Кермуєте? Є новації!

“Пошта” з’ясувала все, що варто знати водіям про відеоспостереження, 150 балів, штрафну систему та евакуацію автомобіля

фото: Марічка Ільїна (3)
Закон України “Про національну поліцію” діє вже шість днів. І хоч для того, аби підготуватися до нововведень, українці мали три місяці, він знову звалився як сніг на голову. Поліцейські не укомплектовані всіма технічними засобами, а люди недостатньо поінформовані про зміни і нововведення. 
Підливають масла у вогонь і неправдиві повідомлення. Скажімо, нещодавно у соц­мережах та деяких ЗМІ “гуляв” фейк про те, що відтепер львів’яни мають обов’язково носити зі собою паспорти. Цю інформацію “Пошті” спростували у прес-службі патрульної поліції Львова, наголосивши, що, відповідно до закону, для пішоходів не зміниться нічого. Однак у законі прописано багато нового для водіїв. “Пошта” дізналася, що треба знати, аби зекономити на штрафах, а також те, які нові правила вже діють. 
У Львові всі нововведення впроваджуватимуть поступово. В прес-службі львівської поліції запевняють, що до кінця тижня автомобілі поліцейських будуть оснащені електронними платіжними терміналами. 
“Із 7 листопада  запрацювало нововведення, яке не потребує технічного оновлення – тепер на місці складають постанови, відтак скорочують час оформлення ДТП”, – каже “Пошті” прес-секретар поліції Львова Катерина Рибій. 

Власність зобов’язує

Головна новина, яку вносить закон у життя водіїв, це те, що порушення будуть фіксувати у автоматичному режимі, використовуючи при цьому спеціальну фото- та відеотехніку.
Якщо ж патрульний зупинив водія за порушення, то йому вручать постанову про накладення адмінстягнення (так було й раніше). Однак новим є те, що за порушення, фіксовані у автоматичному режимі за допомоги спеціальних стаціонарних засобів контро­лю, відповідатиме власник автівки, навіть якщо за кермом був не він! Власник автомобіля отримає повідомлення електронною поштою чи есемеску (свої дані він повинен повідомити підрозділам поліції). Юрист Олег Мицик уточнює, що саме цю частину закону зараз обговорюють найбільше.
«Якщо впродовж п’яти днів водій не сплатить штрафу, то пізніше його доведеться сплачувати у повному розмірі, а якщо забарився зі сплатою на місяць, то стягнуть подвійний штраф

“Якщо передаєте комусь свою машину, мусите пам’ятати, в які дні це відбувалося, аби  у випадку отримання “листа щастя” висунути законну вимогу водієві, щоби той сплатив штраф і надалі не порушував Правил дорожнього руху”, – каже “Пошті” Олег Мицик і додає, що більшість українських водіїв їздять за дорученнями і тотально ухиляються від сплати податку (обов’язкового платежу переоформлення транспортного засобу). Тому й з’являється така перешкода на шляху запровадження нових правил в Україні.
“Неможливо не зауважити, що закон “Про націо­нальну поліцію” прийняли більш ніж три місяці тому. Відтак кожен, почувши про такі нововведення, мав би поцікавитися, де і в якому стані його транспортний засіб. Якщо людина керує автомобілем на доручення, то за цей час – знайти власників, зобов’язати їх сплатити податки та переоформити авто на себе”, – пояснює  Олег Мицик. 
Однак власник може уникнути відповідальності, якщо доведе, що у нього вкрали транспортний засіб або ж незаконно заволоділи його номерними знаками. Власника автомобіля не штрафуватимуть й у тому випадку, якщо впродовж визначеного законом часу він сам прийде у поліцію та повідомить, що кермував ним він.
Крім того, власник транспортного засобу може оскаржити адмінстягнення протягом 10 днів з моменту отримання документа, що підлягає оскарженню: потрібно звернутися до керівного компетентного органу МВС чи його посадової особи або ж до суду. Це зупинить плин терміну сплати штрафу.

Водії отримають 150 балів

А ще кожен водій отримає 150 балів на рік (їх нарахування починається від дати видачі водійського посвідчення – до прикладу, якщо ви отримали права 25 вересня, то бали нараховуються саме з цієї дати і діють до 25 вересня наступного року). Після кожного порушення Правил дорожнього руху 50 балів із рахунку водія “згорають”, і коли він використає всі бали, то сплачуватиме штрафи. Бали “згоратимуть” лише в тому випадку, якщо він здійснить правопорушення, його автоматично зафіксують і він визнає свою провину або не зможе довести протилежного в суді. Бали ці на наступний рік не переходять!

Як сплачуватимуть штрафи

Відтепер водії, які одразу визнають, що порушили Правила дорожнього руху, зможуть на місці сплатити штраф через електрон­ний платіжний термінал. Електронні протоколи або постанови поліцейські заповнюватимуть і видруковуватимуть через міні-принтери. Крім того, заповнюватимуть лиш один документ про правопорушення замість двох: оформлятимуть тільки постанову про накладення адміністративного стягнення, а від протоколу відмовляться. Постанову не складатимуть, коли водій автівки отримає попередження від поліцейського. 
Поліцейський зобов’язаний поінформувати водія, з якої причини зупинив транспортний засіб. Тепер “список підстав” скорочений – замість 12 причин там усього 9
На думку юриста Олега Мицика, законодавець зробив градацію до того, аби водії офіційно сплачували штрафи, і стимулював їх робити це вчасно: якщо за те чи те порушення власник автівки розрахувався упродовж п’яти днів, то з нього візьмуть тільки половину суми штрафу.  
“Законом ліквідована так звана вилка в призначенні розмірів штрафу. Законодавець пішов простим шляхом – визначив нижню частину. Щоби полісмен не виглядав на вулиці  як колишній даївець і не торгувався, призначити 505 гривень штрафу чи тільки 210. Якщо водій  розраховується на місці або сплачує штраф упродовж п’яти днів, у нього зникає стимул давати хабар. Адже середній штраф становить 255 гривень, а половина – 125”, – веде далі  Олег Мицик.

Зі слів юриста, якщо впродовж п’яти днів штраф водієм не сплачений, то пізніше його доведеться сплатити в повному розмірі, а якщо забаритися зі сплатою на місяць, то стягнуть подвійний штраф.
“Раніше громадяни штучно зволікали з виплатами, судилися, не виконували закону. Це було збитково для держави, і тому пішли на такий розумний і прогресивний крок”, – підсумовує Олег Мицик.

Як евакуйовуватимуть автомобілі

Раніше при евакуації, окрім акта затримання автомобіля, необхідно було скласти протокол про адміністративне правопорушення. А оскільки протокол без присутності порушника складати не можна, то й евакуація транспортного засобу без особи була протиправною. За новим законом, поліція отримає повне право евакуації  за порушення правил стоянки і паркування (якщо таке авто суттєво перешкоджало дорожньому руху, навіть якщо водій  під час евакуації відсутній). Проте евакуація за несплату паркування неможлива.

Думка водіїв

Хоча новий закон і є чинним лише кілька днів, сама система ще не працює на повну силу, ще мало водіїв її перевірили. Однак кажуть, що ці правила змінять багато що. 
“Сподіваюся, що такі зміни вплинуть на стан дорожнього руху і наведуть порядок із порушниками правил паркування”, – каже “Пошті” водій Святослав.
За новим законом, поліція отримає повне право евакуації  за порушення правил стоянки і паркування
За спостереженнями співрозмовника, найперше, що відрізняє поліцію від міліції, це манера розмови. Нещодавно він припаркував своє авто у недозволеному місці, але не створив перешкоди для інших авто­мобілів.
“Хоч об’їздив центр три рази, кращого місця для стоянки не знайшов. Коли повернувся до авта, мене вже чекала поліція. Попередили, що наступного разу оформлятимуть постанову. Із даївцями такого б не було, їм узагалі байдуже. Вони звертали увагу лише тоді, коли можна багато грошей нажити. В тому й глобальна різниця між полісменом і даївцем”, – пояснює Святослав.
А от водій Володимир каже, що поки що не уявляє, як працюватимуть всі ці нововведення: “Я певен, що згодом від усіх цих змін будуть позитивні результати. Бажано, аби поліцейські працювали не проти людей, а для них. Раніше, коли міліціонер підходив, одразу ж висував якісь умови. А тепер має бути більш людське ставлення”. 

Коли патрульні мають право зупиняти автомобіль

Адвокат, доцент юридичного факультету Франкового вишу Дмитро Гудима зазначає “Пошті”, що поліцейський зобов’язаний поінформувати водія, з якої причини він зупинив транспортний засіб. Тепер “список підстав” скорочений –  замість 12 причин там усього 9. Тож зупинити можуть, якщо:  
– водій порушив Правила дорожнього руху; 
– є очевидні ознаки, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу; 
– є інформація, яка свідчить про причетність водія або пасажирів транспортного засобу до вчинення ДТП, кримінального або адміністративного правопорушення, або якщо є інформація, яка свідчить про те, що транспортний засіб чи вантаж можуть бути об’єктом або знаряддям вчинення ДТП, кримінального чи адміністративного правопорушення; 
– транспортний засіб перебуває у розшуку; 
– необхідно здійснити опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення ДТП, кримінального або адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути; 
– необхідно залучити водія транспортного засобу до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським, або як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів ДТП; 
– уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження чи заборону руху;
– спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху; 
– водій порушив порядок визначення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8256 / 1.64MB / SQL:{query_count}