“Відтепер контролювати поліцію на місцях буде громада через місцеві ради”

Дмитро Гудима, доцент юридичного факультету університету ім. І. Франка, – про переваги і недоліки Закону “Про Національну поліцію”, а також коли патрульні мають право зупиняти авто

Закон України “Про Національну поліцію” набрав чинності 7 листопада. Як писала “Пошта”, новацій чимало для водіїв транспортних засобів, зокрема це стосується штрафної системи, фіксації порушень, евакуації автомобілів тощо. Прописано у документі й те, коли патрульні мають право зупиняти машину. 
“Поліцейський зобо­в'язаний поінформувати водія, з якої причини він зупинив транспортний засіб. Тепер “список підстав” скорочений –  замість 12 причин там усього 9, – зазначає “Пошті” адвокат, доцент юридичного факультету Франкового вишу Дмитро Гудима. – Отож, зупинити можуть, якщо: водій порушив Правила дорожнього руху; є очевидні ознаки, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу; є інформація, яка свідчить про причетність водія або пасажирів транспортного засобу до вчинення ДТП, кримінального або адмінправопорушення, або якщо є інформація, яка свідчить про те, що транспортний засіб чи вантаж можуть бути об'єктом або знаряддям вчинення ДТП, кримінального чи адмінправопорушення; транспортний засіб перебуває у розшуку; необхідно здійснити опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення ДТП, кримінального або адмінправопорушення, свідками якого вони є або могли бути; необхідно залучити водія транспортного засобу до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським, або як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів ДТП; уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження чи заборону руху; спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху; водій порушив порядок визначення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв”.
Поліцейський зобо­в’язаний поінформувати водія, з якої причини він зупинив транспортний засіб. Тепер “список підстав” скорочений –  замість 12 причин там усього 9
Зі слів співрозмовника, поліцейські, відповідно до закону, повинні виконувати свої завдання впродовж доби безперервно. “Крім того, нові правоохоронці не мають права відмовитися розглядати звернення, не можуть відкладати розгляд через вихідний чи святковий день, чи тому, що зміна вже закінчується, – зазначає Дмитро Гудима. –  Також поліцейський не має права знімати з однострою чи приховувати нагрудний знак, перешкоджати читати чи фіксувати з допомогою технічних засобів інформацію на ньому”. 
– Як тепер водіям, пасажирам та пішоходам не стати жертвою свого незнання?
– Закон “Про Національну поліцію” не стосується лише водіїв, пасажирів і пішоходів. Хибно думати, що Національна поліція об­ме­жу­ватиметься патрулем, адже в її системі також будуть: кримінальна поліція, органи досудового розслідування, поліція охорони, спеціальна поліція, поліція особливого призначення, а також, можливо, науково-дослідні установи.
Аби оберігати порядок поліцейські можуть: перевіряти людину поверхнево, оглянути її документи та опитати. Також нові стражі порядку мають право зупинити автівку, змусити людину залишити якесь місце чи обмежити їй доступ до території, проникнути до житла чи іншої власності. Під час служби поліцейські можуть застосовувати технічні прилади і засоби із фото- і кінозйомкою, відеозаписом. 
Крім того, поліція може перевіряти, де зберігаються предмети, матеріали і речовини, на які поширюється дозвільна система органів внутрішніх справ (зброя, боєприпаси, вибухові речовини), оглядати їх та вилучати. А також з’ясовувати, чи дотримуються обмежень, які установлені законом, стосовно осіб, які перебувають під адміннаглядом. 

фото: Марічка Ільїна
Поліція також може вжи­­­вати примусові заходи – фі­­зичний вплив (силу), спецзасоби та вогнепальну зброю. Проте перед тим, як застосовувати силу, поліціянт має попередити людину і дати їй достатньо часу, аби виконати свої умови. Проте у критичній ситуації, що може призвести до тяжких наслідків, поліцейський зволікати з попередженнями не повинен.
Однак закон забороняє застосовувати фізичну силу, спеціальні засоби і вогнепальну зброю до жінок (зокрема вагітних), старших, малолітніх та осіб із обмеженими можливостями. Проте, якщо вони чинять збройний груповий напад чи збройний опір поліції та іншими способами поліцейські себе та інших людей захистити не можуть, то мають застосовувати всі заходи, які згадані вище. 
Важливо, що відповідно до обов’язків, поліцейські мають надавати невідкладну медичну допомогу особам, які постраждали через застосування заходів примусу. Адже в епоху міліції ми неодноразово були свідками байдужості правоохоронців до громадян, яких вони травмували. 
– Прошу сказати, які переваги нового Закону?
– Однією з головних переваг нового Закону “Про Національну поліцію” є те, що керівником поліції буде не міністр внутрішніх справ, тобто не політик. Тому, можна сподіватися, що дії керівника поліції не будуть політично мотивовані. Однак зв’язок поліції з МВС буде зберігатися.
Крім того, відтепер конт­ролювати поліцію на місцях буде громада через місцеві ради (крім сільських і селищних). Вони можуть висловити недовіру керівнику територіального підрозділу поліції і таким чином відсторонити його від виконання обов’язків, а далі і звільнити. Також будуть приймати нормативно-правові акти, таким чином регулювати залучення громадськості до спільного розгляду скарг щодо діяльності поліцейських та для того, щоб перевіряти інформацію про те, як вони виконують обов’язки.
Керівником поліції буде не міністр внутрішніх справ, тобто не політик. Тому, можна сподіватися, що дії керівника поліції не будуть політично мотивовані
Позитивним у законі, як на мене, є те, що тепер поліцейські заходи чітко регульовані і є їх чіткий перелік. Так, будь-який поліцейський захід вживається лише для виконання повноважень поліції та має бути законним, необхідним та пропорційним. 
– Які недоліки Закону “Про Національну поліцію”?
– Немає досконалих актів держави, як і немає досконалих людей (стосується і тих, які будуть працювати поліцейськими). Якщо текст закону і може претендувати на досконалість у теорії, то на практиці може вийти навпаки. 
Очевидна теоретична прогалина закону про поліцейських в тому, що члени поліцейських комісій, які добирають до правоохоронних органів кадри, – поза системою. Виникає питання, чи зможуть нефахівці належно оцінити професійний рівень кожного поліцейського? І наскільки об’єктивно вони будуть оцінювати професійний рівень і особисті якості поліцейських.
Недоліком є і те, що Закон перенасичений відносно визначеними, абстрактними поняттями. Відтак не впевнений, що кожен поліцейський буде розуміти, значення окремого пункту. Цікаво, що згідно із Законом, поліція має застосовувати конституційний принцип верховенства права та враховувати практику Європейського суду з прав людини, тому поліцейські мають бути обізнані.
Розмовляла Ірина Лесів
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8003 / 1.6MB / SQL:{query_count}