, мав би обійняти посаду секретаря ради

фото: Марічка Ільїна (4)
Міські обранці беруться до справ. Сьогодні, 24 листопада, о 12.00 – урочисте засідання сесії міської ради VII скликання. Депутати і міський голова прийматимуть присягу. Вони обіцятимуть відповідальність і вірність громаді. Чи дотримаються, побачимо згодом…
“Усвідомлюючи свою високу відповідальність, урочисто присягаю, що буду вірно служити громаді та народові України, неухильно  дотримуватися  Конституції  України  та законів України,  сприяти втіленню їх у  життя,  охороняти  права, свободи  і  законні  інтереси  громадян,  сумлінно виконувати свої посадові обов’язки”, – цими словами міські обранці запевнятимуть львів’ян у чесності дій і намірів.
З-поміж першочергових завдань, які перед собою ставить новообрана рада, це і бюджетні питання, і справи комунальні, адже на носі зима, а до першого сильного снігопаду “потрібно ще так багато владнати, перевірити”, а ще утеплити, полагодити, і капітально відремонтувати… Також вони обіцяють активно займатись вирішенням проблем воїнів АТО та їх сімей, кажуть, що є чимало роботи у сфері медицини та культури. Та перед тим, як займатись справами насущними, так би мовити, перед депутатами стоїть ще низка завдань. 
Деякі депутати певні: мер наполягатиме на людині із “Самопомочі”, дехто все ж вірить, що Садовий підійде до справи з холодним розумом і без амбіцій, запропонує когось, так би мовити, компромісного
Потрібно переглянути, обговорити й затвердити регламент, затвердити склад комісій, а що найголовніше – обрати секретаря ради.
Як писала “Пошта”, ще 26 березня попередній секретар Львівської міськради Василь Павлюк склав свої повноваження і зараз працює Генконсулом України в Любліні (Польща). До вересня попередня рада так-сяк працювала без секретаря. Чимало депутатів наполягали на новому призначені, міський голова ж після кількох місяців роздумів на цю посаду запропонував відомого бізнесмена і депутата міської ради Романа Федишина. Депутати його не підтримали. Тим часом все ближчими ставали місцеві вибори. 
Останнє пленарне засідання сесії Львівської міської ради 6-го скликання було ще у вересні. Тож із березня і до вересня рада була без секретаря. Нині ж вагатись, обговорювати і вирішувати, хто ж власне буде секретарем ради, депутатам і міському голові доведеться значно швидше. 

Наша рада: 49 чоловіків і 15 жінок

Цього року громада Львова зробила вибір. Довірила справи й гроші міста Андрію Садовому, обравши його міським головою вже втретє, та 64 депутатам, менш ніж 20% обранців були депутатами минулого скликання. Ця рада трохи менша за раду попереднього скликання – тоді було дев’яносто осіб.
Як писала “Пошта”, на 64 місця претендували 862 кандидати (більш ніж 13 на одне місце), які йшли до міськради під стягами 17 політичних сил. Десятьом партіям виявилося не під силу подолати 5-відсотковий виборчий бар’єр, тому їх представники “пролетіли” повз раду. А  засідатимуть у міськраді представники семи політичних сил. Найбільше депутатів завела “Самопоміч” – у них буде 24 “багнети”, десять представників – у лавах “Солідарності”, вісім – у “Свободи”, ще сім депутатів делегувала “Громадянська позиція”, шість представлятимуть “Народний контроль”, п’ять – УКРОП і чотири – Українську Галицьку Партію.

Якщо аналізувати віковий склад Львівської міськради, то він доволі строкатий. Наймолодшому депутатові Віталію Свіщову від “Солідарності” 21 рік, а найстаршому – Юрію Кужелюку від “Громадянської позиції” – 65. А от абстрактному середньостатистичному депутату міськради зараз 39 з половиною років. Львівська міська рада може похвалитися більшою кількістю жінок, аніж обласна. Прекрасну половину людства представлятимуть 15 жінок. А чоловіків у раді буде – 49. У порівнянні з радою минулого скликання кількість жінок-депутатів суттєво більша. У минулому скликанні ради жінок було тільки сім. І це при тому, що обирались 90 депутатів.
Найбільше депутатів мають стосунок до бізнесу (генеральні та виконавчі директори компаній, керівники підприємств тощо). “Пошта” нарахувала близько 20 депутатів, задіяних у цій сфері. 
Традиційно багато освітян (щонайменше вісім депутатів міськради мають стосунок до освітньої галузі). Шість міських обранців – лікарі, п’ять – практикуючі юристи. Багато з них пов’язані з комунальними службами або наближені до міської влади (переважно в “Самопомочі”). Однак ці підрахунки приблизні. Деякі депутати суміщають кілька сфер занять, найчастіше поєднуючи з бізнесом діяльність у третьому секторі, лікарську практику тощо.

Друга особа після міського голови

Після урочистого засідання депутати візьмуться до роботи. Вони визначатимуть, хто чим займатиметься, обговорюватимуть кандидатів у ті чи інші комісії, а також активно й уже більш відкрито дискутуватимуть щодо кандидатури на посаду секретаря ради. Його ж бо вважають другою особою після міського голови. 
Він веде пленарні засідання за його відсутності, навіть може очолити місто, якщо міський голова пішов із посади раніше або не може виконувати своїх обов’язків. До речі, Львів уже очолював секретар ради. Це коли міські депутати проголосували за дострокове припинення повноважень міського голови Львова Любомира Буняка, його обов’язки виконував секретар ради Зеновій Сірик. Та все ж основна функція секретаря – посередництво між двома гілками влади: виконавчою та законодавчою. 
У розмові з “Поштою” Світлана Була, кандидат політичних наук, доцент кафедри політології ЛНУ ім. Івана Франка, зазначала: “Якщо обирають секретаря ради, напевно, це все-таки має бути людина, що не належить до потужної сили в міськраді, тобто до більшості. Хотілося б, аби це була незалежна особа”.  
Щодо ефективності роботи нової ради, то думаю, що тепер вона працюватиме злагодженіше, бо не буде того протистояння, яке було раніше
Схожі погляди і у аналітика ГМ  ОПОРА Олександра Неберикута. “Потрібно розуміти, що секретар ради, на відміну від інших депутатів, отримуватиме зарплату. Отже, це ключова посада серед обраних депутатів, яка, з одного боку, є представницькою посадою, а з іншого  – сполучною ланкою між виконавчою структурою і міським головою. Відтак було б добре, аби не сам голова пропонував когось на цю посаду, а щоб пропозиція надходила від депутатського корпусу. Ключове право пропонувати свою кандидатуру має та політична сила, яка складає більшість. Утім зараз у раді ми не маємо яскраво вираженої більшості, як це було, до прикладу, у 2010-ому. Тому не вважаю, що це має бути конкретна людина від “Самопомочі”, а представник з іншої фракції, наприклад, з БПП. Це б допомогло збалансувати роботу міськради, надавало б ваги депутатському корпусу”, – зазначає у розмові з “Поштою” Олександр Неберикут. 

Він зауважує, що якщо ж цю посаду обійматиме представник від “Самопомочі”, який ще  й партійно підпорядковуватиметься Андрію Садовому як лідеру політичного об’єднання, то  це буде привід для критики. Навіть, якщо людина справді справлятиметься зі своїми обов’язками, її все одно можуть критикувати. “Ця людина весь час попадатиме під удари, вона буде менш захищена”, – каже він.
За регламентом спершу кандидатуру на посаду секретаря ради пропонує міський голова. Депутати ж її підтримують або не підтримують. Якщо депутати не підтримають її, то матимуть право пропонувати свого кандидата. Нині конкретні прізвища депутатів, яких розглядають як кандидатів на цю посаду, називають хіба у кулуарних розмовах. 
Деякі депутати певні, що міський голова наполягатиме на людині із “Самопомочі”. А дехто все ж вірить, що Андрій Садовий підійде до справи з холодним розумом і без амбіцій, запропонує когось, так би мовити, компромісного.  Конкретики ж, на жаль, напередодні першого засідання новообраної ради, яка обіцяє продуктивність і запевняє у професіоналізмі, мало. 
На жаль, Андрій Іванович вчора, 23 листопада, не знайшов час поспілкуватися з “Поштою”, аби розповісти про першочергові справи міста, які потребують вирішення та про те, кого ж нині пропонуватиме на посаду секретаря ради.  

Більше ефективності!

Львів’яни сподіваються на ефективнішу працю і міського голови, і новообраної ради. Вони вірять, що не буде більше одвічних протистоянь із фракцією “Свободи”. Адже тепер у раді вперше буде фракція “Самопомочі”. А головою цієї політичної партії є Андрій Садовий. Із 64 новообраних депутатів  представниками партії є 24.  

“Стосовно ефективності роботи нової ради, то думаю, що тепер вона працюватиме злагодженіше, бо не буде того протистояння, яке було раніше. Раніше “Свобода” могла проголосувати проти якоїсь пропозиції мера і навіть не пояснити мотиви такого рішення. Тепер, коли в раді не буде “блокуючих” партій, фракції, які будуть в опозиції, змушені будуть більше контактувати із громадськістю. Опозиція змушена буде добре аргументувати своє рішення і, наприклад, казати, що вони не проголосували за те чи інше рішення, бо там є корупційна складова чи ще щось. До слова, це буде корисно і для опозиційних сил Львова, і для самих містян. Якщо ж це буде банальний популізм, банальна демагогія без будь-якої здорової критики, то це лише дискредитує опозицію на наступних виборах”, – додав Олександр Неберикут. 
Валерій Веремчук, новообраний депутат міськради від партії “Громадський рух “Народний контроль”:
– Насамперед депутатам треба працювати над бюджетом-2016. Є багато нових депутатів, яким доведеться дуже швидко включатись у роботу і працювати над розподілом бюджетних коштів. Сніг буде падати і у Львові, відтак раді треба проконтро­лювати наші шляхоремонтні підприємства, перевірити, чи готові вони до зими, щоб не було якихось колапсів. Сесії не було у місті більше двох місяців. Вочевидь, у мешканців і підприємців назбиралась низка індивідуальних питань, які треба розглядати комісіями і пізніше виносити на голосування. Питання секретаря ради – це так би мовити, перше важливе питання нової каденції. Має бути збережений баланс і демократія, тому секретар не має бути із “Самопомочі”, адже тоді вже матимемо у місті цілу монархію. Тим паче, що 24 депутати у раді із “Самопомoчі”, а решта 40 – представники інших політичних партій. Тобто секретар не має представляти лише свої інтереси, а й інтереси усіх сил. Це має бути людина активна, людина, яка себе добре проявила, вона має насамперед налагоджувати співпрацю між мером і депутатським корпусом, щоб не було тих протистоянь, що у минулій каденції. Оце пріоритетні завдання секретаря. Однак були розмови із Андрієм Івановичем і він бачить на посаді секретаря лише людину із “Самопомочі”. Хоч депутатський корпус навряд чи за це проголосує. У кожній фракції є люди досвідчені…
Петро Адамик, новообраний депутат від партії “Блок Петра Порошенка “Солідарність”:
– Рада повинна займатись усіма важливими питаннями, починаючи від допомоги сім’ям учасників АТО і закінчуючи тими ж паркінгами, дощоприймачами, бюджетом. Тут треба насправді дуже багато речей встигнути зробити ще до нового року. Сподіваюсь, що рада буде робоча, що громадська думка не буде зманіпульована. Чув позицію Андрія Івановича призначити секретарем ради людину із “Самопомочі”, мовляв, їх більшість… Але ми також можемо сказати, що більшість львів’ян проголосували не за “Самопоміч”, а за інші партії. Якщо кандидатура від “Самопомочі” не буде компромісним варіантом для ради, то ми в стані запропонувати йому свої кандидатури, щоб був вибір. Адже секретар ради має бути секретарем ради, а не секретарем Андрія Івановича… Ми бачимо, що абсолютна влада розбещує. Андрій Іванович має раду консолідовувати. Секретар – це арбітр між радою та міським головою і навпаки. А ще для контролю важлива бюджетна комісія. Міський голова вважає, що в нього дуже сильні позиції в управлінні майна та власності. Хай забирає майнову комісію, земельну для “Самопомочі” і буде зрозуміло, хто стоїть за корупцією у цих сферах.
Андрій Шевців, новообраний депутат із політичного об’єднання “Самопоміч”:
– На урочистому засіданні сесії міськради “Самопоміч” пропонуватиме свою кандидатуру на посаду секретаря ради. Ми перемог­ли командно на всіх округах у місті Львові, окрім Винник, тому, відповідно, можемо пропонувати насамперед людину від себе. Коли рада обирає секретаря, то міський голова призначає його своїм заступником. Маю надію, що секретар буде мати перш за все збалансований підхід до всіх фракцій, до всіх голів фракцій. Також він має завдання комунікувати з міським головою та з депутатським корпусом. І тут не йдеться про якусь монополію. Адже, яка може бути монополія та на що? Майно – це власність громад міста, земля теж. Всією сферою життя від економіки і закінчуючи культурою – розпоряджається громада. Найважливіше, аби влада і секретар чули громаду. Тому не варто розгойдувати ситуацію в той чи інший бік. У раду пройшли демократичні сили, проукраїнські сили, які два місяці говорили, що йдуть працювати на добробут громадян. Тепер маємо шанс показати, на яку працю ми здатні. Що стосується секретаря, то це політик, який повинен мати відчуття влади і співпрацювати з депутатським корпусом.
Андріян Гутник, новообраний депутат міськради від ВО “Свобода”:
– У Львові зараз багато невирішених питань, тому депутатам буде над чим працювати і витрачати бюджетні гроші на потреби міста, а не ставити їх на депозит, як то було з торішнім бюджетом. Тим паче, що бюджет-2016 y три рази більший, aніж минулий. Зокрема, треба зайнятись утепленням фасадів будинків, ремонтом сходових майданчиків та міжквартальних доріг у спальних районах, де ями вище колін. Втім чи вдасться все задумане втілити – говорити важко. Адже тепер міський голова, здається, надумав створити у місті монархію на чолі зi собою… До прикладу, для консолідації роботи ради Андрій Іванович мав би запропонувати представника від депутатського корпусу на посаду секретаря міськради. Наскільки відомо, жодній політичній силі мер не запропонував висунути свого кандидата на посаду секретаря. Виходить, львівський мер від “Самопомочі”, більшість депутатів звідти, секретар теж буде від “Самопомочі”, та ще й, певно, голова бюджетної комісії з рекордним бюджетом міста теж буде від “Самопомочі”! Відтак депутатам буде дуже важко відстоювати думки мешканців.
Іван Гринда, новообраний депутат від партії УКРОП:
– Нова рада в першу чергу має зайнятись тими питання, які не вдалось зрушити з місця на попередніх сесіях. Зокрема йдеться про будівництво нових доріг і реконструкцію старих, адже транспорту не меншає. Прерогатива №1 – це розвиток також електротранспорту і прокладання трамвайної лінії на Сихів, бо ситуація з цим трамвайним маршрутом вже тягнеться купу років. Терміново треба вирішити питання садочків, бо батькам надзвичайно проблематично влаштовувати дитину і через брак місць, і через корупцію. Більше коштів також варто скерувати у галузь охорони здоров’я, але й на інфраструктурні проекти також треба гроші. Особливу увагу варто приділяти і учасникам АТО, і сім’ям бійців, які загинули на фронті. Всіма силами треба показувати, що громада не байдужа до них! Стосовно секретаря ради, то УКРОП висуватиме на цю посаду мене. Але це лише після того, як кандидат на цю посаду від міського голови не буде підтриманий депутатським корпусом. Категорично проти, аби цю посаду обіймала людина з бізнесу, адже тоді вона буде лише лобіювати свої інтереси у раді, а не інтереси громади. Також не бачу у кріслі і представника із “Самопомочі”. Адже секретар має комунікувати зi всіма фракціями. Якщо ж це буде людина із “Самопомочі, то вона швидше всього буде забувати про це. Тобто вона дотримуватиметься партійної дисципліни. У підсумку, якщо міський голова думає про наслідки, то не буде пропонувати від “Самопомочі” кандидатуру на посаду секретаря ради.
Юрій Кужелюк, новообраний депутат від “Громадянської позиції”:
– Насамперед треба сформувати склад ради. Це вимагає часу, і поки що ніяких переговорів на цю тему не проводили. Перш за все, треба зосередитись на внесенні змін до бюджету. Також рада вже давно не засідала, і накопичилось чимало питань. Є об’єкти, які будують, є й такі, що вимагають додаткового фінансування. Накопичилось чимало робочих питань. Треба борги віддати за минуле, а дальше сформувати програми ради. Я не беру участь у переговорах стосовно кандидатів на посаду секретаря міськради Львова. Однак розумію, що з політичного погляду цю посаду має обіймати людина не з “Самопомочі”, з іншого погляду – все залежить ще й від кандидатури. Тобто, якщо “Самопоміч” запропонує сильну особистість, то вона, думаю, має шанси стати секретарем. До слова, я не прихильних того, щоб у раді формувалась більшість. І всі фракції мали б мати представництво у комісіях.
Тарас Чолій, новообраний депутат міської ради від Української Галицької Партії:
– Стосовно секретаря, то ще не було озвучено жодних кандидатур. Зокрема, і від найбільшої фракції “Са­мопомочі”, яка б мала пропонувати секретаря. Щоправда, прізвища окремих кандидатур на цю посаду я чув. Втім про них не надто добрі відгуки. Деякі з них навіть мають “темне” минуле. Тобто захвату від тих осіб нема… Ми будемо бачити, кого пропонуватиме міський голова, і як на це реагуватимуть депутати, що пропонуватимуть натомість. У нас фракція найменша, тому в якісь серйозні конфігурації ми не вписуємося і не хочемо вписуватись. Якщо фігура секретаря нам не підходитиме, то ми відверто говоритимемо, що вона не підходить. Якщо загально, то на посаді секретаря має бути мудрий дипломат, посередник між депутатами і міським головою і ця людина повинна бути нейтральною до обох сторін, не бути прив’язаною, бо протистояння буде загострюватися. Це має бути нова людина, яка не має негативного досвіду у попередніх радах. Наш інтерес у першу чергу у роботі над новим регламентом міської ради. Бо нова рада має працювати за новим регламентом. Потрібно, щоб він був прозорий, зрозумілий. У ньому мали б бути прописані всі процедури: і стосовно секретаря, стосовно комісій, які фракції, які комісії очолять, яке буде представництво в цих комісіях. Передусім нам важливо, щоб нова рада була більш прозора і менш корумпована. Якщо в цій раді буде сформована ініціативна більшість, спрямована на реалізацію інтересів громади, то ми будемо до тої більшості належати. Якщо в міськраді буде сформована політична кон’юнктурна корупційна більшість, то однозначно ми до такої більшості належати не будемо.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.2252 / 4.22MB / SQL:{query_count}